Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Boję się scian jednowarstwowych ze względu na mostki termiczne. Taka budowa wymaga dużej precyzji, a nasi fachowcy,,, no cóż, nikt mi nie zaręczy że trafiłam na tych właściwych, mimo referencji.

 

Witam po dłuuugiej przerwie

Tak sobie czytam Wasze opisy dylematów mając za sobą budowanie pierwszego domu i jeśli mogę zwrócić na coś uwagę:

- nie bierzcie na serio tych wszystkich parametrów publikowanych przez producentów materiałów budowlanych.

- nie wymyślajcie sobie problemów

 

Jakie to wady można wykonać przy ścianie jednowarstwowej? Budowa domu to nie budowa promu kosmicznego gdzie liczy się wszystko co do milionowej części procenta.

Ściana jednowarstwowa z Solbetu jest najprostsza do wykonania. Jaka precyzja jest wymagana? W czym ta precyzja?

Sam miałem takie same dylematy zaczynając budowę, teraz już się z tego wyleczyłem.

 

rada:

wybierzcie murarzy którzy już pracują w zawodzie kilkanaście lat. Nie dajcie się namówić że 30 latek ma doświadczenie (doświadczenie - kojarzenie jego etapów pracy na dalsze etapy budowy).

 

JesterS

Jeśli mogę komuś odpowiedzieć w sprawie rozwiązań - to zapraszam

ps. Za dużo chcialbym tematów poruszyć w jednym poście więc wybaczcie jeśli wydaje się chaotyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jako, że mieszkam w Murowańcu, stanąłem przed koniecznością zrobienia studni. Ciśnienie wodociągowe wieczorem pozwala na podlanie 10% działki.

I tu pytanie do sąsiadów ? jakie studnie robiliście ? Płytkie/głębokie/minimalistyczne/wypasione. Właśnie odbyłem rozmowę z Panem, z bydgoskiej firmy zajmującej się studniami, który powiedział, że mam się przygotować na wydatego 10-12 tys. Co, przyznam się, mnie mocno zaskoczyło. Wbijaliście ? Wierciliście ? Kopaliście ? Jakiej mocy pompa, żeby dało się podlewać ? Mój rozmówca, mówił, że trzeba pompę o wydajności 3m3/h...... Wodę podskurną mam już na 2-3 metrach.

 

Marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...który powiedział, że mam się przygotować na wydatego 10-12 tys...

 

Chyba facet oszalal. Do celow ogrodowych zupelnie wystarczy studnia na kilka metrow. U mnie w Szkocji ludzie robia na 6m. Facet, ktory mi robil studnie (ja mam do celow domowych - 24m) bral (co prawda 3 lata temu) 65 PLN za metr. Powiedzmy, ze zaplacisz 150 PLN/m, to za 6m = 900 PLN. Do tego filtr + rura PE - ze 250 PLN, Hydrofor - 300 PLN. Do tego hydrofornia wg uznania - mozesz miec hydrofor na ziemi przykryty jakas drewniana budka albo pod ziemia w dziurze. Ja mam wkopane kregi betonowe na ok. 2m, dzieki czemu hydrofor jest ponizej strefy przemarzania, ale ja tej wody uzywam na codzien. Tak wiec koszt studni nie powinien przekroczyc 1500 PLN + hydrofornia. Swoja droga podziwiam ludzi, ktorzy podlewaja ogrod woda z wodociagu.... :-)

 

Pozdrawiam,

 

Michal

Edytowane przez meehowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuuugiej przerwie

Tak sobie czytam Wasze opisy dylematów mając za sobą budowanie pierwszego domu i jeśli mogę zwrócić na coś uwagę:

- nie bierzcie na serio tych wszystkich parametrów publikowanych przez producentów materiałów budowlanych.

- nie wymyślajcie sobie problemów

 

Jakie to wady można wykonać przy ścianie jednowarstwowej? Budowa domu to nie budowa promu kosmicznego gdzie liczy się wszystko co do milionowej części procenta.

Ściana jednowarstwowa z Solbetu jest najprostsza do wykonania. Jaka precyzja jest wymagana? W czym ta precyzja?

Sam miałem takie same dylematy zaczynając budowę, teraz już się z tego wyleczyłem.

 

rada:

wybierzcie murarzy którzy już pracują w zawodzie kilkanaście lat. Nie dajcie się namówić że 30 latek ma doświadczenie (doświadczenie - kojarzenie jego etapów pracy na dalsze etapy budowy).

 

JesterS

Jeśli mogę komuś odpowiedzieć w sprawie rozwiązań - to zapraszam

ps. Za dużo chciałbym tematów poruszyć w jednym poście więc wybaczcie jeśli wydaje się chaotyczny

 

Dzięki za radę. Jednak wymyślanie sobie problemów jest bardzo babskie. Zatem liczę na zrozumienie. Pewnie dom i tak stanie, niezależnie od tego z czego zbuduję i o jakich parametrach. Fakt, dobra brygada to podstawa. Ale ze swojej choroby wyleczę się pewnie tak jak Ty - dopiero po ptakach, hi, hi. hi......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzona i rzetelna hurtownia, z ktorej bralem wiekszosc rzeczy i nigdy nie mialem powodu do narzekan - Invest Club w Szubinie. Maja wlasna produkcje betonu i prefabrykatow (np. stropy).

