Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

PORADY GEODEZYJNE


rencia

Recommended Posts

Czy ktoś może mi wyjaśnić co w przypadku gdy geodeta wykonał mi mapę do celow projektowych a przy wybieraniu ekipy do projektu przyłącza wody i jego wykonania, okazało się że geodeta wziął za mały zasięg i nie mozna nanieść przyłączy? Teraz aby poprawić to żąda kolejnych pieniędzy. Czy to nie jego wina i nie powinien to zrobić sam a nie drugi raz żądać ode mnie zapłaty? Proszę o pomoc.

 

Więcej w temacie tutaj:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227327-Z%C5%82a-mapa-do-cel%C3%B3w-projektowych-zbyt-ma%C5%82y-zakres&p=6505000#post6505000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
  • Odpowiedzi 669
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam pytanie do geodety. Otóz na działce stały 2 budynki przytulone ścianą. Poprzedni właściciel kazał geodecie rozdzielić działkę na pół, tak aby granica szła między budynkami. Geodeta podzielił, postawił słupki, naniósł na mapy. Działki zostały sprzedane, z czego jedna jest moja. Dodam ze obie działki są nieregularne. Teraz sprawa jest taka: Sąsiad zburzył swój budynek i po wyburzeniu okazało się ze słupki rozdzielające działkę są tak ustawione względem siebie ze naroznik mojego budynku wychodzi częsciowo na działce sąsiada. Wcześniej tego nie było widać, bo jak budynki były złączone nie mozna było prześwietlić laserem. Poprosiłam znajomego geodetę o sprawdzenie tego i on mówi ze zgodnie z mapami i jego pomiarami niestety wszystko się zgadza. No i teraz nie wiem o co chodzi. Kto i w którym momencie popełnił błąd? Jak to teraz wyprostować? Sąsiad chce sprzedać całą działkę ale o kawałku nie ma mowy. Wystarczyłoby zeby ten słupek był o 10 cm przesunięty i byłoby ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...

Witam. jestem właścicielem dom jednorodzinnego dwupiętrowy ze strychem, który został zbudowany w 1922 r. Odległość między moim domkiem a sąsiada wynosi ok. 5 m. (są to ściany bez okien i drzwi). W zeszłym roku zakładałem ocieplenie owej ściany i sąsiad wyraził zgodę abym mógł ustawić rusztowanie na Jego działce. W tym roku chciałbym dokończyć pracę, ale sąsiad nie chce mnie wpuścić. Uważa, że już zrobił mi "łaskę" i fakt, że iż ociepliłem swój dom to zabrałem Mu jego ziemię.

Posiadam jakąś mapkę swojej działki i według mnie ta część ziemi z której chcę skorzystać należy do mnie, ale nie mam dokładnych danych.

 

Jakie mam prawo z punktu widzenia przepisów??

Czy mogę korzystać z Jego działki, aby wykonać jakieś prace remontowe moich budynków (domek, pomieszczenia gospodarcze, mur oddzielający działki).

Obawiam się wezwania geodety w celu wyznaczenia granicy działki, gdyż nie chcę rozsierdzić jeszcze bardziej sąsiada.

Skąd mógłbym pobrać dokładne mapki geodezyjne czy raczej geodeta ma do tego prawo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku gdy mieszkam na wsi to też powinienem udać się do Starostwa czy do Urzędu Gminy??

