Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PORADY GEODEZYJNE


rencia

Recommended Posts

Myślę, że w zasobie geodezyjnym jako właścicielowi powinni udostępnić do wglądu tę dokumentację. Tylko nie wiem po co Ci to ;) Jeśli jesteś laikiem w temacie geodezji, to nie skorzystasz raczej z tego. Ew. mogą być pomocne jakieś oświadczenia sąsiadów dołączane do operatów podziałowych, że przyjmują do wiadomości coś tam... Tyle, że te dokumenty raczej nie będą miały mocy prawnej, bo ich żywotność prawna jest 3 m-ce ;) Mogą służyć jako materiał dowodowy w ew. sprawie sądowej.

 

Dla Ciebie najważniejszym dokumentem geodezyjnym, którym możesz posługiwać się prawnie, jest wyrys z mapy ewidencyjnej. Tu też obowiązuje 3 m-czny czas mocy prawnej, więc raczej nie bierz go bez potrzeby. Zwłaszcza, że kosztuje co nieco ;)

 

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 669
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam, mam bardzo pilne pytanie. Co należy do zakresu pracy geodety przy wytyczaniu budynku??? Czy przybijanie tych deseczek również, czy to powinien robić majster a geodeta tylko palcem pokazuje gdzie ma przybić?????

 

SZUKAM GEODETY WE WROCŁAWIU, ZACHÓD WROCŁAWIA. pliss

 

Odpowiem Ci jako geodeta, jak wyznaczam budynek to ustalam z klientem co chce, najczęściej (90%) wyznaczam palikami obrys budynku, cała resztę załatwiają budowlańcy.

W Łodzi i okolicach jest przyjete że obrys wyznacza geodeta dla inwestora, natomiast na ławy przenosi dla budowlańca i na jego koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w zasobie geodezyjnym jako właścicielowi powinni udostępnić do wglądu tę dokumentację.

Pozdro.

 

Witam,

niestety ale własciciel nie ma dostepu do protokołu znajdujacego się w zasobie geodezyjnym. Dokumnet ten stanowi element zasobu bazowego, do którego dostęp mają tylko geodeci na podstawie zgłoszenia prac, albo zamówienia. Jako właściciel możesz jedynie złożyc zamówienie na mapy i informacje w zakresie zasobu uzytkowego (np mapy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przed pozwoleniem na budowę uzyskałam zgodę na wyłączenie z produkcji rolnej 350m2. Teraz przy inwentaryzacji powykonawczej wyszło, ze będzie ponad 500m2 :(

Dom ma 10x6metrów, wokół domu tylko teren podniesiony (ok 2 metry wokół), nie był projektowany żaden taras. Jeszcze nic nie jest utwardzone, a będzie tylko miejsce pod jeden samochód i ścieżkę do drzwi (ok. 50metrów). Mamy też przyłącze wody, prądu i gazu oraz oczyszczalnię ścieków.

działka to RIIIb. Co wlicza sie do terenu wyłączonego z produkcji rolnej? czy to możliwe że tak bardzo przekroczyliśmy? myslałam, ze nawet tych 350metrów nie przekroczymy, bo to dom w polu..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam bardzo pilne pytanie. Co należy do zakresu pracy geodety przy wytyczaniu budynku??? Czy przybijanie tych deseczek również, czy to powinien robić majster a geodeta tylko palcem pokazuje gdzie ma przybić?????

 

SZUKAM GEODETY WE WROCŁAWIU, ZACHÓD WROCŁAWIA. pliss

 

 

Witam!

 

No wlaśnie z tym problemem czasem spotykam się też an terenie Krakowa i okolic.

Do zakresu geodety przy tyczeniu budynku jest wytyczyć budynek DOBRZE!

A żeby to zrobić to ja jako geodetka blondynka opracowuję sobie dane do wyniesienia w terenie - są to osie budynku.

Dzwonię do inwestora czy już jesteśmy umówieni na dzień tyczenia i jadę w teren w którym jest geodeta ja blondynka , inwestor i Pan majster.

