Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

Nie mogę się powstrzymać od porównania Twoich powyższych działań do wiary

w to, że gruby kożuch rzucony na śnieg spowoduje ogrzanie i stopienie

tego śniegu... Sorry za ten może zbyt przesadzony przykład, ale może to pozwoli

zrozumieć, że często nie chodzi o izolowanie, ale o zwyczajne, autentyczne

grzanie powierzchni. Czytam o problemach ludzi z wilgocią tu i tam przy

tych niskich temperaturach, wini się najczęściej niedostateczną izolację

i brak wentylacji. Gdzie w tym wszystkim jest porada o NAGRZEWANIE,

obojętnie jakim sposobem, byle skutecznie. W każdym zakamarku nagrzewanie

jest utrudnione, bo np. powietrze mniej przekazuje ciepła poprzez konwekcję.

Wentylowanie to też rodzaj nagrzewania, o czym niewielu pamięta.

 

Ale czekam na wyniki, być może naprawdę przesadzam.

Pzdr. HenrykS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

J-J mam do ciebie pytanie

Widzisz wreszcie rozgrzałem i znormalizowałem warunki w domu

Temp 20, reku na poziom ok 0,5 wymiany na godzinę i

Czy u Ciebie też panuje taka "duchota"

Normalne warunki zaczynają się dopiero przy ok 1,5 -2 wymian na godzinę (2-3bieg) ale czuć wówczas chłodne powietrze - przyjemne ale wiadomo po co wychładzać dom - ponadto przy takiej wymianie pojawiają się odczuwalne strefy w budynku oraz robi się piekielnie sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalne warunki zaczynają się dopiero przy ok 1,5 -2 wymian na godzinę (2-3bieg)

 

Taką dużą centralę założyłeś ?

To tak jak bym Ja powiesił sobie reku o wydajności 500 m3 !

Czy jesteś pewien tych wydajności?

 

Ja u siebie na 25 % mocy mam lekką duchotę jaką opisujesz ale już przy 50 % jest bardzo dobrze.

Te % przedstawiają ilość wymian na godzinę, przy 100 % wymieniam prawie całą kubaturę!

Jaka wilgotność powietrza uzyskujesz przy max. wymianie ?Piszesz że jest "piekielnie sucho" !?

Ja nie mogę zejść poniżej 44 % i okienka przy dużym mrozie wszystkie zaparowane dołem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale wilgotnością dziś udało mi się zejść do ok.50-55% a tak zawsze 65-70%....

 

Chętnie bym się zamienił ;). U mnie zaczynie się zaraz problem ze zbyt niską wilgocią, bo dzisiaj spadła już do 40%. Jak mrozy się utrzymają to będę musiał skorzystać z nawilżania GWC.

 

Pozytywnie zaskakuje mnie GWC (żwirowy, dosć duży) - pracuje ciągle od 3 miesięcy (z krótkimi przerwami na "doświadczenia" ;) ) i po kilku dniach mrozów dopiero dzisiaj spadła na nim temp. poniżej 10oC (obecnie jest 9,95oC).

 

Rekuperator również radzi sobie bardzo dobrze, przy włączonym GWC ma sprawność ok. 89%. Nie chcę sprawdzać przy wyłączonym, bo w te mrozy, bez przejscia powietrza przez GWC - jeszcze bardziej wysuszyłoby mi się powietrze w domu.

