Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ciepły kominek, piaskowiec


kb99

Recommended Posts

Witam,

Doszedłem w domu do tematu kominka.. Czytam, oglądam i coraz bardziej przemawia do mnie idea 'ciepłego kominka' zamiast kartonowo-gipsowego zimnego. Mam kilka pytań w związku z tym...

Po pierwsze - izolacja termiczna od strony ściany. Planuje kominek narożny, mam więc dwie ściany 'gotowe'. Wszelkie instrukcje zabudowy wkładu z GK czy płyt izolacyjnych mówią 'wyizoluj scianę'. Czy może mi ktoś wytłumaczyć po co? Generalnie jest mi na ręke że od kominka nagrzeje mi sie cały pion kominowy i będzie oddawał troche ciepła we wszystkie strony - jest umieszczony centralnie w domu. Do tego samego pionu - komina - wpadają spaliny które mają pewnie 400 st i więcej - więc niższa temperatura powietrza na zewnątrz wkładu nie powinna scianie przecież zaszkodzic?

Po drugie - materiał na obudowe. Tu tez nie chciałbym izolować więcej niż potrzeba i zrobic obudowe z płyt ciepłoprzepuszczalnych a wręcz akumulujących ciepło . Są dostępne płyty akubet (http://www.cebudkominki.pl/index.php?page=news&kid=3&pkid=26&ppkid=41) ale zastanawiam sie jak sprawdziłaby się obudowa z cienkich płyt piaskowca (2-3cm) - czy pod wpływem temperatury takie płyty nie będą pękać, kruszyć się ?

I pytanie o piaskowiec jeszcze - czy ktos ma elementy kominka z niepolerowanego piaskowca? Czy jest to trudne w otrzymaniu czystości?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piaskowiec = od razu brudne

 

Nawet marmur się brudzi, nie wystarczy "przelecieć szczoteczką", trzeba zetrzeć na mokro od czasu do czasu.

 

Spodziewam sie ze sie bedzie brudzic i trzeba czyscic - raczej chodzilo mi o to czy sie da doczyscic czy mimo czyszczenie nie robi wrazenia ciągle brudnego. Masz taki kominek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by wymurować z cegły klinkierowej ? ładnie wygląda i zakumuluje ciepło.

 

To jest dobry pomysł, nawet zwykłą cegłą pełna byłaby ok - bo z zewnątrz byłoby tynkowane... Ale niestety mam kominek narożny więc nie mam jak tego wymurować - nie mam na czym oprzeć tak ciężkiej ścianki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piaskowiec = od razu brudne

 

Nawet marmur się brudzi, nie wystarczy "przelecieć szczoteczką", trzeba zetrzeć na mokro od czasu do czasu.

 

Spodziewam sie ze sie bedzie brudzic i trzeba czyscic - raczej chodzilo mi o to czy sie da doczyscic czy mimo czyszczenie nie robi wrazenia ciągle brudnego. Masz taki kominek?

 

Był takim w naszym wiejskim barze - nawet gdyby to się dało doczyścić (nie wiem) to musiałbyś naprawdę lubić czyszczenie bo trzeba by to robić bardzo często

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Piaskowiec nie akumuluje ciepła.

On je tylko dobrze przewodzi, nagrzewając się przy okazji.

Obudowa będzie ciepła i będzie również oddawać to ciepło swoją powierzchnią. Natomiast będzie tylko namiastką akumulacji. Żeby efekt był taki jak myślisz, trzeba by to wykonać na podbudowie szamotowej. Nie z akubetonu, lecz właśnie szamotowej. Bo szamot też o wiele dłużej trzyma ciepło niż o wiele gęstszy (i szybciej przewodzący ciepło) akubeton.

Jeżeli chodzi o akubeton Cebudu, sensu nabiera dopiero następujące połączenie całości systemu:

-ciągi spalinowe z kształtek o ściankach dużo większej grubości niż płyty zabudowy kominka, akumulujące dzięki temu dopiero energę

-zabudowa zewnętrzna z płyt, przewodzących szybko energię

Dla porównania płyty szamotowe akumulują i utrzymują w sobie dużo więcej ciepła niż płyty Cebudu. Co nie znaczy że są lepsze. Dopiero sensowne połączenie zarówno jednych jak i drugich z innymi elementami ciepłej zabudowy kominka daje zamierzony efekt.

