Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podniesione, wybrzuszone, podnoszące się panele


kris3n

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 56
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wg mnie te ok pół roku to nie jest jakoś przesadnie długi czas. Stopniowo panele odbierały wilgoć od posadzki i pęczniały, naprężały się, aż w końcu... się podniosły. Osobiście nie doświadczyłem takiego zjawiska ale kilka osób mi o tym opowiadało i za każdym razem przyczyna były właśnie nie dość wysuszone posadzki i położona drewniana podłoga. Tynki i posadzki musza schnąć, im dłużej tym lepiej. Ja swoje zrobie za ok 2 tygodnie a potem poczekam z 2-3 miesiące zanim położe drewno na podłoge.

Ale tak jak pisałem, poczekaj aż jakiś spec się wypowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to brak odpwiedniej dylatacji ,sprawdzalem i nigdzie nie widzialem zeby panele dotykaly sciany ,wiec dylatacja jest chyba dobra

A więc było to tak. Wylałeś w Piątek a w Sobotę pewnie cię nosiło aby zacząć układanie. Ktoś rozsądny powiedział pewnie poczekaj trochę i poczekałeś do Poniedziałku.

Wylewka cementowa 5 cm gruba potrzebuje około 8-10 tygodni na wyschnięcie, chyba, że miała dodatki przyspieszające wysychanie. Ale nie sądzę.

W tej wylewce było około 170 litrów wody/m3. M3 to przy grubości 5cm daje 20m2 powierzchni.

Dzięki temu, że nie położyłeś folii budowlanej o grubości 0,5mm na zakładkę a zakładki nie posklejałeś taśmą klejącą wilgoć z podłoża przeszła na szczęście w ekopłyty grube na 3 lub 5mm. Im grubsza trwało to dłużej. W zimę zewnatrz na poziomie paneli wilgotnosć była bardzo niska rzędu około 30%. W związku z powyższym dochodziło do konfliktu warunków klimatycznych pod ekopłytami i panelami (duża wilgotność) a powierzchnia paneli co wydłużayło proces pęcznienia HDF-u.

Zimą (okres grzewczy) pewnie też używałeś łazienki ale okno było zamknięte, być może używałeś nie tak często jak w upalne dni letnie.

Okno napewno w lecie nie było zamykane. Wieczorna kąpiel czy prysznic tworzył parę, która przy oknie napotykała na niższą temperaturę i się kondensowała na panelach a później skraplała. Otwarte dylatacje nie wskazują na wilgoć z wylewki na całej powierzchni.

 

Krótko mówiąc na pewno podłoże, jeżeli miało wyżej opisaną grubość. Jednak gdyby to była cementowa masa szpachlowa o grubości powiedzmy do 1,0cm.

To właśnie para z łazienki w wyżej opisany sposób zaszkodziła miejscowo panelom z HDF-u. Pomogło trochę też podłoże. Wilgoć z podłoża weszła w eko-płyty i tam pomału przechodziła w panele.

Generalnie powodem jest zawilgocenie laminatu. W jakiej cenie jest twój laminat i jaką ma grubość. Czy zostały zdjęte listwy wokół ścian - wszystkie?

Załącz zdjęcia. Zamykaj okno na noc. Omijaj te miejsca. Jak duża jest powierzchnia? Z opisu wynika, że twoje panele się miejscowo wypaczyły tzn. w miejscu gdzie się podniosły będą szersze. Dotyczy to pojedyńczych paneli, które straciły prostoliniowość/prostolinijność.

Poza tym nie czytałeś załączonej ulotki do paczki. W niej pisze wyraźnie jaka powinna byc wilgotność podłoża i, że panele nie lubią leżeć w pobliżu mokrych czy wilgotnych pomieszczeń. Co to za panele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewka to byla wylewka samopoziomujaca Planolit firmy MAPEI a panele sa firmy Balterio.Nic na to nie poradz ze mam tak blisko lazienke ,moge tylko zamykac dzwi po kapaniu.Ja nawet troche po tych panelach skakalem :(

 

Panele firmy Balterio?! Ale jaki model?

