Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

wielkie dzięki tom17 :)

 

Będę jednak musiała poszukać ekipy bo sama, choć bardzo bym chciała, to za wiele pewnie bym mu nie pomogła - choćby ze względu na brak czasu :) ale ogrodzenie jak najbardziej się przyda :)

 

A właśnie - grodziliście się na czas budowy? czy dopiero po stanie surowym, albo w ogóle jeszcze później? Ja myślę o ogrodzeniu częściowo docelowym - od strony sąsiadów, a częściowo tymczasowym - od storny ulic (działka narożna). Najbardziej obawiam się tego, że ktoś sobie może zrobić krzywdę na niezabezpieczonej budowie i będą z tego jakieś problemy... Działka ma wymiary ok. 32x32 metry - czy to wystarczy, żeby w trakcie budowy nie uszkodzić ogrodzenia?

 

Pozdrawiam :)

 

zdania na temat tego, kiedy sie grodzic są podzielone:

ogrodzenie ma znaczenie moralne bo kazde ogrodzenie da sie sforsowac, jednak nawet najtansze tymczasowe daje poczucie bezpieczenstwa, z drugiej strony zwłaszcza jesli nie masz sasiadów i chciałabys podwyższyc dzialke i posadowic dom nieco wyzej (na naszym terenie jest to konieczne z uwagi na poziom wód gruntowych) oraz z uwagi na to ze poziom drogi (docelowy nie jest jeszcze ustalony a zazwyczaj bywa wyzszy od obecnego nawet ok 1m :evil:.ogrodzenie nalezałoby wykonac pod koniec budowy bo inaczej po podsypaniu terenu bedzie jakby wpadniete i po prostu do wymiany. Latwiej przy tym uzywaz koparki i równiarki do podrównania terenu. Mówiąc w skrócie trzeba sie z tym uwinąc poki nie ma sasiadów zeby im nie bylo zal ze podwyzszasz teren a oni nie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę Was zamęczam pytaniami pewnie, ale mam nadzieję, że mi wybaczycie :) wszystko to co mnie czeka to czarna magia dla mnie, mam coraz większy mętlik w głowie i coraz wiecej wątpliwości :)

Obecnie zastanawiam się, czy robic badania geotechniczne gruntu... zdaje się, że większość osób jednak robi... do ich zrobienia powinnam juz dokladnie wiedzieć gdzie będzie stał domek, czy tak ?

 

 

W zasadzie tak i nie jest to duży wydatek w skali calego domu, ale mozna spytac muraza jezeli to ten co u Tomka, a i tak wszyscy wiedzą w ruscy ze wody gruntowe sa dosc wysokie i niestabilne (wiosna wysoko latem raczej nisko). Badanie nie daje tez pewnosci bo sąsiad z bajecznej 50 m od mojego domu w lini prostej mial po wykopaniu fundameny piaski gliny iły i rózne rzeczy łącznie ze sladami torfu :evil: a u mnie grunt był piaszczysty jednorodny na calym fundamencie. To jest po prostu teren niespodzianka :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdania na temat tego, kiedy sie grodzic są podzielone:

ogrodzenie ma znaczenie moralne bo kazde ogrodzenie da sie sforsowac, jednak nawet najtansze tymczasowe daje poczucie bezpieczenstwa, z drugiej strony zwłaszcza jesli nie masz sasiadów i chciałabys podwyższyc dzialke i posadowic dom nieco wyzej (na naszym terenie jest to konieczne z uwagi na poziom wód gruntowych) oraz z uwagi na to ze poziom drogi (docelowy nie jest jeszcze ustalony a zazwyczaj bywa wyzszy od obecnego nawet ok 1m :evil:.ogrodzenie nalezałoby wykonac pod koniec budowy bo inaczej po podsypaniu terenu bedzie jakby wpadniete i po prostu do wymiany. Latwiej przy tym uzywaz koparki i równiarki do podrównania terenu. Mówiąc w skrócie trzeba sie z tym uwinąc poki nie ma sasiadów zeby im nie bylo zal ze podwyzszasz teren a oni nie :wink:

 

Droga aż o metr wyżej? to strasznie dużo mi sie wydaje... Mi architekt w projekcie budynek wynioska o 80 cm, wlaśnie ze względu na drogę, a poza tym wyniesiony budynek moim zdaniem się ladniej prezentuje :) teraz zastanawiam się czy to nie za mało... Sąsiadów właściwie nie mam. Z jednej strony jest działka ze starą pieczarkarnią, której stan prawny jest mocno zagmatwany i właściwie nie wiadomo kto jest jej właścicielem, dopiero za tą działką jest dom - już kilkunastoletni pewnie. Działka z drugiej strony była na sprzedaż, ale nie wiem czy już znalazła nabywcę. Na przeciwko, po drugiej stronie Żwirowej domek już stoi, a po drugiej stronie Bursztynowej budowa ruszyła w tym roku :)

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nalezałoby jeszcze dodać że podwyższanie działek jest zabronine.

...przynajmniej w moich warunkach zabudowy.

 

Co do gruntów to mnie badanie geo kosztowało 800 zł i musiałem je zrobić bo na mojej działce był taki prikaz. Zrobili mi trzy odwierty i w sumie niewiele sie dowiedziałem bo woda podchodziła do 2,5 metra a studnie mam na 34 metry. Moja działka jest ok 200 m od gawła i mam 40 cm dobrej ziemi i ok 34 metrów gliny... przynajmniej w miejscu studni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nalezałoby jeszcze dodać że podwyższanie działek jest zabronine.

