Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Transport drewna do kominka


focus

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Czy ktoś wie ile wlezie drewna do kominka niepociętego czyli takiego o dł. 1-1,5m do przyczepki samochodowej takiej o długosci 2,5-3 m tak aby dało rade przewiesc? na raz 1 m3 czy więcej...? mam okazję kupic 5 m3 ale z wlasnym transportem obawiam sie ze jesli to bedzie zabawa na cały dzien to odpada? Jak rozwiazujecie problem transportu przy indywidualnym zakupie od lesnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, 1m3 świeżej dębiny to ponad tona, podsuszonej to jakieś 700 kg. Dobra przyczepka wytrzyma ponad tonę, ale zwykłą osobowką strasznie ciężko się ciągnie taką przyczepę. A jak w lasie wjedziesz w piasek albo w kłużę to już w ogóle pozamiatane. Dodatkowo kwestie prawne - na kategorię B można ciągnąć maksymalnie 750 kg razem z przyczepą. Moim zdaniem lepiej zakontraktować jakiegoś lokalnego rolnika z ciągnikiem i przyczepą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo kwestie prawne - na kategorię B można ciągnąć maksymalnie 750 kg razem z przyczepą.

 

Można ciągnąć przyczepę o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu, pod warunkiem jednak, że łączna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekroczy 3,5 tony - czyli nie więcej niż 1749kg. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo kwestie prawne - na kategorię B można ciągnąć maksymalnie 750 kg razem z przyczepą.

To ja notorycznie łamię prawo bo jeżdżę z przyczepą o MC 1500kg :o

Waga przyczepy z autem nie może przekroczyć 3,5 tony na kategorię B i to jest jedyne ograniczenie. 750 kg to zdaje się max. przyczepy bez hamulców.

Ssiwy mnie uprzedził :)

 

Tak jak napisali koledzy m3 to około tony. Autem spokojnie to pociągniesz pytanie tylko z jakiego miejsca w lesie. Jak będziesz kupował u leśniczego to zapytaj z jakiego miejsca trzeba będzie to zabrać. Wskażą Ci miejsce blisko ścinki, dojazd może być możliwy tylko cięższym sprzętem. Mimo wszystko lepiej chyba własną przyczepą nawet na 4 razy, dużo taniej to wyjdzie chyba że odległość spora jakaś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie, namieszałem, do DMC 750 kg to przyczepa lekka i taką można ciągnąć zawsze. Przy większych przyczepach jest jeszcze jeden warunek, DMC przyczepy musi być mniejsze/równe niż DMC pojazdu ciągnącego. Pewnie dlatego jak chciałem wypożyczyć lawetę to chcieli prawo jazdy kategori E.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przyczepke Neptun (ladownosc 750kG, szerokosc: 115, dlugosc: 210) kilka razy kupowalem drewno z tartaku -chyba modrzew srednia od 10 do 30cm dlugosc 1m akurat pasowaly w poprzek przyczepy, zawsze mi ladowali "troszke" wiecej niz metr przestrzenny i powiem, ze wiosna jak bylo takie naprawde mokre drewno to samochod mial dosc ciezko VW Passat 1,8.

Szczegolnie trzeba uwazac przy dojezdzaniu do skrzyzowan -bo droga hamowania jest "troszke" inna.

Ale i tak sie oplacalo bo koszt transportu to w moim przypadku 180zl +10zl za zaladunek kazdego metra, a odleglosc to chyba 6km

 

Pozdrawiam

Viszna

 

Przepraszam za brak PL liter ale nadaje z zagranicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...