Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy przed budową opłaca się wyrównywać teren działki? W związku z poczynaniami poprzedniego właściciela na działce, polegającymi na wywożeniu z niej ziemi, mam teraz problem. Poziom terenu działki jest wyraźnie niższy w porównaniu z sąsiednimi działkami i do tego ma podłużny spadek. Wiem, że podczas kopania fundamentów mogę "odzyskać" trochę ziemi na wyrównanie terenu, ale to może być za mało.

 

Czy zatem możecie pomóc mi rozwiązać ten problem - wskazać firmę zajmującą się wyrównywaniem terenu działek i w razie potrzeby dowożącą ziemię na posesję? Czy ta ziemia, to ma być piasek czy coś innego?

 

W tym Ci nie pomogę ;) Ale widziałem, że jakieś info już dostałaś.

 

Druga sprawa to montaż tymczasowego ogrodzenia. Czy znacie kogoś, kto zrobiłby takie ogrodzenie na mojej działce? Sama go przecież nie zrobię, chociaż wolałabym.

 

Myślę, że jak się dogadasz z ekipą to oni Ci to zrobią przed rozpoczęciem budowy.

 

Trzecia sprawa - garaż blaszak - czy się opłaca i gdzie/za ile kupić?

 

Zdecydowanie tak (taki 3m x 5m powinien w zupełności wystarczyć). Do czasu zamknięcia budynku będzie gdzie trzymać narzędzia, część materiałów budowlanych (tych drobnych, które są często dość "kuszące") itp.

Co do zakupu, to jeżeli nowy, to np Allegro. Generalnie ceny są bardzo zbliżone, przywóz i montaż na ogół gratis (chyba, że z daleka wiozą). Można jeszcze ewentualnie szukać używanego po zakończonej budowie - z tym jest jednak kłopot - demontaż, transport i ponowny montaż. Ale cena może być atrakcyjna ;)

 

Czwarta sprawa - namiary na ekipy od fundamentów, murów, dachu, instalacji, kierownika budowy. Oczywiście niedrodzy, niepijący i sprawdzeni.

Odpowiedzi wysyłane na priv proszę tytułować np.: namiar na ekipę od fundamentów, żebym wiedziała do kogo jest ten przysłany mi nr tel.

 

Zaraz wyślę na prv namiary na ekipę która mi budowała kompleksowo (od początku do stanu surowego otwartego wraz z dachem pokrytym deską i papą)

 

W związku z tym od razu pytanie - czy materiały budowlane kupowaliście wcześniej sami i składowaliście na działce, czy bezpośrednio przed budową?

Chodzi o ich bezpieczeństwo.

 

To oczywiście zależy od okolicy. U mnie na szczęście nic specjalnego się nie działo więc praktycznie wszystkie materiały potrzebne do danego etapu były w całości na terenie (nieogrodzonym ;) ). Poza tym skład mam w okolicy który brakujące materiały przywoził "od ręki". Przypuszczam, że gdybym chciał, to przywozili by go też w partiach w miarę zużywania, ale ja wolałem mieć wszystko od razu. To kwestia umówienia z dostawcą.

 

Czy obecnie oferowane materiały budowlane wymagają stosowania przerw konstrukcyjnych między kolejnymi etapami budowy? Ile czasu one powinny trwać?

 

Generalnie nie ma potrzeby robienia przerw. Oczywiście poza takimi etapami jak fundamenty, zalanie chudego betonu i stropów - wiadomo beton musi porządnie wyschnąć. Jeżeli zaś chodzi o murowanie, nadproża itp, to robi się to na bieżąco. Oczywiście mówię o metodach tradycyjnych (cegła, gazobeton, ceramika itp.).

 

Czy podpisywaliście umowy z ekipami?

Czy budował ktoś z tylko z jedną firmą?

 

Ja budowałem z jedną ekipą (jak pisałem do stanu surowego otwartego). Umowę też spisywałem, ale bardzo prostą.

 

Na koniec - czy to prawda, że składy budowlane mogą mi wycenić projekt pod kątem materiałów? Ile za to mogą chcieć?

 

Tego nie ćwiczyłem, ale pewnie taka możliwość jest. Mi generalnie ekipa liczyła ile czego im zamówić na dany etap. A jeżeli chodzi o skład, to przypuszczam, że jeżeli będziesz zamawiać materiały w danym składzie, to policzą Ci to za darmo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

nastała niestety chwila, kiedy skończyły się oszczędności i trzeba udać się do banku po kaskę na dalszą budowę. Jeden z tych mających rozsądne warunki, wspomina o kosztorysie metodą Orgbud Serwis, Wacetob, Sekocenbud, Bistyp - czarojdziejskie pojęcia. Ja mam już swój piękny excel z kosztami poniesionymi i zakładanymi, oczywiście ładnie to mogę przenieść do formularza bankowego.

Mam jednak dylemat - czy mogę oświadczyć bankowi, że posłużyłem się jedną w wymienionych wyżej metod? Oczywiście będę jeszcze musiał przekonać Kierownika, żeby mi to podpisał. Ale z tym ostatnim zapewne nie będzie problemu.

Z góry dziękuję za sygestie.

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kładę właśnie elektrykę i chciałbym dostać od was podpowiedzi (sugestie),żeby o czymś ważnym nie zapomnieć.