Z ciepłymi zabudowami kominków zaczyna się robić dziwna rzecz: większość inwestorów myśli, że wystarczy obudować jakikolwiek wkład czymkolwiek, co będzie później ciepłe i wszystko będzie ok. Tak jak jeszcze kilka lat temu większość inwestorów obudowywała i izolowała byle czym wkłady przy zabudowach konwekcyjnych. Guzik-prawda...do tego też trzeba podejść z głową i podstawami wiedzy oraz praktyki.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

.......

Z ciepłymi zabudowami kominków zaczyna się robić dziwna rzecz: większość inwestorów myśli, że wystarczy obudować jakikolwiek wkład czymkolwiek, co będzie później ciepłe i wszystko będzie ok. Tak jak jeszcze kilka lat temu większość inwestorów obudowywała i izolowała byle czym wkłady przy zabudowach konwekcyjnych. Guzik-prawda...do tego też trzeba podejść z głową i podstawami wiedzy oraz praktyki

 

Witam, bardzo sie cieszę że Cię widze w moim wątku - liczę na cenne 'podstawy wiedzy' od fachowca - i dzięki nim mój kominek nie bedzie byle jaki...:)

To na początku wyjaśnie moje założenia :

- nie mam zamiaru ogrzewać domu kominkiem, mam kocioł gazowy z ogrzewanie podłogowym i jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony.

- nienaturalnym wydaje mi sie ogrzewanie kominkeim pomieszczenia głównie poprzez konwekcje i stąd moje zainteresowanie kominkiem ciepłym.

- z drugiej strony wiem ze producenci mają okreslone wymagania co do wentylacji wokół wkładu kominkowgo - i mam zamiar zrealizować te wytyczne - więc obudowa bedzie miec zalecane powierzchnie otworow i odległości od ścian

- akumulacjność nie miała być celem głównym, wsponialem o tym zwiedziony nazwą 'akubet' - z Twojego postu wnioskuje ze to nazwa marketingowa...

I przy tych założeniach - nie chce wydać bardzo dużo na obudowe i inwestować np w szamotowe ciągi spalinowe - bo po pierwsze przy rzadkim paleniu obawiam sie czy ta inwestycja sie kiedykolwiek zwróci a po drugie to jest moim zdaniem ryzykowna zabawa ze sprawnością komina i osobie bez doswiadczenia w tej kwesti tego nie zlece. A ci z doswiadczeniem pewnie to doswiadczenie baaardzo cenią ;-). Wersja econo akumulacji to umieszczenie magnezytu (przypadkiem mam z 200 kg) wokół wkładu - ale brak mi przekonania zarówno co do koniecznosci samej amumulacji jak i sensownosci tego rozwiązania więc raczej tego robił nie będe.

I teraz jeśli można wróciłbym do moich pytań:

- czym grozi nie izolowanie scian (jedna to pion kominowy z pełnej cegły, druga to sciana z silikatów)

- czy rzeczony piaskowiec jest bezpiecznym materiałem na zabudowe zewnętrzną - dobrze przewodzi, więc będzie ciepły - pytanie czy nie za ciepły? i czy od tempaeratury sie przypadkiem nie rozsypie za czas jakis

- moze zaproponujesz jakis inny przewodzący materiał na zabudowe zewnętrzną ? Czyjś pomysł z cegłą jest fajny - tylko u mnie chyba niewykonalny przy wkładzie narożnym...

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

 

PS: zazwyczaj staram się używać głowy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewam sie ze sie bedzie brudzic i trzeba czyscic - raczej chodzilo mi o to czy sie da doczyscic czy mimo czyszczenie nie robi wrazenia ciągle brudnego. Masz taki kominek?

 

Mam kominek obudowany piaskowcem który eksploatuję od 2002 r

Belka oraz podstawa jest z gładkiego piaskowca. Natomiast boki z płytek piaskowca łupanego.

Po złożeniu obudowy zaimpregnowałem całość, specjalnym impregnatem do piaskowca, który otrzymałem od dostawcy kamienia. Po impregnacji nie mam żadnego problemu z utrzymaniem piaskowca w czystości. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć mokrą szmatką kurz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po złożeniu obudowy zaimpregnowałem całość, specjalnym impregnatem do piaskowca, który otrzymałem od dostawcy kamienia. Po impregnacji nie mam żadnego problemu z utrzymaniem piaskowca w czystości. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć mokrą szmatką kurz.

