Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Betsi

trzymam kciuki za trawnik, jeśli metoda Magnolii się u Ciebie sprawdzi, to daj znać - choć u nas trzeba będzie teren podnosić i nawłoci się pozbyć, co nie będzie łatwo bo jest jej pełno naokoło:( Powodzenia i nie daj się sąsiadowi.

 

Metoda o której pisałysmy z Magnolią jest moze i niezła jesli musisz szybko mieć jakis trawnik. Kawałek zrobiłam tak ze na skoszone chwasty wysypałam kilka centymetrów ziemi. Niestety po miesiącu wszystko odrosło i jest tak głeboko ukorzenione, ze wyrwać tego nawet grackami nie można.

W innym kawałku spryskałam chemią, przejechałam glebogryzarką i tu ziesko wyłazi nieźle razem z korzeniami ( spalonymi). Zostało mi jeszcze ok 1/3 działki do zrobienia i wydaje mi się że jednak nie będę sypała na to ziemi tylko najpierw wypalę chwasty a potem wygrabię ( oczywiście wcześniej ziemie trzeba wzruszyć glebogryzarką ( wypożyczenie na 1 dzień to koszt ok. 100zł).

A najlepiej to przed położenim kostki płytko zorać, zgrabić i od razu siać trawę, bo za 3 tyg. odrastają już chwasty.

 

Sąsiadowi nie damy się. :evil:

 

Odnośnie płytek i ceramiki to uważam tak jak Aussie. Jesli można to lepiej w supermarkecie nie kupować. W duzych sklepach, hurtowniach mozna wytargować upusty jak kupujsz duzo i cena wyjdzie podbnie jak w marketach a jakosc z pewnościa jest duzo lepsza. Ja kupowałam cała ceramikę biały montarz, krany itp w "Omniresie". Wytargowałam upust, nie było problemów z wymianą dekorów lub pojedyńczych płytek jesli coś było nie tak.

 

Barranki

Pompy ciepła nie mam bo mam gaz ziemny, ale z tego co wiem to pompa ciepła najbardziej wydajna jest jednak z podłogówką. Nie da tyle ciepła co piec gazowy zeby dobrze ogrzać dom kaloryferami.

Ale moze inni mają odmienne doświadczenia i wiedzę.

 

Szybko ten stan surowy wybudowaliście :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy Styrodur można czymś tańszym podmienić i czy ma to sens??? :-?

 

Troszkę się boję i nawet letko żałuję, ...

 

Reasumując - styrodur najlepszy. Jak chcesz spać spokojnie, to używaj styroduru :)

 

Dziękuję wszystkim za pomocne komentarze - chyba jednak się na tą drożyznę :evil: :evil: :evil: zdecydjuę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barranki2, do pompy ciepła zdecydowanie najlepsze jest ogrzewanie niskotemperaturowe płaszczyznowe, jeżeli nie podłogówka to ogrzewanie ścienne, czyli taka podłogówka ale rozciągnięta na ścianach i zatynkowana grubą warstwą tynku. Grzejniki musiał by być strasznie przewymiarowane aby dostarczyć odpowiedniej mocy (np. u mnie będzie kondensat ustawiony na jakieś 40-45 stopni, co powoduje że aby dostarczyć odpowiedniej mocy trzeba je przewymiarować ok. 2,5 raza w stosunku do wody o temp. 75 stopni. Oczywiście pełna moc będzie potrzebna tylko kilka dni w roku gdy temperatura spadnie w okolice -20 co albo się stanie albo i nie).

 

Osobiście nie znam nikogo kto ma pompę ciepła i nie wiem jak to się spisuje. Za to od jutro mój kumpel rozpoczyna pracę w firmie która będzie dystrybułować PC, także pociągnę go za język :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy wszystkich jako nowicjusze na forum.

