Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator a kominiarz


Recommended Posts

o wlasnie pierwek - tego typu argumenty pojawiaja sie podczas prob przeciagniecia kogokolwiek na strone rozwiazania bez grawitacji

 

 

no i jednak kominek to jedno, a przepis mowiacy o koniecznosci zastosowania wywiewu w kotlowni , gdzie wisi kondensat to osobna sprawa- skoro jest taki przepis to chyba nie da sie go obejsc?

 

jesli ktos mialby jakies solidne argumenty ze mozna zrezygnowac z grawitacji to chetnie poznam

 

a tak to trudno...

mozna sobie planowac nowoczesne systemy wentylacji, minimalizacje mostkow termicznych itd a pozniej przychodzi rzeczywistosc i trzeba robic standard....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no i jednak kominek to jedno, a przepis mowiacy o koniecznosci zastosowania wywiewu w kotlowni , gdzie wisi kondensat to osobna sprawa- skoro jest taki przepis to chyba nie da sie go obejsc?

 

jeżeli kocioł kondensacyjny nie jest z zamkniętą komorą spalania to musi być nawiew i wentylacja grawitacyjna. Może trzeba było przemyśleć lepiej sprawę i przy WM zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania oraz nie robić kominka?

 

To tak jak przy kotle na ekogroszek układ kotła powinien być otwarty bo to kocioł na paliwo stałe... każdy kto widział taki kociołek podczas pracy wie że przy braku prądu nic się nie może wydarzyć - tam jest po prostu za mało paliwa - ale stary przepis mówi że kocioł na paliwo stałe musi pracować w układzie otwartym... to się ma podobno zmienić, ale kiedy?

 

Dlatego choć mój instalator krzywił się i pukał w czoło zrobił u mnie instalacjez wymiennikiem płytowym. Pewnie uważał mnie za idiotę który niepotrzebnie wywala 1000zł na wymiennik i parę stów na dodatkową pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wytłumaczcie mi proszę co ma wspólnego zamknięta komora spalania z wentylacja wywiewną?

Zamknięta komora oznacza wyłącznie brak "zetki", bo powietrze ciągnie z zewnątrz. A wentylacja ma za zadanie odprowadzić gaz w razie np wycieku, czy też przedostania się spalin do kotłowni (przy propanie dodatkowo obowiązkowa rurka odpływowa).

No, ale jak ktoś jest mądrzejszy i chce kominiarza zmieniać... może niech popyta tych co w grobach właśnie leżą, bo "wentylacja wyciągała ciepełko i trzeba było zatkać" - tak, tak są , a właściwie byli tacy.

Co do rekuperacji - to oczywiście działa, ale jak jest prąd - w przypadku jego braku nie posiadacie sprawnej wentylacji prawda? w 10000 przypadków nic się nie stanie, ale jeśli ?

No, ale to przecież nie moje zdrowie i życie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni koledzy. Budujecie w zasadzie sami swoje domy. Rozwiązujecie problemy bardzo zawiłe z pogranicza „fizyki kwantowej” (ocieplenia, mostki termiczne, itp.), a ponosicie „porażkę” w „zwykłej codzienności” (brak wiedzy i kompetencji „odbiorców instalacyjnych”).

 

A może zamiast dyskutować z kominiarzem, napiszcie pismo (zdecydowanie „nie” dla zgłoszenia telefonicznego) z prośbą o odbiór „kominiarski”. Jak odmówią odbioru, to musza na piśmie uzasadnić dlaczego. „Moc” i przepisy, są po waszej stronie, Cech Kominiarzy także.

 

.....- ale stary przepis mówi że kocioł na paliwo stałe musi pracować w układzie otwartym... to się ma podobno zmienić, ale kiedy?

Już się zmieniło – tj. od sierpnia br.

§ 133.7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może ja zadam pytanie na zaś. Mam w garażu kotłownie, w kotłowni kondensat z zamkniętą komora spalania. Pomieszczenia podpiete pod WM. Czy ja na kominie musze wystawiac kratkę wentylacyjną, bo się o to mało ostatnio nie pobilam na budowie ;). Skoro z pieca z zamkniętą komorą spalania wyprowadzana jest rurka ze spalinami przez komin to w jakim celu ta kratka? Czy ktoś mi to wyjaśni?

