Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak przygotować projekt domu pod wentylację mechaniczną?


Recommended Posts

Pracujemy właśnie z architektem nad projektem domu, 2 pełne kondygnacje, poddasze nieużytkowe.

 

Jakie elementy powinien przewidzieć architekt w standardowym projekcie, tak aby nie było problemu z instalacją wentylacji mechanicznej i ew. GWC?

 

1) czy niezbędne są podwieszane sufity na parterze dla prowadzenia kanałów?

 

2) jak powinno być zaprojektowane podejście do pomieszczenia z rekuperatorem dla GWC?

 

3) czy powinna być na tym etapie przewidziana czerpnia/wyrzutnia?

 

4) rezygnacja z kominów wentylacji grawitacyjnej? jeżeli tak co zostaje (kominek, okap kuchenny, garaż)?

 

5) a może po prostu należy już na etapie projektowania domy zlecić profesjonalnej firmie przygotowanie projektu instalacji wentylacji mechaniczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. sufity podwieszane na parterze i tak pewnie gdzieniegdzie będą (oświetlenie, rurki odkurzacza centralnego, rura odpływowa od wanny wpuszczonej w podłogę w łazience na piętrze, żebra konstrukcyjne jako utrudnienie przebiegu kanałów) Poza tym takie rozwiązanie umożliwia łatwy wybór miejsca mocowania na/wywiewnika.

2. nie rozumiem pytania... późno już chyba... "rurka" od GWC musi się dostać do reku, to logiczne..., możesz kombinować z kanałami płaskimi.. co konkretnie Cię interesuje?

3. tak bedzie najlepiej, musisz mieć do tego kawałek pionowej ściany, no chyba, że przez kominki wentylacyjne w dachówce...

4. kominek - tak, okap kuchenny - robię niezależnie wywiew przez kominek wentylacyjny - wentylator kanałowy zamiast fabrycznego w okapie, będize ciszej; garaż - (u mnie) podłączony do pionu kominowego - wentylowany grawitacyjnie. Pomyśl o piecu.

5. firmy musiałyby współpracować. projekt wentylacji robi się do czegoś, musi być jakiś zarys projektu.. U mnie tak własnie było, ale i tak większość problemów wychodzi w praktyce, już na budowie... Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektant powinien przewidzieć miejsce na poprowadzenie 2 kanałów o średnicy 300 mm pomiędzy kondygnacjami. Należy znaleźć miejsce podobnie jak dla komina. Poza tym można przewidzieć odpływ kanalizacyjny z pomieszczenia z reku.

 

1. Podwieszane sufity nie są niezbędna do poprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Można je poprowadzić w warstwie ocieplenia podłogi na wyższej kondygnacji wykorzystując kanały o przekroju prostokątnym i przebić się (zostawić otwory przy zalewaniu stropu) na niższą kondygnację aby zamontować wloty/wyloty.

2. Jeżeli przewidujesz GWC to zazwyczaj kanał dolotowy prowadzisz pod ziemią poprzez fundamenty domu i musi być to wykonane na etapie budowy fundamentów, podobnie jak kanalizacja.

3. Myślę, że czerpnię i wyrzutnię możesz spokojnie wykonać na późniejszym etapie budowy ale to też zależy. Bo jeżeli będą one w ścianie to wiąże się to tylko z wykuciem dwóch otworów, ale jeżeli wyrzutnia jest przewidziana w dachu to z oczywistych względów należny ją zrobić przed położeniem pokrycia dachowego.

4. Wentylacja grawitacyjna: Kominek - tak. Okap - nie. Garaż (jeżeli nieogrzewany) tak. Kotłownia - tak (tutaj niekoniecznie standardowy komin, zależnie od rodzaju kotła).

