Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Różne rodzaje ogrzewania w domu - w co opłaca się inwestować


uriel

Recommended Posts

Witam,

 

planujemy w domu kocioł na pelety jako główne źródło c.o. (i wody użytkowej). Dodatkowo zastanawiamy się nad przygotowaniem instalacji do podgrzewania za pomocą solarów. Poza tym będziemy mieć kominek. I pytanie:

- czy opłaca się ładować dodatkową kasę w kominek z płaszczem wodnym, żeby puścić w instalację to ciepło, które i tak będzie się wytwarzać ? Z tym, że kominek ma mieć funkcję bardziej rekreacyjną, odpalony raz na jakiś czas w zimie. A kominek bez płaszcza jest tańszy niż z płaszczem.

 

Mam taką teorię, ale poprawcie mnie, jeśli to się nie trzyma kupy:

* w okresie letnik solary, ewentualnie kocioł na pelety do pogrzania wody na mocy minimalnej.

* w zimie kocioł pełna parą - co i woda użytkowa

* od czasu do czasu kominek i tutaj tak - i tak się salon będzie nagrzewał od ciepła, a pomiar temperatury można umieścić nie w salonie, tylko w jednej z sypialni (od północy, bo niestety będzie taka) i jak tam będzie zimno, to piec też się uruchomi i ogrzeje pozostałe pomieszczenia, a w salonie skręcę grzejniki, żeby nie zrobić sobie plaży w Egipcie.

 

Na marginesie - dom ma być energooszczędny, więc zakładam niższe zapotrzebowanie na ciepło, ale czy to ma jakieś tutaj znaczenie przy wyborze ogrzewania..?

 

poradźcie, bo już nie wiem, co wybrać i za chwilę się okaże, że trzeba władować kasę na kilka różnych instalacji zupełnie niepotrzebnie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

teoria wedlug mnie poprawna byloby to dublowanie

gdyby byl piec gazowy, kominek wtedy ok oczywiscie z solarami

w twoim ulozeniu masz mozliwosc przynajmniej czesciowego ogrzewania w przypadku zaniku pradu

tak wiec dla mnie OK

skupilbym sie tylko by piec mial mozliwosc pracy na ekogroszku i na pelecie

licho cenowe niespi moze byc to przydatne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kominek z PW + kocioł na paliwa stałe to mało sensowne połączenie, nic nie zyskujesz, palić musisz tu lub tam, pracy nie ubywa, już lepiej wychodzi ogrzewanie prądem + kominek z PW bo jeśli dom ma być energooszczędny to może kasa zaoszczędzona na kotle wyrówna wysokie rachunki za prąd

 

solary to żaden zysk ekonomiczny, jedynie zaoszczędzona praca przy noszeniu paliwa i popiołu

 

nie upieram się absolutnie przy kominku z PW. do ogrzewania prądem mam jakąś awersję albo strach raczej przed niebotycznymi rachunkami. kasa zaoszczędzona na kotle szybko zostałaby zjedzona przez prąd, a potem prąd już całkowicie zacząłby pochłaniać portfel. a tak kocioł się zwróci, tylko w dłuższym okresie. więc chyba raczej kocioł + ? no właśnie - co?

 

czemu uważasz że z kolektorów zysk jest żaden. czy to nie darmowa energia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak:

1. Kocioł na pelets z podajnikiem.

2. Przygotowana instalacja pod solary (solary założę jak zaczną je rozdawać z dopłatami)

3. Kominek zlikwidowany w fazie adaptacji projektu.

 

Grzanie ciepłej wody w lecie prądem.

 

Ekonomiczniejszego rozwiązania w moim przypadku nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

kominek z PW + kocioł na paliwa stałe to mało sensowne połączenie, nic nie zyskujesz, palić musisz tu lub tam, pracy nie ubywa, już lepiej wychodzi ogrzewanie prądem + kominek z PW bo jeśli dom ma być energooszczędny to może kasa zaoszczędzona na kotle wyrówna wysokie rachunki za prąd

 

solary to żaden zysk ekonomiczny, jedynie zaoszczędzona praca przy noszeniu paliwa i popiołu

 

nie upieram się absolutnie przy kominku z PW. do ogrzewania prądem mam jakąś awersję albo strach raczej przed niebotycznymi rachunkami. kasa zaoszczędzona na kotle szybko zostałaby zjedzona przez prąd, a potem prąd już całkowicie zacząłby pochłaniać portfel. a tak kocioł się zwróci, tylko w dłuższym okresie. więc chyba raczej kocioł + ? no właśnie - co?

 

czemu uważasz że z kolektorów zysk jest żaden. czy to nie darmowa energia?

 

Uważam podobnie jak mpoplav.

Co do solarów to za darmo ich nie dostajesz niestety :( i tu tkwi szkopół.

