Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

ok

to policzcie inaczej

u mnie przy domu 190m2 (210 m2 wliczając pustkę nad salonem)

od początku sezonu grzewczego czyli połowy października do początku marca wydałem 950 zł UWAGA na ogrzewanie i ciepłą wodę (prysznic + kuchnia itp)

bez jakiejkolwiek automatyki

w przyszłości planuję wprowadzenie automatyki po tym jak poznam potrzeby i sensowne zyski w inwestycję w automatykę

bo może te pieniądze lepiej w fotoogniwa zainwestować

 

mało tego upublicznię wyniki on-line

każdy będzie mógł widzieć jakie temperatury panują i jakie jest zużycie energii

 

niebawem zmodernizuję stronę www

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Sam buduję co najmniej energooszczędny ale w wyliczeniach trzeba przyjąć też że 23 000 plus pewnie jeśli nie samemu to ze 27 000 daje 50 000 a ta kwota wpłacona np na lokatę jednodniową ( niezablokowany dostęp do pieniędzy ) daje minimum 2500 rocznie odsetek . Na tej zasadzie zrezygnowałem z bicia studni do podlewania ogrodu gdyż studnię policzono mi na około 5 000 co daje na lokacie 250 zł a to deje 100 m 3 wody !! stwierdziłem że nie warta skórka wyprawki.

 

Zrezygnuj z budowy i wplac na lokate wszystkie srodki jakie chciales przeznaczyc na budowe a zobaczysz jak bedziesz do przodu.

Mozna zawsze cos wynajac a z lokaty wystarczyc powinno na oplacenie najmu i jeszcze cos sie odlozy :lol:

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jestem bardzo zadowolony

sąsiad wydał 5000 więcej niż ja

Czyżby wątek z "Dnia Świra":

Gdy wieczorne zgasną zorze,

zanim głowę do snu złożę,

modlitwę moją zanoszę,

Bogu Ojcu i Synowi.

Dopierdolcie sąsiadowi!

Dla siebie o nic nie wnoszę,

tylko mu dosrajcie, proszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

hej

Mam kupę pytań o twoją j-j podłogówkę. Przeszukałem forum i znalazłem jak opisywałeś jak ją robiłeś. Trochę chcem cię pomęczyć byś mi jeszcze opisał parę szczególików, chyba że już gdzieś o tym pisałeś a ja nie znalazłem.

W moim przypadku będę miał parter i piętro podłogówkę akumulacyjną. Z ozc mam 140m2 podłogi, 326m3 kub ogrzewanej, 2600W zapotrzebowania na moc do grzania czyli prawie 8kW kabli.

moje pytanka:

1. dlaczego tylko 2 obwody, nocny i dzienny? chyba nie różnicujesz temp w tych pomieszczeniach. Czyżby tylko dlatego że to tylko 2szt regulatorów. Więcej obwodów więcej regulatorów, sprzedawca się cieszy.

2. Pisałeś o okresach przejściowych czy włączyć już ogrzewanie czy nie, a potem czy już wyłączyć czy już nie. Rozumiem przez to że regulator działa/działał ci w trybie manualnym. Korzystasz/ -łeś z programatora w tych regulatorach, jeśli tak to w jaki sposób.

3. gdzie umieściłeś te regulatory, w jakich pomieszczeniach, w widocznym miejścu, wysoko, nisko? rozumiem że do puszki schodzą się kable zasilające, kabel grzewczy i kabelki z czujnika podłogowego, a na wierzchu zostaje sam regulator, więc nie może być raczej tylko blisko pomieszczenia w którym steruje ogrzewaniem

4. jak sa podpiete obwody w tablicy rozdzielczej, tzn jakie zabezpiecznia?

5. nie we wszystkich pomieszczeniach sa kable, why? spiżarka koło kuchni - rozumiem i coś w części nocnej koło łazienki. poza tym widzę zę kable nie idą pod zabudowanymi szafkami w kuchni i szafami i tyle tak?

6. jeszcze te regulatory, co w przypadku gdy padnie bateria, nie wymienisz, nie ma cię w domu, a grzanie działało. Przestaje wtedy działać czy grzeje bez opamiętania.

7. digi2p maja obiazenie 8A a twoje przewody 2250W i 2070W. To ciut więcej amperów, wszystko gra?

8. sam robiłeś, też mam zamiar. Sprawdzałeś kable przed zalaniem?

Zastanawiam się: łącząc pomieszczenia bo i tak grzeję cały budynek 3 obwody na parterze bo jest ok 4900W i 2 na poddaszu 2700W. Ale do takiej ilości to przydałby się jakiś 1 sterownik-zawiadowca. Devi ma takie rozwiązanie, jeszcze nie dopatrzyłem czy elektra też.

Nie doczytałem ile masz grubość tej wylewki?

jak odpowiesz to może coś jeszcze wyjdzie

dzięki na razie

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. Nie ma tam gdzie przewidziałem 16oC w czasie większych mrozów a więc w spiżarce, wiatrołapie i gospodarczym i pod stałymi zabudowami których nigdy nie zmienię.

Łączenie obiegow i traktowanie wielu pomeiszceń jak jednego jest dobre dla domu który mało ciepła potrzebuje i ma dużą bezwladność cieplną. Generalnie dla podogówki też nie należy przesadzać z automatyką bo jej bezwładność i szybkość reakcji jest dość długa więc też nie uzyskamy takich różnic temperatur w rożnych pomieszczeniach jak przy np. grzejnikowym.

 

hej

no to mam aktualny pogląd sytuacji, parę zamiarów zmieniłeś i stąd moje pytajniki.

Nie myślałem o pozostawieniu któregokolwiek pomieszczenia bez kabli, a przez to o obniżeniu w nim temp, jak piszesz. Nie pasuje mi to do akumulacji i dużej bezwładności. Jedynie co mogę i pewnie będę próbował to różnicować grzanie parteru i poddasza np w okresach przejściowych, ale to wyjdzie w praniu.

Automatyke mam zamiar ograniczyć do minimum i zgadzam sie całkowicie z twoim zdaniem na ten temat. Poszperam i znajdę jakieś odpowiednie dla mnie sterowniki.

dzięki

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j mam nowe pytanie

Jakie ci wyszły ostatecznie odstępy między kablami? Elektra dopuszcza max 20cm. Poza tym zagęszczałeś kable wzdłuż ścian, drzwi tarasowych? Jak się kształtuje temp podłogi w pomieszczeniach gdzie nie masz kabli, czuć jakąś różnicę w stosunku do pomieszczeń ogrzewanych? Łącząc pomieszczenia w jeden obwód kable w każdym z nich układałeś w różnych odstępach? Takich jakie wynikają potrzebnej mocy z obliczeń, czy w jednakowych?

Ile masz ostatecznie betonu w podłodze, ile nad kablami? Widzę że nie robiłeś wylewki pływającej. Siatka, kable i beton, no i dylatacje wokół ścian, tak?

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j jak tam biokominek ? Jak tym palisz to czuć ten zapach spalin czy nie ? Jestem na etapie podejmowanie decyzji o murowaniu jedynego komina i cały czas się zastanawiam czy go murować czy może jednak bio ? Jesteś zadowolony z tego kominka? Ile ciepła on daje? pozdr adam

 

dołączam sie do tych pytań. mam model domu w OZC jak najlepiej odnieść się do mocy w poszczególnych pomieszczeniach przy doborze długości kabli grzejnych. Np. dla salonu mam 20w/m^2 a dla kuchni 40w/m^2. Jak ty to robiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...