Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek makroterm i bufor


GTI

Recommended Posts

Kominek panoramix 18kW bufor (zbiornik w zbiorniku) 550/150. W całym domu podłogówka. Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem i GWC.

Jak na razie w tym sezonie paliłem 4 razy (po południu po powrocie z pracy) Domek z poddaszem użytkowym około 200 m2 temperaturę utrzymujemy 22 - 24*C - lubimy koszulki z krótkim rękawkiem :D

Jako drugie źródło ciepła mam kocioł elektryczny - praktycznie używany sporadycznie w lecie jak solary nie dały rady.

Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni. Mankament to szybko brudząca się szyba, ale to wszyscy wiedzą :wink:

Jakie szczegóły Was interesują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę max mam ustawioną na 70*C.

Pompa kominka załącza się przy temperaturze w płaszczu 52*C. Pompy podłogówki załączają się przy 60*C. Temperatura w rozpalonym kominku oscyluje między 65*C a 73*C. Jak kominek zaczyna się wygaszać to pompy podłogówki wyłączają się przy 60*C i kominek ładuje bufor do momentu gdy temperatura w kominku spadnie poniżej 52*C - cwu

Wielkość bufora nie jest za mała bo podłogówka jest akumulatorem ciepła. Dość często u nas nie ma prądu ale kominek spokojnie zdążył się wygasić ładując bufor. Większego bufora nie dały by rady podgrzać moje solary :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nastapila znaczna poprawa ,jesli chodzi o szybe,gdyz pale wysezonowanym drzewem,ale nadal iglastym :-).

Mam inne sterowanie buforkiem,w por. z Jego,mam nastawy temp. wymaganej w plaszczu-min. 60 st,pompa kominka wlacza sie przy 59 st. pchajac wode do zasobnika,chyba,ze termostat na czujce wezownicowej cwu,zasygnalizuje jej dostateczna wysokosc,wiec przez zawor wrzuci wode do instalacji co.NA jej odnodze,mam termostat do pompy podlogowkowej.Zawor na podlogowke,wpuszczajacy wode,mam nastawiony na ok. 30 st.W tamtym roku mierzylem dokl. pomiary temp. n rurach,ale teraz znow pokrecilem i pozmienialem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówkę mam podzieloną na 2 obiegi ze sterowaniem pogodowym, oraz czujniki w większości pomieszczeń.

Pierwszy obieg to pomieszczenia wyłożone gresem (hall, kuchnia, salon, łazienki ...) temperatura na mieszaczu 25-32*C w zależności od temperatury zewnętrznej. Drugi obieg to pomieszczenia wyłożone panelami (sypialnie ...) temperatura na mieszaczu 30-40*C w zależności od temperatury zewnętrznej.

Na zbiorniku wewnętrznym bufora cwu też mam założony zawór mieszający ustawiony na 43*C który zabezpiecza przed poparzeniem gorącą wodą z kranu.

Do problemów z kominkiem zaliczył bym jeszcze jeden. Konieczność zabezpieczenia przed dziećmi. Mój dwuletni wnuk przejawia wielkie zainteresowanie tym ustrojstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się zastanawiam czy automatyka w odpowiednim czasie zamknie dopływ powietrza do kominka, żeby nie zagotowała się woda. Do niskotemperaturowego zapotrzebowanie jest ograniczone, a Twój bufor nie jest zbyt duży. Nam sugerowano, że powinien mieć pojemność minimum 1000 litrów, a układ podobny (bez grzejników, z tym, że w pokojach na górze mamy ścienne) :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dotąd nie miałem takiego problemu, ale nie rozumiem skąd te wszystkie obawy. Przecież bufor się nie przegrzeje, a jeżeli automatyka nie zdąży całkiem wygasić kominka i woda się zagotuje to co to szkodzi? Przecież jest naczynie wzbiorcze podłączone do kanalizy gdzie odpłynie nadmiar wrzątku i para a jego miejsce wypełni zimna woda, która schłodzi wodę w płaszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko zagotowywanie wody i wylewanie jej potem oraz uzupełnianie zimną to wydaje mi się niezbyt ekonomiczne.

 

kominek w końcu się wygasi, nie powinno to trwać zbyt długo bo przecież wygaszanie rozpoczęło się gdy woda w buforze mogła jeszcze podnieść temperaturę o co najmniej 30*C. Tej odparowanej wody będzie niewiele więc jej uzupełnianie zbyt dużych strat nie spowoduje.

 

Poza tym zawsze istnieje obawa (wiem, wiem, jestem przewrażliwiona :oops: :roll: ), że coś może nie zadziałać :-?

 

Jak dotąd nie słyszałem o wybuchających kotłach na paliwo stałe, czy kominkach z płaszczem wodnym a o wybuchach gazu słyszy się co chwilę :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na początku przygody z budowaniem trafiłem na firmę która zaproponowała mi system zintegrowany Makrotermu i tak już zostało. Mieli widać dar przekonywania bo pomimo szukania innych ofert nikt nie zaproponował kompleksowego wykonania całego systemu ogrzewania (kominek, solary, kocioł elektryczny, bufor, podłogówka w całym domu) i przy okazji instalacja wodna i kanalizacyjna. Wychodziłem z założenia że im mniej wykonawców tym lepiej. Mieli też referencje producenta.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...