Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podłogówka elektryczna


Lgrzechu

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 91
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zapomnij o haśle "termos" i nie żałuj ocieplenia. Że niby 15 cm styropianu gorzej przepuszcza parę wodną niż 10cm ? Sam się zastanów. Za to kWh (PLN) na pewno uciekną szybciej przez 10.

 

Niie musisz zakładać wentylacji mechanicznej jeśli rozwiążesz dopływ powietrza do domu. A jest duży wybór - nawiewniki, rozszczelnione okna, GWC itp.

Dziwne podejście :-?

Z jednej strony piszesz, że 10cm izolacji to mało, a z drugiej proponujesz nieszczelne okna (możesz to nazwać dla dobrego samopoczucia nawiewnikami lub rozszczelnieniem) i wentylację grawitacyjną, którą z domu przy odpowiednim wydatku wentylacji będzie uciekało 25 - 30% ciepła :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZW jeszcze raz... mam 140m kw powierzchni użytkowej do ogrzania, z tego tylko 50m chcę ogrzewać podłogówką. Nie chcę podłogówki w sypialniach ( wzgledy zdrowotne ) i w salonie bo tam bedę miał 2 cm deskę ( parkiet 100x12x0,2cm )... Powiedz mi dlaczego mój układ ma być trudny do wysterowania... Zamysł jest taki: podłoga jedzie na II taryfie. Wyłacza sie rano, jak jest zimno to mały piec dogrzewa jak nie to zasila tylko 150l zasobnik ciepłej wody. W pomieszczeniach gdzie nie bedzie podłogówki odpowiednio wieksze grzejniki z termostatami, co tu moze nie zadziałać, skoro podłogówka tylko wspomaga ogrzewanie domu.

 

Prawie wszyscy chwala wodne ogrzewanie podłogowe, powiedz mi co byś zrobił jak nagle gdzes zaczęłaby schodzić z układu woda. Jak zdiagnozujesz miejsce awarii ? Zdzierasz terakote za 60-150zł/m2 lub parkiet za 80-250zł ( bez kosztów robocizny :D ) i płaczesz... płaczesz...ewentualnie wkur..., wkur...

w podłogówce elektrycznej małym urządzeniem sprawdzisz gdzie jest problem.

wybór jest złozony i nie taki prosty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o haśle "termos" i nie żałuj ocieplenia. Że niby 15 cm styropianu gorzej przepuszcza parę wodną niż 10cm ? Sam się zastanów. Za to kWh (PLN) na pewno uciekną szybciej przez 10.

 

Niie musisz zakładać wentylacji mechanicznej jeśli rozwiążesz dopływ powietrza do domu. A jest duży wybór - nawiewniki, rozszczelnione okna, GWC itp.

Dziwne podejście :-?

Z jednej strony piszesz, że 10cm izolacji to mało, a z drugiej proponujesz nieszczelne okna (możesz to nazwać dla dobrego samopoczucia nawiewnikami lub rozszczelnieniem) i wentylację grawitacyjną, którą z domu przy odpowiednim wydatku wentylacji będzie uciekało 25 - 30% ciepła :(.

 

Zgadzam się z tobą Henok. Walić gruby styropian, oszczędzajac na rekuperatorze bezsens. Jeśli powiedziało sie "A" trzeba byc konsekwentnym. Co to thermomuru to opieram sie na opini znajomego, jest mu cieplutko ale troche narzeka na atmosferę w srodku ( nie ma rekup. ) i miał kłopoty z zawieszaniem/obluzowywaniem sie szafek wiszacych . Mieszkam teraz w domu z silikatów rozbudowanym pustakiem ceramicznym.Jakos lepiej sie czuję w pomieszczeniach gdzie sciany zewnetrzne sa z silikatów ( przy takiej samej warstwie styropianu ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie wszyscy chwala wodne ogrzewanie podłogowe, powiedz mi co byś zrobił jak nagle gdzes zaczęłaby schodzić z układu woda. Jak zdiagnozujesz miejsce awarii ? Zdzierasz terakote za 60-150zł/m2 lub parkiet za 80-250zł ( bez kosztów robocizny :D ) i płaczesz... płaczesz...ewentualnie wkur..., wkur...