...przynajmniej w moich warunkach zabudowy.

 

Co do gruntów to mnie badanie geo kosztowało 800 zł i musiałem je zrobić bo na mojej działce był taki prikaz. Zrobili mi trzy odwierty i w sumie niewiele sie dowiedziałem bo woda podchodziła do 2,5 metra a studnie mam na 34 metry. Moja działka jest ok 200 m od gawła i mam 40 cm dobrej ziemi i ok 34 metrów gliny... przynajmniej w miejscu studni.

 

 

podwyższanie do 0,5 metra mozna ale w sposób nie powodujacy splywu wód opadowych na sąsiednie posesje. Ciekawe czy to samo dotyczy dróg gminnych? :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Penny! masz bardzo mądrą i życiową panią architekt (pewnie była kiedyś drogowcem i zna ten dowcip z podwyższeniem terenu :D ) Efekt takiego podwyżsenia mozesz zobaczyc kolo mnie na osiedlowej taki mały biały domek z zielonym dachem, poziom drogi był poniżej wjazdu do garazu a teraz szkoda gadać, samo podwyższenie domku sąsiada to 2 warstwy bloczków i 2 wywrotki żwiru (wtedy ok 3 tys czyli niec) tearaz juz sie nie da tego poprawic.

Co do podniesienia (powiem nieskromnie) dom wyglada faktycznie lepiej :oops:

Co do sąsiadów to teren masz prawie dziewiczy więc ukształtuj go tak jak chcesz. Oczywiscie problemem moze byc cena ziemi, ale na naszym prężnym inwestycyjnie terenu mozna kupic rózne rzeczy ziemiopochodne nadające sie do podwyższenia po 20 zł za wywrotke a nawet (10 lub zadarmo!) Wiem ze jeszcze z mago ma byc cos niedługo. Cena rynkowa ziemi to od 250 za taka sobie "ziemie" do 500 za humus. :wink: Mozesz gdzies na tyłach dzialki juz cos nawieźc później sie wyrówna mechanicznie zrobi ogrodzenie na zniwelowanym w ten sposób terenie i nawet jezeli to nie bedzie docelowy poziom i cos jeszcze podwyższysz to ogrodzenie nie bedzie wpadnięte. (o czym juz wspominałem). Co do sąsiadów jeszcze ostatnia praktyczna uwaga. Podwyższenie przez Ciebie swojej działki spowoduje na 110% cheć sąsiada żeby miec działke nieco wyżej od Twojej, ale w tym przypadku wyznacznikiem tego jest poziom podniesienia domu. Dlatego że gdyby mial dom ponizej twego to musialby sypac po scianie w kierunku ze spadem na zewnątrz i dlatego przy samej granicy miajby i tak nizszy poziom od twojego :) . Wiem o tym bo moja sąsiadka tak chciała zrobic i niestety :roll: jej sie to nieudalo 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czeeee

czy potrzebne są badania geotechniczne ,czy jest to potrzebne do wpisu do dziennika budowy .

Mam pjeszcze jedo pytanie mam oświadczenie kierownika budowy

jest moim kierownikiem został zgłoszony do nadzoru a ja bym go chciał zmenić cz można i jakie są tego konsekwencje i cz trzeba to gdzieś zgłaszać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czeeee

czy potrzebne są badania geotechniczne ,czy jest to potrzebne do wpisu do dziennika budowy .

Mam pjeszcze jedo pytanie mam oświadczenie kierownika budowy

jest moim kierownikiem został zgłoszony do nadzoru a ja bym go chciał zmenić cz można i jakie są tego konsekwencje i cz trzeba to gdzieś zgłaszać

 

1. Badania geotechniczne nie sa wymogiem i nie ma potrzeby ich wpisu do dziennika.

2. Aby zmienic kierownika wystarczy oswiadczenie nowego zaniesc do PINB`u a starego pozegnac. Wazne aby stary kierownik za wszystko co sprawdzal zrobil wpisy bo nowy raczej nie podpisze np. zbrojenia ktore jest zabetonowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aska

wiesz rozmawialam z mezem na temat tynkow

stwierdził ze jezeli mamy czekac na tynki to on sam zrobi :lol:

wymyslil cus takiego

plyty gipsowe poprzykrecac, laczenia zagipsowac bo tego bedzie niewiele

no i mozna malowac :lol: :lol:

wiec sie troszke poczieszylam takim stwierdzeniem, po Twoich informacjach prawie sie zdolowalam,

wiec jest jednak jakies wyjscie z sytuacji :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aska

wiesz rozmawialam z mezem na temat tynkow

stwierdził ze jezeli mamy czekac na tynki to on sam zrobi :lol:

wymyslil cus takiego

plyty gipsowe poprzykrecac, laczenia zagipsowac bo tego bedzie niewiele

no i mozna malowac :lol: :lol:

wiec sie troszke poczieszylam takim stwierdzeniem, po Twoich informacjach prawie sie zdolowalam,

wiec jest jednak jakies wyjscie z sytuacji :p

Bo tak sie robi a sa to tak zwane suche tynki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...