Po co skakałeś. Zeby opadły musisz zrobic im miejsce! Chcesz pomocy a odpowiadasz na pytania lakonicznie i niewyczerpująco. To, że jesteś zły czy zdenerwowany nic nie pomoże. Jakie masz odstpy między scianami a panelami w milimetrach? Czy dylatacje są czyste, wolne od brudu i odpadków z czegokolwiek? Najpierw odpowiedz na wszystkie pytania a potem oczekuj porady. W tej chwili mozesz wszysko pogorszyć. Schnięcie też wymaga czasu. Możesz wyjąć ostatnie rzędy paneli. Sprawdź dylatacje od czoła paneli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zadnych zabrudzen w dylatacjach, co mam ci podac model panela firmy balterio, co to ma za znaczenie?nie wiem czy tu pomoga zdjecia ,nawet na zywo nie zauwazylbys roznicy czy sa jakies wypuklosci na podlodze ,dopiero jak sie po nich przejdziesz to wyczuwasz gorki.

Jak dlugo takie panele moga dochodzic do siebie czyli opadac do normalnego poziomu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zadnych zabrudzen w dylatacjach, co mam ci podac model panela firmy balterio, co to ma za znaczenie?nie wiem czy tu pomoga zdjecia ,nawet na zywo nie zauwazylbys roznicy czy sa jakies wypuklosci na podlodze ,dopiero jak sie po nich przejdziesz to wyczuwasz gorki.

Jak dlugo takie panele moga dochodzic do siebie czyli opadac do normalnego poziomu???

Widzę, że wiesz co masz z nimi zrobic! Nie rób po prostu nic! Czekaj aż zaczniesz grzać. W przyszłym roku będzie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma zadnych zabrudzen w dylatacjach, co mam ci podac model panela firmy balterio, co to ma za znaczenie?nie wiem czy tu pomoga zdjecia ,nawet na zywo nie zauwazylbys roznicy czy sa jakies wypuklosci na podlodze ,dopiero jak sie po nich przejdziesz to wyczuwasz gorki.

Jak dlugo takie panele moga dochodzic do siebie czyli opadac do normalnego poziomu???

Widzę, że wiesz co masz z nimi zrobic! Nie rób po prostu nic! Czekaj aż zaczniesz grzać. W przyszłym roku będzie to samo.

 

modeljest bardzo wazny dla okreslenia grubosci i ..skladu panela..aby go zdiagnozować..jesli hcesz porady musisz..odpowiadac na pytania.. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogelem czekac ,a skad moglem wiedziec ze tak bedzie,nikt mi o tym nie powiedzial fachowcy nic nie powiedzieli tez.Moze to plyta eko tak nasiaknela i walila panele ,nie wiadomo czy to panele .

Nie odpowiadasz na pytania tylko narzekasz. Jak stary jest podkład na którym wylałeś masę szpachlową samorozlewną i jaką ma grubosć ta masa (wylewka)? Tylko nie mów znowu, że to nic nie ma do rzeczy podobnie jak podanie nazwy paneli. Według nazwy paneli mogę wiedzieć jaką maja gęstość i nasiąkliwość.

Najlepiej rozbierz panele i sprawdź ekopłyty i wysusz albo kup nowe. Nie zapomnij o folii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posadzka to jest bardzo stara bo to jest mieszkanie w w bloku z wielkiej plyty ,gruosc wylewki mysle ma do 1 cm w najglebszych punktach .Model panela to Balterio Tradition 437.

 

http://img525.imageshack.us/img525/1120/img1079j.jpg http://img525.imageshack.us/img525/img1079j.jpg/1/w640.png

 

http://img522.imageshack.us/img522/1408/img1081w.jpg http://img522.imageshack.us/img522/img1081w.jpg/1/w640.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...