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec na pelety/ekogroszek, solary, kominek bez PW i DGP - tak jest u mnie. Doświadczenia - palenie peletami jest przyjemniejsze (brak syfu i smrodu charakterystycznego dla węgla, łatwiejsza obsługa zasobnika, łatwiejsze składowanie - pelety poporcjowane fabrycznie w worki foliowe), być może solary oszczędności nie dadzą ale komfort bezobsługowego posiadania ciepłej wody użytkowej jest nie do przecenienia, kominek rekreacyjnie ew. w razie awarii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec na pelety/ekogroszek, solary, kominek bez PW i DGP - tak jest u mnie. Doświadczenia - palenie peletami jest przyjemniejsze (brak syfu i smrodu charakterystycznego dla węgla, łatwiejsza obsługa zasobnika, łatwiejsze składowanie - pelety poporcjowane fabrycznie w worki foliowe), być może solary oszczędności nie dadzą ale komfort bezobsługowego posiadania ciepłej wody użytkowej jest nie do przecenienia, kominek rekreacyjnie ew. w razie awarii.

 

o proszę, czyli komuś się opłacało. fajnie.

a jaka powierzchnia domu? dom energooszczędny czy tradycyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec na pelety/ekogroszek, solary, kominek bez PW i DGP - tak jest u mnie. Doświadczenia - palenie peletami jest przyjemniejsze (brak syfu i smrodu charakterystycznego dla węgla, łatwiejsza obsługa zasobnika, łatwiejsze składowanie - pelety poporcjowane fabrycznie w worki foliowe), być może solary oszczędności nie dadzą ale komfort bezobsługowego posiadania ciepłej wody użytkowej jest nie do przecenienia, kominek rekreacyjnie ew. w razie awarii.

 

o proszę, czyli komuś się opłacało. fajnie.

a jaka powierzchnia domu? dom energooszczędny czy tradycyjny?

 

Dom + budynek gospodarczo-garażowy, energooszczędne, łączna powierzchnia 400 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest tak:

1. Kocioł na pelets z podajnikiem.

2. Przygotowana instalacja pod solary (solary założę jak zaczną je rozdawać z dopłatami)

3. Kominek zlikwidowany w fazie adaptacji projektu.

 

Grzanie ciepłej wody w lecie prądem.

 

Ekonomiczniejszego rozwiązania w moim przypadku nie ma.

 

Mynia, ile Cię wychodzi ogrzewanie prądem latem? Z jakiegoś powodu boję się tego prądu, nie chcę się od niego uzależniać. Słusznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

ja się jeszcze nie buduję, ale biorę pod uwagę bardzo podobne rozwiązanie ogrzewania,

jak na razie uważamy, że będzie piec na wszystko/pelet/ekogroszek, w zależności, co będzie tańsze (mąż ma mozliwość załatwiania palet do palenia), też chcieliśmy kominek z pw, ale ja uważam, że to jest dublowanie i jak już trzeba gdzieś palić, to lepiej w piecu, a w kominku tylko dla przyjemności, czyli pw jest wtedy wyrzucaniem pieniędzy

tez chcieliśmy do tego instalować solary, jednak powiedziano nam, że jak będziemy palić drewnem, to solary będą nieekonomiczne, ale zaproponowano nam jakąś pompę powietrze- woda (dokładnie nie wiem jaką) za 8 tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My chcemy piec ekogroszek +dodatkowy ruszt na drewno itd i chcielismy do tego solary (tyle ze gmina nie chce dolozyc -wiec rezygnujemy poki co ) i mowia nam zeby zostac tylko przy tym piecu i w lecie tez palic mub kociol z grzalką .no i ostatnio zaoferowali nam pompe powietrza zamiast solarow ale za 11500!!!!!!szukam wlasnie informacji czy to warte tyle szmalu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos solarów i ich opłacalności - polecam pisemko "Doradca energtyczny", wydanie lipiec-sierpień. Jest tam obszerny artykuł "efektywnosc ekonomiczna słonecznych systemów grzewczych", w którym opisano, czy solary opłaca się, czy nie, w zależności od różnych parametrów (dom, rodzaj ogrzewania itp.).

 

mnie wyszło, że się nie opłaca, jeśli chcę piec na pellety, bo okres zwrotu inwestycji przekroczyłby okres wymiany urządzenia.. a miałam takiego hopla na punkcie solarów.

 

 

gniezniok - co to jest śmieciuch?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się, z tym że codziennie trzeba rozpalać a ta czynność różni się nieco w zimie i w lecie.

Brak ciągu spowodowany wysoką temperaturą na zewnątrz sprawi że to będzie najgorsza rzecz jaka musisz zrobić codziennie.

Ja sobie zgotowałem taki los i choć jeszcze nie mieszkam i mam duży bufor to zaczynam myśleć o pompie ciepła z zasobnikiem.

 

W domu rodzinnym był piec na wszystko i mały 80 L zasobnik, stąd moje złe doświadczenia, z buforem może być inaczej ,,, :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktos ma tylko piec obojetnie na co i tylko to czyli ze w lecie tez w nim pali zeby wode grzac ??? bo chyba tak tez mozna co nie ???

 

 

Ja mam prawie tak. Zamiast kotła na wszystko mam kocioł miałowy, k którym można palić w zasadzie wszystkim, a do tego boiler z wymiennikiem i grzałką elektryczną. Nawet latem zdarza się, że palę w kotle tylko dla ciepłej wody i starcza na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...