Nawiewam ok. 130-150 m3/h ciągle, temperatura powietrza z głównego wywiewu z całego domu: 22,3 oC, Tzewnętrzna: -18 oC, GWC: 9,95 oC, za GWC: 20,6 oC, za nagrzewnicą powietrza: ok. 45oC (automatyka steruje więc to jest wartość mocno uśredniona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gigant a mały domek 140m2 i to nie wszystkie pomieszczenia pod reku

Krotności normatywne (obliczeniowe) w zależności od pomieszczenia od 1,5 dla sypialni, 4,3 łazienki do 6,3 dla WC (daje to 290m3/h wylotu i 290m3/h wlotu czyli 2 bieg - mam jeszcze 3 ale tu łeb w kiblu urywa :D )

Wilgotność - no właśnie higrometr mechaniczny zatrzymał się na 30 i to pomimo ogrzewania podłogowego i kilku wiader z wodą stojących na podłodze

Ktoś tu chyba z czymś przedobrzył

Albo firma z doborem 350 albo ja z rozstawem rurek

Generalnie gips wiąże w pojemniku

przy 20stC usta pierzchną co jest wyjątkowo mało przyjemne

Ale jedna rzecz fajna - od wczoraj nie włączyłem pieca a temp w domu przez dobę (-12 do -14) spadła tylko o 1,5 stopnia reku na 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gigant a mały domek 140m2 i to nie wszystkie pomieszczenia pod reku

Krotności normatywne (obliczeniowe) w zależności od pomieszczenia od 1,5 dla sypialni, 4,3 łazienki do 6,3 dla WC (daje to 290m3/h wylotu i 290m3/h wlotu czyli 2 bieg - mam jeszcze 3 ale tu łeb w kiblu urywa :D )

Wilgotność - no właśnie higrometr mechaniczny zatrzymał się na 30 i to pomimo ogrzewania podłogowego i kilku wiader z wodą stojących na podłodze

Ktoś tu chyba z czymś przedobrzył

Albo firma z doborem 350 albo ja z rozstawem rurek

Generalnie gips wiąże w pojemniku

przy 20stC usta pierzchną co jest wyjątkowo mało przyjemne

Ale jedna rzecz fajna - od wczoraj nie włączyłem pieca a temp w domu przez dobę (-12 do -14) spadła tylko o 1,5 stopnia reku na 1

Masz zdecydowanie za dużą wymianę powietrza. W domu jednorodzinnym stosowanie tak silnej wentylacji przez cały czas nie jest potrzebne, a czasami wręcz szkodliwe. Zostaw centrale na 1 biegu i obserwuj :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gigant a mały domek 140m2 i to nie wszystkie pomieszczenia pod reku

Krotności normatywne (obliczeniowe) w zależności od pomieszczenia od 1,5 dla sypialni, 4,3 łazienki do 6,3 dla WC (daje to 290m3/h wylotu i 290m3/h wlotu czyli 2 bieg - mam jeszcze 3 ale tu łeb w kiblu urywa :D )

Wilgotność - no właśnie higrometr mechaniczny zatrzymał się na 30 i to pomimo ogrzewania podłogowego i kilku wiader z wodą stojących na podłodze

Ktoś tu chyba z czymś przedobrzył

 

Tym "Ktosiem" możesz być ty sam. Z opisu wynika że wentylujesz z krotnością: kubatura/h.

Zimą w zupełności powinno wystarczać 0,3 - 0,7 kubatury/h w zależności od warunków.

Wyjątkiem może być pierwszy sezon jak walczysz z wilgocią technologiczną.

Wskazania higrometru powinny dać Ci do myślenia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z domu po kilku godzinkach pracy

Muszę się nawodnić

Dzięki za odpowiedzi

No tak fajnie ale jak używam biegu 1 lub "bez-pobytowego" A to w pomieszczeniach jest taki zaduch że ciężko wytrzymać

Ponadto mocno podnosi się temperatura pomieszczeń jak mam gimnastykę wykończeniową

Na razie ograniczyłem temperaturę na sterowniku z 21 do 18st i nawilżyłem podłogi bo nie mogłem już wyrobić (sucho i gorąco)

W ramach ciekawostki

zapotrzebowanie na gaz kształtuje się w okolicy 6m3/dobę/140m2 przy delta t w granicy 33-35K

Ciekawe czy jeszcze spadnie (mam kawałek stropu jeszcze nie ocieplonego pełną grubością wełny) A jak u Was kształtuje się zapotrzebowanie na moc cieplną w 1 sezonie?)