 

skoro nalegasz :lol:

kratka wywiewna jest po to, żeby w przypadku gdy rozszczelni się instalacja gazowa, miał ten gaz gdzie wyemigrować,

i nie ma zmiłuj, albo chcesz żyć i tam mieszkać , albo nie

a kratka i tak ma być, :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jednak kominek to jedno, a przepis mowiacy o koniecznosci zastosowania wywiewu w kotlowni , gdzie wisi kondensat to osobna sprawa- skoro jest taki przepis to chyba nie da sie go obejsc?

 

jeżeli kocioł kondensacyjny nie jest z zamkniętą komorą spalania kondesaty to kotły tylko z zamkniętą komorą spalania to musi być nawiew i wentylacja grawitacyjna. Może trzeba było przemyśleć lepiej sprawę i przy WM zastosować kocioł z zamkniętą komorą spalania oraz nie robić kominka?

 

To tak jak przy kotle na ekogroszek układ kotła powinien być otwarty bo to kocioł na paliwo stałe... każdy kto widział taki kociołek podczas pracy wie że przy braku prądu nic się nie może wydarzyć - tam jest po prostu za mało paliwa - ale stary przepis mówi że kocioł na paliwo stałe musi pracować w układzie otwartym... to się ma podobno zmienić, ale kiedy?

 

to już się zmieniło od 11 czerwca

 

Dlatego choć mój instalator krzywił się i pukał w czoło zrobił u mnie instalacjez wymiennikiem płytowym. Pewnie uważał mnie za idiotę który niepotrzebnie wywala 1000zł na wymiennik i parę stów na dodatkową pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rekuperacji - to oczywiście działa, ale jak jest prąd - w przypadku jego braku nie posiadacie sprawnej wentylacji prawda? w 10000 przypadków nic się nie stanie, ale jeśli ?

No, ale to przecież nie moje zdrowie i życie...

W przypadku braku prądu wentylacja grawitacyjna działa w ograniczonym zakresie, ale działa (tak jak grawitacyjna).

Powiem więcej – w określonych sytuacjach może działać sprawniej niż grawitacyjna, bo zawsze ma dopływ świeżego powietrza – co nie zawsze występuje w grawitacyjnej, np. zimą, kiedy nagminnie uszczelniane są wszelkie miejsca skąd „pizga” zimnem.

 

A wytłumaczcie mi proszę co ma wspólnego zamknięta komora spalania z wentylacja wywiewną?

Zamknięta komora oznacza wyłącznie brak "zetki", bo powietrze ciągnie z zewnątrz. A wentylacja ma za zadanie odprowadzić gaz w razie np wycieku, czy też przedostania się spalin do kotłowni (przy propanie dodatkowo obowiązkowa rurka odpływowa).

No, ale jak ktoś jest mądrzejszy i chce kominiarza zmieniać... może niech popyta tych co w grobach właśnie leżą, bo "wentylacja wyciągała ciepełko i trzeba było zatkać" - tak, tak są , a właściwie byli tacy.

..

 

Właśnie problem z tym, że kominiarz nie rozumie, że wystarczy tylko wentylacja, a nie jakieś inne „twory”

Co do przepisów, to może to rozjaśni:

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi

powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia

stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

 

Oni (kominiarze) chyba nie znają tego przepisu :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSiwy - to zapytam przewrotnie ( w nawiązaniu do kotła gazowego) - czy można montować okap elektryczny nad kuchenką gazową?

 

A ja bardzo przewrotnie odpowiem:

 

Są takie sytuacje, kiedy prawo wręcz nakazuje takie rozwiązanie. :lol:

Tj. stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSiwy - to zapytam przewrotnie ( w nawiązaniu do kotła gazowego) - czy można montować okap elektryczny nad kuchenką gazową?

 

A ja bardzo przewrotnie odpowiem:

 

Są takie sytuacje, kiedy prawo wręcz nakazuje takie rozwiązanie. :lol:

Tj. stosowanie wentylacji mechanicznej wyciągowej.

