Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Vaillant eco tec 186 plus i calorMATIC430 - pomoc przy ustaw


JarekZ

Recommended Posts

Mój kocioł i regulator a ja nie mogę się jakoś odnieść do problemu ,który przedstawia autor wątku.

Szczególnie jak słyszę takie wypowiedzi:

Z tego wychodzi , że instrukcje dla użytkownika w Valiancie śą trochę popier...

albo sterownik.

 

p.s Działa to to u mnie bez zastrzeżeń.Zima będzie jak myślę tylko dopełnieniem tych nastaw ,które mam wrzucone w program całego zestawu.

 

Znalazlo się jeszcze 3 wyjscie 8) :wink:

 

A tak zapytam... w domu wszyscy zdrowi?Bo instrukcje nie są popier.... :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Z tego wychodzi , że instrukcje dla użytkownika w Valiancie śą trochę popier...

albo sterownik.

 

Ja może uściślę :) Te instrukcje nie są po...lo...ne. Są nawet całkiem niezłe ale zawierają tylko same suche "fakty" bez słowa objaśnienia w związku z czym dla osób niezaznajomionych z teorią to czysta chińszczyzna :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, bo co na przykład znaczą parametry na stronie C22 sterownika

opisane w instrukcji do VR41 jako:

 

Maks. czas dopływu - Przed początkiem pierwszego okna czasowego

 

Maks. czas pierwszego włączenia - Koniec pierwszego okna czasowego

 

Przewyższenie temperatury - Podniesienie nastawionej wartości zadanej; w określonych wypadkach może to polepszyć sposób regulacji mieszacza;

 

Dla "ułatwienia" na wyświetlaczu te parametry nazywają się:

- Maks.wczesne nagrz.

- Max.wyprzedz.wył

- Podwyższenie temp

 

Z góry dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, instrukcje nie są złe, ale jeśli się nie ma pojęcia o sterowaniu CO (jak ja) to faktycznie są mało pomocne.

 

Co mi się udało? Po ustawieniu krzywej dla grzejników 1.1, a podłogówkę na 0.45, obniżonej na 19 dla obu obiegów i minimalnej 15st dziś w południe CM wyświetlił nasze upragnione 20st i tak mu zostało aż do 19:00. :p

 

Obecnie mam ustawione temperatury obiegów:

- grzejniki 28

- podłogówka 22.5

- cwu 56

 

Czy można ustawić podłogówkę na wyższą temperaturę? Bo obecnie glazura jest chłodna (choć nie lodowata). Czy ona mimo swojego chłodu zapewni zadaną temperaturę?

 

Parametry, które wymienił civic9 są dla mnie na pewno jeszcze bardziej tajemnicze. Może ktoś się jeszcze wypowie, kto już rozkminił te wszystkie ustawienia dla CM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalne wczesne nagrzewanie

Ta funkcja umożliwia włączanie poszczególnych obiegów grzewczych przed rozpoczęciem się ich zaprogramowanego przedziału czasu ogrzewania. Jej celem jest uzyskanie zadanej dziennej temperatury pokojowej wraz z początkiem przedziału grzania. Rozpoczęcie ogrzewania ustala się w zależności od temperatury zewnętrznej oraz od nastawionego maksymalnego czasu wcześniejszego grzania.

 

Maksymalne wyprzedzające wyłączenie

Aby oszczędzać energię cieplną system regulacji nie wysyła już do kotła sygnału zapotrzebowania na ciepło przed rozpoczęciem pracy w trybie z obniżoną temperaturą przez ostatni włączony obieg grzewczy. W tym celu każdy odbiornik energii w chwili przez niego określonej przestaje wysyłać sygnały zapotrzebowania na ciepło; jednak pompa oraz ewentualnie zawór mieszający w danym obiegu grzewczym pozostają jeszcze nadal włączone aż do rozpoczęcia się przedziału czasu ogrzewania z obniżona temperaturą. Nastawiana wielkość czasu jest żądanym przez klienta, maksymalnym okresem czasu wyprzedzającego wyłączenia.

 

Podwyższenie temperatury oferuje następujące korzyści:

• Kompensacja strat ciepła na drodze od kotła do instalacji grzewczej oraz przy systemie rozdzielnym.

• Szybsze uzyskanie zadanej temperatury zasilania w obiegach grzewczych z zaworami mieszającymi pracującymi ze stałym podmieszaniem wody, przy porannym ogrzewaniu (nie można uzyskać zadanej temperatury zasilania w obiegu grzewczym z zaworem mieszającym ponieważ stałe podmieszanie wody zbyt silnie obniża jej temperaturę).

• Zapewnia stabilny przebieg procesu regulacji zaworu mieszającego (wtedy zawór tylko w rzadkich przypadkach przemieszcza się w krańcowe położenie „Otwarty”).

