Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

slup mamy przy działce (śmiesznie bo wytyczona jest tam droga i wychodzi że słup stoi na środku!- wedle wszystkich mapek- ciekawe co z tym zrobią) z tym że jest to słup średniego napięcia. Sąsiadów mamy fajnych naprzeciwko. Zobaczymy co się da zrobić - budowac można na agregacie ale jak tu mieszkać - mam nadzieje że nie będzie tak źle. Taryfa C11 to właśnie taka jaka miał mój tata... nie tanio. Czyli płacić trzeba stówe około za sam komfort ze jest prąd.

a teraz pytanie niebudowlane: jak wcisnac znaczek żeby sie wyświetlał przy poscie? Nic nie rozumiem z instrukcji- bo właściwie nie ma tam instrukciji (FAQ)

pozdrawiam pap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Każdy rachunek za prąd to mniej więcej 45 % opłat różnego rodzaju, a 55 % zużycie prądu.

 

Pozwole sie nie zgodzic i obalic pewne mity. Proponuje rowniez przestac demonizowac, ze prad budowlany jest niebotycznie drozszy od domowego, bo takie sugestie sie rowniez pojawialy. W zaden sposob nie bronie tu Enei, po prostu swego czasu dokladnie przeanalizowalem swoje rachunki za prad zarowno budowlany C11, jak i po przejsciu na G12w. Dla uproszczenia porownajmy G11 (plaska stawka za kWh dla gospodarstw domowych) i C11 (to samo na plac budowy), zakladajac miesieczne zuzycie 200 kWh i zamowiona moc 10kW (zamowiona moc ma znaczenie przy C11)

 

G11:

 

Rachunek miesieczny 107,26 z czego 88% to koszt "pradu" czyli te skladniki, ktore rozliczamy w kWh. Szczegoly ponizej, jesli ktos ma ochote:

 

Dla G11 podane sa ceny brutto. Skladniki rachunku to:

 

(E+Z+J)*200 + A + S + P

 

gdzie:

E - Cena energii elektrycznej - 0,2918 zł/kWh

Z - Składnik zmienny stawki sieciowej - 0,1687 zł/kWh

J - Stawka jakościowa - 0,0120 zł/kWh

A - Stawka opłaty abonamentowej - 2,05 zł/m-c

S - Składnik stały stawki sieciowej - 4,78 zł/m-c

P - Stawka opłaty przejściowej - 5,93 zł/m-c

 

 

C11:

 

Rachunek miesieczny 142,79 z czego 74% to koszt "pradu" czyli te skladniki, ktore rozliczamy w kWh. Szczegoly ponizej, jesli ktos ma ochote:

 

Dla C11 podane sa ceny netto. Skladniki (mojego) rachunku to:

 

(E+Z+J)*200 + H + P*10 + S*10 + A

 

gdzie:

E - Cena energii elektrycznej - 0,2967 zł/kWh

Z - Składnik zmienny stawki sieciowej - 0,1239 zł/kWh

J - Stawka jakościowa - 0,0098 zł/kWh

H - Opłata handlowa - 6,50 zł/m-c

P - Stawka opłaty przejściowej - 1,34 zł

S - Składnik stały stawki sieciowej - 1,07 zł

A - Opłata abonamentowa OSD - 2,05 zł/m-c

 

 

Wniosek:

 

Prąd budowlany jest droższy o 33 %, a koszty samego pradu (czyli tego, co rozliczamy w kWh) to co najmniej 74% (C11) lub 88% (G11) rachunku.

 

Jeszcze jedna uwaga. Kazdy z nas chcialby mniej placic za prad, ale cieszmy sie poki placimy ile placimy. Ostatnio odwiedzilem przyjaciela w jukeju i z ciekawosci zapytalem ile placi za prad. Tam kWh kosztuje 3x wiecej :-)

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam polozone tynki gipsowo wapienne i chcialem jeszcze w niektórych miejscach ładnie wygładzic... kupilem papier scierny 180, siatke scierającą 220... i nic... zamiast gladkich powierzni uzyskuje same rysy... czy to wygladzic na zupelnie gladko

 

Idealna gladkosc na wiekszej powierzchni pod malowanie uzyskasz tylko nakladajac gladz szpachlowa na ten tynk. Ja tez kiedys myslalem, ze jak zrobie gipsowe tynki, to juz nic bede musial potem robic. Ostatecznie tynki bez gladzenia zostaly tylko w garazu i kotlowni :-)

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealna gladkosc na wiekszej powierzchni pod malowanie uzyskasz tylko nakladajac gladz szpachlowa na ten tynk. Ja tez kiedys myslalem, ze jak zrobie gipsowe tynki, to juz nic bede musial potem robic. Ostatecznie tynki bez gladzenia zostaly tylko w garazu i kotlowni :-)

 

Michal

 

No ale ja w wiekszosci mam wrecz lustro na scianach.. tylko jakies male obszary sa nieteges.. i chcialem je do tego lustra doprowadzic..

