Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

do obliczania zapotrzebowania na ciepło wymyslono OZC ktory możesz do celów osobistych pobrać. Mozesz też w przybliżeniu policzyć to ze wzoru na przenikalność w który podstawiasz dane i wychodzi wynik strat przez przenikanie w kwh na miesiąc, jak znajdę to wkleję. DO tego trzeba dodać straty na wentylacje i zyski słoneczne oraz bytowe i w przybliżeniu wyjdzie poszukiwana przez ciebie wartość ktroą przemnożysz przez koszt jednostki np prądu jeśli będziesz grzał ta formą.

 

chyba nie pomyliłem się nigdzie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie ,mam pytanie.Jak obliczyć zapotrzebowanie na energie ,ogrzewanie itd.?

Czy np. da radę wyliczyć sobie +,- 10%, koszt miesięcznego utrzymania domu?

Chodzi mi o zuzycie prądu,c.o.,szczerze mówiąc teraz mieszkam w bloku,chciałbym sie dowiedzieć ile bedzie mnie miesiecznie kosztowac takie utrzymanie domu,oczywioscie przy pewnych załozeniach,niestety nie znalazłem takiego wątku...jeśli ktoś dysponuje linkiem to prosiłbym:)

Niektóre firmy do sprzedawanych przez siebie projektów opracowały charakterystykę energtyczną.

To bardzo wygodne narzędzie, które pozwala na przeanalizowanie w krótkim czasie wielu wariantów wykonania i eksploatacji domu. Jako przykład mogć podać firmę Archon+, na przykładzie jednego z ich projektów : http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-poziomkach-3/m435790cf45e2f . Pod ikoną http://archon.pl/images/charakterystyka_mala.jpg masz dostępne narzędzie do wyznaczania charakterystyki energetycznej w wielu wariantach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i chcialbym miec odwage zeby grzac prądem.

Wygląda na to że niewiele z tego wszystkiego zrozumiałeś. Ogrzewanie prądem może być zabójczo drogie ale po to między innymi buduje się dom pasywny by wydatki na ogrzewanie zmniejszyć do minimum. Niezależnie od tego jakie ono jest, gazowe, elektryczne czy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i chcialbym miec odwage zeby grzac prądem.

Wygląda na to że niewiele z tego wszystkiego zrozumiałeś. Ogrzewanie prądem może być zabójczo drogie ale po to między innymi buduje się dom pasywny by wydatki na ogrzewanie zmniejszyć do minimum. Niezależnie od tego jakie ono jest, gazowe, elektryczne czy inne.

perm rozumiem to co czytam o to sie nie martw, tyle ze nie bede mial z pewnych wzgledow pasywniaka, a przynajmniej postaram sie o niskoenergetyczny, i bardziej sklaniam sie do rozwiazania zastosowanego przez Piczmana, wyjdzie chyba taniej niz prund......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm rozumiem to co czytam o to sie nie martw, tyle ze nie bede mial z pewnych wzgledow pasywniaka, a przynajmniej postaram sie o niskoenergetyczny, i bardziej sklaniam sie do rozwiazania zastosowanego przez Piczmana, wyjdzie chyba taniej niz prund......

Na pasywny dom pewnie mało kto się zdecyduje raz ze względu na koszty, dwa - dom budujemy dla siebie a pasywny to trochę taka "sztuka dla sztuki". To tak jak z samochodem zużywającym jak najmniej paliwa - raczej komfortowa limuzyna to nie jest.

Chodziło mi o to że koszty ogrzewania w domu pasywnym są jakby z definicji mało ważne. Cała koncepcja domu jest podporządkowana jednej idei - jak najniższemu zużyciu energii. Tak niskiemu by to z czego się ją pozyskuje nie miało już większego znaczenia (oczywiście są pewne granice). Taką koncepcję realizował j-j, a czy z sukcesem to się dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

perm rozumiem to co czytam o to sie nie martw, tyle ze nie bede mial z pewnych wzgledow pasywniaka, a przynajmniej postaram sie o niskoenergetyczny, i bardziej sklaniam sie do rozwiazania zastosowanego przez Piczmana, wyjdzie chyba taniej niz prund......

Na pasywny dom pewnie mało kto się zdecyduje raz ze względu na koszty, dwa - dom budujemy dla siebie a pasywny to trochę taka "sztuka dla sztuki". To tak jak z samochodem zużywającym jak najmniej paliwa - raczej komfortowa limuzyna to nie jest.

