Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

zjazd do domu od A do Z


mikolayi

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 228
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeśli masz decyzję administracyjną na przebudowę zjazdu/mostku to zarządca drogi musi wypełnić obowiazki wynikające z art 29 ust. 4 ustawy o drogach publicznych, któr moi o konieczności zamieszczenia w decyzji pouczenia o obowiązku "uzyskania przed rozpoczęciem prac budowlanych pozwolenia na budowę, a w przypadku przebudowy zjazdu dokonania zgłoszenia budowy albo wykonania robót budowlanych oraz uzyskania zezwolenia zarządcy drogi na prowadzenie robót w pasie drogowym"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Mam pytanie przez moja działkę idzie rów melioracyjny i jest mostek 40 letni naniesiony na mapkę wytyczony przez nią dojazd do domu mostek leży 100 m od drogi gminnej od sąsiada 50 i od drugiego jakies 30 m czy li znajduje się jak by na mojej działce ale rów melioracyjny należy już do "państwa " i od 2 lat zaczął się rozsówać bo nie jest on z kregów, tylko z elemntów lanych . No i teraz żeby nie rozleciał sie cały chcemy go naprawić zrobić dodatkowe zbrojenia i wylać dodatkowa ławę grubości 20 cm. Czy jakieś ponosił bym konsekwencje tego że naprawiłem go na własna reke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

Wątek jest długi, ale nie znalazłem sytuacji podobnej do mojej...

 

Mam na oku działkę budowlaną, niestety ma dziwną sytuację związaną ze zjazdem. Dawno temu gmina pokroiła większą prywatną działkę, by wydzielić obszar na poszerzenie drogi publicznej oraz na zbudowanie w przyszłości nowej drogi przez tę działkę. Wydzielone fragmenty do dziś nie zostały przekształcone w drogę publiczną, mają status drogi wewnętrznej będącej własnością gminy, pod zarządem lokalnego zarządu dróg (zwykła działka RIV).

 

W efekcie wygląda to tak, że mamy drogę publiczną (dość wąską), 4 metry działki będącej drogą wewnętrzną (na przyszłe poszerzenie drogi publicznej) i właściwą działkę budowlaną. Teren jest objęty MPZP i na planie jest narysowana jedna szeroka droga, łącząca obie działki. Sprawdziłem też KW dla tej drogi wewnętrznej, nie ma żadnej służebności.

 

Czy to jest duża "mina", czy sytuacja w miarę normalna i do przejścia (wystarczy przejść jakąś procedurę administracyjną, a nie uznaniową)? Zarówno pod kątem obsługi komunikacyjnej jak i przesyłu mediów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Sytuacja wygląda następująco:

Działka K to droga krajowa (nieuregulowany stan prawny, ale nie ma wątpliwości, że w 80-100% zajęta jest od krajówkę), jej lekko wypukła graniczy z działką W, która stanowi drogę wewnętrzną należącą do A, obciążoną służebnością drogi na rzecz B

B dojeżdża do krajówki przez działkę W oraz wspomnianą wypukłą częścią działki K

Wygląda to tak: utwardzenie na działce W, ziemia z dziurami na wypukłej części działki K, następnie chodnik i asfalt krajówki (także na działce K)

Wydaje się, że wypukłą część działki K powinno się traktować jako zjazd ?

 

B chciałby utwardzić ziemię na wypukłej części działki K, tak by nie musiał jeździć po dziurach, najlepiej kładąc kostkę brukową

 

Jak się upewnić, że wypukła część działki K to zjazd z krajówki?

Czy takie położenie kostki można traktować jako remont zjazdu i w związku z tym zrobić to na zgłoszenie?

I co w takim przypadku do zgłoszenia jest potrzebne?

- np. zakres prac: utwardzenie zjazdu kostką brukową jak zaznaczono na mapie (i dołączamy mapę sytuacyjną)

- czy musi to być mapa do celów projektowych? tzn. łatwiej byłoby wyciągnąć mapkę z Geodezji i bez jej aktualizowania zaznaczyć na niej obszar, na którym B chciałby położyć kostkę)

- czy musimy mieć zgodę GDDKiA ?

