Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

odbudowa spalonego domu na działce siedliskowej


Dorissetta

Recommended Posts

Witam,

Rodzice posiadają działkę rolną /2,5ha/ o charakterze siedliska. Kiedyś był tam prowadzony sad i inne uprawy. Stały na niej parterowy budynek gospodarczy ponad 70m2 /w praktyce było to pomieszczenie mieszkalne, kuchenne i przestrzeń do pracy/. Był też mniejszy barak-składzik. Około 6 lat temu budynek gospodarczy uległ zniszczeniu wskutek pożaru, a barak później zawalił się.

Teraz nie prowadzi się na tej działce żadnej działalności rolnej. Aktualnie brak planu zagospodarowania przestrzennego dla tej działki.

Jakie formalności potrzebne są by odbudować dom gospodarczy?

Czy potrzebna jest zgoda urzędu gminy, czy wystarczy zgłoszenie. Czy może tak po prostu odbudować spalony budynek identyczny z poprzednim, jako że tam kiedyś został legalnie postawiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawie budowlanym nie ma pojęcia odbudowa. Próbowałabym to pociągnąć jako remont( pod warunkiem że nie będą zmieniane cechy charakterystyczne budynku - powierzchnia, kubatura, przeznaczenie itp.)

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane

art 3.

8)remoncie - należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym

 

Ważne jest tutaj słowo istniejącym, według mnie należałoby uznać, że jeżeli po pożarze nie było zgłoszenia rozbiórki to obiekt jest w szczątkowym, ale jednak stanie istniejącym.

Idąc dalej tym tokiem, wykonywanie robót budowlanych zgodnie z art 29 ust2 pkt 1 polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków nie wymaga pozwolenia na budowę.

Jednakże zgodnie z art 30 ust 1 pkt 2 wymaga zgłoszenia właściwemu organowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje , przyznaje się do błędu. Chciaż ja osobiście próbowałabym przez zgłoszenie. Najwyżej Urząd przesłałby zastrzeżenie.

Poszperałam trochę i tu jest wyrok Sądu

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 marca 2001 r., sygn. akt SA/Bk 852/00

Definicję remontu podaje art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane. Przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Istota tej definicji zamyka się w rodzaju robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, ale wykraczających poza prace związane z bieżącą konserwacją, jednakże te roboty budowlane muszą być wykonywane w istniejącym obiekcie budowlanym. Tak więc, aby móc wykonać remont, musi istnieć obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 1 tej ustawy. Nie mamy do czynienia z remontem, jeśli roboty budowlane polegają na wykonaniu faktycznie nowego obiektu budowlanego, choć z wykorzystaniem elementów konstrukcyjnych pozostałych po innym obiekcie budowlanym, który uległ zniszczeniu. Wówczas inwestor dokonuje odbudowy, która zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 6 powyższej ustawy zalicza się do budowy ze wszystkimi tego konsekwencjami, w tym z obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, jak również ze skutkami prawnymi niedopełnienia wymaganych formalności.Zarówno w definicji remontu, jak definicji odbudowy inny określony jest zakres wykonywanych robót budowlanych i przedmiot, którego dotyczą. Przy odbudowie mieszczącej się w definicji budowy powstaje fizycznie nowa substancja budowlana, z kolei przy remoncie dochodzi do odtworzenia substancji istniejącej jako obiekt budowlany. Najczęściej przy remoncie następuje wymiana poszczególnych elementów i zastąpienie ich nowymi, przy czym nie obejmuje to z reguły wszystkich elementów. Natomiast odbudowa to z reguły odtworzenie obiektu budowlanego po jego znacznym zniszczeniu, obejmującym często niemal całość, a rezultatem takich robót budowlanych jest nowy obiekt budowlany, zawierający elementy wykorzystane z poprzedniego obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie sprawą.

Zgłoszenie o spaleniu domu - nie wiem czy było, być może nie. Wspomniane budynki na mapach istnieją /wyrys mapy do celów informacyjnych z datą po pożarze/ Faktycznie są tam tylko resztki podłogi. Budynek był drewniany i wszelkie konstrukcje spłonęły. Wygodnie byłoby postawić coś nowego na zgłoszenie, lecz nie wiem jak się za to zabrać formalnie i prawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...