 

Ja używam siatki ściernej 150. Wszystko jest ok...

Jedynie jak się siatka zapycha na amen to zmieniam bo faktycznie cos tam wtedy może porysować.. ale to normalne :-)

a jak ja mam 220 to jest gladsza czy odwrotnie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero

To niezupełnie tak.

Ktoś kto robi to zawodowo wcale nie używa do tego papieru o granulacji 220 lecz mniejszej 100-150. Skąd to wiem? Sprzedaje takim ludziom papier i to oni wiedzą jaki jest odpowiedni.

 

Idąc Twoim tokiem rozumowania należałoby nie poprzestawać na 220 a wziąć granulację 5000. Niestety nie uda Ci się tym nic zdziałać bo ta granulacja niewiele różni się od zwykłej gazety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a z ciekawości zapytałeś też ile kilowatów może za swoją pensję kupić - bo to jest dość istotne ;)

 

Mysle, ze nie ma sensu wdawac sie w polemike w sprawach oczywistych. Oczywiscie, ze kupi tyle samo co ja za moja pensje. Ale rownoczesnie za paliwo, jedzenie i elektronike zaplaci mniej wiecej tyle samo, co ja w Polsce, a zatem relatywnie do innych dobr prad jest u niego bardzo drogi. Mysle, ze nalezy nastawic sie na to, ze generalnie uslugi i wszystko zwiazane z mieszkalnictwem bedzie drozalo z czasem i u nas.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizując na marginesie, trzeba byłoby zacząć od wielkości pensji na którą to przeliczamy (najniższa, krajowa lub prezesowska :D)

 

My tu gadu gadu, a moje pytanie zniknęło w tłumie innych wypowiedzi - ponawiam więc je :)

 

Ile płaciliście za wykonanie instalacji gazowej w domu (od kurka gazowego w skrzynce do kurków przy kotle i kuchence :) )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealna gladkosc na wiekszej powierzchni pod malowanie uzyskasz tylko nakladajac gladz szpachlowa na ten tynk. Ja tez kiedys myslalem, ze jak zrobie gipsowe tynki, to juz nic bede musial potem robic. Ostatecznie tynki bez gladzenia zostaly tylko w garazu i kotlowni :-)

 

Michal

 

No ale ja w wiekszosci mam wrecz lustro na scianach.. tylko jakies male obszary sa nieteges.. i chcialem je do tego lustra doprowadzic..

 

Ja używam siatki ściernej 150. Wszystko jest ok...

Jedynie jak się siatka zapycha na amen to zmieniam bo faktycznie cos tam wtedy może porysować.. ale to normalne :-)

a jak ja mam 220 to jest gladsza czy odwrotnie??

 

ze tak sie spytam, po co?

i tak walki potrafia dac taka fakture na tynku, ze z lustra nic nie pozostaine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polemizując na marginesie, trzeba byłoby zacząć od wielkości pensji na którą to przeliczamy (najniższa, krajowa lub prezesowska :D)

 

My tu gadu gadu, a moje pytanie zniknęło w tłumie innych wypowiedzi - ponawiam więc je :)

 

Ile płaciliście za wykonanie instalacji gazowej w domu (od kurka gazowego w skrzynce do kurków przy kotle i kuchence :) )?

 

tak gadu, gadu około 1tys., zależy jakie odległości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ze tak sie spytam, po co?

i tak walki potrafia dac taka fakture na tynku, ze z lustra nic nie pozostaine.

Właśnie dla tego nie robię gładzi... Jedynie w miejscach gdzie tynk został nie do końca dokładnie zatarty wyrównuję wszystko siatką 150...

Ściana jest równa, zaoszczędzam na gładzi... a po wałku i tak faktura zostanie... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile płaciliście za wykonanie instalacji gazowej w domu (od kurka gazowego w skrzynce do kurków przy kotle i kuchence :) )?

 

tak gadu, gadu około 1tys., zależy jakie odległości :D

 

Tak mniej-więcej to będzie z 15-20 metrów rury łącznie. Gazownik, z którym rozmawiałem zawołał 2500 i nie wiem czy to dużo czy mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...