Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jest to temp za reku i na anemostatach bo prawie nie mam straty na długości i ona sie podniosła o ok. 5-6oC z użyciem GWC przy -2 do -3oC na zewnątrz.

 

pzdr

 

pod koniec sezonu będzie mniej ciekawie, nie znaczy, że się nie opłaca :)

 

Jak dobrze policzone to nie ma siły żeby temperatury zeszły do ujemnych.

A o to przede wszystkim chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie policzone, tak że przez 2 dni non stop -15C na dworzu, może spowodować pojawienie się zera na reku, przy wymianie 220m3/h.

Później trzeba będzie zmniejszyć ilość tlenu :wink:

 

Do szronienia jeszcze daleko, ale nie chce mi się już liczyć.

W moim rejonie przez ostatnie 20 lat ciąle poniżej -15C przez więcej niż 3 dni nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze wierzysz ludziom.

Ja zawsze twierdziłem ze synoptyk tak jak polityk nie ponosi odpowiedzialności za swoje słowa :lol:

Ale jeśli opierasz się na statystykach to powinno być OK. 8) :wink:

Choć ...

Pamiętaj że w obrębie GWC te procesy są wolnozmienne, wiec po porządnym wychłodzeniu będzie potrzeba trochę czasu żeby znowu się zregenerował.

Jeśli po zakładanych do obliczeń -15 st zrobi się nagle "ciepło", tak z - 12-10 st przez następne kilka dni, to możesz mieć problem z dostępem do tlenu :wink:

Może jeszcze masz możliwość zweryfikować moc swojego GWC z większym w tym przypadku współczynnikiem bezpieczeństwa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

założyłem ostrożny dopływ ciepła z gruntu do żwirowego GWC, tylko z boków i od dołu ( u góry styropian ) - 20W/m2, mokry piasek, więc w zasadzie powinno być tylko lepiej.

Ponadto będzie jeszcze ok. 12 mb w ziemi rury doprowadzającej fi250 przed czerpnią. Tam też będą zyski, nie tak wielkie, ale program awadukt pokazuje dodatkowo ok 360W.

 

Ponadto 220 m3/h to u mnie 47% wymiany.

j-j "rzeźbi" u siebie 4x mniej i pisze, więc jeszcze żyje :lol:

 

sądzę, że mam zapas.

Pierwotnie miałem w założeniu 27 ton żwiru, ale zmniejszyłem projekt do 15 ton.

mam nieco mniej miejsca niż chciałem, no mogę go trochę ewentualnie pogłębić, ale nie wiem co z wodami gruntowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze faktycznie za duzo przeniesionych watkow z innego tematu:

"dom ciepły, pasywny albo 3 lub 5 litrowy"

Nie jest to najlepszy pomysl rozpraszac tematy.

Moze niech tutaj beda uwagi i spostrzezenia j-j i innych juz uzytkujacych lub pytania ale darujmy sobie powielanie tematow.

 

Sorki za off-topic, ale znalezc teraz jakies informacje tutaj to juz wyczyn !!!!!

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne spostrzeżenia:

 

W ciągu dnia gdy wentylacja nie chodzi skrapla się na oknach i jest ok. 2 cm tylko w narożnikach a na dole okna na szybie ok 1 cm ale w nocy włączam wentylację ina najmniejszy bieg i rano jest GIT.

 

Ale za to w wiatrołapie mam mokrusieńkie zamki w drzwiach zewn. i nic nie da się zrobić więc załączyłem osuszacz ze smutną miną bo prąd żre ale jak się okazało to suszy extra a prądu bierze tyle co nic i wsio gra.

Jednak tej wilgoci technologicvznej mam chyba sporo- w ciągu nocy prawie cały zbiuorniczek wody myślę że ok. 15-20 l.

Jeszcze też łązienka ma okno mocno skroplone w ciągu dnia ale tam po nocy jest prawie GIT, jednak to drugie miejsce do przeanalizowania i coś wykombinowania- najlepiej jakiś osuszacz wraz z grzaniem nadmuchowym do osuszenia ręczników nie duży ale o sporej mocy- tylko czy takie są.

 

Reku działa nadal z GWC bo przy minusie teraz szybko reku mi się szroni i nie jest aż tak źle bo do domu nawiewa mi ok 13-16oC

 

Jeszcze jedno- widac że posadzka oddaje szybciej ciepło- w ciągu 5 dni nagrzewa mi się posadzka o 0,1-0,2oC niżej niż wcześniej ale mam mrozy teraz od -2 do -6 a czas na grudzień ustawiony wg średniej +0,5oC jednak w domu jest wciąż średnio. ok. 20oC, jeśli spadnie niżej to zwiększe czas ale na razie jest OK.

