Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kominek z płaszczem wodnym - problemy


Orionisko

Recommended Posts

Cześć,

 

Przy ogrzewaniu domu kominkiem z płaszczem wodnym, instalacja odmawia pracy przy temperaturze około 60 stopni C. Tzn coś się zawiesza i w ciągu kilku chwil dochodzi do podniesienia się temperatury w kominku i zagotowania wody. Moim zdaniem nie powinno tak być. Wykonawca oczywiście mówi, że to normalne, natomiast, producent twierdzi, że praca powinna być do około 90 stopni a nie 60. Podpowiedzcie proszę co może być przyczyną i w jakiej temperaturze powinien pracować taski kominek.

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że zrobiłeś sobie małe "kuku".

Nie piszesz jaki masz system grzewczy.

Kaloryfery-żeliwiaki, podłogowe czy zwykłe kaloryfery blaszaki?

Patrząc po objawach to pewnie blaszaki (55/45 stC).

Pewnie jest tak, że do temperatury 60stC dom "bierze" wszystko, co kominek "daje".

Potem wchodzą do akcji termoregulatory bardzo dławiące przepływ (odbiór ciepła z płaszcza) to ten się migiem gotuje.

Chyba tu jest cała ta tajemnica.

Brak Ci buforka ciepła.

Taki baniaczek z jaką toną wody...

Było o tym...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak. Kominek z płaszczem wodnym, kaloryfery blaszaki, piec gazowy /jeszcze nie podłączony/. Kominek grzeje też CWU. Szukałem Twoich wypowiedzi, ale to co znalazłem nijak do mnie przemawia, po prostu nie rozumiem. Czy mogę zatem uważać, że instalacja jest zrobiona niepoprawnie??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę za duży kominek,

ale bufora nie potrzebujesz,

w zupełności wystarczy Ci zasobnik,

 

jeszcze jedno,

jaki masz kominek?

 

normalnie to producent ma rację,

kominek nie powinien się zagotować,

nie masz odbioru ciepła powyżej 60 C.

może coś jest skopane w automatyce,

 

trudno coś poradzić nie widząc instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Proponuję sprawdzić obieg wody w kominku. Czy czasem nie jest zapowietrzony. Jak jest podłączony kominek z obwodem CO i CWU? Przez wymiennik ciepła? Jakiej mocy jest wymiennik? Może nie daje rady oddać ciepła do obwodu CO...

Jakiej mocy jest pompa obwodu kominkowego? - może zbyt słaba.

Gdzie jest umieszczone naczynie wzbiorcze od obwodu kominkowego - może zbyt nisko.

Spróbuj narysować jakiś schemacik (np. w Wordzie a potem zrób zrzut ekranu i do pliku graficznego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

adam_mk i tylko On, podał prawidłowy powód:

"Pewnie jest tak, że do temperatury 60stC dom "bierze" wszystko, co kominek "daje".

Potem wchodzą do akcji termoregulatory bardzo dławiące przepływ (odbiór ciepła z płaszcza) to ten się migiem gotuje."

I najwyraźniej został zignorowany!!!!!

Innymi słowy:

- temp. zewnętrzna 10 st C, do ogrzania domu potrzeba mniej niż 5 kW energii,

- kominek daje min. 10 kW, moc nominalna 19 kW.

Dopóki, dopóty pomieszczenia się nie rozgrzeją jest dobrze, ale kiedy osiągną temperaturę 20-22 st. C. przymkną się zawory termostatyczne, nie ma odbioru ciepła z kominka i takie są tego efekty.

Co radzę:

Zdjąć z grzejników wszystkie termogłowice!!!!!

Palić co jakiś czas, np raz dziennie.

Ja osobiście (dom ok. 200mkw, kominek 18kW) nie odpalam kominka przy temp. zewnętrznej powyżej 5 st. C. (mam inne źródło ciepełka - piec gazowy).

Palę prawie na stałe dopiero przy tem. poniżej -5 st. C.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

1 - sprawdź filtry przed pompami

2 - sprawdź zamykanie głowic

3 - zobacz czy nie sa pokryzowane grzejniki (może świadczyć o tym nierównomierne grzanie grzejników - góra (jakby były zapowietrzone to nie grzałaby góra lub bok)

4 - jaka pompa? może za słaba do tego obiegu

5 - skontaktuj się z wykonawcą - może dał za cienkie rurki?

6 - co do samych głowic - musisz choć 1-2 grzejniki zostawić całkiem otwarte

7 - jak sterujesz pracą kominka? chodzi o ograniczenie dopływu powietrza do spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem ten sam problem ale u mnie powstał przez nieuwagę

 

w domu jeszcze nie mieszkam więc mam skręcone sterowniki pokojowe na 15 stopni zarówno na poddaszu jak i na parterze.

 

Postanowiłem napalic w kominku i wlasnie temeperatura bardzo szybko wzrosła do 85 stopni. Szybki telefon do instalatora i okazalo sie ze musze podkrecic regulatory pokojowe ponieważ system nie dopuszczal do podwyzszenia zadanej temperatury w tym wypadku 15 stopni.

 

Tak mam zrobiona automatyke ze powyzej 50 stopni na kominku sterownik wyłącza mi kocioł ale nadal steruje pompami więc paląc w kominku mogę mieć wpływ na temepraturę w pomieszczeniu zadaną na sterownikach pokojowych.

 

Głowic termostatycznych jeszcze nie mam a domek nieocieplony więc bierze ciepełko bez ograniczneń :-)

 

 

michalsiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...