Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Brak wentylacji w pokojach.


Recommended Posts

W dwóch pokojach nie posiadam kanałów wentylacyjnych, muszę zrobić wentylację ponieważ w rogach zbiera się wilgoć. Zastanawiam się czy wstawienie kratek i kominka przez ścianę zewnętrzną spełni swoje zadanie. Jeśli macie w ten sposób wykonaną wentylację podzielcie się swoimi doświadczeniami. A może jest inny sposób na wykonanie wentylacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie :

Czy masz nawiew ?

Nie mam nawiewu. Okna zawsze są ustawione na mikrowentylację a mimo to w pokojach jest wilgoć. Może zastosuje w oknach wycinanie uszczelek zawsze to mniej bałaganu i estetyczniej niż robić dziury w ścianach, aby tylko to działało.

 

 

Żeby była wentylacja to musi być wlot i wylot. Niby oczywiste, prawda?

To jak samo rozszczelnienie okiem ma pomóc w wymianie powietrza w całym pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była wentylacja to musi być wlot i wylot. Niby oczywiste, prawda?

To jak samo rozszczelnienie okiem ma pomóc w wymianie powietrza w całym pomieszczeniu?

To co mam zastosować aby zlikwidować wilgoć?

 

 

Najpierw się upewnij czy masz rzczewiście dużą wilgotność. Jeśli tak to można pogonić powietrze wentylatorem lub częściej zamiast mikrowentylować otworzyć na przestrzał drzwi i okna i po krótkim czasie zamknąć. Rada sSiwy12 też jest bardzo sensowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo rozszczelnienie/mikrowentylacja okna to moze być za mało.Ewnetualnie do tej mikrowentylacji dodac przewietrzanie pokoju. Może nawiewnik cisnieniowy lub higro w okno - przelyw powietrza wiekszy niż z mikrorozszczelnienia. Wywiew musi być,jeśli nie przez otwory w drzwiach to pod nimi( podcięcie).

No i co dalej ,którędy to ma ujście - czy jest drożne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby była wentylacja to musi być wlot i wylot. Niby oczywiste, prawda?

 

Ustaliliśmy już że nie ma wlotu ( sam mikrouchył to za mało), a co z wylotem.

Jeśli są kratki wentylacyjne w łazience, kuchni to zazwyczaj jest to wystarcające, przy niezbyt szczelnych drzwiach wewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dwóch pokojach nie posiadam kanałów wentylacyjnych, muszę zrobić wentylację ponieważ w rogach zbiera się wilgoć. Zastanawiam się czy wstawienie kratek i kominka przez ścianę zewnętrzną spełni swoje zadanie. Jeśli macie w ten sposób wykonaną wentylację podzielcie się swoimi doświadczeniami. A może jest inny sposób na wykonanie wentylacji?

Przeczytaj sobie i dalej zadawaj bardziej szczegółowe pytania.

http://www.wentylacja.org.pl/02_abc.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak siedze i se myśle .... no bo kurde - ja też nie mam kratek wentylacyjnych w pokojach .... mam tylko w kuchni i w łazienkach .... wentylację mam grawitacyjną....

wilgoć zauważalną w widocznej postaci mam tylko w górnej łazience ... no ale tam pranie susze , więc to zrozumiałe jest :roll: ... przyznam się także , ze w łazienkach nie mam otworków w drzwiach .... mieliśmy zrobic, ale tak jakoś zeszło i do dziś nie zma.... no ale zdaję sobie sprawe, że trza to zrobić w końcu :oops:

 

teraz - w drugim sezonie mieszkalnym nie mam już także skroplin na oknach (jak w zeszłym sezonie) bo domek wyschnięty ...

no ale ja sobie pilnuję, żeby okna dachowe miały pootwierane wywietrzniki (nawet zimą) , żeby okna na parterze były rozszczelnione na klamce czasem ....

zastanawiam się ... jak dużo trzeba, co treba "spełnić" żeby problem z wilgocią w domu zaistniał :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzewniej było tak:

 

Przed zimą dom był gacony i często obkładany drewnem potrzebnym do spalenia w piecu i pod kuchnią.

Zakładano „okna zimowe”, a przestrzeń między oknami dodatkowo uszczelniano różnistymi „wynalazkami”. Ale w każdej izbie, w oknie był co najmniej jeden lufcik, który obowiązkowo był otwierany przed położeniem się spać.

Wiosna, to czas kiedy ściągano okna zimowe, bielono ściany wapnem, lub malowano zabarwioną kredą, wietrzono piernaty, a wiaterek znów beztrosko hulał po pomieszczeniach.

 

Taka była tradycja i mądrość ludowa. I nieznane pojęcie „wentylacja”.

 

 

Współcześnie.

 

„Fabrycznie” ogacone domy na wieczność. Super szczelne okna i drzwi zarówno te zewnętrzne, jak i te wewnątrz budynku. Ściany pomalowane emulsją i wykafelkowane.

Ogólna presja, aby zużyć jak najmniej „opału”.

 

Ogólnie znane pojęcie „wentylacja” – tyle, ze utożsamiane z kratkami w kuchni i łazience. Jak kratki (obowiązkowe) są, to znaczy, ze jest wentylacja. Zapominając o tym, ze jak coś wylata, bo taka jest rola tych kratek, to wpierw musi wlatać, bo jak nie wlata, to jedna z tych kratek zmieni przeznaczenie i będzie nią wlatać. Bo jeśli pizga po nogach, to dobrze, bo to znak, że wentylacja działa.

Jak nie pizga, to może być wilgoć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezłe :D

mnie pizga od balkonu ...czyli że znaczy , ze mam Panu od okiem d.... nie zawracac ino ma se pizgać? :lol:

 

a serio .... wszędzie jak byk stoi - we wzystkich wykresach , że wentylacją spiernicza zawsze najwięcej ciepła z domu .... jak widać - zasadność jest :wink: :D

więc hm ... domy energooszczędne na max. ocieplone i szczelne ratuje jedynie rekuperator , inaczej całą ideę energooszczędności szlag trafia bo te termosiki tak czy siak wentylować jakoś trza .... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi na ranczo pozostały okna zimowe

 

fajne zjawisko:

na letnich obecnie wkrapla się wilgoć

na zimowych (mam jedno, którego nie ruszam) suchutko

te zimowe mają taki parapet wewnętrzny z wyciętym korytkiem, zapewne na skropliny, ale tych jakoś nigdy nie zaobserwowałem (a użytkuję praktycznie do końca liściopada i od marca) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...