Witam się grzcznie z majstrem - wyciągam rzut fundamentu czy parteru i pytam grzecznie które chce punkty - bo w końcu to majster jest najważniejszy na budowie , to on musi wiedzieć czy dalej sobie poradzi cała ekipa. Każdy punkt wskazany przez majstra tyczę na ziemi i potem odbijam na ławy (deseczki). I wyobraź sobie teraz sytuację którą czasem przedstawiam majstrom na budowie.....:

Przyjeżdżam w teren ja geodetka blondynka mając do pomocy pomiarową panienkę blondynkę - wyobrażasz sobie te dwie blondynki zabijające stemple budowlane 10kg młotem i przybijające deseczki? Ja nie - ha, ha, ha - obrazek komiczny.

Poza tym ja np. nie dysponuję wielkim autem do wożenia oprócz sprzętu geodezyjnego także stempli i deseczek.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przed pozwoleniem na budowę uzyskałam zgodę na wyłączenie z produkcji rolnej 350m2. Teraz przy inwentaryzacji powykonawczej wyszło, ze będzie ponad 500m2 :(

Dom ma 10x6metrów, wokół domu tylko teren podniesiony (ok 2 metry wokół), nie był projektowany żaden taras. Jeszcze nic nie jest utwardzone, a będzie tylko miejsce pod jeden samochód i ścieżkę do drzwi (ok. 50metrów). Mamy też przyłącze wody, prądu i gazu oraz oczyszczalnię ścieków.

działka to RIIIb. Co wlicza sie do terenu wyłączonego z produkcji rolnej? czy to możliwe że tak bardzo przekroczyliśmy? myslałam, ze nawet tych 350metrów nie przekroczymy, bo to dom w polu..

 

 

Witam!

 

Wyłączeniu z produkcji rolnej podlega cały teren zainwestowany czyli dom z chodniczkami , wjazdy ścieżki itp, odcina się powiedzmy tylko ogródek, który pozostaje jako rola.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

niestety ale własciciel nie ma dostepu do protokołu znajdujacego się w zasobie geodezyjnym. Dokumnet ten stanowi element zasobu bazowego, do którego dostęp mają tylko geodeci na podstawie zgłoszenia prac, albo zamówienia. Jako właściciel możesz jedynie złożyc zamówienie na mapy i informacje w zakresie zasobu uzytkowego (np mapy).

 

Zgadza się!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy geodeta jest kobietą blondynką, poza tym chyba każdy geodeta ma pomocnika, między innymi do przybijania desek. Deski dostarcza inwestor, więc geodeta nie musi ich wozić.

Jedna geodetka - kobieta pisała już tu na forum (chyba mynia_pynia), że geodeci powinni deski przybijać również. Mój znajomy ma przyjaciela geodetę, który powiedział, że geodeci tego nie robią, bo im się nie chce, ale powinni. Ale temat zamknięty. Już mam wytyczone, znalazłam geodetę, który powiedział, że inaczej nie robi, tylko dokładnie od początku do końca i sam przybija te deski, moim obowiązkiem było dostarczenie mu desek.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pomocnik geodety nie jest od przybijania desek !

Na litość boską - ludzie opanujcie się - geodeta tyczy dom i odbija osie na ławach które stawia majster.

Mam za sobą 15 lat w zawodzie - nigdy nie spotkałam się z sytuacją żeby geodeta zabijał ławy na budowie - to nie nasz obowiązek!!!!!!

 

TO OBOWIĄZEK EKIPY BUDOWLANEJ

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz geodeta ponoc w koncu wyznaczyl granice. Jakie domumenty powinien mi przedstawic? Czy te granice powinien naniesc na papier i gdzie powinno sie je zglosi? Czy po prpstu wbil slupki i ja mam wierzyc, ze jest OK i ze sasiad ktory np za 5 lat kupi dzialke obok nie bedzie mial watpow.

 

Cześć Spartanka.

