Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem z wykończeniem kabiny prysznicowej murowanej.


bestisz

Recommended Posts

Mam wymurowaną kabinę prysznicową wnękową o wymiarach 100cmx100cm, po prostu trzy ściany tworzące wnękę w której będą zamontowane drzwi wnękowe Dolphi Torenta o szerokości 100cm (20cm ścianki stałej i 80cm drzwi).

Obecnie mam w ścianach rozjechane podejścia wodne pod zestaw podtynkowy, sufit z płyty GK w którym zamontowałem kratkę wentylacyjną ze stali KO.

Ściany i sufit mam pociągnięte dwukrotnie folią w płynie a narożniki wzmocniłem taśmą.

Zatrzymałem się na wykończeniu spodu kabiny bo nie wiem co wybrać. Jak i mnie tak żonie podobają się kabiny całkowicie wykafelkowane na równi z poziomem reszty łazienki. Jednakże w moim domu taka kabina nie ma racji bytu gdyż nie jestem w stanie odwodnić kabiny i jednocześnie zachować poziom równy reszcie łazienki. Minimum jakie muszę podmurować to wysokość całkowita syfonu, czyli jakieś 8-15cm w zależności jaki wybiorę.

Zaczynając jednak od początku to doradźcie jaki spód kabiny wybrać? Czy jeżeli i tak będę musiał nadlewać to kupić klasyczny (np. niski 4cm) brodzik. Czy może nadlać i wykafelkować spód kabiny np. mozaiką?

Jeżeli doradzicie mi kafelkowanie spodu to podpowiedzcie też jaki zastosować odpływ? Czy warto wydawać 600-1000zł na odpływ liniowy czy może zastosować klasyczną kratkę?

 

I ostatnie pytanie techniczne. Jeżeli postanowię kafelkować spód kabiny i chciałbym zastosować odpływ liniowy ze stali KO to w którą stronę nachylić spad w kabinie (ku wejściu, ku ścianie na wprost wejścia), czy może dwa spady od wejścia i od ściany a linia odwadniająca na środku? Oraz jaka ma być różnica wysokości na powierzchni 1m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiem na wszystkie kwestie, ale wg mnie:

1. Brodzik czy płytki: ja dałabym płytki, bo taniej i większa swoboda jeśli chodzi o wymiary wnęki. I raczej nie mozaikę (ciężko czyścić) tylko to samo co na podłodze, albo może http://www.cerkolor.com.pl/index.php?ms=8&id=285

1. Odpływ: jeśli i tak będzie trzeba "nadlać" to nie warto moim zdaniem inwestować w odpływ liniowy, bo on sprawdza się właśnie w takich bezprogowych kabinach. Wystarczy niski syfon z kratką (Viega ma w swojej ofercie jeden super niski model).

PS. Podniesienie progu nie jest wcale takie złe. Nawet biorąc długi prysznic nie stresuję się że zaleję łazienkę, nie mówiąc o tym, że zdażają się sytuacje zapchania odpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten prysznic będzie na dole czy na górze, bo może można podkuć wylewkę, żeby "utopić" w niej syfon :roll:

Wysokości syfonów są różne i może dałoby się jeszcze go jakoś zmieścić, bo taka równa podłoga w łazience jest praktyczna i wygodna :wink:

 

Zobacz tu:

 

http://forum.muratordom.pl/prysznic-z-odplywem-liniowym,t169362.htm?highlight=prysznic%20bez%20brodzika

 

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje pięknie za odpowiedzi. Doceniam to szczególnie bo każdy wie jak traktuje się nowicjuszy na forach a był to mój pierwszy post.

 

Wasze podpowiedzi uświadomiły mnie w przekonaniu że jednak chyba warto położyć płytki na spodzie i to nie ze względu na to że dają one nam większe możliwości manewru niż brodzik gdyż akurat wnętrze mojej kabiny jest wymurowane dokładnie pod jeden z niskich brodzików 100x100cm i z adaptacją każdego innego nie było by problemu.

System gresowy który proponuje kolega @chudala bardzo fajny lecz troszkę nie będzie mi grał z kolorystyką reszty łazienki. Pozostanę chyba przy tradycyjnych płytkach jakie mam w pozostałej części łazienki.

 

Co do syfony to tylko potwierdziliście moje myślenie że jeśli nie mam brodzika na równi z poziomem reszty łazienki to nie ma sensu pakować kasy w odpływ liniowy bo i tak nie będzie to miało efektu jaki ma być. Znalazłęm kratkę która ma 57mm wysokości z syfonem i takową chciałbym zamontować.

Zerknijcie tutaj:

http://allegro.pl/item742961290_hl_odplyw_kratka_kompletna_57mm_nowosc.html

W jakim miejscu brodzika najlepiej osadzić taki odpływ? Czy centralnie i spady zrobić ze wszystkich 4 płaszczyzn? Czy gdzieś w rogu? Z podesłanych linków wyczytałem że spad ma być jakieś 2%, czyli jeżeli postanowię dać odpływ centralnie na środku to od każdej ściany mam po 50cm do osi odpływu w związku z czym różnica 2%=1cm na długości 50cm.

 

Jeśli chodzi o podkuwanie to nie da rady, dom jest dwupiętrowy a na dole mieszkają rodzice którzy 4 miesiące temu opuścili sobie sufit z płyt KG a na ściany dawałem im tynk wenecki. Gdybym wtedy wiedział gdzie co będzie to na pewno zrobił bym przebicie i wyjechał bym odpływem w przestrzeń między płyta GK a sufitem a to byłby odcinek raptem 1m i wjechał bym do pomieszczenia gdzie jest pralnia i główny pion kanalizacyjny. Teraz muszę rozwiązać to inaczej bo nie będę zdejmował płyt i kurzył na nowy sufit i ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...