 

Co prawda budowę będziemy zaczynać na wiosnę 2009 ale już dzisiaj wiemy na 100% że będziemy się ogrzewać pompą ciepła wraz z kominkiem wodnym lub zwykłym. Nasz kolega ma zainstalowaną pompę ciepła typu woda /woda ok 10KW (w domu ok.150m pow. użytk.)

czyli ma dwie studnie głębinowe jedna pobiercza druga odbiercza. Za cały sezon grzewczy zapłacił ok 1000 zł za prąd. Nie oszczędzał w domu było cieplutko woda w kranie również. Chałupka z Ytongu 36cm bez styropianu .Jedynym problemem który miał z p.c to to że studnia odbiorcza nie była w stanie odprowadzić z powrotem całej wody do ziemi więc nadmiar zalega na działce. Po prostu żyła wodna miała za słaby przepływ . Uporał się jednak z tym problemem obdarowując sąsiadów (2) darmową wodą głębinową.

Ale są również inne odmiany pomp ciepła np. z wymiennikiem gruntowym wtedy wierci się jedną dziurę ok 50m i wsadza wymiennik.

 

Dla nas p.c to rewelacja. Na co jakieś rekuperatory, wentylacje mechaniczne,0,5m styropianu na ścianach wystarczy p.c i kominek wyjdzie na to samo a nawet mniej .

P.S Drewno do kominka też można zdobyć za friko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja brałem B15 na ogrodzenie, taras i chudy beton. Terminowość OK, sprawni kierowcy (laliśmy z gruchy 60 metrów ogrodzenia w szalunek szerokości 16 cm :-) ) Co do jakości to nie mam zastrzeżeń, taras laliśmy jakoś na początku grudnia (były lekkie przymrozki) a beton ładnie sobie związał.

 

Dzięki Dzabij.

Właśnie zamowilem na wieniec B-20. :lol:

Sprawdzimy.. :lol:

 

A te ceny na ich stronie to sa netto, czy brutto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nas p.c to rewelacja. Na co jakieś rekuperatory, wentylacje mechaniczne,0,5m styropianu na ścianach wystarczy p.c i kominek wyjdzie na to samo a nawet mniej .

P.S Drewno do kominka też można zdobyć za friko.

 

Jako nowicjusze wypowiadacie się dość zdecydowanie, żeby nie powiedzieć lekkomyslnie. Widzieliście jedną pompę ciepła i tak Was już zgrzało, że przestaliście rozsądnie myśleć? Czy po prostu robicie gorilla marketing dla firm sprzedających to ustrojstwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Nie chcieliśmy też robić podłogówki (bo nie:), a pompa ponoć najlepiej pracuje właśnie z nią. Dom ma mieć wentylacje mechaniczną (z lub bez odzyskiwania ciepła - jeszcze myślimy).

 

1. Jak pompa to tylko podłogówke ew. inne ogrzewanie płaszczynowe niskotemperaturowe. Inaczej jest to po prostu bez sensu. COP spada na łeb ma szyję, szczególnie przy dolnym źródle innym niż studnie.

 

2. Jak już robicie wentylację mechaniczną naw-wyw, to podobnie bez sensu jest nie zrobić odzysku ciepła. Koszt już wtedy minimalny, a zyski bardzo realne. Jak zobaczyłem, jak to różnica w OZC to aż zdębiałem. Tylko z reku.

 

Co do pompy, to kolega inzynier ma i bardzo sobie chwali. No ale jego to niewiele kosztowało - ma specjalne zniżki, bo pracuje dla wielkiego dewelopera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barranki2

 

Ja posiadam pc i wentylacje z odzyskiem ciepła.

Oba ustrojstwa działają Do tej pory nie miałem możliwości przetestować ich w warunkach ekstremalnych -w tym roku nie było zimy.

Z obu do tej pory jestem zadowolony rachunki mamy duzo niższe od sąsiadów ogrzewających domy gazem z butli

pozdrawiam piomod

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to się potwierdza wszystko, co do tej pory czytaliśmy - tyle że wreszcie ktoś (dzięki Dzabij!) wspomniał że podłogówka nie musi być ortodoksyjnie na podłodze:)) Depi czyliż faktycznie przy pompie te odzyski ciepła z reku są takie warte grzechu? Bo przedzierając się przez wątek pt. Rekuperator TAK czy NIE (trudny wątek, oj trudny dla humanisty:) odniosłam wrażenie, że największy odzysk jest przy gazie, a przy PC to już nie aż tak. Ale może faktycznie jak już szaleć to szaleć, rpzyznam że nawet nie sprawdzaliśmy jeszcze jaka jest różnica w koszcie między wersją z reku i bez. Ja tam zresztą nie jestem do końca przekonana do wentylacji mechanicznej, ale mąż się zakochał i co mu zrobię?

