Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rodzaj ogrzewania - runęła moja teoria


uriel

Recommended Posts

w poprzednich wątkach o ogrzewaniu (wielkość kotłowni na kocioł na paliwo stałe + różne rodzaje ogrzewania - w co opłaca się inwestować) w trakcie dyskusji uświadomiliście mi pewne rzeczy, o których do tej pory nie myślałam. runęła moja teoria o sensowności posiadania kotła na pellety w domu, który planuję.

 

wcześniej miałam chociaż jakiś pomysł. teraz już w ogóle nie wiem, co o tym mysleć i jak zdecydować.

 

więc powiem tak - doradźcie rodzaj ogrzewania co i cwu. Założenia:

- powierzchnia domu - 128m2

- dom energooszczędny - izolacja, wentylacja nawiew-wywiew+rekuperator

- małe pomieszczenie gospodarcze - 3,4m2

- kominek używany rekreacyjnie, tzn. od czasu do czasu zimą do koniaczku :D

- potrzebne dodatkowe info..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poprzednich wątkach o ogrzewaniu (wielkość kotłowni na kocioł na paliwo stałe + różne rodzaje ogrzewania - w co opłaca się inwestować) w trakcie dyskusji uświadomiliście mi pewne rzeczy, o których do tej pory nie myślałam. runęła moja teoria o sensowności posiadania kotła na pellety w domu, który planuję.

 

wcześniej miałam chociaż jakiś pomysł. teraz już w ogóle nie wiem, co o tym mysleć i jak zdecydować.

 

więc powiem tak - doradźcie rodzaj ogrzewania co i cwu. Założenia:

- powierzchnia domu - 128m2

- dom energooszczędny - izolacja, wentylacja nawiew-wywiew+rekuperator

- małe pomieszczenie gospodarcze - 3,4m2

- kominek używany rekreacyjnie, tzn. od czasu do czasu zimą do koniaczku :D

- potrzebne dodatkowe info..?

 

 

Potrzebna informacja na temat możliwości wykonywania zawodu palacza i jak on może być obciążony. No i na ile ważne są koszty inwestycyjne w stosunku do eksploatacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nap.. tych tematów, jakby w jednym tego nie dałoby się upakować :-?

 

jesteś spamerem?

 

szanuj, jak nie siebie to chociaż innych

 

nie są to jakieś rewolucyjne przemyslenia

 

tematy wyszły 3 bo i teorie się zmieniały i sposób podejścia do nich. nikt nie każe ci ich czytać i komentować.

 

tak - spam - moja ulubiona forma kontaktu i czerpania informacji...

 

gdyby to były rewolucyjne przemyślenia, nie prosiłabym o radę, ale sama ją dawała.

 

dzięki za konstruktywną krytykę :-?

 

Potrzebna informacja na temat możliwości wykonywania zawodu palacza i jak on może być obciążony. No i na ile ważne są koszty inwestycyjne w stosunku do eksploatacyjnych.

 

jak mam rozumieć pytanie o palacza ? :wink:

 

koszty inwestycyjne wyższe (ale bez przesady - nie stać mnie na pompę ciepła), eksploatacja możliwie najniższa.

 

acha - ważne jest to że nie mam przyłącza gazowego. dopuszczam możliwość zbiornika z gazem na ogrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebna informacja na temat możliwości wykonywania zawodu palacza i jak on może być obciążony. No i na ile ważne są koszty inwestycyjne w stosunku do eksploatacyjnych.

 

jak mam rozumieć pytanie o palacza ? :wink:

 

koszty inwestycyjne wyższe (ale bez przesady - nie stać mnie na pompę ciepła), eksploatacja możliwie najniższa.

 

acha - ważne jest to że nie mam przyłącza gazowego. dopuszczam możliwość zbiornika z gazem na ogrodzie.

 

 

 

Palacza masz rozumieć bez podtekstów. Sprawa jest w miarę prosta. Im więcej zainwestujesz tym mniej się później namęczysz przy eksploatacji, ale będzie to więcej kosztowało. Zacząć jednak należy od kwestii możliwości technicznych. Jeśli nie masz gazu ziemnego to trochę upraszcza. Małe miejsce na kotłownię też powinno wyeliminować paliwo stałe (bo trzeba jeszcze miejsca na jego gromadzenie). Z tych przemyśleń zostaje kocioł na gaz płynny oraz ogrzewanie elektryczne. Gdyby jeszcze była nadzieja na podłączenie gazu ziemnego w przyszłości lub istotne ograniczenia mocy elektrycznej to decyzja byłaby w zasadzie prosta. W innym przypadku tak nie jest.

Zaznaczam, że to są tylko moje osobiste przemyślenia bo nie znam wszystkich Twoich warunków oraz mamy pewnie różne priorytety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się bezczelnie podepnę się pod temat z bardzo prostego powodu - tak jak Uriel nie mam pojęcia, czym grzać. Kominek jest i nawet myślałam o jego rozbudowie, bo to co w tej chwili istnieje zimą nie zda egzaminu - to opinia kominkarza. Z ostatnich moich doświadczeń - chłodne noce i poranki - zgadzam się z tą opinią absolutnie. Przyszło mi więc do głowy wykorzystanie dynamicznych pieców akumulacyjnych... Pewnie kiedyś już ten temat się przewijał, Barbossa wybacz, ale ja nie potrafię korzystać z forumowej wyszukiwarki, jeszcze nigdy niczego mi się nie udało przez nią znaleźć :oops:

Dom około 130m2 z poddaszem. Na poddaszu pomieszczenia są nieduże, natomiast dół to już inna sprawa - spora kuchnia - 20m2, sypialnia około 15m2, salonik jakieś 20-22m2 i klatka schodowa. Gwoli informacji dodam, że kominek jako tako daje sobie radę z ogrzaniem poddasza, natomiast parter jest po prostu zimny.

Czy mogę prosić o opinie na temat ogrzewania tymi piecami?? Producenci oczywiście śpiewają hymny pochwalnie na ich cześć, ja jednak chciałabym wiedzieć, jakie macie za i przeciw? Chodzi również o to, że zamontowanie w tej chwili innej instalacji - piec na paliwo stałe lub gaz płynny - to totalna demolka domu (chyba, że się mylę) stąd mój pomysł na te dynamiczne piece.

Będę wdzięczna za rady i konstruktywne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za linki :D Mam co czytać... Coraz bardziej przekonana jestem do tych pieców, dylemat jednak pozostaje ... normalne.

Koszt tych pieców jest spory, tego nie da się ukryć, ale wygoda obsługi bezcenna :D

Rozumiem, że trzeba byłoby zrobić osobne podejścia elektryczne do tych pieców? Czy ZE nie będzie robić problemów z wydaniem zgody? Przydział mocy mam spory: po 100kWh na każdą taryfę. Niestety, nie wiem jak wygląda sprawa kabli, dom jest stary, ale kable raczej miedziane (chyba, że gdzieś pod tynkami znajdują się jakieś przykre niespodzianki...).

 

Jeszcze raz dziękuję za pomoc :D Pewnie jeszcze setki pytań się pojawią po drodze, ale początek już zrobiony :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...