Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kodeks Cywilny

Art. 152. Właściciele gruntów sąsiadujących obowiązani są do współdziałania przy rozgraniczeniu gruntów oraz przy utrzymywaniu stałych znaków granicznych; koszty rozgraniczenia oraz koszty urządzenia i utrzymywania stałych znaków granicznych ponoszą po połowie.

 

Czyli koszty budowy parkanu oraz jego konserwacji teoretycznie fifty fifty.

W praktyce jednak róznie bywa, bo jak sasiad nie chce, to trudno przecież biegać po sądach. Chyba, ze ktos ma takie hobby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Keramb

 

Dziekuje za odpowiedź.

Często w rzeczywistosci jest tak jak piszesz. Sąsiedzi nie chcą płacic wspólnie. Postawiłam płot od 3 sąsiadów i żaden złotówki nie chciał dołozyc. Dodam ze jeszcze na swój koszt musiałam kawał starego, rozwalajacego sie płotu rozebrać i skuć podmórówkę.

Teraz czwarta sąsiadka, która postawiła swój płot zanim kupiłam swoją działkę chce zebym oddała jej jakis pieniadze. Była to siatka na podmurówce. W lato zamontowała sobie piekne sztachety i siatke zdjęła. Nie mam zamiaru płacic jej za te sztachety.

 

Podpowiedzcie proszę jak dobrze załatwić sprawę zeby utrzymać dobre sasiedzkie stosunki.

Pozostali sasiedzi, którzy od razu powiedzieli że nie dołożą sie do budowaneo przeze mnie ogrodzenia nie przejmuja sie zupełnie i nie poczuwaja do żadnego obowiazku to dlaczego niby ja miałabym cos płacic tej sąsiadce co płot już miała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby mamy art. 152 KC, ale nie można go czytać tak, że sąsiada można do czegoś zmusić. Można założyć przecież, że sąsiad w ogóle nie chce budować ogrodzenia. Dlaczego więc miałby uczestniczyć w kosztach. I z tego co pamiętam, w tym kierunku szło orzecznictwo sądów.

Co innego w przypadku istniejącego ogrodzenia - obie strony powinny ponosić koszty jego utrzymania.

My mamy sąsiadów z 3 stron. Z dwoma dzieliliśmy się kosztami, trzeci nie chciał się dokładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiad zrobił podmurówkę i dał trochę słupków, mąż siatkę, która razem naciągali. Pozostałe trzy strony bez sąsiadów.

 

Możesz powiedzieć sąsiadce, że bardziej podobała Ci się siatka - :-?

 

A tak poważniej powiedz, że sorry ale nie uzgadniała z Tobą wyglądu nowego ogrodzenia ani kosztów przed zmianą sztachet więc nie poczuwasz się teraz do wspólnej partycypacji w kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o namiary na sprawdzoną ekipę budowlaną i kierownika budowy. Przydadzą się też namiary na specjalistów od instalacji wodnej i elektrycznej.

 

Słyszałam coś o murarzach z Góry Kalwarii. Odpowiadaliby mi ze względu na lokalizację. Czy wiecie coś o nich? Warci są polecenia? Jeżeli tak, to podzielcie się namiarami.

 

Skąd bierzecie wodę na budowę? Czy studnia to dobry pomysł?

 

Skąd wziąć ziemię do wyrównania działki?

 

Kto może mi zrobić ogrodzenie z bloczków betonowych na działce?

 

Czy ekipa budowlana może sama zrobić kosztorys budowy potrzebny do uzyskania kredytu?

 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za ewentualne odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o studnię, to polecam to rozwiązanie - o ile poziom wody w okolicy jest dobry - najlepiej popytac sąsiadów czy maja studnie i na jakiej głębokości.

Moi studniarze trafili na wodę od razu. Mogę wysłać na priv namiary na nich.

Nawet jeśli w przyszłości podłączycie się do wodociągu - woda do podlewania ogrodu będzie darmowa :)

 

Natomiast co do kosztorysu - to zalezy od banku. W większości banków wystarczy własnoręcznie zrobiony, najczęściej na druku banku. Czasem potrzebny jest podpis kierbuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do osób które juz oddały budynki do użytkowania, ale z lekkimi odstępstwami od zatwierdzonego projektu - jak reaguje na to Piaseczyński PINB ? Od razu odsyłaja po projekt zastępczy (czy jak to sie tam nazywa) czy wystarcza wpis kierownika budowy o nieistotności zmiany ? Ja zamieniłem sobie miejscami jedno okno z drzwiami tarasowymi i powiększyłem nieco taras, jak myślicie, jaka będzie reakcja PINB ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzabij - powiekszenie tarasu na poziomie gruntu to nie powinno byc problemem, zmiana otwów okiennych to problem ze zmiana wyglądu elewacyjnego.Może bedzie potrzebna zgoda architeta / prawa autorskie/. Obowiazkowo na planach wszystkie zmiany kierbudowy musi czerwonym atramencikiem nanieś . Porobić ksero kart z naniesionymi zmianami.bo to musi zostac unich. Nie beda trzymac całej komumentacji. Na dobra sprawe to powinien załatwic kierbud. Moje doswiadczenie z urzedem w piasecznie pozytywne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tadzel, dzięki.

 

A no właśnie, opodatkowanie działki - jak to jest ? W moim przypadku mam klasę ziemi RIV albo jakoś tak, krótko mówiąc mojej działki nie wyłącza się z produkcji rolnej bo jest wyłączona z definicji. No i teraz załóżmy że odbieram sobie dom do użytkowania. Geodeta postraszył mnie ze będę płacił podatek od nieruchomości według stawki "działka budowlana" od całej powierzchni działki (bo cała jest odrolniona) a nie tylko od zabudowanej części. Dodam że oczywiście nie mogę zabudowć całej działki, bo miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego mówi o możliwości zabudowy jedynie ok 20% dzialki. Jak to wygląda u Was ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzabij, jakoś marnie to widzę. Pewnie skoczy stawka za mkw działki + podatek od powierzchni budynku.

Ale tylko tak sobie gdybam. Na początku budowy nie sądziłam, że dotrwam do tego momentu.

 

Też mam odrolnioną całą działkę, a na niej budynek o stosunkowo małej powierzchni użytkowej i zabudowy. Dostałam od geodety (oprócz mapki z inwentaryzacją powykonawczą) dokument "Wykaz zmian gruntowych".

 

Myślę, że czas ujawnić się w gminie z tym wykazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzabij Ja tez mam działeczke odrolniona całą. W takiej sytuacji klasa ziemi nie ma znaczenia. Bulisz za całą działke. W najwiekszym zadupiu koło Warzawy czyli gminie tarczyn licza 30 gr za m2 + jescze za budynek. Jak złozyłem te budowlane papiery to jeszcze nie zdążyłem odebrac papierów w Piasecznie a juz przyszło pismo z datami w płaty 4 raty. U mnie wyszło równo 800 zł / rok. Podobno narazie nie moga drozej. Ale taniej juz nie bedzie. Szykuj kase.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...