Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

 

BTW Kto wie ile mozna zaplacic za wyrownanie terenu? I jak rozliczac. Bo wykonawcy to wiadomo. Najlepiej na godziny itd. Ceny wahaja sie od 45 pln do 90pln. Tymczasem spotkalem takiego co chce sie umowic od roboty... No i nie wiem, jak go ugadac.

 

 

 

Pozdrawiam

Jay

Właśnie przerabiam ten temat. Nie wiem czy zapłaciłem dużo czy mało ale dogadałem się na 500 zł za wyrównanie całej działki - tzn facet najpierw rozgarnął wcześńiej nawiezioną ziemię, potem zdarł co większe górki, przejachał całość kultywatorem a na koniec zbronował. Wygląda to całkiem OK. Za ziemie placilem 200 zl za 5 m3 - czarna ladna. Na działkę 1650 m2 kupiłem 6 przyczep i chyba jeszcze jedną dokupię.

Wszystko u jednego gościa - mieszka przy drodze z Książenic do Marynina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u nas jest już oświetlenie, teraz mamy zamiar brać się za taras i ogród. Tylko kasy brak :cry: Normalnie zapaść finansowa. Tak jakoś się człowiek przyzwyczaił do obracania dużymi sumami podczas budowy, że trudno wyhamować. Trzeban na to uważać! Teraz już nie ma zapasiku tylko bieżące pensje.

Mam zamiar refinansować kredyt i zachęcam do takiego manewru. W miarę spłaty kredytu rośnie udział własny więc można dostać lepsze warunki. Działki trochę poszły w górę, dom jest więcej wart niż wyceniano prze budową i robi sie z 20% udziału własnego 40 %. Przy 40% w Nordea dają w tej chwili LIBOR +1% czyli 1,8% oprocentowanie kredytu w CHF. To cakiem duży skok bo miałem 3,4% w Multibanku. Warto więc brać bank, z którym się łatwo buduje tzn nieupierdliwy a potem refinansować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Pisz wiecej o tym jak sie zalatwia refinansowanie. Mnie juz szlag trafia. Na poczatku mialem (w PLN) oprocentowanie 7,3 %, teraz (po roku) mam juz 9,1 %. Przy naszym kredycie to jest pare zlotych.

Jak czytam, ze ktos ma 2 czy 4 procent to mnie krew zalewa :-).

Odnosnie tego goscia to juz slyszalem o nim wczesniej. Jednakze Twoje doswiadczenie z nim sklania mnie do zagadania z nim. Mozesz podeslac jakis konkretny namiar na niego (telefon lub adres)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hejka to ja poporsze o podpowiedź... w oczekiwaniu na prąd chcielismy sobie uporzadkować te chaszcze na działce... jak i co z tym zrobic? na całej działce mam kłęby zaschniętej trawy i zielska wszelkiego rodzaju. skosić tego sie nie da bo kosy nie wetkniemy zresztą i tak takowej nie posiadamy.. może macie anmiary an kogoś rzetelengo coby pomógł za rosądne pieniążki... ? ziemi względnie piach tez będziemy potrzebować ale to już przed budową bo z bad. geotechnicznego jedna ze wskazówek jest by lekko podnieść teren ze wzgęldu na sezonowo wysokie wody gruntowe... (badanie było wtedy robione i woda max poziom 40 cm)

 

Powoli krystalizuje nam sie pogląd na projekt i chyba poszukamy taniego a dobrego architekta na indywiudualny bo żaden do końca nie odpowiada...

 

Sylvia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Pisz wiecej o tym jak sie zalatwia refinansowanie. Mnie juz szlag trafia. Na poczatku mialem (w PLN) oprocentowanie 7,3 %, teraz (po roku) mam juz 9,1 %. Przy naszym kredycie to jest pare zlotych.

Jak czytam, ze ktos ma 2 czy 4 procent to mnie krew zalewa :-).