 

Po wyznaczeniu granic geodeta powinien zastabilizować granicę granicznkami - slupki betonowe wkopane w ziemię o które Ty i sąsiedzi powinni dbać w sensie - żeby były widoczne - (moje zarastają co roku i co roku ich szukam).

Od geodety powinnaś dostać mapę z wyznaczenia bądź wznowienia znaków granicznych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wznowieniu/wytyczeniu granic działki otrzymuje się wyrys z mapy z wypisem z EGiB jako potwierdzenie i jednocześnie dowód prawny na wytyczenie granic w terenie. Dokumenty te powinny być opatrzone stosownymi pieczęciami, oczywiście. Na gębę to można tylko upaść ;) No i oczywiście jak napisała Rencia - nie paliki, ale kamienie graniczne powinny być.

Chyba, że to nie było oficjalne wznowienie granic (lub podział), a jedynie wskazanie w terenie. Wówczas zostają tylko paliki. Zaletą tego jest oczywiście cena usługi - wznowienie/rozgraniczenie jest o wiele droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, nie przesadzajcie z tymi granicznikami, jaki jest sens wkopywać granicznik, jeżeli np. za tydzień właściciel będzie stawiał ogrodzenie i pozostanie mu tylko problem co zrobić z kawałkami betonu. I jeszcze sprawa finansów, najlepiej żeby geodeta wyznaczył granicę,zakopał graniczniki i jeszcze zrobił to np za 100zł a i tak zostanie nazwany zdiercą i krwiopijca że wziął tyle pieniędzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, nie przesadzajcie z tymi granicznikami, jaki jest sens wkopywać granicznik, jeżeli np. za tydzień właściciel będzie stawiał ogrodzenie i pozostanie mu tylko problem co zrobić z kawałkami betonu. I jeszcze sprawa finansów, najlepiej żeby geodeta wyznaczył granicę,zakopał graniczniki i jeszcze zrobił to np za 100zł a i tak zostanie nazwany zdiercą i krwiopijca że wziął tyle pieniędzy

 

Właściciel ma tak postawić ogrodzenie żeby zachować graniczniki!!!! Np. pozostawić je na zewnątrz.

A wyobraź sobie teraz sytuację : geodeta po wznowieniu nie zakopuje graniczników (co jest jego obowiązkiem) , potem właściciel zaczyna stawiać ogrodzenie a za tydzień sąsiad który teoretycznie podpisał protokół przy okazaniu granic stwierdza że weszło mu się z ogrodzeniem w działkę o 10 cm i żada od inwestora usunięcia lub przebudowania ogrodzenia. I polka zaczyna się od początku i sąsiedzi zaczynają się kłócić - spotkałam się z taką sytuacją nie raz - i to nie po tygodniu a nawet w trakcie budowy nieszczęsnego ogrodzenia - sprawa skończyła się na wzywaniu policji i wielkiej aferze. W końcu inwestor dla świętego spokoju odstępił po wielkich perypetiach 5 cm od swojej granicy - teoretycznie o 1/2 szerokości podmurówki. Moje zdanie jest takie - zawsze po zakończeniu okazania granic czy to przy wyznaczaniu, wznawianiu, podziale itd granic należy zakopać graniczniki. A jeśli inwestorowi nie podoba się cena to trudno , niech szuka tańszego geodety.

Powiem tak - to na nas geodetach spoczywa odpowiedzialność za dobrze wykonaną pracę zgodnie z przepisami i sztuką geodezyjną.

Jak mój potencjalny inwestor mi mówi "Pani a inny geodeta to zrobiłby to o 200 zł taniej" Ja mu odpowiadam " To proszę dzwonić do tego tańszego" i już.

Wielokrotnie spotkałam się z e stwirdzeniem że jestem "za droga" - trudno staram się trzymać ceny na normalnym poziomie a nie zaniżać ich poniżej poziomu i godności geodety. Pewnie wielu z was się z tym nie zgodzi . Trudno.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytalem w innym watku ale zapytam i tutaj

 

Znalazlem ciekawa moim zdaniem dzialke. Dzialka lezy w gminie ktora ma miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

Dzialka ma 18 ar (szerokosc 30, dlugosc 60).

