Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podłogówka elektryczna


Lgrzechu

Recommended Posts

Witam!

Najprawdopodobniej zdecyduję się na ogrzewanie prądem.

Koszt doprowadzenia gazu do działki - ok 40tys.PLN!

Propan i olej drogie w instalacji.

Chcę dać dobre ocieplenie, rekuperację i kominek z rozprowadzeniem ciepła, później może solar.

Chcę mieć wszędzie podłogówkę.

Zastanawiam się nad dwiema opcjami.

 

1. Maty grzejne pod podłogą.

2. Zwykła podłogówka wodna podłączona do pieca elektrycznego (np. Kospel EKCO - ma ktoś??)

 

Wg. wyliczeń pierwsze rozwiązanie może być minimalnie droższe.

Drugie ciut tańsze ale za to elastyczne. Jeśli prąd bardzo zdrożeje lub pociągną kiedyś gaz to można piec elektryczny po prostu wywalić i w jego miejsce dać gazowy.

Pytanie jak ze sprawnością tych dwóch rodzajów ogrzewania??

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli koszt 2 rozwiązania nie byłby sporo droższy (a piszesz że nie jest) to poszedłbym raczej w to rozwiązanie. Ale dodatkowo dałbym w tym układzie jakiś zasobnik akumulacyjny/bufor ciepła (500l lub więcej jakby było miejsce) i kominek z płaszczem wodnym.

 

Nie wiem jak jest ze sprawnością ale domyślam się, że sposób 1 ma lepszą sprawność bo grzejesz dokładnie tam gdzie chcesz. No i w w 1 rozwiązaniu łatwiej tym chyba możesz sterować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dość podobna, prąd 99% a gaz 80-95% ale tobie pewnie chodziło o porównanie ceny

 

gaz to ok 0,2zł/kWh

prąd II taryfowy ok 0,4zł/kWh

prąd I taryfowy ok 0,6 zł/kWh

 

ale w perspektywie limitów CO2 śmiało można założyć że prąd będzie drożał nieuchronnie

 

w kwestii co wybrać szkoda że nie podałeś powierzchni grzewczej, dla mikro domków tania inwestycja w ogrzewanie prądem może zrównoważyć wyskoki późniejszy koszt drogiego nośnika

 

PS te 40 tyś można by też zainwestować w grubsze ocieplenie do standardów domu pasywnego, wtedy jakaś symboliczna farelka za 80zł gdzieś w hollu i domek ogrzany

 

 

Powierzchnia ok 150m kw.

Chodzi mi o porównanie ogrzewania elektrycznego w odmianie wodnej oraz jako maty grzejne. Nie biorę pod uwagę gazu.

Po prostu kocioł elektryczny w układzie zamkniętym wpięty w obieg podłogówki.

Dom będzie ocieplony b.dobrze. 20cm styropian ściany i 40cm w fundament pod wylewkami. Do tego rekuperacja. Wyszło mi, że nie będzie dużo droższy od oleju czy LPG.

Natomiast zagłębiając się teraz w szczegóły - zastanawiam się właśnie nad wodnym lub oporowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli koszt 2 rozwiązania nie byłby sporo droższy (a piszesz że nie jest) to poszedłbym raczej w to rozwiązanie. Ale dodatkowo dałbym w tym układzie jakiś zasobnik akumulacyjny/bufor ciepła (500l lub więcej jakby było miejsce) i kominek z płaszczem wodnym.

 

Nie wiem jak jest ze sprawnością ale domyślam się, że sposób 1 ma lepszą sprawność bo grzejesz dokładnie tam gdzie chcesz. No i w w 1 rozwiązaniu łatwiej tym chyba możesz sterować.

 

Dzięki za sugestię z kominkiem. Przemyślę.

Planowałem kominek z rozprowadzeniem powietrza. Ale być może wodny byłby lepszy...

Trzeba by połączyć go z podłogówką przez wymiennik płytowy podejrzewam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi jeszcze, czy lepiej przy takim układzie (wodna podłogówka zasilana z kotła centralnego) mieć kominek z rozprowadzeniem powietrza do pomieszczeń czy jednak z płaszczem wodnym?

Podejrzewam, że rozprowadzenie będzie działać dużo szybciej (niejako interwencyjnie) w razie szybkiego spadku temperatury na zewnątrz.

Natomiast płaszczem wodnym można w sumie dodatkowo ogrzać c.w.u...

Trudna decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, o połowę w stosunku do mat? Tak strzelam, ale pamiętam, że takie były różnice w cenie. Nie wskazuję tego jako konkurencje do rurek z wodą, ale jako tańszą alternatywę do mat.

 

Ja zamontowałem kable grzejne w 6 pomieszczeniach o łącznej mocy jakieś 6kW - za wszystkie zapłaciłem 2800zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez mam kable grzejne na calym parterze. 11KW (ok 70m2).

Za wszystko zaplacilem ok 5 tys. (kable + sterowniki).

Do tego bede sie wspomagal kominkiem.

A jako ostatecznosc rozprowadzilem w wylewce rurki pod grzejniki. Wiec jak by byla jakas straszna tragedia cenowa z pradem, to wstawie 'smieciucha' i bede palil starymi oponami i butelkami pet ;)

Ale te rurki to dlatego ze material mialem za free a robocizne wlasną..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad dwiema opcjami.