Odnosnie tego goscia to juz slyszalem o nim wczesniej. Jednakze Twoje doswiadczenie z nim sklania mnie do zagadania z nim. Mozesz podeslac jakis konkretny namiar na niego (telefon lub adres)?

Wątpię czy chodzi o tego samego gościa, chyba nie jest to jego głównym zajęciem a polecił mi go mój hydraulik, który mieszka niedaleko. Gościu ma konie i wybiera ostrówkiem ziemię z miejsca gdzie był składowany gnój (?) ze stajni. tel. 604348903 chyba Kucharski (nie pamiętam dokładnie a w książce mam zapisane kuchar).

 

Refinansowanie: wybieram się do paru banków, do Expandera, do OpenFinance i szukam najlepszej oferty. Warto składać dokumenty do kilku ponieważ są skłonni negocjować ale jak już są konkrety a nie teoretyczna dyskusja, dodaktowe atuty to fakt, że możesz u nich otworzyć konto, mieć kartę kredytową itp.

Możliwe koszty to:

- prowizja 0-2% kwoty kredytu (jeśli można ją wliczyć do kredytu, a przeważnie można to ma mały wpływ na wysokość raty),

- wykreślenie wpisu z księgi wieczystej chyba 0,5 % kwoty wpisu,

- podobno nowy wpis jest bezpłatny,

- wycena nieruchomości 0-1200zł, najlepiej jeśli zrobią to pracownicy banku za darmo,

- trzeba też patrzeć na różnice kursowe w danym banku (np. PTF ma atrakcyjne oprocentowanie kredytu ale duże widełki kursowe więc odpadaję).

Dla mnie ważna jest też możliwość podniesienia kwoty na tych samych warunkach - potrzebuję na dziś dodatkowej gotówki. W większości przypadków wystarczy przedstawić faktury nie starsze niż roczne i dadzą dodatkowe pieniążki jeśłi jest zdolność.

Moim zdaniem zł się nie opłacają. Przy kredycie 300 tys. rata równa wypada 1100 zł w CHF na 30 lat, policz ile byś miał u siebie przy 9%! dopisek: policzyłem, przy 9,1 % wychodzi 2435 zł!! Chyba frank musiałby zwariować, żeby się opłacało brac kredyt w zł. Należy pamiętać, że doliczanie różnicy kupno-sprzedaż do kwoty kredytu czy też jak to czynią niektórzy do oprocentowania jest błędem w rozumowaniu. Kwota wynikająca z różnicy w kursie kupna i sprzedaży dotyczy tylko jednej danej raty tzn przeliczenie na złotówki następuje w dniu jej spłaty. Nie wpływa więc ona znacznie na wysokość rat ponieważ nie są od niej liczone odsetki.

Możliwe są dodatkowe bonusy np. Nordea daje za darmo ubezpieczenie na życie w czasie spłaty więc np. u mnie jest to dodatkowy grosz w kieszeni bo moge zlikwidować to co mam w tej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie powiedzcie jakie macie wylewki (materiały - co, ile, jakie) bo mnie szlag zaraz trafi. Już 3 godziny przeglądam forum i nadal niewiele wiem. Nie stać mnie na rozwiązania super dobre, wystarcza same dobre.

? a są tu jakieś warianty?

na chudziak dajesz styropian twardości minimum FS20, folię izolacyjną, a na to wylewkę zbrojoną siatką lub z włóknami polipropylenowymi. Robisz dylatacje ze specjalnej pianki lub ze styropianu grubości 1 cm. Napisz może więcej w czym problem.

