Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

Henok, j-j - jak wyglądają u Was czasy grzania i temeratury w pomieszczeniu ? Jaką masz temperaturę jak kończy się grzanie w drugiej taryfie (6 rano ?) jaka jest temperatura ok 13 (II taryfa grzeje do 15? i czy musi ?) i jaką masz temperaturę wieczorem przed kolejną drugą taryfą (22?) Czy ponowne załączenie o 22 nie wprowadza za dużo ciepła na noc do spania ? czy może w nocy jest ok a dopiero nad ranem jest odczuwalne ciepło? pozdr adam
O 6 rano zazwyczaj 21,50 - 21,75 st.C, do 13 spada do 21,25 st. C, o 15 jest przeważnie 21,50st. C, i do 22 spada do 21,25 st. C.

Przy silnych mrozach były troszeczkę większe wahania temperatury (do 1K), no i pompa ciepła załączała się też w I taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy zakładając, że straty będę miał podobne jak u Ciebie i zrobię podłogówkę w dodatkowej wylewce (6-8cm) oddzieloną od płyty styropianem (5cm) to czy tak wylewka będzie wystarczającym akumulatorem aby w ciągu dnia utrzymać podobne temperatury ? Czy raczej zrezynować ze styro i wylewać bezpośrednio na płycie ? pozdr adam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zakładając, że straty będę miał podobne jak u Ciebie i zrobię podłogówkę w dodatkowej wylewce (6-8cm) oddzieloną od płyty styropianem (5cm) to czy tak wylewka będzie wystarczającym akumulatorem aby w ciągu dnia utrzymać podobne temperatury ? Czy raczej zrezynować ze styro i wylewać bezpośrednio na płycie ? pozdr adam
Zrezygnuj ze styropianu pod wylewką będzie dobrze. Oczywiście dobrze zaizouj płytę od gruntu (20-30cm styropianu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wiem jak można żyć w takiej temperaturze jak 18 stopni? Przeważnie tak mówią że lubią taką temperaturę ci co na ogrzewaniu oszczędzają :)

 

gdy na dworze jest 18 stopni, chodzisz w krótkim rękawku, bądź w lekkiej koszuli. /.../

to chyba eskimosi tak chodzą :D

przy 20 w mieszkaniu chodze w dwóch swetrach

a spać przy 17-18 ?? kurde jakbym chciał spac w zimnie to bym w namiocie nocował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj mam tak że od wieczora (ok. 22.00) do rana (ok. 6.00) temp. spada ok. 0,5oC (dogrzewanie dzienne kończy się o 16.15 a nocne jest od 2.45-4.00). Od rana do popołudnia jest już bardzo podobnie choć też notuję spadki ok. 0,2-0,3oC.. Ale po południu jak wrócimy do domu i zaczyna się normalne "życie" to do wieczora w zależności co robimy temp. skacze od ok. 0,5oC- 1oC i cykl sie powtarza. Przypominam że tak jest gdy na dworze jest temp. ok 0 ...-1oC gdy jest się zimniej to spadki są troszkę większe i wieczorem juz zyskami nie doskakujemy jak dnia poprzedniego i po paru dniach większych mrozów musiałem dobijać którejś nocy parę kW.
Czyli jesteś zadowolony ze swojej akumulacyjnej podłogówki, do której Ciebie swego czasu przekonywałem (pierwotnie chciałeś pod wylewką podłogówki dawać jeszcze izolację) ?

 

Zresztą podobną radę otrzymał też Serwis24 :).

Ciekawe, czy z niej skorzysta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zresztą podobną radę otrzymał też Serwis24 :).

Ciekawe, czy z niej skorzysta?