w podłogówce elektrycznej małym urządzeniem sprawdzisz gdzie jest problem.

wybór jest złozony i nie taki prosty

Przy podłogówce odłączasz nieszczelną pętlę podobnie jak przy ogrzewaniu elektrycznym. Później zostaje naprawa, ale przerwanego kabla też nie naprawisz bez dewastacji podłogi :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
ZW jeszcze raz... mam 140m kw powierzchni użytkowej do ogrzania, z tego tylko 50m chcę ogrzewać podłogówką. Nie chcę podłogówki w sypialniach ( wzgledy zdrowotne ) i w salonie bo tam bedę miał 2 cm deskę ( parkiet 100x12x0,2cm )... Powiedz mi dlaczego mój układ ma być trudny do wysterowania... Zamysł jest taki: podłoga jedzie na II taryfie. Wyłacza sie rano, jak jest zimno to mały piec dogrzewa jak nie to zasila tylko 150l zasobnik ciepłej wody. W pomieszczeniach gdzie nie bedzie podłogówki odpowiednio wieksze grzejniki z termostatami, co tu moze nie zadziałać, skoro podłogówka tylko wspomaga ogrzewanie domu.

 

Prawie wszyscy chwala wodne ogrzewanie podłogowe, powiedz mi co byś zrobił jak nagle gdzes zaczęłaby schodzić z układu woda. Jak zdiagnozujesz miejsce awarii ? Zdzierasz terakote za 60-150zł/m2 lub parkiet za 80-250zł ( bez kosztów robocizny :D ) i płaczesz... płaczesz...ewentualnie wkur..., wkur...

w podłogówce elektrycznej małym urządzeniem sprawdzisz gdzie jest problem.

wybór jest złozony i nie taki prosty

 

A w elektrycznym myślisz że jest inaczej ? Jeśli np zaleje kable i wda się jakaś upływność - problem jest dokładnie taki sam. Nie to żebym odradzał elektrykę ale nie ma tutaj wyraźnej przewagi.

 

Ale zjechaliście mnie z HenemK za rekuperator ;) Przemyśl poniższe:

 

Koszt "niemania" rekuperatora, czyli wypuszczania ciepła przez nawiewniki itp wynosi przy prądzie 800 zł/rok (przy gazie połowę tego). Było to szczegółowo wyliczane w wątkach dotyczących rekuperatorów. Jeśli chcesz odszukam.

Wentylacja mechaniczna w średnim domu to wydatek ok 15 kpln.

Zwrot 19 lat dla prądu, 38 lat dla gazu.

 

Koszt dodatkowego 5 cm styropianu na ścianie 200m2 to 1700 zł

Oszczędność z w/w to: ok 0,07 W/m2/st = 12st *200m2*0,07W*365*24h = 1,5 MWh. przy grzaniu prądem = 450 zł.

Zwrot 4 lata dla prądu, 8 lat dla gazu.

 

Stereotypy o ociepleniach i termosach pochodzą z czasów gdy styropian był drogi a energia tania.

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZW jeszcze raz... mam 140m kw powierzchni użytkowej do ogrzania, z tego tylko 50m chcę ogrzewać podłogówką. Nie chcę podłogówki w sypialniach ( wzgledy zdrowotne ) i w salonie bo tam bedę miał 2 cm deskę ( parkiet 100x12x0,2cm )... Powiedz mi dlaczego mój układ ma być trudny do wysterowania... Zamysł jest taki: podłoga jedzie na II taryfie. Wyłacza sie rano, jak jest zimno to mały piec dogrzewa jak nie to zasila tylko 150l zasobnik ciepłej wody. W pomieszczeniach gdzie nie bedzie podłogówki odpowiednio wieksze grzejniki z termostatami, co tu moze nie zadziałać, skoro podłogówka tylko wspomaga ogrzewanie domu.