 

Jesli chodzi o studnie vs. POS, to jest wymog dot. odleglosci miedzy drenazem a zrodlem wody pitnej, rowniez sasiada. Jest to 30m, a tyle po przekatnej to ma praktycznie kazda dzialka. Jesli dostaniesz zgode na POS, to nie widze zadnego problemu zeby wode do celow ogrodowych odwiercic gdzie sie chce.

 

Michal

Edytowane przez meehowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zosia a jak wyglada cisnienie wody w domu, np jest problem z wzieciem prysznica? Czy to w okreslonych godzinach jest problem z cisnieniem czy ciagle? To by tlumaczylo dlaczego moj sasiad ma studnie do podlewania ogrodka...

 

Problem występuje wieczorami, gdy zaczyna się podlewanie ogródków, wieczorne kąpanie. Spadek ciśnienia jest wyraźny. Chociaż pod prysznicem da się wykąpać, to wody do wanny już się raczej nie naleje. Chyba, że przez 1h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziliśmy wc- toi toi wypożyczają za ok 300 zł/miesiąc więc trzeba będzie samemu coś sklecić.

 

I kolejne pytania

- gdzie tanio styropian znajdę?

-ile płaciliście za projekt POŚ - mamy gościa,który życzy sobie ok 400 zł,chyba sporo?

- szukam też namiarów na wywrotkę - duuużą,tam gdzie dzwoniłam terminy dość odległe albo mniejsze wywyrotki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wc zawsze jest wesolo :-) Jesli nie chcesz placic grubego szmalu, to rozejrzyj sie po konczacych sie budowach. Ja dostalem swoje wc od sasiada i sam oddalem nastepnemu potrzebujacemu. Takie wc to ma pewnie niezla historie budow :-)

 

Jesli chodzi o styropian, to nie wiem co to jest tanio, ale na pewno dobrej jakosci jest w Invest Clubie w Szubinie.

 

W sprawie POS mozesz zadzwonic do goscia, ktory u mnie i u co najmniej jeszcze jednej osoby z grupy zakladal. Moze on kogos tanio poleci: p. Kaluza - 513126152.

 

Do mnie piach i ziemie wozil niejaki Pawelec chyba z Labiszyna - 603427663. Nie wiem jaka najwieksza ma wywrotke, ale terminy mial zawsze dobre.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem występuje wieczorami, gdy zaczyna się podlewanie ogródków, wieczorne kąpanie. Spadek ciśnienia jest wyraźny. Chociaż pod prysznicem da się wykąpać, to wody do wanny już się raczej nie naleje. Chyba, że przez 1h.

 

i tak masz duże szczęście w okolicach gminy Dąbrowa Chełmińska już od 2 tygodni nawet o prysznicu nie ma co marzyć. Woda ledwo kapie w środku nocy koło 3-4 a później zapomnij. Pora na wykonanie studni bo survival lubię okazjonalnie i to samemu a nie z całą rodziną z malutkim dzieckiem. Będę wdzięczy za wiedzę w tym temacie: pozwolenia, projekty, badania wody, ceny oraz namiary na sprawdzonych fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, ciekawe hisorie z tą wodą ! Czy tak jest w całej gminie BB? Cholerka to by było niewesoło! Co prawda mam studzienkę (4 m) ale tylko do podlewania ogrodu (w przyszłości) ale jeśli będzie tak jak u was to kicha ;-(

 

Właściwie wpadam w innej sprawie- projekt przyłącza elektrycznego- na PnB napisane jest że należy wykonać coś takiego we własnym zakresie- mówię o przyłączu od skrzynki do domu. Dzwoniliśmy do elektryka z Enei (podobno mają wpaść do nas ze skrzynką docelową pod koniec lipca) a on powiedział ze kopie się gdzie się chce i potem woła się geodetę zeby naniósł to na mapę. Ale gdzie nie czytam to piszą o projekcie- a to brzmi jak poważny dokument.

Ja jak zwykle nic nie wiem o budowie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, od kilku lat mnie tu już nie ma ,swój dom budowałam do 2007 roku.

Przychodzę z prośbą, bo jeszcze pamiętam jak tu zawsze mogliśmy liczyć na swoje dobre rady.

Moja kumpela kończy dom, elektrykę robiła systemem gospodarczym.

Zna ktoś może elektryka z uprawnieniami, który zrobi ewentualnie potrzebne pomiary i podpisze papiery do odbioru.

Takiego nie za drogiego. :)))

Serdecznie pozdrawiam i ....... jak to cudownie mieszkać we własnym, przez siebie zbudowanym domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zna ktoś może elektryka z uprawnieniami, który zrobi ewentualnie potrzebne pomiary i podpisze papiery do odbioru.

 

A gdzie ta budowa? Mi cale odbiory i pomiary robil jeden elektryk z Zamosia (sama instalacje nasz grupowy elektryk p. Mariusz). Niestety facet nie byl tani i swoje zarobil, ale za to mialem zalatwione wszystko od reki, nie musialem jezdzic do Enei, wszystkie kwity przywiozl on i powiedzial gdzie co podpisac. Jedyne co musialem sam zalatwic, to po odbiorze budynku w nadzorze budowlanym dostarczyc kwit do Enei, zeby podpisac umowe na dostawe energii. Moze kolezance uda sie wytargowac sensowna cene z gosciem: p. Janowski - 607096664.

 

Michal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...