Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

używane podkłady kolejowe


Recommended Posts

Powiedz dokładniej czego szukasz.. z podkładów można zrobić wiele rzeczy: nawierzchnie, skarpy, schody, murki oporowe, co tylko sobie wymyślisz... choć nie zawsze polecałbym je jako materiał do tworzenia małej architektury ogrodowej i to z różnych przyczyn ;)

 

jeśli szukasz zdjęć to proszę tutaj masz skarpę:

http://images46.fotosik.pl/110/9d86c4656475e7edm.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno chcesz sobie taką przyjemność w ogrodzie zafundować?

Podkłady były impregnowane olejem krezolowym. Ciężko o gorsze świństwo. Jak słonko przyświeci to śmierdzą nawet po wielu latach. Dosyć mocno rakotwórcze. Nie darmo kolej sprzedaje je po tak przystępnej cenie. Nie można ich traktować jako drewna np. opałowego i jeśli chcieli by się ich pozbyć inaczej musieli by utylizować jak odpad niebezpieczny. A tak sprzedali panu x i niech się pan x martwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli sie ich do warzywniaka nie stosuje, to oprócz smierdzenia chyab nei powinny szkodzic, przeciez sie ich nie jada, i raczej sie nimi nie inhaluje....

Tez mam dylemat bo fajne rzeczy mozna z nich zrobic, a nowe nie impregnowane sa b. drogie.

Nawet w centrach ogrodniczych sa jako element wystroju,

Jak lezaly na torach przez 20 lat to chyba co z nich mialo wyplynąc juz wypłyneło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto moje wykorzystanie podkładów:

 

http://images42.fotosik.pl/109/79a8e4dccaec5d29med.jpg

 

http://images42.fotosik.pl/109/ca87d1c3de13ffeemed.jpg

 

http://images43.fotosik.pl/197/785f6446307d2557med.jpg

 

jeśli chodzi o zapach to cuchnęły okrutnie na początku ale teraz po dwóch latach praktycznie lekko tylko "pachną" podczas upałów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkłady kolejowe

 

 

Niektórzy wykorzystują przy urządzaniu ogrodu stare podkłady kolejowe. Czasami okazuje się, że przeszkadzają one sąsiadowi...

 

...a wkrótce na działce pojawiają się inspektorzy i przeprowadzają kontrolę. Mogą oni stwierdzić, że na działce składowane są odpady niebezpieczne i nakazać ich usunięcie. Czy rzeczywiście nie wolno wykorzystywać takich odpadów?

Czy podkłady to odpady niebezpieczne?

 

Niestety, w świetle obowiązujących przepisów podkłady kolejowe to odpady, które mogą być uznane za niebezpieczne. Rozporządzenie ministra środowiska z 27 września 2001 r. zawiera katalog odpadów i dzieli je na 20 grup. Grupa 17. to odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych oraz infrastruktury drogowej (włączając glebę i ziemię z terenów zanieczyszczonych). Pod symbolem 17 02 04 zostały sklasyfikowane odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (podkłady kolejowe). Dodatkowo w rozporządzeniu ta podgrupa odpadów jest oznaczona indeksem górnym w postaci gwiazdki (*) przy kodzie rodzaju odpadów, co oznacza, że są to odpady niebezpieczne. Wymagają one zatem szczególnych procedur związanych z przechowywaniem i unieszkodliwianiem. Warto jednak zwrócić uwagę, iż minister środowiska w 2004 r. wydał też rozporządzenie w sprawie warunków, w których uznaje się, że odpady nie są niebezpieczne. Warunkiem uznania, że odpady wymienione na liście odpadów niebezpiecznych nie posiadają składników i właściwości, z powodu których zostały na niej umieszczone, jest brak przekroczeń stężeń składników oraz parametrów granicznych określonych w załącznikach do tego rozporządzenia oraz brak cech określonych w § 2 ust. 1-6, czyli ustalenie, że nie mają właściwości wybuchowych, szkodliwych, toksycznych, rakotwórczych, mutagennych, wpływających szkodliwie na rozrodczość. Jednak żeby to ustalić, należałoby przeprowadzić stosowne badania w specjalistycznych laboratoriach, a to wiąże się z dużymi kosztami.

 

 

Niezależnie od tego, czy podkłady kolejowe są odpadami niebezpiecznymi, czy nie, trzeba mieć również na uwadze przepisy rozporządzenia ministra środowiska z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku. Rozporządzenie to weszło w życie 19 maja 2006 r. i zawiera katalog odpadów, które mogą być przekazywane innym podmiotom w celu wykorzystania ich na własne potrzeby. Jest tam wymienione drewno niezawierające substancji niebezpiecznych, które może być wykorzystywane jako paliwo (o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi), do wykonywania drobnych napraw i konserwacji lub do wykorzystania jako materiał budowlany. Podkłady kolejowe nie zostały umieszczone na tej liście, a zatem posiadacz podkładów (PKP) nie może ich przekazywać innym podmiotom do ponownego wykorzystywania nawet na własne potrzeby.

Jeśli już ktoś ma tego typu odpady i w dodatku stały się one przedmiotem zainteresowania odpowiednich organów, powinien stosownie do urzędowych zaleceń przekazać je właściwej firmie zajmującej się transportem, składowaniem lub unieszkodliwianiem odpadów niebezpiecznych albo wykazać, że nie zawierają one substancji niebezpiecznych, czyli przedstawić wyniki stosownych badań, co ze względu na koszty jest nieopłacalne. Na podstawie przepisów ustawy o odpadach wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji, może nakazać posiadaczowi odpadów ich usunięcie z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania lub magazynowania, wskazując sposób wykonania tej decyzji. Jeśli taka decyzja została wydana i jest ostateczna – podlega wykonaniu. W celu jej wyegzekwowania może być wszczęta egzekucja administracyjna.

Podstawa prawna:

 

- ustawa z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz.U. z 2007 r. nr 39, poz. 251)

- rozporządzenie ministra środowiska z 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz.U. z 2001 r. nr 112, poz. 1206)

- rozporządzenie ministra

środowiska z 13 maja 2004 r. w sprawie warunków, w których uznaje się, że odpady nie są niebezpieczne (Dz.U. z 2004 r. nr 128, poz. 1347)

- rozporządzenie ministra środowiska z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku (Dz.U. z 2006 r. nr 75, poz. 527).

 

http://www.wymarzonyogrod.pl/1273_1882.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...