Temperatura mogła by tak zejść do -20*C to by dało jakąś odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krotności normatywne (obliczeniowe) w zależności od pomieszczenia od 1,5 dla sypialni, 4,3 łazienki do 6,3 dla WC (daje to 290m3/h wylotu i 290m3/h wlotu czyli 2 bieg - mam jeszcze 3 ale tu łeb w kiblu urywa :D )

 

W tym problem.

Dobierając wydajność wentylacji należy opierać się na PN-83 B-03430 z poprawką Az3/;2000, przywołaną w Rozporządzeniu WT, a zgodnie z nim liczy się strumień (minimalny) powietrza usuwanego, i tak wynosi to:

Łazienka 50m3/h, WC 30m3/h, dla kuchni z oknem (w zależności od kuchenki) od 30m3/h do 70m3/h.

Czyli zakładając, że masz kuchenkę na gaz, 1 łazienkę 1 osobne WC, daje to 150m3/h , a przy kuchence elektrycznej 130m3/h. Zgodnie z normą w nocy można ten strumień zredukować do 60%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierając wydajność wentylacji należy opierać się na PN-83 B-03430 z poprawką Az3/;2000,....

 

No wybacz

Z teorią przepływu miałem odczynienia na PW mało brakowało a miałbym patent na metodę wyznaczania chropowatości powierzchni w strudze ale uważam że nie wszystkie sprawności budowniczych Polski Ludowej (taką nagrodę też kiedyś dostałem :D :D :oops: ) musiałem posiąść na tej budowie.

Firma która mi to zaprojektowała i wykonała powinna wykonać dzieło poprawnie i wziąć za to odpowiedzialność tak jak ja za każdy projekt w mojej dziedzinie

Dostało Im się po łbie za wykonawstwo ale co do rzetelności i fachowości człowieka który projektował oraz uruchamiał układ nie mam zastrzeżeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podważam rzetelności projektanta. Najprawdopodobniej posługiwał się programem, który faktycznie liczy z krotności wymiany.

Istnieje pewna sprzeczność. Rozporządzenie WT „nakazuje” liczenie wg. przywołanej normy, zaś metodologia ŚE, różne programy „OZC” oraz inne źródła dalej posługują się „krotnością” wymiany.

§ 149. 1. Strumień powietrza zewnętrznego doprowadzanego do pomieszczeń, niebędących pomieszczeniami pracy, powinien odpowiadać wymaganiom Polskiej Normy dotyczącej wentylacji, przy czym w mieszkaniach strumień ten powinien wynikać z wielkości strumienia powietrza wywiewanego, lecz być nie mniejszy niż 20 m3/h na osobę przewidywaną na pobyt stały w projekcie budowlanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, nie – o ile jej minimalna wydajność jest co najmniej zgodna z tymi zapisami (normowymi).

W zasadzie, moim zdaniem, przy projektowaniu WM powinno się przyjąć założenia co do minimalnej wydajności wentylatorów:

 

1 „bieg” – nocny (czuwający itp.) o wydajności około 60% wydajności nominalnej, lecz nie mniej niż ilość osób x 20m3/h, ale nie jest błędem wyliczenie: ilość osób x 20m3/h,

2 „bieg” wartość nominalna (wyliczona z normy),

3. „bieg” tryb „przewietrzający” (awaryjny, imprezowy, itp.) o wydajności nie mniejszej niż 1 krotność kubatury.

 

 

Moim zdaniem takie wyliczenie ogólnej wydajności centrali wentylacyjnej jest rozsądnym kompromisem, miedzy skutecznością wentylacji, komfortem i energooszczędnością.

 

Jako "ciekawostka", zwłaszcza dla pblochu : http://www.pibp.pl/index_pliki/podstrony/RaumLF_PL_F_pliki/RaumLF_PL.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...