 

Coraz mniej czasu mam na podjęcie decyzji :( Czy przy dużych przeszkleniach od południa nie lepiej byłoby mieć mniejszą akumulacyjność a choć trochę większą możliowść regulacji ? Czy i tak regulacje będzie można o dupę rozbić bo czy 5 cm betonu da się regulować??? Zastanawiam się czy przy słonecznych dniach wiosenno-jesiennych większa ilość betonu do akumulacji ciepła nie będzie przeszkadzać? czyli na zewnątrz słonecznie a wewnątrz ciepły beton i duży wzrost temperatury :( pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff...po paru dniach czytania z doskoku wreszcie skończyłem. Śledziłem postępy w budowie w wątku o domach 3 litrowych, teraz z radością czytam, że wszystko się udało. Mnie jednak zastanawia co innego. Jak taki pasywniak będzie się sprawował latem? O tym nikt nigdzie nie pisze, wszyscy tylko o zimie i o ograniczeniu kosztów grzania. Co będzie latem gdy ogrzewania co prawda nie będzie ale zyzski ciepłą będą nadal a w dodatku za oknem +30. Czy nie będzie wtedy problemu z przegrzewaniem budynku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff...po paru dniach czytania z doskoku wreszcie skończyłem. Śledziłem postępy w budowie w wątku o domach 3 litrowych, teraz z radością czytam, że wszystko się udało. Mnie jednak zastanawia co innego. Jak taki pasywniak będzie się sprawował latem? O tym nikt nigdzie nie pisze, wszyscy tylko o zimie i o ograniczeniu kosztów grzania. Co będzie latem gdy ogrzewania co prawda nie będzie ale zyzski ciepłą będą nadal a w dodatku za oknem +30. Czy nie będzie wtedy problemu z przegrzewaniem budynku?

 

 

wszystko zależy jaką będziesz miał architekturę, jeżeli będziesz miał wystarczająco szerokie okapy to słońce niegroźne Tobie bo latem jest odpowiednio wysoko na niebie żeby nie penetrować mieszkania. przy braku okapów trzeba pomyśleć o innym sposobie zacieniania bo będzie szklarnia w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J-j a co myślisz o czyms takim:

http://www.selt.com.pl/?mode=produkty&grupa=refleksole&id=3&lang=pl

 

Chodzi mi o model Refleksol 125.Nie ingeruje zbytnio w elewacje.Czy oprócz ceny ma jakąś wadę?(choc cena bez elektryki nie jest jakaś przrażająco wysoka)Ciekawe czy na forum jest ktoś kto ma ten produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. tak sie zastanawiam jaki jest sens sterowania temperaturą skoro wahania dobowe są zbyt małe

i dochcodze do wniosku że z jednej strony są - bo u mnie spada zużycie kWh ale potem ponownie zakumulować ciepło w ścianach to proces dość długotrwały

 

2. u mnie w domu pasywnym przewidziałem kanał powrotny z wentylatorem. powietrze przetłaczane jest spod sufitu na dół. Z uwagi iż mam antresole używam go podcza pracy kominka - przetłacza mi powietrze z piętra na parter -kanał ukryty w ścianie - nie widać go.

 

3. selt - rozmawiałem z nimi o roletach i miałem od nich próbki do zainstalowania - ale zrezygnowałem z rolet jak na razie. dlaczego czytaj dalej:

 

4. lato - w lecie dom sprawuje się świetnie, duże okapy oraz duże ocieplenie skutecznie obniżają poziom nasłonecznienia + GWC chłodzi dom na pierwszym biegu temp nie przekraczałą 23 st, ale intensywnie mieszkam w pasywnym domu od września więc sprawdze to za rok szczególnie po pierwszym sezonie kiedy ściany bedą wysuszone

może to zaleta silikatów - chłoną nadmiar wilgoci i akumulują ciepło najlepiej

 

5. czacząłem wprowadzać zegar czasowy na pompke obiegową podłogówki chcąc choć troche czasowo zmieniać temperature

 

6. a wylewke z terakotą na parterze też mam dość akumulacyjną - 12 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Sam buduję co najmniej energooszczędny ale w wyliczeniach trzeba przyjąć też że 23 000 plus pewnie jeśli nie samemu to ze 27 000 daje 50 000 a ta kwota wpłacona np na lokatę jednodniową ( niezablokowany dostęp do pieniędzy ) daje minimum 2500 rocznie odsetek . Na tej zasadzie zrezygnowałem z bicia studni do podlewania ogrodu gdyż studnię policzono mi na około 5 000 co daje na lokacie 250 zł a to deje 100 m 3 wody !! stwierdziłem że nie warta skórka wyprawki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...