 

P.S

Trochę jestem w kryzysie dlatego pozwolę sobie na małe ogłoszonko: blachy cięcie ,gięcie, obróbki blacharskie na zamówienie itp.

Jeśli ktoś potrzebuje zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

nastała niestety chwila, kiedy skończyły się oszczędności i trzeba udać się do banku po kaskę na dalszą budowę. Jeden z tych mających rozsądne warunki, wspomina o kosztorysie metodą Orgbud Serwis, Wacetob, Sekocenbud, Bistyp - czarojdziejskie pojęcia. Ja mam już swój piękny excel z kosztami poniesionymi i zakładanymi, oczywiście ładnie to mogę przenieść do formularza bankowego.

Mam jednak dylemat - czy mogę oświadczyć bankowi, że posłużyłem się jedną w wymienionych wyżej metod? Oczywiście będę jeszcze musiał przekonać Kierownika, żeby mi to podpisał. Ale z tym ostatnim zapewne nie będzie problemu.

Z góry dziękuję za sygestie.

Artur

 

U mnie wyglądało to w ten sposób, że sam wypełniłem sobie formularz bankowy, kierbud podpisał. Nastepnie pojawił się inspektor z banku który wycenił nieruchomość i ostatecznie klepnął wycenę / kosztorys / wysokość wnioskowanego kredytu. W Twoim przypadku, jezeli masz projekt gotowy to biura architektoniczne często przygotowują kosztorys budowy swoich projektów właśnie według jednej z tych metod wymienionych wyżej. Mozna się podeprzeć twierdzeniem że wycena prezentowana w formularzu jest oparta o wycenę przygotowaną przez biuro wg takiej a takiej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kładę właśnie elektrykę i chciałbym dostać od was podpowiedzi (sugestie),żeby o czymś ważnym nie zapomnieć.

 

 

Poniżej ciekawy wątek o kabelkach przed tynkami (sporo opcji to przegięcie ale może coś ciekawego wpadnie Ci do głowy) :

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?105808-ile-instalacji-i-jakie-kable-w-zwiąku-z-tym-przed-tynkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyglądało to w ten sposób, że sam wypełniłem sobie formularz bankowy, kierbud podpisał. Nastepnie pojawił się inspektor z banku który wycenił nieruchomość i ostatecznie klepnął wycenę / kosztorys / wysokość wnioskowanego kredytu. W Twoim przypadku, jezeli masz projekt gotowy to biura architektoniczne często przygotowują kosztorys budowy swoich projektów właśnie według jednej z tych metod wymienionych wyżej. Mozna się podeprzeć twierdzeniem że wycena prezentowana w formularzu jest oparta o wycenę przygotowaną przez biuro wg takiej a takiej metody.

 

Dzięki wielkie dzabij. Dotarłem do płytki CD załączonej do gotowego projektu. Jest tam jedna z wymienionych metod. Okazuje się że załączyli bardzo szczegółowy kosztorys KNR oparty na SEKOCENBUD. To w zupełności powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

Artur

Edytowane przez arturbo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z was może polecić dobrego i nie drogiego kogoś do robienia studni?

No i zasadnicze na ilu metrach była u was woda?

 

bendę wdzięczny za pomoc

m

 

polecam: Paluchowski Władysław tel 502 286 560 jesli jest dobre cisnienie wody tzn poziom pow 6-7 m to uzywaja weższej rury co znacznie obniza koszty

u mnie woda na 26m zaplacilam 1800 pln razem z pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby mi podesłać namiary na pana Darka od bram garażowych?

Bramy Pan Darek czyli firma Starego z forum , czylli najlepsze okna i bramy w okolicy :):) 604 170 274 .

Takich to sie chetnie poleca :):)

Firma nazywa sie APREL , mozna pogooglowac

Edytowane przez rrmi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

martini_dry , Yaa, rrmi

 

Bardzo dzięki za namiary od poniedziałku z tym ruszę bo teraz po uszy zarobiony jestem robieniem ogrodzenia, na szczęście wycinka lasku już za mną...

Jeszcze raz dzięki..

 

te bramy to cenny kontakt terz chętnie zkożystam dzięki rrmi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S

Trochę jestem w kryzysie dlatego pozwolę sobie na małe ogłoszonko: blachy cięcie ,gięcie, obróbki blacharskie na zamówienie itp.

Jeśli ktoś potrzebuje zapraszam.

 

o jakie obróbki chodzi? będę potrzebowała niedługo obrobić balkonik.

 

Buleczka_77 matko wątku :) czemuż w nasze strony chcesz się przenieść. Garaż dostawiliście? trochę mi bryła nie pasuje od czasu jak Was odwiedzałam z Komarkową ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o jakie obróbki chodzi? będę potrzebowała niedługo obrobić balkonik.

 

Buleczka_77 matko wątku :) czemuż w nasze strony chcesz się przenieść. Garaż dostawiliście? trochę mi bryła nie pasuje od czasu jak Was odwiedzałam z Komarkową ;)

 

Obróbki blacharskie dachów ale i balkonika też mogę pogiąć , i wszystko co wykonalne na moich maszynach. Grubość blachy do 4mm , długość gięcia 2050 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...