Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

rekuperator a kominiarz


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 66
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

więc czy mozna mieć Rekuperator mając też wentylacje grawitacyjną, a diokładniej parter grawitacyjna a na poddaszu reku?

 

IMHO Tak samo jak jak można łączyć metodę kalendarzyka małżeńskiego ze stosunkiem przerywanym... :lol:

:D

 

:D :D :D :D :D :D :D

 

A tak na serio, to przepisy zabraniają łączyć w jednym budynku wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. Chyba że pomieszczenia są SZCZELNIE oddzielone (jak np. garaż).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc czy mozna mieć Rekuperator mając też wentylacje grawitacyjną, a diokładniej parter grawitacyjna a na poddaszu reku?

 

IMHO Tak samo jak jak można łączyć metodę kalendarzyka małżeńskiego ze stosunkiem przerywanym... :lol:

PIERWEK,masakra, widać jak nabijasz posty. Co do tematu i mojego pytania, w domu nie ma wentylacji poddasza, jest tylko w łazience, więc zastanawiam sie nad reku.

Proste pytanie nie speca od wentylacji ani spraw kominiarskich: a co reku przeszkadza wraz z wentylacją grawitacyjną? reku pracuje w obiegu zamkniętym (dla wentylacji), w czym przeszkadza, dla wentylacji grawitacyjnej, czy nawet dla kominka? Przecież reku ile zużytego powietrza wypompuje to i tyle samo wtłoczy świeżego, więc w czym problem? Wentylacja grawitacyjna "nie widzi" reku, bo jak?, nawet otwieranie okien na parterze nie zmieni wydajności znamionowej centrali, palenie w kominku nie spowoduje że reku będzie robił podciśnienie, będzie tak samo jak bez centrali, z ta różnica że dojdzie dodatkowo poprawnie działająca wentylacja poddasza. Więc,mylę się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIERWEK,masakra, widać jak nabijasz posty.

 

to straszne... sądziłem, że nikt się nie zorientuje... :lol:

 

Po pierwsze primo mylisz pojęcia i czepiłeś się tego rekuperatora jak rzep. To czy reku jest w wentylacji mechanicznej czy go nie ma nie ma znaczenia dla Twoich rozważań. Problem polega na tym że przy pomieszaniu obu sposobów wentylacji może się zdarzyć (i najprawdopodobniej tak będzie), że wentylacja mechaniczna spowoduje odwrócony ciąg w kominach wentylacji grawitacyjnej. Ktoś napisał, że jest to nawet zabronione przepisami (tego akurat nie wiem ale byłoby to logiczne). I co z tego że reukuperator pracuje rzekomo w obiegu zamkniętym skoro układ wentylacji mechanicznej połączony z kominami wentylacji grawitacyjnej stanowi układ otwarty i dziurawy jak ser szwajcarski.

 

uffff - nabiłem kolejnego posta trzy tysiące pińćset któregoś tam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a reku to wentylacja mechaniczna???? czy nawiewno-wywiewna??

 

1. Rekuperator to nie wentylacja.

2. Rekuperator instaluje się w WM.

3. Można w nawiewnej.

4. Można w wywiewnej.

5. Można w nawiewno-wywiewnej.

6. Tylko w jednej będzie działać :)

 

MCB

i interesuje mnie p.5, a konkretnie chodzi mi o coś takiego,np.:http://www.allegro.pl/item746994289_rekuperator_z_odzyskiem_ciepla_i_wilgoci_250m3_h.html

więc jak to jest z tym? wentylacja mechaniczna, gdzie jest zabroniona ze stosowaniem jak w moim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIERWEK,masakra, widać jak nabijasz posty.

 

to straszne... sądziłem, że nikt się nie zorientuje... :lol:

 

Po pierwsze primo mylisz pojęcia i czepiłeś się tego rekuperatora jak rzep. To czy reku jest w wentylacji mechanicznej czy go nie ma nie ma znaczenia dla Twoich rozważań. Problem polega na tym że przy pomieszaniu obu sposobów wentylacji może się zdarzyć (i najprawdopodobniej tak będzie), że wentylacja mechaniczna spowoduje odwrócony ciąg w kominach wentylacji grawitacyjnej. Ktoś napisał, że jest to nawet zabronione przepisami (tego akurat nie wiem ale byłoby to logiczne). I co z tego że reukuperator pracuje rzekomo w obiegu zamkniętym skoro układ wentylacji mechanicznej połączony z kominami wentylacji grawitacyjnej stanowi układ otwarty i dziurawy jak ser szwajcarski.