Dzięki wszystkim za komentarze - Piomod jesteśmy sąsiadami!:-)

Czasu na decyzję mało, jeszcze do niedawna byliśmy przekonani, że temat jest zamknięty, miał być ten gaz płynny i solary. A tu bęc i znowu nam się namieszało od tych możłiwości, konsekwencji, kosztów, oszczędności, odzysków... Idziemy myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda o której pisałysmy z Magnolią jest moze i niezła jesli musisz szybko mieć jakis trawnik. Kawałek zrobiłam tak ze na skoszone chwasty wysypałam kilka centymetrów ziemi. Niestety po miesiącu wszystko odrosło i jest tak głeboko ukorzenione, ze wyrwać tego nawet grackami nie można.

W innym kawałku spryskałam chemią, przejechałam glebogryzarką i tu ziesko wyłazi nieźle razem z korzeniami ( spalonymi). Zostało mi jeszcze ok 1/3 działki do zrobienia i wydaje mi się że jednak nie będę sypała na to ziemi tylko najpierw wypalę chwasty a potem wygrabię ( oczywiście wcześniej ziemie trzeba wzruszyć glebogryzarką ( wypożyczenie na 1 dzień to koszt ok. 100zł).

A najlepiej to przed położenim kostki płytko zorać, zgrabić i od razu siać trawę, bo za 3 tyg. odrastają już chwasty.

 

 

Barranki

Pompy ciepła nie mam bo mam gaz ziemny, ale z tego co wiem to pompa ciepła najbardziej wydajna jest jednak z podłogówką. Nie da tyle ciepła co piec gazowy zeby dobrze ogrzać dom kaloryferami.

Ale moze inni mają odmienne doświadczenia i wiedzę.

 

Szybko ten stan surowy wybudowaliście :p

 

 

Betsi, walcz więc dzielnie z chwaściorami, ja mam to zabukowane na przyszły sezon:-))) Najgorzej, że nawet jak na tej swojej ubitej ziemi wyplenię, to z pola przywieje i tak w kółko. Ale co tam.

Stan surowy na razie dojechał do stropu, pewnie w piątek zalejemy, chociaz nasze chłopaki by woleli w poniedziałek. Ale my byśmy woleli w piątek:-)) Tak że czasu na decyzję w kwestii grzania coraz mniej... Jak byśmy mieli gaz w drodze to byśmy pewnie nawet nie rozważali innych opcji.

A jak tam kawa na tarasie?:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam kawa na tarasie?:-)

 

Cudownie :lol:

I do tego piękny widok i młodziutka zielona trawka opasająca cały taras.

Taras mam duzy i nie żałuję że wykosztowałm się na niego trochę :wink:

 

Jak macie takie mozliwosci finansowe to zróbcie pompę ciepła i solary a wentylację z odzyskiem ciepła ( ale nie przeliczajcie kiedy Wam sie ta inwestycja zwróci, bo wtedy wyjdzie ze nie ma sensu tak inwestować.) :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to się potwierdza wszystko, co do tej pory czytaliśmy - tyle że wreszcie ktoś (dzięki Dzabij!) wspomniał że podłogówka nie musi być ortodoksyjnie na podłodze:)) Depi czyliż faktycznie przy pompie te odzyski ciepła z reku są takie warte grzechu? Bo przedzierając się przez wątek pt. Rekuperator TAK czy NIE (trudny wątek, oj trudny dla humanisty:) odniosłam wrażenie, że największy odzysk jest przy gazie, a przy PC to już nie aż tak.