 

1. Maty grzejne pod podłogą.

2. Zwykła podłogówka wodna podłączona do pieca elektrycznego (np. Kospel EKCO - ma ktoś??)

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

Przeanalizuj jeszcze opcję:

piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem. Stawiasz tam, gdzie w przyszłości przewidujesz kaloryfery i w razie czego zmieniasz jak "prąd Cię wkurzy". Ich zaletą jest możliwość zastosowania pełnego sterowania pogodowego i dobra regulacja temperatury w pomieszczeniu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi jeszcze, czy lepiej przy takim układzie (wodna podłogówka zasilana z kotła centralnego) mieć kominek z rozprowadzeniem powietrza do pomieszczeń czy jednak z płaszczem wodnym?

Podejrzewam, że rozprowadzenie będzie działać dużo szybciej (niejako interwencyjnie) w razie szybkiego spadku temperatury na zewnątrz.

Natomiast płaszczem wodnym można w sumie dodatkowo ogrzać c.w.u...

Trudna decyzja.

 

kominek z płaszczem polecam tylko we współpracy z buforem ciepła - chodzi o to żeby po przepaleniu w kominku nadmiar ciepła (przy kominku niestety występuje) został zmagazynowany na dzień dwa kiedy nie palisz - wtedy nie zużywasz prądu na grzanie. oczywiście wymiennik płytowy musiałby być ale to nieistotny w tym momencie szczegół techniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj jeszcze opcję:

piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem

no to przeanalizujmy:

kable grzejne zatopione w 10cm wylewki jastrychowej to 100 razy większa masa, a do tego znacznie taniej, co więc zyskujemy kupując drogie piece ??

 

Tu się zgadza tyle że piece dynamiczne dają mozliwość lepszej regulacji natomiast podłoga spełnia funkcję pieców jakby statycznych ale przy dobrze ocieplonych domach faktycznie ma to mniejsze znaczenie.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to przeanalizujmy:

kable grzejne zatopione w 10cm wylewki jastrychowej to 100 razy większa masa, a do tego znacznie taniej, co więc zyskujemy kupując drogie piece ??

 

Większa masa nie zawsze oznacza większą akumulację - jest jeszcze taki czynnik jak temperatura do której można rozgrzać materiał akumulujący. Ale nie chodziło mi o to, żeby dyskutować co jest lepsze czy tańsze - po prostu uznałem, że trzeba wybierać spośród wielu wariantów dlatego zaproponowałem ten. Z drugiej strony patrząc to łatwiej jest wymienić grzałkę w piecu niż uszkodzony kabel w 10-cio centymetrowym jastrychu. Dodam jeszcze że nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek podłogówek. Każdy niech robi jak uważa. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to przeanalizujmy:

kable grzejne zatopione w 10cm wylewki jastrychowej to 100 razy większa masa, a do tego znacznie taniej, co więc zyskujemy kupując drogie piece ??

 

Większa masa nie zawsze oznacza większą akumulację - jest jeszcze taki czynnik jak temperatura do której można rozgrzać materiał akumulujący. .

 

Kabel może wytrzymać nawet do 90oC, ale nie ma szans aby taką temp. uzyskał chyba że połozysz na naprawdę dużej powierzchni na nim dywan szafę itp. i będziesz grzał np. całą dobę. W normalnych warunkach temp. wokół kabla nie przekroczy 40oC a przy domach wymagających mało ciepła nawet 30oC więc taki kabel ma "dożywocie" ;).

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
ja bym raczej powiedział że to dzisiaj zwykłe a nawet standardowe ocieplenie, na tym forum nie spotkasz nikogo z gorszym,

 

Wiem, że temat stary jak świat ale akurat szukałem info o podłogówce elektrycznej i tu trafiłem. I nie mogłem się powstrzymać...

40 cm styro pod podłogą to standard ? prawie pół metra? kto ma tyle styropianu ręka do góry bo nie wierzę.

 

A mój temat związany z podłogowym tu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167123-Pod%C5%82og%C3%B3wka-nie-s%C5%82u%C5%BC%C4%85ca-do-ogrzewania-)-wodna-czy-elektryczna - kto wie niech odpowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka elektryczna ma swoje zalety i wady.

Mamy taką sprzed ok 7 lat nie wiem ile się od tego czasu zmieniło w technologii, ale od włączenia czakamy przynajmniej 1 dobę zanim się pomieszczenie nagrzeje.

Nagrzewają sie najpierw mury, a później dopiero pomieszczenie.

Widziałam w internecie takie grzejniki panelowe na prąd. Montuje się je w miejscach gdzie zazwyczaj wiszą zwykłe C.O. wieszając na ścianie.

 

Rozważam taki zakup, bo mam wrażenie że prędzej nagrzeje pomieszczenie i za mniej Wattów ;) niż podłogówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam,

Mieszkanie mam w bloku. Chcę położyć w łazience,przedpokoju i kuchni ogrzewanie podłogowe elektryczne. Oczywiście potrzebuję uzyskać tylko efekt ciepłej podłogi, bo całe mieszkanie jest ogrzewane kaloryferami.

Nie mam pojęcia tylko jakiej firmy wybrać maty grzejne no i jakiej mocy bo każdy z kim rozmawiałem mówi co innego.

Proszę o szybką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy "efekt ciepłej podłogi"? Że będzie odczuwalnie ciepła w dotyku? To się nie da, nie wolno, a nawet jakby było wolno, to miałabyś ukrop w pokoju.

 

Chodzi o to aby płytka gresowa nie była zimna przy chodzeniu po niej gołą stopą. Jak to "się nieda, nie wolno". Tzn. że niby jak zrobię maty grzejne to płytki nie będą cieplejsze w dotyku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...