- czy musimy mieć zgodę właściciela A ?

- przypuszczając, że A z pewnych powodów nie chce/ nie może partycypować w kosztach, to czy bojąc się, że B będzie chciał od niego zwrotu części nakładów może odmówić zgody na "remont" zjazdu ? Podejrzewam, że A nie robiłby żadnych problemów, gdyby B zobowiązał się, że sam pokryje koszty - co właściwie jest do rozważenia.

 

Mam nadzieję, że w miarę zrozumiałe to jest.

Jak będzie trzeba opiszę dokładniej.

Edytowane przez Nata111
literówka i dopisanie 2 zdań
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam,

 

Mam problem z ustaleniem kto powinien mi wydać oświadczenie o możliwości połączenia działki z drogą publiczną. Mam działkę położoną przy drodze gminnej wewnętrznej (oznaczenie na planach KDD4), ta droga wg. map łączy się według posiadanych map z drogą wojewódzką KDG2. Gmina wystawiła mi oświadczenie o możliwości połączenia mojej nieruchomości z drogą publiczną poprzez drogi wewnętrzne, oznaczone w ewidencji gruntów i udostępnione do powszechnego korzystania (droga wewnętrzna jest na mapach i ma połączenie z drogą wojewódzką, co prawda gruntowe ale oznaczone bo specjalnie dziś wzięłam mapy ze starostwa - zjazd z drogi wojewódzkiej na niej jest). Niestety wg. starostwa urząd gminy nie jest organem upoważnionym do wydania takiego oświadczenia, tylko zarząd wojewódzki. Ale na stronie zarządu wojewódzkiego nie ma takiego wniosku - jest wniosek o ustalenie zjazdu a ja ten zjazd na drogę mam a zjazd z moje działki jest na drogę gminną. Moja działka ma z drugiej strony drugie połączenie z tą samą drogą przez drogę powiatową lub gminną (oznaczenie L - wszystkie te drogi są na mapie) ale w planie zagospodarowania przestrzennego mam napisane, że: obsługa komunikacyjna terenu, na którym leży moja działka jest zapewniona przez zjazdy z drogi KDD4 a w przypadku braku możliwości obsługi komunikacyjnej z drogi KDD4 do czasu przebudowy drogi KDG2 poprzez istniejące zjazdy, a następnie zjazdy z drogi serwisowej drogi KDG2. Czy w takim wypadku, mogę wystąpić o wydanie zaświadczenia o możliwości połączenia mojej gminnej drogi z tą powiatową L i w ten sposób ominąć drogę wojewódzką? Połaczenie z drogą publiczną będzie.

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moj problem pojawil sie wczoraj, po wizycie geodety- odnowienie granic dzialki. Okazalo sie, ze granica mojej dzialki przebiega przez srodek zjazdu sasiadow (dodam, ze nie najmilszych). Jest to zjazd z drogi wojewodzkiej. W jaki sposob wyegzekwowac od nich przywrocenie mi naleznej czesci dzialki? Czy musze narazac ich na przebudowe zjazdu czy istnieje inne wyjscie? Bardzo prosze o pomoc i przepraszam za brak polskich znakow w tekscie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witajcie, co mogę zrobić w sytuacji : mam 6-cio metrowy zjazd z drogi powiatowej zrobiony 8 lat temu (załatwiany razem z pozwoleniem na budowę domu), gmina wspólnie z powiatem przebudowują drogę kładąc nową nawierzchnię i wykonując nowe zjazdy z kostki. Problem w tym że dziś budowlańcy wytyczyli mi zjazd o około 1 metr węższy, bo zaprojektowane zostały zjazdy 5-cio metrowe. nowy zjazd nie obejmuje furtki a nawet lekko wchodzi w bramę. Co mogę zrobić, wygląda to fatalnie nie mówiąc juz o funkcjonalności. Czy projektant popełnił błąd projektując zjazdy, bo na mapach byl zaznaczony nasz szerszy zjazd,a on go zwęził. Proszęęęęęęęee może uda mi się jeszcze coś wywalczyć... pomóżcie kochani
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 2 months później...