W odniesieniu do bezpośredniego obiegu grzewczego nie można nastawić podwyższenia temperatury zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki VPS,

 

może im to wysłać i za drobne tantiem niech umieszczą w instrukcji? :)

tak to właśnie powinno być opisane. jest różnica.

 

podwyższenie jeszcze nie do końca jarzę - co jest podwyższane - temp. zasilania w stosunku do normalnie wyliczonej o wskazaną wartość? i w jakiej sytuacji/przez jaki okres?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proste. Trzeba czytać ze zrozumieniem :wink:

C 25 - Korekta temperatury

Temp. zew zakres korekty -5 do +5 nastawa fabryczna "0"

Korektę wprowadza się przy nieodpowiednim zinstalowaniu czujnika zewnętrznego. Miejsce zainstalowania ma być na fasadzie północnej

albo północno-zachodniej budynku. Czujnik zewnętrzny ma być montowany na budynkach mających do trzech pięter na wysokości, stanowiącej 2/3 wysokości fasady, a w wypadku budynków, liczących więcej, niż trzy piętra - między 2 a 3 piętrem.

Temp. wewn zakres korekty -3 do +3 nastawa fabryczna "0"

Załóżmy że masz stację pogodową i temp wew wg stacji wynosi 21' a CM wskazuje 20'. Wtedy właśnie w ekranie C 25 wprowadzasz korektę +1 i regulator CM wskazuje już 21'.

 

Proste prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki :) ooooo widzissz faktycznie w instrukcji "prawie" tak samo opisano :wink: Teraz wszystko jasne. W każdym razie z korektą temp. wewnętrznej. Bo co do zewnętrznej to rozumiem ideę ale nie za bardzo rozumiem jak tego narzędzia użyć ... :-? pomijam nawet, że w instrukcji jednostką tej korekty jest tajemnicze "B" ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do ideału to z tym montażem trochę daleko ... :oops: Na ścianie północno zachodniej brak było "czystego" miejsca na montaż w związku z czym powieszony został na ścianie północno wschodniej. Wg instalatora to żaden problem ... ale ja mam taki lekki niesmak, że jest niezgodnie z wytycznymi. Niby wielkich problemów nie miałem z działaniem układu (może oprócz tego że przeważnie miałem cieplej niż ustawione na CM) ale jako prostego technicznego mnie gryzie ten temat :) A może fakt, że miałem ustawione na C10 "Włącz temp. pokojową" na "korekta" miał tu jakiś wpływ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ponownie,

mariankossy - więc po wielkich próbach udało mi sie uzyskać moją zadaną temperaturę, czyli te 20 st. Narazie krzywe grzewcze mam ustawione tak: grzejniki - 0,9 i podłogówka - 0,45. Dodatkowo przepalam kominkiem i od tyg nie spadła mi tem. poniżej zadanej, a dodam, że nie mam jeszcze drzwi wewnętrznych i ciepło ucieka.

Nie pisałem ostatnio bo jestem w trakcie przeprowadzki, tzw. zwożę rzeczy do domu i w nocy padam jak mops :(

Nie wiem jeszcze czy warto ustawiać te maksymalne wczesne nagrzanie, maksymalne wyprzedzajace wyłączanie oraz podwyższenie temperatury o których pisał VPS.

Przyznam, że jak sie wie juz co z czym zjeść to instrukcja wydaje się logiczna, ale czytając ją pierwszy raz od deski do deski nic się z niej twrczego nie wynosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również grzeję ciągle (słoneczko) temp pomieszczenia ustawiona na 23'C.

Zużycie gazu mniejsze niż gdy obniżałem :D

 

Jak do tego doszedłeś ,że gdy nastawa na regulatorze jest wyższa od poprzedniej a zużycie gazu mniejsze?Liczyłeś może ile razy włączał ci się np. kocioł?Powiem ,że mnie trochę zaskoczyłeś.Obecnie testuje sobie(bo ciepło na dworku) nastawę na regulatorze 22 stc w cyklu nastaw każdego dnia tygodnia,gdzie kocioł ma się włączać tylko od 5.30- 8.30.Temp.spada do godz.18.00 do 20.5 stc.Wtedy rozpalam sobie kominek.Dzisiaj po takim manewrze jest:

regulator 22 stc

temp zew.-1

temp wew 22.0

podłogówka ciepła.

Cobyś zmienił np.u mnie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu szukałem odpowiednich ustawień - krzywa, blokada palnika,obniżenie, itp. Notowałem zużycie gazu. Przez przypadek małżonka przestawiła regulator w grzanie dzienne i o dziwo :o wyszło mniejsze zużycie gazu niż gdy obniżałem grzanie na noc. Tak już zostało :D

Mój kocioł (kondensacyjny) pracuje 6min, 45min postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...