 

I tutaj pojawia sie problem - dzialka na dlugosci 20 m od strony poludniowej lezy w terenie MR w pozostalej zaś czesci na terenie R (nienadajacym sie do zabudowy). Wniosek z tego ze "czesc budowlana" dzialki to 600 m2.

 

Interesujaca mnie czesc planu wyglada tak:

 

1.6. MR - tereny zabudowy zagrodowej - o ustaleniach:

1) dopuszcza sie podział na nowowydzielane działki budowlane o powierzchni nie mniejszej niD 1800m2 w granicach terenu MR;

2) minimalna szerokosc nowowydzielanej działki ustala sie na 25 metrów;

3) dopuszcza sie lokalizacje obiektów kubaturowych w odległosciach od granicy działki zgodnie z § 12 ust. 6 i 7 Rozporzadzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie;

4) dopuszcza sie zabudowanie obiektami mieszkalnymi i gospodarczymi łacznie do 25% powierzchni działki;

5) niezbedne jest zapewnienie zlokalizowania co najmniej 1 garazu lub miejsca do parkowania na kazdej działce;

6) ustala sie nastepujace wymogi wobec zabudowy mieszkalnej rolniczej:

a) wysokosc do 2 kondygnacji nadziemnych, z których druga stanowi poddasze uzytkowe,

b) posadowienie parteru do 1,0 metra powyzej najwyzszego punktu terenu w obrysie budynku,

c) wysokosc kalenicy do 9 metrów,

d) dach o połaciach symetrycznych nachylonych pod katem 30-45°, z dopuszczeniem naczółków, lukarn itp. z wyłaczeniem obiektów gospodarczych dla których dopuszcza sie połacie jednospadowe,

e) dopuszcza sie budowe dachów mansardowych bez ograniczen dla kata nachylenia połaci,

f) pokrycie dachu materiałami posiadajacymi atest,

7) dopuszcza sie realizacje na terenach MR, w granicach obrysu jednostki funkcjonalnej okreslonej rysunkiem planu, zabudowy letniskowej (według warunków jak dla terenów ML) zabudowy mieszkaniowej niskiej (według warunków jak dla terenów MN) oraz usług komercyjnych (według warunków jak dla terenów U), z warunkiem, ze zwarty obszar terenów zabudowy letniskowej, jednorodzinnej lub usługowej nie moDe

przekraczac 5.000m2 na gruntach I-III klasy bonitacyjnej oraz 1 ha dla gruntów IV klasy bonitacyjnej,

8 ) wprowadza sie obowiazek przekształcania charakteru bryły budynku oraz nasadzenia zieleni, podnoszacych walory estetyczne, w trakcie modernizacji i zmiany funkcji obiektów;

9) dopuszcza sie lokalizowanie parterowych obiektów usługowych, a takze uzytkowanie budynków mieszkalnych i gospodarczych dla funkcji usługowych. Wyklucza sie lokalizowanie przedsiewziec mogacych znaczaco oddziaływac na srodowisko oraz realizacji obiektów i urzadzen o uciazliwosci przekraczajacej granice działki dysponenta obiektu;

 

 

I teraz czy na dzialce mozna postawic dom o powierzchni do 150 m2 (25% z 600 m2) czy tez dom o powierzchni do 450 m2 (25% z 1800 m2).

 

Nie to zebym chcial taki stawiac ale interesuje mnie dom z garazem a takie ktore mnie interesuja maja okolo 140-160 + 30 m garazu czyli blisko 200 m2.

 

I teraz pytania:

1. Jaki dom moge postawic na tej dzialce ?

2. Czy polnocna sciana budynku moze byc w linii konczcej teren MR czy tez musze sie odsunac od niej 4 m (pomimo iz za ta linia jest jeszcze 40 m dzialki) ?

 

z gory dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...