 

uffff - nabiłem kolejnego posta trzy tysiące pińćset któregoś tam...

ale konkretnego :wink:

Problem polega na tym że przy pomieszaniu obu sposobów wentylacji może się zdarzyć (i najprawdopodobniej tak będzie), że wentylacja mechaniczna spowoduje odwrócony ciąg w kominach wentylacji

dla czego? fizyka o tym nie mówi, a kto mówił że będzie podłączony do kominów wentylacji grawitacyjnej? właśnie że jest w obiegu zamkniętym, to tak jakby go nie było dla grawitacyjnej, "ile wpływa to i tyle wypływa" powietrza, powtarzam jakim cudem ma ten system WM zakłócić poprawnie działającą wentylacje grawitacyjną? proszę o konkrety a nie"może" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się wyjaśniło, rozmawiałem z Inspektorem Nadzoru Budowlanego, i według prawa oraz poprawności działaniaWM nawiewno-wywiewna z reku może być stosowanawraz z wentylacja grawitacyjną, nie ma takiego przepisu który nie zezwalałby na stosowanie tego systemu wraz z grawitacyjną, a i działać będzie, co innego kiedy jest wentylacja mechaniczna wywiewna (np. wentylatory poprawiające ciąg w kominach)w tych przypadkach jest to przepisami ZABRONIONE .Do zamontowania WM nawiewno-wywiewnej trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.

więc można stosować kalendarzyk i przerywany jednocześnie ;-)

Z mojej strony zamykam temat (mój temat)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdy objawione. :lol:

 

Przepisy zabraniają w pomieszczeniach gdzie jest wentylacja grawitacyjna - czytaj kanały wentylacyjne wentylacji grawitacyjnej wywiewnej, stosowania wentylacji mechanicznej.

 

Jeśli zastosujemy WM zrównoważoną, w części pomieszczeń, a w części pomieszczeń będzie grawitacyjna, to teoretycznie nie będzie ona (WM) zakłócała pracy grawitacyjnej.

 

WM może być zrównoważona na dwa sposoby:

- w każdym pomieszczeniu,

- w określonym obszarze (dom, kondygnacja).

 

Jeśli jest zrównoważona w każdym pomieszczeniu (czyli jest wlot i wylot), to praktycznie nie ma możliwości aby miała wpływ na grawitacyjną i odwrotnie.

 

Jeśli natomiast jest zrównoważona na kondygnacji, np. na piętrze, czyli „przepływ” jest z pomieszczeń czystych do brudnych, to w specyficznych warunkach, te systemy mogą na siebie oddziałowywać – zwłaszcza jeśli brak jest stałej przegrody między systemami.

 

..... powtarzam jakim cudem ma ten system WM zakłócić poprawnie działającą wentylacje grawitacyjną? proszę o konkrety a nie"może" :wink:

 

Fizyka to wyjaśni. Zawsze i wszystko „ucieka”, „przepływa” itp. tam, gdzie występuje najmniejszy opór i zawsze dąży do „wyrównania”.

Na dworze -20, wszystkie nawietrzaki zamknięte. Komin wentylacyjny kuchni vizavi klatki schodowej, a najbliższy komin wentylacji grawitacyjnej w łazience kilka metrów dalej.

Skąd grawitacyjna „pociągnie” powietrze?

 

Pogrubiłem i na czerwono

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się wyjaśniło, rozmawiałem z Inspektorem Nadzoru Budowlanego,.Do zamontowania WM nawiewno-wywiewnej trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.

:o

 

Pomijając pozostałe rewelacje wypowiedzi, tylko ta świadczy o jego wyjatkowej fachowości. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i się wyjaśniło, rozmawiałem z Inspektorem Nadzoru Budowlanego,.Do zamontowania WM nawiewno-wywiewnej trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.

:o

 

Pomijając pozostałe rewelacje wypowiedzi, tylko ta świadczy o jego wyjatkowej fachowości. :evil:

Jest to istotna zmiana w projekcie.

Ehh, mam już dosyć tego tematu, każdy swoje, inspektor swoje, ja swoje. rezygnuje z tego, niech bedzie jak jest teraz, więcej kłopotów niż przyjemności z bajerów w już postawionym i wykończonym domku. jednak racja, pierwszy dom dla wroga, drugi dla teściowej, trzeci dla siebie ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to istotna zmiana w projekcie, nie będę się sprzeczał :wink: pewnie ma większa racje niż ja czy nawet Ty, w końcu to on odbierze mój domek

:o

To nie jest zmiana istotna - sprawdź sam PB Art.36a.5

 

 

Ehh, mam już dosyć tego tematu, każdy swoje, inspektor swoje, ja swoje. rezygnuje z tego, niech bedzie jak jest teraz, więcej kłopotów niż przyjemności z bajerów w już postawionym i wykończonym domku. jednak racja, pierwszy dom dla wroga, drugi dla teściowej, trzeci dla siebie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to istotna zmiana w projekcie, nie będę się sprzeczał :wink: pewnie ma większa racje niż ja czy nawet Ty, w końcu to on odbierze mój domek

