Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy opłaca mi się przejście z Propanu na gaz ziemny?


FREDY

Recommended Posts

Witam;

obecnie ogrzewam swój dom Propanem. Jestem ogólnie zadowolony - płacę rocznie około 2000-2600 zł plus dzierżawa butli 500zł rocznie.

Parę dni temu dowiedziałem się że gazownia planuje budowę gazociągu. I stąd moje pytanie - czy rzeczywiście opłaca mi się to przejście?

 

Za litr propanu płaciłem ostatnio około 2zł netto, za gaz ziemny moi rodzice płacą 1Nm3=1,43zł netto.

Nie wiem co to znaczy ta jednostka 1Nm3 :o

 

Czy ktoś potrafi policzyć ile tych jednostek ( Nm3) odpowiada wartości energetycznej litra propanu?

Lub też czy zna ktoś wartość energetyczną propanu i wartość energetyczną gazu ziemnego - Nm3? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;

obecnie ogrzewam swój dom Propanem. Jestem ogólnie zadowolony - płacę rocznie około 2000-2600 zł plus dzierżawa butli 500zł rocznie.

Parę dni temu dowiedziałem się że gazownia planuje budowę gazociągu. I stąd moje pytanie - czy rzeczywiście opłaca mi się to przejście?

 

Za litr propanu płaciłem ostatnio około 2zł netto, za gaz ziemny moi rodzice płacą 1Nm3=1,43zł netto.

Nie wiem co to znaczy ta jednostka 1Nm3 :o

 

Czy ktoś potrafi policzyć ile tych jednostek ( Nm3) odpowiada wartości energetycznej litra propanu? Lub też czy zna ktoś wartość energetyczną propanu i wartość energetyczną gazu ziemnego - Nm3? :cry:

 

Nm^3 - jest to umowna jednostka miary spoza układu SI służąca opisywaniu objętości gazów - oznacza ni mniej ni więcej tylko normalny metr sześcienny. Jest to ilość gazu zawarta w 1m^3 o ciśnieniu 1atm i temperaturze 0 stopni C .

 

O reszcie poczytaj TUTAJ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fredy,

 

1 m3 GZ-50 to 34,4 MJ - 1,43 PLN

1 ltr Porpoanu to 23,6 MJ - 2,0 PLN

 

Po obliczeniach wychodzi, ze za zlotowke kupisz 2 x wiecej megadzuli ziemnych czem propanowych :)

 

Oszczednosci rzedu 1000 - 1300 PLN / rok - zakladam identyczne sprawnosci kotlow, stale zapotrzebowanie oraz stale ceny nosnikow energii. Oczywiscie moze sie to bujnac w jedna lub druga strone (ceny nosnikow szczegonie) bo nad zuzyciem to Ty masz wladze. :)

 

Dzierzawa zbiornika pomijalna = oplacie stalej i zmiennej abonamentowej przesylowej (50 cus) zlotych miesiecznie.

 

Ale wybor nalezy do Ciebie

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...