5. Ja tak właśnie postąpię. Jutro akurat wysyłam plan domu do projektanta wentylacji, który zaprojektuje mi wszystko włącznie z GWC, określi sensowność jego zastosowania, wykona zestawienie wszystkim potrzebnych materiałów, zrobi projekt wykonawczy, policzy przepływy itp. tak żeby nic nie hałasowało, a na podstawie takiego projektu będzie łatwo wykonać całą instalację, nawet samemu. 1500 zł - pomimo wszystko myślę, że warto. To co wydam na projekt zaoszczędzę z nawiązką na montażu.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

4. Wentylacja grawitacyjna: Kominek - tak. Okap - nie. Garaż (jeżeli nieogrzewany) tak. Kotłownia - tak (tutaj niekoniecznie standardowy komin, zależnie od rodzaju kotła).

...

 

Pozdrawiam,

 

Nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Dla kominka to tylko komin spalinowy oraz kominek z zamkniętą komorą spalania z doprowadzonym dodatkowym powietrzem np. przez kanał w pod podłogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można mieszać wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną. Dla kominka to tylko komin spalinowy oraz kominek z zamkniętą komorą spalania z doprowadzonym dodatkowym powietrzem np. przez kanał w pod podłogą.
Pytanie czy jeśli w jednym domu masz grawitacyjną i mechaniczną to znaczy że pomieszałeś???? Niekoniecznie, i nie dlatego że tak mam :)

W garażu mam wentylację grawitacyjną, tj. kratka podłączona do komina za ścianą gdzie będzie piec kondensat. Oczywiście osobny kanał wentylacyjny, a drzwi garaż/wiatrołap szczelne i z reguły zamknięte... to oczywiste.

 

Co do kominka: Powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz kanałem w podłodze, spaliny do komina. Wkład szczelny, z dobrą uszczelką. Ten obieg jest zamknięty. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do czopucha nad kominkiem zaciągnąć powietrze z pomieszczenia (quasi anemostat wywiewny), ogrzać, pociągnąć (wentylatorem) w stronę reku i nawiać do pomieszczeń. W stronę reku nie znaczy że do reku, powietrze może być zbyt gorące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buszmen:

1. u mne na piętrze 3cm styro, nie zmieściłyby się, poza tym ogrzewanie podłogowe na piętrze grzałoby też powietrze w kanałach już wtedy nieodizolowanych. Poza tym odkurzacz, kable elektryczne to potencjalne kolizje przewodów. Dla jasności sufit niżej będize w kuchni, kotłowni, łazience i to nie wszędzie z powodu wentylacji.

2x300mm - to tu zrób sobie płaskie

 

2. Przewiduję GWC, mam pod fundamentem rurę fi200 wyprowadzoną ok 3 m za dom. Rura wychodzi przy jednym ze słupów w centralnej częsci domu (tam gdzie pasowało), przechodzi w kanał płaski i na poddasze/stryszek do reku. Słup i płaski kanał obudowalem płytą GK.

 

3. Wszystko można zrobić po - wykuć dziurę w ścianie nawet po tynkach i po ocielpleniu elewacji. Co do dachu - również, po prostu wyjmujesz dachówkę, przecinasz membranę, wstawiasz dachówkę z kominkiem wentylacyjnym, uszczelniasz i masz. Jeśli będzie w projekcie, dekarz zrobi w cenie, jeśli będziesz go potem wołał - za wejście za dach zapłacisz ekstra.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie im wcześniej podjęta decyzja co do wentylacji mechanicznej tym mniejsze koszty wykonania. Unikniesz kucia, prowadzenia instalacji itp.

 

Ja mam reku nad poddaszem użytkowym na stryszku. pomieszczenia górne - wiadomo - anemostaty w suficie podwieszanym. Co do kanałów do pomieszczeń na parterze to doprowadzane/odprowadzane jest przez kanały płaskie. Przykryte są styropianem i wylewką.

Jeszce nie uruchomiłem instalacji - mam nadzieje że nie będzie głośno. :D

 

Projekt dobrze mieć, ale firma wykonawcza na 100% zrobi modyfikacje na podstwie własnych doświadczeń.

 

Kominek może być ale z zamkniętą komorą spalania i osobnym dojściem powietrza.