 

Prawie wszyscy chwala wodne ogrzewanie podłogowe, powiedz mi co byś zrobił jak nagle gdzes zaczęłaby schodzić z układu woda. Jak zdiagnozujesz miejsce awarii ? Zdzierasz terakote za 60-150zł/m2 lub parkiet za 80-250zł ( bez kosztów robocizny :D ) i płaczesz... płaczesz...ewentualnie wkur..., wkur...

w podłogówce elektrycznej małym urządzeniem sprawdzisz gdzie jest problem.

wybór jest złozony i nie taki prosty

 

A w elektrycznym myślisz że jest inaczej ? Jeśli np zaleje kable i wda się jakaś upływność - problem jest dokładnie taki sam. Nie to żebym odradzał elektrykę ale nie ma tutaj wyraźnej przewagi.

 

Ale zjechaliście mnie z HenemK za rekuperator ;) Przemyśl poniższe:

 

Koszt "niemania" rekuperatora, czyli wypuszczania ciepła przez nawiewniki itp wynosi przy prądzie 800 zł/rok (przy gazie połowę tego). Było to szczegółowo wyliczane w wątkach dotyczących rekuperatorów. Jeśli chcesz odszukam.

Wentylacja mechaniczna w średnim domu to wydatek ok 15 kpln.

Zwrot 19 lat dla prądu, 38 lat dla gazu.

 

Koszt dodatkowego 5 cm styropianu na ścianie 200m2 to 1700 zł

Oszczędność z w/w to: ok 0,07 W/m2/st = 12st *200m2*0,07W*365*24h = 1,5 MWh. przy grzaniu prądem = 450 zł.

Zwrot 4 lata dla prądu, 8 lat dla gazu.

 

Stereotypy o ociepleniach i termosach pochodzą z czasów gdy styropian był drogi a energia tania.

 

pozdro

 

ZW nie przekonałeś mnie . Jakie jest prawdopodobieństwo zalania elektrycznych kabli grzejnych w min. 10 cm płycie betonowej ( przypominam ze chodzi o podłogówke akumulacyjna ) a jakie rozszczelnienia wodnej podłogówki ( chyba jednak duzo wieksze ). Tak jak pisałem wyżej łatwiej zdiagnozować miejsce uszkodzenia w elektrycznej.

Co do rekuperatora to ja bedę robił instalację sam według projektu wykonanego przez firme która sie na tym zna ( koszt 500zł wraz z późniejszym końcowym wyregulowaniem i odpaleniem ). Za dobry reku ( Brink Renovent ) z materiałami instal. zapłacę ok. 8-9tys. Teraz odejmij od tego koszt wybudowania komina, tanszych okien ( bez rozszczelnień/nawiewów, wiekszość na poarterze nieotwierana-jeszcze tańsze, szczelniejsze i szybciej sie myje :p ) w dodatku mam pewne pomysły co do wykorzystania reku do przesyłu ciepła wytworzonego przez kominek ( patrz temat AdamaMK o GWC )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Koszt "niemania" rekuperatora, czyli wypuszczania ciepła przez nawiewniki itp wynosi przy prądzie 800 zł/rok (przy gazie połowę tego). Było to szczegółowo wyliczane w wątkach dotyczących rekuperatorów. Jeśli chcesz odszukam.

Wentylacja mechaniczna w średnim domu to wydatek ok 15 kpln.

Zwrot 19 lat dla prądu, 38 lat dla gazu.

 

Koszt dodatkowego 5 cm styropianu na ścianie 200m2 to 1700 zł

Oszczędność z w/w to: ok 0,07 W/m2/st = 12st *200m2*0,07W*365*24h = 1,5 MWh. przy grzaniu prądem = 450 zł.

Zwrot 4 lata dla prądu, 8 lat dla gazu.

 

pozdro

 

Wyżej napisałem że u mnie gaz droższy.

A poza tym gdzie mieszkasz i jaki tak gaz i skad prąd bo z chęcią sprawdzę z ciekawości.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszt "niemania" rekuperatora, czyli wypuszczania ciepła przez nawiewniki itp wynosi przy prądzie 800 zł/rok (przy gazie połowę tego). Było to szczegółowo wyliczane w wątkach dotyczących rekuperatorów. Jeśli chcesz odszukam.