 

Po cichu liczyłem na taką właśnie informacje :) :) . Dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po złożeniu obudowy zaimpregnowałem całość, specjalnym impregnatem do piaskowca, który otrzymałem od dostawcy kamienia. Po impregnacji nie mam żadnego problemu z utrzymaniem piaskowca w czystości. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć mokrą szmatką kurz.

 

Po cichu liczyłem na taką właśnie informacje :) :) . Dziekuje i pozdrawiam.

 

Potwierdzam co wyżej.

Sam mam kominek zabudowany piaskowcem, zdjęcia możesz podejrzeć w dzienniku. Zaimpregnowany preparatem do kamienia z dodatkiem silikonu. Jak wcześniej wyraźnie się kurzył, przetarcie ręką kamienia powodowało sypanie się piasku. Teraz nie ma to miejsca.

Co do tzw. trzymania ciepła. Trudno nie zgodzić się z Forestem. Ale wg moich obserwacji jest tak, że ta moja "obudowa" dość długo się nagrzewa, po kilku godzinach intensywnego palenia staje się ledwie ciepła. Może to kwestia tego, że obudowa kominka jest postawiona z Ytonga,pokrytego finalnie piaskowcem (niecałe 10m2).

Palone w kominku wieczorem. W środku nocy kamienie są ciepłe, rano "letnie". Więc coś chyba w tym musi być.... Ale z góry uprzedzam, że laikiem jestem i pierwszy sezon grzewczy dopiero przede mną, więc realne wnioski pewnie dopiero na wiosnę.....

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

piaskowca, który otrzymałem od dostawcy kamienia. Po impregnacji nie mam żadnego problemu z utrzymaniem piaskowca w czystości. Wystarczy raz w tygodniu przetrzeć mokrą szmatką kurz.

 

:)

 

 

...

Co do tzw. trzymania ciepła. Trudno nie zgodzić się z Forestem. Ale wg moich obserwacji jest tak, że ta moja "obudowa" dość długo się nagrzewa, po kilku godzinach intensywnego palenia staje się ledwie ciepła. Może to kwestia tego, że obudowa kominka jest postawiona z Ytonga,pokrytego finalnie piaskowcem

Czopuch tez masz z Ytonga - i tą 'skośną' część też? Może tylko lekko ciepła dlatego że otworów wentylacyjnych za dużo.. Ale moim zdaniem lepiej ze lekko ciepła niż miałaby się jakoś przegrzac.

Fajny pomysł na kominek , a domek bardzo ładny!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do tzw. trzymania ciepła. Trudno nie zgodzić się z Forestem. Ale wg moich obserwacji jest tak, że ta moja "obudowa" dość długo się nagrzewa, po kilku godzinach intensywnego palenia staje się ledwie ciepła. Może to kwestia tego, że obudowa kominka jest postawiona z Ytonga,pokrytego finalnie piaskowcem

 

To było chyba do mnie :D:D:D

 

 

Czopuch tez masz z Ytonga - i tą 'skośną' część też? Może tylko lekko ciepła dlatego że otworów wentylacyjnych za dużo.. Ale moim zdaniem lepiej ze lekko ciepła niż miałaby się jakoś przegrzac.

Fajny pomysł na kominek , a domek bardzo ładny!!

 

Tam to już płyty krzemianowo-wapienne, czy jakoś tak...

Czy otworów wentylacyjnych nie za dużo.... Chyba nie .... Jest z czego "czerpać" ciepłe powietrze do salonu :)

Pisałem, że ściany obudowy mam lekko ciepłe, bo nie wiem jeszcze do jakiego stopnia będą się nagrzewać podczas intensywnego, ciągłego palenia. Bo cóż to za palenie, kilka kawałków drzewa sporadycznie w zimniejsze wieczory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Co do tzw. trzymania ciepła. Trudno nie zgodzić się z Forestem. Ale

To było chyba do mnie :D:D:D

 

A tak, cos mi sie cytaty pomieszały :)

 

 

Tam to już płyty krzemianowo-wapienne, czy jakoś tak...

Czy otworów wentylacyjnych nie za dużo.... Chyba nie .... Jest z czego "czerpać" ciepłe powietrze do salonu :)

A to pewnie przez te płyty się lekko nagrzewa - one izolcyjne są...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...