Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec 2-funkcyjny - grzejniki + podłogówka. Było ale ...


Uwe_czw

Recommended Posts

Witam

 

Po przejrzeniu wielu tematów związanych z ogrzewaniem na tym forum odkryłem, że znaczna ich cześć pochodzi z przed kilku lat i jest już nieczytelna z powodu braku schematów, obrazków itd. - m.in dlatego, że użyte w postach linki są nieaktualne :(

Stąd też moje pytanie - dotyczące dość często wykorzystywanego schematu ogrzewania tj:

- piec gazowy 2-funkcyjny na poddaszu użytkowym oraz grzejniki + podłogówka na obu poziomach.

 

Narysowałem schemat i proszę obeznanych z tematem o jego ew. modyfikacje tj. co i gdzie powinno się jeszcze znaleźć ? - np. czy zakładać zawór zwrotny a jeżeli tak to gdzie itd. W schemacie celowo użyłem zaworów termostatycznych mieszających i jednej pompy (druga w piecyku).

 

Myślę, że ze względu na popularność tego rozwiązania wygodnie było by stworzyć jeden dopracowany schemat dla używanego w tym wypadku pieca 2-funkcyjnego.

Oczekuję na odzew ... :lol:

 

http://images45.fotosik.pl/192/12c8cabd3ed5c2f4med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem pieca 2-funkcyjnego by jak najbardziej uprościć schemat. W 1-funkcyjnym dochodzi jeszcze ładowanie zbiornika itd.

 

I co nikt z forumowiczów nie podpowie co i jak jeszcze ew. dodać lub zmienić.

 

Chodzi o to by całość była w miarę prosta - jednak w przyszłości umożliwiała jakieś poprawki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę jeszcze pytanie:

Czy warto inwestować w podłogówce termostaty pokojowe oraz elektrozawory zamiast tradycyjnych pokręteł ręcznych?

Zauważyłem takie rozwiązania na http://www.podlogowka.pl - ktoś maił do czynienia?

I jeszcze jedno mam salon ok. 35m2 do wyłożenia na gotowo podłogówką jeden instalator mówi, że 2 biegi wystarczy drugi mówi, że obowiązkowo 3 biegi. Bądź tu mądrym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zgodnie z Twoja sugestią 1950 prawidłowy schemat instalacji, która będzie sprawiała mniej kłopotu powinien wyglądać tak:

 

Może ja się nie znam, ale wg mnie teraz to jest własnie bez sensu i "szeregowo". Można prosić kolegę 1950 o rozwinięcie wypowiedzi?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz już nic nie rozumiem, ale dla porządku zamieszczam ten schemat o którym wspomniał 1950 - chociaż nie wiem jak odnieść go do omawianego podłączenia szeregowego ...

 

http://images49.fotosik.pl/193/f0718ad17402cd11.jpg

 

Zaznaczam, że w chodzi o jak najmniej skomplikowane, nie sprawiające niespodzianek i najlepiej sprawdzone rozwiązanie. Taki schemat próbuję uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry miało być 8 :oops:

sprzęgło jest niekoniecznie potrzebne

 

Tak myślałem, choć nie ukrywam, że zaproponowany przez ciebie schemat jest mocno ... drogi - szczególnie w utrzymaniu, gdyż oprócz sprzęgła zawiera ...3 pompy !!! A umieszczając dodatkowy obieg podłogówki np. na parterze doszła by kolejna :(

 

Jakieś inne prostsze lecz sprawdzone i działające rozwiązania ?

 

Dla porządku zamieszczam schemat wraz z opisem.

 

http://images50.fotosik.pl/193/e5fe3eab99a96212med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego nie polecam sprzęgła,

a wtedy, potrzeba tylko dokupić pompę jedynie do podłogówki,

pompa do centralnego jest w kotle,

 

i nic taniej tego nie zrobisz,

 

no chyba, że chcesz wołać później fachowca, żeby to poprawiał,

a to kosztuje zdecydowanie więcej,

 

poprawka,

i jeszcze jedno nie przyglądałem się temu schematowi, :oops:

 

naprawiam błąd schemat znajdujący się na sronie 7 rysunek 21 już będzie dobry,

jak pisałem sprzęgło w Twoim wypadku jest niepotrzebne,

a wtedy pompa z kotła obsługuje układ bezpośredni (grzejniki) a druga pompa podłogówkę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego nie polecam sprzęgła,

a wtedy, potrzeba tylko dokupić pompę jedynie do podłogówki,

pompa do centralnego jest w kotle,

 

i nic taniej tego nie zrobisz,

 

no chyba, że chcesz wołać później fachowca, żeby to poprawiał,

a to kosztuje zdecydowanie więcej,

 

Pytania jeszcze mam:

- co daje stosowanie zwrotnicy hydraulicznej, czy też sprzęgła, bo to to samo, tak? Tak, wiem, ona ma odseparować i piszesz, że można nie dawać, ale jak właściwie to separowanie wygląda, jeśli to damy?

- zawory zwrotne - czemu one służą?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego nie polecam sprzęgła,

a wtedy, potrzeba tylko dokupić pompę jedynie do podłogówki,

pompa do centralnego jest w kotle,

 

i nic taniej tego nie zrobisz,

 

no chyba, że chcesz wołać później fachowca, żeby to poprawiał,

a to kosztuje zdecydowanie więcej,

 

poprawka,

i jeszcze jedno nie przyglądałem się temu schematowi, :oops:

 

naprawiam błąd schemat znajdujący się na sronie 7 rysunek 21 już będzie dobry,

jak pisałem sprzęgło w Twoim wypadku jest niepotrzebne,

a wtedy pompa z kotła obsługuje układ bezpośredni (grzejniki) a druga pompa podłogówkę,

to powinno być tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...