Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak czyścić wkład kominka?


piwalek

Recommended Posts

Witam Wszystkich !

 

W zeszłym roku wprowadziłem się do mojego domu z kominkiem i zacząłem palić drewnem które nie było sezonowane. W tym roku już mam drewutnię i drewno jest 'ponoć' sezonowane oraz czeka sobie na sezon...

 

Jednakże zeszłoroczne palenie spowodowało że cały kominek jest bardzo mocno zabrudzony taką smołowatą substancją - wygląda to tak jakby sadza pomieszała się ze smołą i wszystko jest tym oblepione.

 

Z szybą nie ma problemu - zwykłe płyny do mycia kominków z Castoramy wystarczają ale co zrobić z tą grubą warstwą sadzy (smołą)?

 

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś palić mokrym drewnem to tak masz.Sezonowane drewno nawet po roku ma tyle wilgoci, że tak naprawdę kominek będzie w komorze osmolony.Żywicy nie wyssiesz z drzewa w 100%.W tym roku zaczynam palenie brykietem.Co do wyczyszczenia komory ....czyści się ją tak samo jak szybę.Kupiłem w OBI piankę do szyb i komora doskonale się tym także czyści.Oczywiście najpierw trzeba ją obskrobać i odkurzyć.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem że źle zrobiłem ale rozpoczynając budowę domu nie myślałem zbytnio o drewnie do kominka... przy drugim będę mądrzejszy :)

 

Jeśli chodzi o samo skrobanie - to czy mogę wykorzystać zwykłą szczotkę drucianą jak np. do rdzy? Nic nie uszkodzę w żeliwie (jakieś powłoki do wys. temp. itp.)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem że źle zrobiłem ale rozpoczynając budowę domu nie myślałem zbytnio o drewnie do kominka... przy drugim będę mądrzejszy :)

 

Jeśli chodzi o samo skrobanie - to czy mogę wykorzystać zwykłą szczotkę drucianą jak np. do rdzy? Nic nie uszkodzę w żeliwie (jakieś powłoki do wys. temp. itp.)?

 

Dzisiaj zrobiłem przygotowanie do sezonu.Odkurzyłem ,zeskrobałem ze ścianek skrobakiem pozostałości po ostatnim paleniu.STARWAX-pianka...... po ściankach i zrobiły się gładkie jak dup..ka niemowlęcia powierzchnie w komorze paleniskowej.

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...