:o

To nie jest zmiana istotna - sprawdź sam PB Art.36a.5

 

 

Ehh, mam już dosyć tego tematu, każdy swoje, inspektor swoje, ja swoje. rezygnuje z tego, niech bedzie jak jest teraz, więcej kłopotów niż przyjemności z bajerów w już postawionym i wykończonym domku. jednak racja, pierwszy dom dla wroga, drugi dla teściowej, trzeci dla siebie :wink:

 

 

Słuchaj siwego, on am rację, prawnie jest obstukany.

Faktycznie nie jest to zmiana istotna.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to istotna zmiana w projekcie, nie będę się sprzeczał :wink: pewnie ma większa racje niż ja czy nawet Ty, w końcu to on odbierze mój domek

:o

To nie jest zmiana istotna - sprawdź sam PB Art.36a.5

 

 

Ehh, mam już dosyć tego tematu, każdy swoje, inspektor swoje, ja swoje. rezygnuje z tego, niech bedzie jak jest teraz, więcej kłopotów niż przyjemności z bajerów w już postawionym i wykończonym domku. jednak racja, pierwszy dom dla wroga, drugi dla teściowej, trzeci dla siebie :wink:

 

 

Słuchaj siwego, on am rację, prawnie jest obstukany.

Faktycznie nie jest to zmiana istotna.

 

pzdr

Slucham, i czytałem ten artykuł, fakt, nie jest to zmiana istotna. Jednak rezygnuje z tego systemu, zacznę chyba budować 2 domek a później trzeci :wink: później mieć jakieś problemy, czy nawet jak to nie będzie działało prawidłowo, wywalić parę kilo kasy i nie używać, nie warto, muszę pomyśleć o grawitacyjnej w tych pomieszczeniach, nawietrzniki w oknach, wyjście ponad dach przez anemostaty i kominki wentylacyjne itp. problem jest głównie latem, w tych pomieszczeniach na poddaszu bywało latem i 26 stopni :o uchylanie okien nie wiele dawało, dach zaizolowany jest prawidłowo (dachówka cementowa, papa,deski, pustka2cm, wełna 20cm, folia,płyty kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz instalować jakiegoś drogiego systemu np. WM z rekuperatorem.

Jest wiele innych sposobów na poprawienie wentylacji zwłaszcza latem, zwłaszcza na poddaszu – w tym również wentylacja mechaniczna wywiewna, działająca okresowo.

 

Latem wentylacja grawitacyjna nie poprawi sytuacji.

 

Tak jak powiada Guru od wentylacji – włącz myślenie. :lol:

 

Wystarczy bardzo prosta instalacja, oparta na wentylatorze (wyciągowym), dobrze rozmieszczone anemostaty wywiewne i sprawa załatwiona.

 

Przepisy takiego rozwiązania nie zabraniają, nie potrzeba zezwolenia, ani pozwolenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz instalować jakiegoś drogiego systemu np. WM z rekuperatorem.

Jest wiele innych sposobów na poprawienie wentylacji zwłaszcza latem, zwłaszcza na poddaszu – w tym również wentylacja mechaniczna wywiewna, działająca okresowo.

 

Latem wentylacja grawitacyjna nie poprawi sytuacji.

 

Tak jak powiada Guru od wentylacji – włącz myślenie. :lol:

 

Wystarczy bardzo prosta instalacja, oparta na wentylatorze (wyciągowym), dobrze rozmieszczone anemostaty wywiewne i sprawa załatwiona.

 

Przepisy takiego rozwiązania nie zabraniają, nie potrzeba zezwolenia, ani pozwolenia.

:D skoro tak można to O To CHODZI!!!!

Tak jak powiada Guru od wentylacji – włącz myślenie. :lol:

nie wątpię a od myślenia już głowa boli ;-)

A może być jeden wentylator kanałowy sterowany na 3 pomieszczenia? 1 wylot ponad dach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może być jeden wentylator kanałowy sterowany na 3 pomieszczenia? 1 wylot ponad dach

 

Nie bardzo rozumiem o co chodzi.

Najprostsze rozwiązanie, to jeden wentylator + przewody wentylacyjne + anemostaty w każdym pomieszczeniu.

Uwaga, jeśli np. w łazience jest przewód wentylacji grawitacyjnej, to w przypadku zainstalowania w niej anemostatu, należy ten przewód zaślepić. Oczywiście jeśli zdecydujesz się na „stałą” WM wywiewną na piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...