Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogrzewanie podłogowe i kominkiem jak rozwiązać


mjudu

Recommended Posts

Witam. Zamierzam mieć w domu na całym dole i górnej łazience ogrzewanie podłogowe a grzejnik w pokojach i kotłowi. Ogrzewać dom zamierzam za pomocą kotła gazowego kondensacyjnego i kominka wykorzystując ciepłe powietrze, które zamierzam kierować tylko do tych pomieszczeń, w których będą grzejniki. Moja koncepcja jest taka, zaczynam korzystać z kominka powietrze z niego będzie(chyba) na tyle wystarczalne, że grzejniki wyłączają się i pomieszczenia ogrzewane są tylko ciepłym powietrzem z kominka. Jeżeli chodzi o ogrzewanie podłogowe to chcę żeby do niego cały czas była dostarczana temperatura wody około 25 C a co za tym idzie podłoga miała około 21-22 C. Moje pytanie jest następujące jak zrobić instalację żeby w momencie odłączenia grzejników piec nie pracował nad dostarczaniem ciepłej wody w temp. około 50 C do grzejników tylko podgrzewał wodę do podłogówki do temp. około 25 C. A może ma już ktoś tak zrobione to bardzo mile widziana porada.

Trochę to mogłem zagmatwać jak tak to proszę pytać to wyjaśnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam ten sam problem będe miał piec kondensacyjny podlogówka w całym domu +grzejniki kominkiem planuje grzać jak ty a ciepło rozprowadzi mi rekupuracja ale dodatkowo chcę owinąć rurę spalinową od kominka wężownicą miedziana i gromadzić to cieplo w zbiorniku buforowym i tu mam problem nie wiem jak tym wszystkim sterować bo podłogówka potrzebuje niskiej temperatury co w takim razie z wodą użytkową która musi mieć wyższą temperaturę może dwa zbiorniki buforowe rozwiążą sprawę a może jakiś mieszacz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobiona podłogówka ma "zespół mieszająco pompowy".

To takie pudełko z pompką, zaworem termostatycznym, trójdrożnym, termometrami i przyłączami.

Bierze "ile dają". Daje w podłogę tyle, na ile zostało nastawione.

Problem w tym, że bez dodatkowego, nawet niezbyt dużego, zbiornika piec gazowy dostanie czkawki.

Trzeba by postawić mały, dobrze ocieplony baniaczek, w którym piecyk będzie utrzymywał jakieś 50stC. Tak, żeby mu się kondensacja udawała....

Bo po co komu kondensat, co nie kondensuje?

Z tego baniaczka będzie korzystała podłogówka (przez ten zespół) i kaloryferki (wprost).

Wtedy piec nie będzie miał czkawki nawet, jak kaloryferki "staną". Pojemność tego baniaczka załatwia sprawę.

Tyle co w samych rurkach - to za mało...

 

Pozdrawiam Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...