Nie spotkałem jeszcze normalnego kominiarza, który by takie rozwiązanie odebrał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trzy możliwe sytuacje z kuchenka gazową i rodzajem wentylacji:

 

1. Wentylacja grawitacyjna – zakaz stosowania wyciągu mechanicznego.

2. Wentylacja mechaniczna – nie ma przeciwwskazań do zastosowania wyciągu mechanicznego.

3. Kuchnia bez okna, w domu wielomieszkaniowym i jednolokalowym – nakaz stosowania wentylacji mechanicznej wyciągowej.

 

 

Uprzedzając.

Kuchnia gazowa nie posiada grawitacyjnego odprowadzenia spalin przewodem od urządzenia.

 

Ps. Przepisy zalecają w trakcie używania kuchenki, zwiększenie wymiany powietrza do 120m3/h - tak więc stosowanie okapów wyciągowych ma swoje uzasadnienie w obowiązujących przepisach. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

§ 133.7. Zabrania się stosowania kotła na paliwo stałe do zasilania instalacji ogrzewczej wodnej systemu zamkniętego, wyposażonej w przeponowe naczynie wzbiorcze, z wyjątkiem kotła na paliwo stałe o mocy nominalnej do 300 kW, wyposażonego w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła.

 

No! Czyli zwykły kocioł na ekogroszek nie podpada pod tą "ulgę" gdyż nie posiada w/w urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła. Przynajmniej mój za 7k pln takowego nie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to logiczne, bo jak działa WM w przypadku braku prądu?
A jak zrobisz kratkę wentylacyjną to jak ona ma zadziałać skoro mając WM masz dom SZCZELNY?

 

Już wiem :) trzeba w ścianie zrobić dziurę i w normalnych warunkach zasłonić czymś trzymanym elektromagnesem. identycznie z kratką wentylacyjną. Jak prądu nie dowiozą WM przestaje działać i jednocześnie elektromagnesy puszczają :) tym samym uruchamia sie działająca grawitacyjna.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba ze mnie oswiecisz jak to rozegrac w okolicach katowic aby moc sobie "wybierac" kominiarza

 

Odpowiedź bardzo prosta

Po prostu źle zadałeś pytanie podczas odbioru - powinieneś zapytać ILE?

I mieć w sposób tradycyjny spokój

Jak sobie przypomnę ostatni odbiór - fajny był

Kominiarz - Kominy są

Ja- Są

Kominiarz - No i dobrze należy się ...

Ja - ( w myślach @#$%^&*(

:evil: :evil: :evil: :evil: !!!!!!!!!!!!)

I odbiór był a nawet nie wiedział gdzie ten dom stoi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co (?), tak namieszlaiście ;) że ja już nie wiem czy wg prawa musi być kratka w kotłowni wywiewna czy nie, i czy przy mechanicznej z zetki rezygnowac możemy? W przypadku kominka musi by tak samo jak z kotlem bo kominek to tyz kocioł ;)?

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie które mnie nurtuje czy reku to wentylacja mechaniczna? przecież reku ma tez nawiew(obieg zamknięty)Więc jak to z tym jest?

 

Rekuperacja a WM to dwie różne rzeczy.

 

WM ma za zadanie zapewnić prawidłową, sterowalną wentylację pomieszczeń.

Może być: nawiewna, wywiewna, nawiewno-wywiewna.

 

Rekuperator ma za zadanie odzyskać jak najwięcej energii z usuwanego z domu powietrza.

Rekuperator wpina się do WM nawiewno-wywiewnej.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie które mnie nurtuje czy reku to wentylacja mechaniczna? przecież reku ma tez nawiew(obieg zamknięty)Więc jak to z tym jest?

 

Rekuperacja a WM to dwie różne rzeczy.

 

WM ma za zadanie zapewnić prawidłową, sterowalną wentylację pomieszczeń.

Może być: nawiewna, wywiewna, nawiewno-wywiewna.

 

Rekuperator ma za zadanie odzyskać jak najwięcej energii z usuwanego z domu powietrza.

Rekuperator wpina się do WM nawiewno-wywiewnej.

 

MCB

więc czy mozna mieć Rekuperator mając też wentylacje grawitacyjną, a diokładniej parter grawitacyjna a na poddaszu reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...