 

pzdr

Moim zdaniem błędem jest że wyłączasz reku na dzień, tym bardziej że budynek świeży - powinien chodzić non stop - najwyżej na najniższym biegu. On też powinien załatwić sprawę wilgoci - ma pewnie odciek skroplin.

 

Nagrzewanie podłogi na czas podejrzewam że nie przyniesie tak dobrego rezultatu jak podgrzewanie ciągle z niższą temepraturą - energię jaką dostarczysz w danym czasie dom straci i rozgrzewasz masę betonu od nowa, przy podgrzewaniu o stopień (przy pracy ciągłej) po 2,3 dnia wskazania licznika zaczną spadać a powinny być uzależnione li tylko od temperatury zewnętrznej.

 

Ten nawiew z reku też nie jest rewelacyjny, u mnie przy gwc rurowym obecnie przy -10 daje z rury na reku 7,5 a do pokoi nawiewa 19-20 st C. Co prawda w łazience i pom. gosp. pod sufitem jest pewnie z 25 , ale sprawność wydaję się większa. Temperatra w domu +23, bo niżej rodzina trzeszczy że im zimno, chodzimy więc w krótkich gatkach:).

 

Skoro twój to dom pasywny, to ja się cieszę , że mój energooszczędny nie wypada najgorzej.

 

A tak na marginesie, to jestem zdania że szukanie oszczędności w ogrzewaniu domu to chyba lekka przesada, wszak buduje się dom po to aby było w nim miło, przyjemnie i komfortowo. Nie uważasz, że to trochę deprymujące być niewolnikiem termometrów, liczników i innych wskaźników. Jeżeli dom z domownikami potrzebuje jakiegoś komfortu to poprostu się go zapewnia.

Jeżeli mój dom na rok potrzebuje zużyć oleju opałowego za 4000 na centralne i wodę, to ja go nie oszukam i za tyle muszę zatankować. A wiem że nie jest domem "zimnym" , na ścianie ma 20 cm styro, w podłodze też 20 cm, wełny w stropie 30 cm a okna 1,1. - ma reku, GWC .

Widocznie nijak się mają wyliczenia do komfortowego mieszkania we własnym domu.

 

Moje prawie najdroższe grzanie i tak jest tańsze niż opłaty za mieszkanie w bloku 3 osobowej rodziny na 110 m.kw licząc CO,CWU w przeliczeniu na rok.

I to jest ważne. Nie należy popadać w przesadę.

 

A okna ślimaczeją tylko dlatego że masz wilgoć w domu i za mało go wentylujesz, ale przez 1 zimę tak niestety będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możecie napisać jak wyglądają średnie temp. sezonu grzewczego z ostatnich zim południowo-wschodniej Polski ?

Gdzie znajdę takie informacje ?

Co kombinujesz??? :)

 

Może to ci coś da:

 

http://www.wentylacja.com.pl/projektowanie/projektowanie.asp?ID=5750

 

albo tu możesz sobie wyłapać:

 

http://www.imgw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=354&Itemid=298

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak grzałem tylko kominkiem (do -10 na dworze) w domu sucho jak pieprz 35%

Wreszcie podłączyli mi gaz i szlak mnie trafił

Musiałem włączyć reku bo na szybach drzwi wejściowych pojawiła się para wodna - syfon od reku, drzwi stalowe tylne i najgorsze rura od wentylacji kanalizy = ściana płaczu i to po 1 dobie grzania (pewnie schną kafelki i podłoga po zalaniu)

Generalnie mam 21 i jest chłodniej niż przy 16 podczas palenia w kominku

Na razie poszło 8m3 gazu - podniesienie temp z 12-13 do 21 stopni w ciągu doby (wywalam od 10 godzin 200m3 powietrza na godzinę na dworze -12)

Zastanawiam się nad jakimś rejestratorem temperatury i wilgotności na anemostacie najlepiej bezprzewodowym - spotkaliście coś takiego w wersji nie kosztującej mały majątek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)grzać jak najcześciej nawet mało albo grzanie ciągłe ale w pasywnym to nie da rady bo za małe zapotrzebowanie.
Spokojnie da rady.

Przy Twoim elektrycznym ogrzewaniu możesz w prosty i tani (jak na regulatory) sposób uzyskać właściwie dowolny ułamek mocy systemu grzewczego.

Poszukaj pod hasłem: grupowy regulator mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...