 

Do starostwa - wydział geodezji - i z tymi materiałami to proponowałbym udać się do jakiegoś biura geodezyjnego. Za poradę nic nie skasują. Naturalnie - bedą namawiać na wznowienie granic itd (czyli koszta) ale może twój przypadek jest jednoznaczny i nie zedrą kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 month później...
Witam, mam troche skomplikowana sytuacje z podzialem dzialki, gdyz chcialabym rozpoczac formalnosci zwiazane z budowa domu ale jestem wspolwlascicielem dzialki z bratowa i bratanicą ktore odziedziczyly tę część po moim zmarlym bracie. Chcialam sie budowac bez wczesniejszego dzielenia, ale tez bedzie nam potrzebny kredyt co z tego co slyszalam w obecnej sytuacji moze obciazyc hipoteke calej dzialki. Dlatego stwierdzilam ze lepiej ją bedzie podzielic i tu moje pytanie czy geodeta moze dokonac podzialu jesli na mojej części (tzn tej na ktorej chcialabym sie budowac)przebiega rura z gazem do czesci bratowej oraz szambo? Moze to glupie pytanie ale zastanawiam sie czy taki podzial jest dokonywany tylko na papierze/ mapce i te media mogą byc po wszystkim przenisione czy rozdzielone czy musze najpierw wszystko poprzenosic i dopiero moge robic podzial? Chcialabym ograniczyc koszty na starcie stad to pytanie.. z góry dziekuje!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie choc nie wiem czy na ten wątek, czy w trakcie budowy mozna dokonac podzialu dzialki? Beda juz wówczas porozdzielane media i tak sie zastanawiam czy na tym etapie mozna tego dokonac czy nie otrzymamy potem odbioru domu? Byc moze ze bedziemy miec srodki na rozpoczecie budowy a kredyt po podziale stad to drugie pytanie :-) dziekuje!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Witam mam problm bo chcę kupić dom gdzie na mojej posesji przed domem od strony ulicy 1 ar jest kogoś innego ale nie ma dostępu wyznaczonego na mapkach do tej swojej posesji, od drogi dwa metry należą do tego domu i od domu też dwa metry należą do domu po lewej również i po prawej również, on ma taki kwadrat dokładnie 106 m2 i jak kupimy ten dom a tego kwadrata nie bo to jest ojca tego właściciela który nie chce sie zgodzić to nie będzie miał tam wejścia i dostępu. Czy jest jakieś prawo , które nakazywałoby mi udostepnić mu wejscie przez moją posesję na jego posesję? wysłałabym mapki jak to wygląda by rozjasnic temat ale nie wiem na jaki adres? Prosze o szybka odpowiedz! Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problm bo chcę kupić dom gdzie na mojej posesji przed domem od strony ulicy 1 ar jest kogoś innego ale nie ma dostępu wyznaczonego na mapkach do tej swojej posesji, od drogi dwa metry należą do tego domu i od domu też dwa metry należą do domu po lewej również i po prawej również, on ma taki kwadrat dokładnie 106 m2 i jak kupimy ten dom a tego kwadrata nie bo to jest ojca tego właściciela który nie chce sie zgodzić to nie będzie miał tam wejścia i dostępu. Czy jest jakieś prawo , które nakazywałoby mi udostepnić mu wejscie przez moją posesję na jego posesję? wysłałabym mapki jak to wygląda by rozjasnic temat ale nie wiem na jaki adres? Prosze o szybka odpowiedz! Pozdrawiam

 

Może przed sądem dochodzić ustanowienia na rzecz jego nieruchomości tzw. drogi konicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam, mając działkę i chęć budowy spotkaliśmy na swojej drodze kłopot, a raczej niemożność budowy ze względu na odległość działki od jeziora. Zaznaczam, że mamy są stare, linia brzegowa uległa przesunięciu z powodu jego zarastania. Czy ma to jakiś wpływ? Czy mamy szansę na budowę? Jakie kroki możemy poczynić?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam! Jestem tu nowa i szukam porady może ktoś mi podpowie... Mój tato che przepisać mi działkę która jest wąska i długa więc z budowy nici... ale dwóch sąsiadów ma takie same i chcielibyśmy złączyć te trzy działki a potem na nowo podzielić je na takie o korzystniejszych wymiarach, proszę podpowiedźcie mi od czego mam zacząć i czy to wogóle jest możliwe bo jestem zielona w tych tematach... :/ proszę...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 3 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...