 

1. Tak, jak pisałem - niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe. Faktycznie nie musi być w podłodze - moze być np. w ścianie. Sufitowe to raczej pomyłka. Oczywiście mogą być grzejniki też, tylko, że powinny być wtedy strasznie przewymiarowane. Alternatywą są klimakonwektory albo, preferowane przez mnie, grzejniki kanałowe. Ładne i dobre, ale drogie.

 

2. Ozdysk jest taki sam, bez względu na źrodło ciepła. Jedynie ekonomiczne uzasadnienie się zmienia, zaleznie od kosztu uzyskania ciepła. Po ludzku - jeśli drogo grzejesz (gaz z butli, prąd) to bardziej "się opłaca". PC jest b. tanim źródłem ciepła, więc potencjalne zyski są odpowiednio mniejsze. Nie zmienia to faktu, że to ciepło też trzeba wyprodukowac i za nie zapłacić. Jak będziecie i tak mieli istalację do wentylacji mechanicznej, to nie wpiąć w nią choćby najprostszego reku byłoby dużym błędem. Koszt zależy od kubatury, ale dla zwykłego domu 5-7 tys. to ziemia i ludzie. Szczególnie jeśli Wam nie zależy na sprawności 95% :)

Poza tym myślcie już o "paszportach energetycznych". Z PC i reku możecie nawet załapać się do kat. A :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja brałem B15 na ogrodzenie, taras i chudy beton. Terminowość OK, sprawni kierowcy (laliśmy z gruchy 60 metrów ogrodzenia w szalunek szerokości 16 cm :-) ) Co do jakości to nie mam zastrzeżeń, taras laliśmy jakoś na początku grudnia (były lekkie przymrozki) a beton ładnie sobie związał.

 

Dzięki Dzabij.

Właśnie zamowilem na wieniec B-20. :lol:

Sprawdzimy.. :lol:

 

A te ceny na ich stronie to sa netto, czy brutto?

 

 

netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja brałem B15 na ogrodzenie, taras i chudy beton. Terminowość OK, sprawni kierowcy (laliśmy z gruchy 60 metrów ogrodzenia w szalunek szerokości 16 cm :-) ) Co do jakości to nie mam zastrzeżeń, taras laliśmy jakoś na początku grudnia (były lekkie przymrozki) a beton ładnie sobie związał.

 

Dzięki Dzabij.

Właśnie zamowilem na wieniec B-20. :lol:

Sprawdzimy.. :lol:

 

A te ceny na ich stronie to sa netto, czy brutto?

 

 

netto

 

No to Polbetex jest tańszy. Dopiero co brałem od nich B30 po 270 netto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja brałem B15 na ogrodzenie, taras i chudy beton. Terminowość OK, sprawni kierowcy (laliśmy z gruchy 60 metrów ogrodzenia w szalunek szerokości 16 cm :-) ) Co do jakości to nie mam zastrzeżeń, taras laliśmy jakoś na początku grudnia (były lekkie przymrozki) a beton ładnie sobie związał.

 

Dzięki Dzabij.

Właśnie zamowilem na wieniec B-20. :lol:

Sprawdzimy.. :lol:

 

A te ceny na ich stronie to sa netto, czy brutto?

 

 

netto

 

No to Polbetex jest tańszy. Dopiero co brałem od nich B30 po 270 netto.

 

 

No nie wiem...ja zapłaciłem dziś w BTBETON 250 netto za B-20. Tez wydaje mi sie spoko cena. Ciekawe ile w tym polbetexie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszport energetyczny jest potrzebny przy sprzedaży chałupy. Chyba, że znów się coś pozmienia jak wszystko w tym kraju.

 

Dałam na fundament EPS 100 gr. 10, na to folia kubełkowa, sucho jak pieprz, nie ma potrzeby więcej i lepiej, na elewację gr. 15.

Ale teren muszę podnieść względem drogi i to już nie jest fajne :-?

 

Nie robię ani wentylacji mechanicznej, ani reku, ani pompy, ani rozprowadzenia od kominka, kasę wolę włożyć w coś innego. np w dobry piec na pelety/groszek i studnię wierconą. Tradycjonalistka ze mnie, nawet szambo będę miała i gazu nawet nie chcę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...