 

Jeśli chodzi o grubości to zależy od tego czy masz podłogówkę czy nie. Ja mam podłogówkę i na parterze mam 15 cm styropianu (to trochę na wyrost wystarczy podobno 8 cm), folię zwykłą czarną, na tym rurki do podłogówki, siatka zbrojąca o oczku 10 cm i 6 cm wylewki z miksokreta. Dylatacje częściowo ze styropiany, częściowo z taśmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobinko, jesli chodzi o izolacje przeciwwilgociowa, to sa rozne rownie dobre standardy. Ja na ten przyklad mam folie zarowno pod styropianem, jak i na. Folia 0,2 jest spoko.

Siatka jakakolwiek dasz bedzie dobra. Pomysl, ze niektorzy nie daja wogole i jest ok. U nas jest siatka tylko tam gdzie podlogowka (ok 60 m2).

Co do wylewki na podlogowce to nie mozesz zbytnio przesadzic bo nie bedzie dzialac. Choc wiele zalezy od wykonczenia. U kolegi dali 8 cm na podlogowce i potem doszly plytki i po sprawie. Podloga zima zimna.

U nas jest 6 albo 7 cm i plytki. Wszystko gra, plytki cieplutkie. Widelki polecane to 5-7 cm.

Garaz, styropianu dalismy jak wszedzie 10 cm tylko ze FS30 i 15 cm wylewki (garaz jest nizej o 40 cm od reszty domu). Samochod wjezdza i sie nie zapada. Swego czasu stal tam atlas z obciaznikami. lacznie jakies 2 tony. Zero spekan.

 

Wlodek dzienki za wstepne informacje. Jak bedziesz mial jakies nowosci to dawaj szczodrze i nie zaluj. Wszak trza sie wspierac. Obecnie rozpoczynam batalie majaca na celu zmniejszenie swoich naleznosci wobec Banku. Przechodzac z PLN na CHF moge zaoszczedzic prawie 45% miesiecznej raty calkowitej. Jest o co walczyc. A jak sobie pomysle, ze jak bralem kredyt to CHF byl wart 25% wiecej niz dzis, to juz mialbym niezla oszczednosc. Powoli przestaje byc zwolennikiem PLN. Rozsadek wyzej stawia bezpieczenstwo kredytu w PLN niz w czymkolwiek innym. Ale kto nie ryzykuje ten nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to teraz wszystko jasne jest dla mnie. Bo u mnie za 20 okien zaśpiewali zdecydowanie więcej - czyli nie jest to atrakcyjna cena :(

 

Senser, a może wiesz, czy w przypadku ocieplania poddasza obróbka okien dachowych liczy się oddzielnie, czyli np. za metr bieżący? I jeśli tak, to cena powinna być taka sama jak za m2 ocieplenia?

 

Tommi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Senser, a może wiesz, czy w przypadku ocieplania poddasza obróbka okien dachowych liczy się oddzielnie, czyli np. za metr bieżący? I jeśli tak, to cena powinna być taka sama jak za m2 ocieplenia?

 

Tommi

 

:lol: No niestety...tu też muszę cię rozaczarować, tak samo jak i mnie to swego czasu szoknęło...niestety każde jedno okno dachowe jest liczone dodatkowo...pewnie to zależy od ekipy....ale z dwoma jakimi miałem kontakt obie liczyły to extra. A ta którą w końcu wybrałem to nawet słupy są liczone extra...

Okna dachowe są tak niewielkich różnic, że tu raczej nie ma znaczenia "mb", mnie bynajmniej nie pytano czy mam 160 czy 140 ....

 

Z reguły, cena obórbki jest skorelowana z ceną ich montażu w dachu...

Mi się udało od tego odejść...bo mam 6 okien :-)

Czyli krzyczeli 150 zł za szt. a tak wezmą "tylko" 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kuuur... cze :evil: To nieźle, ja mam 5 okien dachowych, no i kilka belek, które byly obrabiane. Wygląda mi więc, że będę miał niemiłą niespodziankę w dniu jutrzejszym :roll:

 

Na glifach w normalnych oknach to chyba już całkiem u mnie przesadzili...

 

Chyba muszę znaleźć kogoś innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...