Zwracam się do Państwa z prośbą o poradę.

Mam pozwolenie na budowę domu wraz z zatwierdzonym projektem na budowę zjazdu. Dom już stoi, ale żeby go odebrać muszę wykonać zjazd wraz z przepustem wg planu. Problem w tym, że w najbliszym czasie w 2016r. planowana jest modernizacja drogi wraz z budową chodnika z jednej strony i budową rowów z drugiej. Obawiam się, że mój nowy zjazd będzie całkowicie przekopany w trakcie planowanej modernizacji.

Czy jest szansa załatwienia w krakowskim ZIKIT pozwolenia na użytkowanie dotychczasowego zjazdu (który jest bez przepustu) lub jakiejś wersji oszczędnej, bez kostki, płyt ażurowych itp?

Nadmienię, że ZIKIT obecnie częściowo remontuje stare zjazdy, robiąc przepusty, ale z uwagi na planowaną przebudowę drogi robi to w wersji bardzo oszczędnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam narożną działkę, drogi gminne lokalne, jedna asfaltowa (od niej jest już przewidziany wjazd na posesje) i druga droga z płyt betonowych z której to chciałbym zrobić drugi wjazd. Róg działki jest sciety, tak aby nie ograniczal widoczności. Czy istnieje jakaś minimalna odległość od skrzyżowania w obrębie której takiego wjazdu zrobić nie można? Chodzi o wjazd indywidualny, długość działki przy tej drodze to ok. 17m, wjazd chcialbym zrobić w odległości 6m od skrzyżowania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

witam,

 

Dzialka na ktorej rozpoczynam budowę graniczy z drogą gminną nie utwardzoną, puki co na ulicy są może 3 domy. Uzyskałem pozwolenie na budowę wraz z załatwionym ustaleniem zjazdu z gminy. Dodam że budowa dopiero się zacznie.

 

Docelowo chcieliśmy zrobić garaż wolnostojący, i pod niego był ustalony zjazd.

 

 

Jednak kilka dni temu wpadł nam pomysł żeby garaż dobudować do budynku, co by nam bardziej pasowało. W tym wypadku musimy przesunąć zjazd o 3 metry.

Dzwoniłem do starostwa, chwile się zawahali ale ostatecznie chcą żeby złożyć papiery na nowe pozwolenie na budowę, za czym niechce czekać bo już chce startować z budową na dniach.

 

Czy jest jakiś inny sposób na przesunięcie tego zjazdu niż nowe pozwolenie na budowę domu? Dodam że na garaż nie będę potrzebował pozwolenia bo będzie drewniany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Czy jest jakiś inny sposób na przesunięcie tego zjazdu niż nowe pozwolenie na budowę domu? Dodam że na garaż nie będę potrzebował pozwolenia bo będzie drewniany.

 

Raczej nie o zjazd chodzi.

 

1. W Twoim przypadku budowa zjazdu jest na zgłoszenie (droga gminna).

 

Ale:

 

2. Dobudowanie garażu do budynku wymaga pozwolenia na budowę, bo co prawda można budować garaż na zgłoszenie (do 35m2), ale tylko wolnostojący - bez względu na materiał z jakiego ma być wybudowany.

 

Dopowiem:

 

3. Bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia można wybudować wiatę do 50m2.

 

Konkluzja;

 

Do czasu wydania/zmiany decyzji o pozwoleniu na budowę, możesz prowadzić te prace budowlane, które są zgodne z zatwierdzonym projektem budowlanym.

Zmian w projekcie musi dokonać projektant zakwalifikować zmiany jako istotne lub nie. Od kwalifikacji projektanta zależy czy konieczna będzie zmiana pozwolenia na budowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...