Odszukaj, chętnie poczytam ;).

Wentylacja mechaniczna w średnim domu to wydatek ok 15 kpln.

Zwrot 19 lat dla prądu, 38 lat dla gazu.

Oczywiście wentylacja grawitacyjna jest "za darmo" - przecież to tylko powietrze obudowane kawałkiem ściany, która i tak musiałaby stanąć :lol: :lol: :lol:, nawiewniki też za darmo dodają do okien ;).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

Koszt "niemania" rekuperatora, czyli wypuszczania ciepła przez nawiewniki itp wynosi przy prądzie 800 zł/rok (przy gazie połowę tego). ...

Odszukaj, chętnie poczytam ;).

np: http://: http://forum.muratordom.pl/post290738.htm?highlight=rekuperator#290738. Chodzi o wyliczenie Jeziera.

Oszczędność wynosi 2918 kWh rocznie minus prąd wentylatora ok 140 zł.

W moim przypadku (30gr/kWh) = prawie 800 zł.

 

...

Oczywiście wentylacja grawitacyjna jest "za darmo" - przecież to tylko powietrze obudowane kawałkiem ściany, która i tak musiałaby stanąć :lol: :lol: :lol:, nawiewniki też za darmo dodają do okien ;).

 

Mi dali "za darmo" czyli w cenie okien. Jakieś rozszczelnione uszczelki, nie znam się ale działa. I było w standardzie okna czyli bez dopłaty i bez możliwości "wyjęcia" z oferty.

 

Ile według Ciebie kosztuje obudowanie powietrza ? Komin dymowy i tak muszę mieć, Lgrzechu także spalinowy. Dla porównania można to odliczyć.

(U mnie bezprzedmiotowe, bo nie mogę w 100% polegać na urządzeniach na prąd)

 

info dla j-j: ZEWT

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

 

info dla j-j: ZEWT

 

pozdro

 

Prąd u mnie: 21 gr

u Ciebie: 0,235 gr

za 1kWh

liczyłem przed 5 min.

a gazio skąd masz??

 

pzdr

 

Cóś nie tak, może inny ZEWT ? Ten pod Warszawą.

Menu "klienci indywidualni", "Ceny i stawki", tabelka G12 od 01.05.2008

 

energia: 0,1458

składnik jakościowy: 0,0097

przesył: 0,0793

razem: 24,7 gr netto = 30,1 gr brutto

 

gazu nie używam, cenę 18gr opieram na "przeciekach z mediów"

 

 

pozdr

 

edit:

przyszło mi tak do głowy - a może mnie dym.ją i korzystam ze złej oferty ?

w którym miejscu znalazłe(a)ś cenę 23,5 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

info dla j-j: ZEWT

 

pozdro

 

Prąd u mnie: 21 gr

u Ciebie: 0,235 gr

za 1kWh

liczyłem przed 5 min.

a gazio skąd masz??

 

pzdr

 

Cóś nie tak, może inny ZEWT ? Ten pod Warszawą.

Menu "klienci indywidualni", "Ceny i stawki", tabelka G12 od 01.05.2008

 

energia: 0,1458

składnik jakościowy: 0,0097

przesył: 0,0793

razem: 24,7 gr netto = 30,1 gr brutto

 

gazu nie używam, cenę 18gr opieram na "przeciekach z mediów"

 

 

pozdr

 

 

Coś źle podliczasz :) bo wychodzi 0,2348 netto a nie 0,247 jak dodasz powyższe.

M<ój błąd u mnie cana jest brutto nie zauważyłem że w W-wie podają netto w takim przypadku faktycznie cena to prawie 29 gr., dużo.

 

Prąd bardzo dokładnie wyliczyłeś a gaz z przecieków. MOW u mnie jak pisalem to 22 gr.

Nawet zakładając te 18 gr w co nie wierzę to i tak prąd nie wychodzi 2 x droższy jak pisałeś.

takie przesadne zaokrąglanie że 29 gr to prawie jak 36 gr (bo 2 razy więcej niż gaz), mocno wprowadza w błąd.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

... Coś źle podliczasz :) bo wychodzi 0,2348 netto a nie 0,247 jak dodasz powyższe.

