Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

budowa, utwardzanie drogi wewnętrznej - potrzebne pozwolenie


df950

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja bym się tak nie rozpędzał...

czyją własnością jest ta droga wewnętrzna ? (kto jest właścicielem działki ? działek?)

Jaki ma status ? publiczna ? niepubliczna ?

 

pozwolenia nie wymaga utawrdzenie gruntu na działkach budowlanych (cokolwiek to znaczy wg ustawodawcy - prawo budowlane) Ale już wykonywanie robót budowlanych polegajacych na przebudowie dróg (prawo budowlane nie wyszczególnia czy publicznych czy niepublicznych) wymaga zgłoszenia. Przez przebudowę należy rozumieć zmianę parametrów użytkowych lub technicznych - utwardzenie to zmiana parametrów użytkowych (w końcu lepiej się będzie jeździć...)

Zatem jeśli na mapach w ewidencji gruntu działki widnieją jako drogi ( i są prywatną własnoscią) dla świętego spokoju należałoby wykonać jakiś szkic z kawałkiem opisu technicznego i zgłosić to do właściwego urzędu - UM al bo Starostwo. Jeśli droga nie jest własnością prywatną to należałoby zwrócić się do właściciela (gmina ? miasto ?) z zapytaniem o możliwość utwardzenia. Zapewne wtedy właściciel zażąda projektu podpisanego przez uprawnioną osobę i przypomni o obowiązkach wynikających z prawa budowlanego

Tyle w skrócie w kwestiach prawnych

 

 

PS> Usunąłem błąd merytoryczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,że utwardzanie przejazdu trochę problem. Działka o której mowa powyżej jest współwłasnością kilku osób. I utwardzenie jest wykonane około 20 cm powyżej poziomu sąsiadujących terenów.

 

Dodatkowo działka jest w ewidencji gruntem ornym, a poprzez warunki zabudowy dojazdem do podzielonych działek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,że utwardzanie przejazdu trochę problem. Działka o której mowa powyżej jest współwłasnością kilku osób. I utwardzenie jest wykonane około 20 cm powyżej poziomu sąsiadujących terenów.

 

Dodatkowo działka jest w ewidencji gruntem ornym, a poprzez warunki zabudowy dojazdem do podzielonych działek.

 

 

Powiem tam, piszesz w czasie dokonanym...

jeśli wszyscy współwłaściciele są zadowoleni a inni sąsiedzi nie są złośliwi to osobiście nie zawracałbym sobie głowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na utwardzenie gruntu nie trzeba pozwolenia,jeżeli nie wystaje ponad poziom gruntu.Czyli np. robisz wylewke betonową na podwórku i o ile jest to rowne z resztą terenu, to wszystko gra

 

Przepisy sie zmieniły ? Możesz podać źródło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to żeby uprzedzić zasuwaj do organu właściwego do przyjęcia zgłoszenia (starostwo lub urząd miasta) do wydziału budownictwa i zapytaj czy musisz dostarczać jakieś papiery chcąc utwardzić dojazd po waszej wspólnej działce. Odpowiedź dostaniesz ustnie od ręki po przedstawieniu sytuacji, pamietaj żeby mówić w czasie przyszłym

 

Jeśli trzeba będzie to jednak zgłosić to upewnij się jak masz wypełnić oświadczenie o dysponowaniu i dokładnie co powinien zawierać wniosek, jakie rysunki/ek co w opisie. Zrób to i złóż w urzędzie.

 

Działka na podstawie warunków zabudowy jest drogą, pełni jej funkcję poprzez zabezpieczenie dojazdu do nieruchomości i moim zdaniem powinieneś wystąpić ze zgłoszeniem.

 

Powodzenia

 

PS. Co nie podobało się sąsiadowi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zwracam uwagę na fakt, że jest to dalej grunt rolny, którego raczej nie można zaliczyć do „drogi, do gospodarstw rolnych”. Przepisy PB raczej nie mają tu zastosowania.

 

stąd ważna sprawa jak zinterpretować zapis w warunkach zabudowy o zapewnieniu dojazdu

niestety (albo na szczęście) nie jestem prawnikiem i nie podejmę się tej interpretacji

zatem jako najlepsze rozwiązanie polecam zapytanie, o którym pisałem wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zwracam uwagę na fakt, że jest to dalej grunt rolny, którego raczej nie można zaliczyć do „drogi, do gospodarstw rolnych”. Przepisy PB raczej nie mają tu zastosowania.

 

Czyli mogę czy nie mogę utwardzać?

Jeśli nie mogę to jakich formalności muszę dopełnić by było wszystko w porządku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, aby cokolwiek zrobić na tej działce, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli – wszystkich, bo nawet większościowa decyzja może być zaskarżona do sądu. Pewnie skarga zostanie oddalona, ale po co kłopoty.

 

Po drugie, wszyscy współwłaściciele mają obowiązek utrzymywania nieruchomości w stanie takim, aby można było korzystać z niej w sposób określony co do przeznaczenia. Tu przeznaczeniem jest dojazd i dojście do działki budowlanej – bo tak zostało to określone, dla tej działki, w WZ działek budowlanych.

 

Po trzecie nigdzie ustawodawca nie określił co to jest „dojazd” – jedynie określił, ze dojazd i dojście nie może być węższy niż 4,5m.

 

Biorąc to wszystko pod uwagę, moim zdaniem, do czasu „obowiązywania nazwy dojazd” wszelkie prace związane z utrzymaniem tego dojazdu, w tym utwardzanie nie podlega przepisom prawa budowlanego.

 

Co do zmiany użytkowania na „nierolny”, to w zasadzie już się to stało, przy okazji wydanych WZ dla działek budowlanych, ale formalnie jest to dalej działka rolna, a nie budowlana, ani nie jest to droga - a więc przepisy o utwardzaniu działek budowlanych, czy budowie drogi nie maja tu zastosowania.

 

MOIM ZDANIEM – dla jasności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że moze poprosimy o cytat z WZZiT dotyczący dojazdu do nieruchomosci ?

:)

 

Nasuwa mi się inna myśl. Czy mi się wydaje, czy działka ta ma ustanowioną służebność przejazdu i przechodu ?

 

Jeśli tak jest, to zgodnie z tym co pisze Siwy właściciele mają obowiazek utrzymywać ją w takim stanie aby umożliwiała spełnianie ustanowionej słuzebności.

Idąc tym tropem można uznać że sąsiad utrudnia wypełnianie tej służebnosci (zakładajac, ze w stanie przed utwardzeniem "dojazd" nie nadawał się do użytkowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...