 

Okap również, ale albo z filtrem węglowym i obiegiem niejako wewnątrz kuchni, albo z wyprowadzeniem na zewnątrz i zamknięciem kanału jak nie działa, żeby powietrze się nie cofało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt dobrze mieć, ale firma wykonawcza na 100% zrobi modyfikacje na podstwie własnych doświadczeń.

 

O jakich zmianach mówisz? Co najczęściej w praktyce podlega takim zmianom? Bo mam nadzieję, że nie średnice i długości kanałów, tylko że chodzi o jakieś kwestie związane z montażem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas główne kanały sa poprowadzone nad sufitem podwieszanym na poddaszu (w części ocieplonej), na parter schodzą w garderobach, rogach pomieszczeń, w szafach wnękowych. Dzięki temu na parterze sufit podwieszany musieliśmy robić tylko w kuchni.

Generalnie od samej centrali odejdą dwie duze rury (wlotowa i wylotowa u mnie chyba fi 250), które potem muszą rozgałęzić się na wszystkie pomieszczenia. Dużo zależy od tego, w którym miejscu umieścisz centralę i jak się da rozprowadzić kanały. My mieliśmy za mało miejsca w podłodze (ogrzewanie), więc wszystkie rozdzielenia zrobiliśmy na strychu. Jest parę zdjęć w moim dzienniku budowy...

U nas okap jest podłączony do reku, koza ma własny komin spalinowy i doprowadzenie powietrza z zewnątrz. W garażu wentylacja grawitacyjna przez kominek wentylacyjny na dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zmian to nie spotkałem instalatora, który powie że robi kropka w kropkę jak jest w projekcie.

Projektant robiu swoją pracę "na sucho". A jak postawisz dom to wychodzą różne rzeczy i nie ma opcji by zrobić identycznie jak w projekcie. Nie mówię o rewolucyjnych zmianach, ale bardziej kosmetycznych.

 

Pozatym trzeba tak skonstruować umowę z wykonawcą, że odpowiada za jakość instalacji i za to że będzie działać. Inaczej powie ci że nie można zrobić tak że na 100% będzie dobrze. A instalacja jest oparta na stałych wartościach (średnice rur, opory, kubatura itp) i wiele rzeczy można obliczyć.

 

Mam pytanie co do okapu podłączonego do reku - nie boisz się że się zniszczy od tłuszczu, zapachów itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale nie jest prawdą, że rozprowadzenie wentylacji mechanicznej wymaga podwieszanych sufitów. My mamy całą instalację opartą o rury tuboflex. Rozprowadza się je w stropie - do zasilania parteru. Całość zatem jest ukryta w stropie i żadnych podwieszanych sufitów nie trzeba wykonywać, chyba że ktoś lubi. Jednyna różnica to grubość stropu - nasz ma 33 cm (18 cm beton, 10 cm styropianu i 5 cm wylewki). Rury tubofelx mają średnicę 7,5 cm, ale większe są skrzynki rozprężne - one mają 9,5 cm. Samą wentylację mechaniczną należy przewidzieć już w chwili rozpoczęcia budowy, bo GWC wymaga przejść w fundamentach. Potem konieczne jest umiejscowienie jednostki, by rozplanować przejście rur przez strop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do okapu podłączonego do reku - nie boisz się że się zniszczy od tłuszczu, zapachów itp?

To chyba do mnie pytanie :wink:

Że się zniszczy od zapachów - na pewno nie, a tłuszcz? Po pierwsze nie smażę zbyt często, po drugie na kuchence indukcyjnej ilość tłuszczu w powietrzu jest znacznie mniejsza niż w przypadku np. gazowej (miałam, widziałam), a po trzecie filtr tłuszczowy i węglowy do czegoś w końcu są :roll: Dodatkowo na wejściu powietrza "zużytego " do wymiennika też jest filtr. Tak więc nie przesadzałabym z tymi zniszczeniami.

Zresztą, u mnie inne rozwiązanie nie za bardzo wchodziło w rachubę, bo płyta jest umieszczona na wyspie na środku kuchni, więc robienie oddzielnego wywiewu byłoby co najmniej skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...