M<ój błąd u mnie cana jest brutto nie zauważyłem że w W-wie podają netto w takim przypadku faktycznie cena to prawie 29 gr., dużo.

Rzeczywiście kalkulator pokazuje 29gr. Posypuję się popiołem :oops: :roll: Z drugiej strony alleluja - prąd staniał jeszcze bardziej niż myślałem :D

 

Prąd bardzo dokładnie wyliczyłeś a gaz z przecieków to gaz z przecieków jest trochę za mały wg mnie (razem ze wszystkim). MOW u mnie jak pisalem to 22 gr.

Nawet zakładając te 18 gr w co nie wierzę to i tak prąd nie wychodzi 2 x droższy jak pisałeś. takie przesadne zaokrąglanie że 29 gr to prawie jak 36 gr (bo 2 razy więcej niż gaz), mocno wprowadza w błąd.r

 

Nie upieram się przy tym gazie. Uprościłem bo 50% czy 67% to i tak taniej. Zawsze było taniej.

 

edit: żeby się zrehabilitować wyliczam dokładnie:

cena gazu W3 według PGNIG: 0,9215+0,2936 = 1,22z ł/m3 = 1,49 brutto

gwarantowane ciepło spalania x sprawność: 38 MJ/m3 x 90% = 9,5 kWh

 

koszt gazu: 15,6 gr/kWh brutto. abonamentu nie liczę.

 

Swoją drogą tak szybkie wyrównywanie cen prądu i gazu ziemnego to szok.

I niedobrze - to oznacza wzrost popytu na prąd i wzrost cen prądu.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW

Lgrzechu - wierz mi, nie jestem apostołem kominów.

 

Zwracam tylko Twoją uwagę że opowieści o oszczędnościach z rekuperatora należy traktować z rezerwą i dokładnie sprawdzić swój przypadek.

 

Jeśli masz kompletną (!) ofertę na tani rekuperator i nie budujesz kominów, w Twoim przypadku inwestycja może mieć sens ekonomiczny.

 

U mnie - przypadek optymistycznie (grzeję prądem) średni (nieduży dom). Wychodzi j.w.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. rozumiem, każdy dokonuje wyborów. Nie ma idealnego rozwiązania. Ja do rekuperatora nie podchodzę jak do elementu energooszczędnego bardziej przyjmuję "bilans na 0" w gratisie otrzymując wiekszy komfort życia. Pozdrawiam.

 

P.s. odbiegliśmy trochę od tematu... Czy ktoś jeszcze może podzielić się swoimi doświadczeniami z użytkowania akumulacyjnej elektrycznej podłogówki ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty wykonałeś podłogówkę pewnie w całym domu ( czy masz pietro lub poddasze uzytkowe ??? ) wiec było prosto.

 

Mam w całym domu, na piętrze podłogówka jest na drewnianym stropie. W całym domu nie będzie kafli, nawet w łazienkach, wszędzie drewno, panele, może wykłądzina dywanowa w sypialni :-)

 

Teraz powiedz ile kosztowało ciebie ogrzewanie wodne podłogowe ?

 

Jakieś 9500 zł, w tym wszystkie materiały, sterowniki, bufor ciepła 1000 litrowy, instalacja do kominka wodnego, instalacja CWU z cyrkulacją. Do tego dwa tygodnie mojej pracy.

Bez ceny jastrychów, które i tak musiałbym zrobić, styropianu pod jastrychy itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu 3 - litrowym elektryczna podłogówka mniej zużyje niż abonament za gaz! Tak więc cena gazu nie ma znaczenia.

Inna sprawa to, to że nie da się zrobić domu "3 litrowego" z wodną podłogówką, straty na zasobniku i transporcie są większe niż potrzeby dobrze izolowanego domu.

Zasada jest prosta Im mniej potrzeba ciepła tym bardziej opłaca się stosować droższe jego źródła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...