Chodziło mi o to że koszty ogrzewania w domu pasywnym są jakby z definicji mało ważne. Cała koncepcja domu jest podporządkowana jednej idei - jak najniższemu zużyciu energii. Tak niskiemu by to z czego się ją pozyskuje nie miało już większego znaczenia (oczywiście są pewne granice). Taką koncepcję realizował j-j, a czy z sukcesem to się dowiemy.

Masz racje i chwala mu za to. Na doswiadczeniach j-j mam nadzieje ze sie czegos naucze, nie koniecznie kopiujac dokladnie te same rozwiazania, jedynie da mi (i innym na tym forum) pojecie jak dziala dom pasywny, z czym sie go je i jak używa. Ja sie zadowole niskoenergetycznym badz nawet energooszczednym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom wiele na tym nie zaoszczędzisz. Temperatura gruntu na tej głębokości jest porównywalna do średniej temperatury rocznej powietrza atmosferycznego w danym miejscu.

No to też dobrze przynajmniej -10C za ścianą zewnętrzną i mniej mi nie grozi :)

 

Dodatkowo stracisz możliwość korzystania ze światła i ciepła słonecznego.

 

Niekoniecznie - skoro już taki pomysł pada to i rozważyć możliwości doprowadzenia światła trzeba. Na pewno jakieś się znajdą np peryskop który dawno już wynaleziono a ciepło z solara na powierzchni też można na dół "ściągnąć"

Jeżeli do tego dodasz konieczność zbudowania klatki schodowej lub windy na 7 kondygnacji problemy z wodą gruntową, to Twój pomysł jest ... do bani.

 

No widzisz już na wstępie obalasz pomysł bo to i tamto a dziwicie się, że wielu z nas obala sens budowy domu pasywnego.

Jestem jednak przekonany, że dom zakopany w ziemi byłby jeszcze oszczędniejszy. W końcu te PC ciągną nieco ciepła z gruntu czyż nie?

Winda? No tak jakiś koszt jest ale odpada elewacja, dachówka balkony itd itp. :)

Poza tym niekoniecznie winda czasem byłaby możliwość zrobienia tunelu w poziomie - np. wyjście na zboczu góry.

Woda gruntowa? A zbuduje się z tworzywa zbiornik wodoszczelny obłoży wewnątrz jakąś wełną którą obłoży sie jakimiś płytami z których zrobi się ściany i po problemie.

Wiesz tak luźno sobie rzuciłem ten pomysł ale gdyby się ktoś tym zajął na poważnie.....

 

Pomyśl huragany niestraszne 0,00000001 strat energii i wiele innych zalet.

Od każdej fantazji zaczyna sie postęp....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam gratuluje i jestem pelen podziwu naprawde niemyslalem ze sprawdzi sie az tak dobrze w praktyce, ja mieszkam teraz w domku z lat 90 i jak nie bylo ogrzewania przez kilka godzin (piec sie rozszczelnil) to temp spadla do 15 stopni chociaz na dole bylo dogrzewane piecem (ala koza).

Buduje teraz wlasny dom i mam pytanie co prawda nie robie tak super oszczednego ale chce ocieplic dobrze mozecie mi doradzic co zrobic z wykuszem-balkonem nad nim w projekcei jest docieplenie 2 cm styro od gory i 10 cm od dolu tagze jakas kicha (2 cm + wylewka z betonu + plytki)=8cm zeby bylo na rowni z podloga na poddaszu, moze styrodur 8cm + klej 2x siatka i na to jakies uszczelnienie w plynie i plytki myslicie ze sie to sprawdzi czy jakies inne propozycje moze lepiej pomniejszyc drzwi balkonowe i zrobic prog moj projekt to http://www.archeton.pl/projekt-domu-celesta2-774-850-opisogolny-d8ce010d95dc7566a29f980ccbe8313f

ocieplenie jakie chce dac to na sciany styro 15cm 0,031 fundament 10cm podloga na gruncie 10 cm jakiegos 0,031 wełny 23 cm (na skosach) i 28 (na stropie plaskim )0,033 (wiecej wyjda duze skosy na pooddaszu) okna veka thermic z szyba 0,6 U dla okna max 0,9 jak myslicie co poprawic i jak docieplic ten nieszczesny wykusz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam gratuluje i jestem pelen podziwu naprawde niemyslalem ze sprawdzi sie az tak dobrze w praktyce, ja mieszkam teraz w domku z lat 90 i jak nie bylo ogrzewania przez kilka godzin (piec sie rozszczelnil) to temp spadla do 15 stopni chociaz na dole bylo dogrzewane piecem (ala koza).

Buduje teraz wlasny dom i mam pytanie co prawda nie robie tak super oszczednego ale chce ocieplic dobrze mozecie mi doradzic co zrobic z wykuszem-balkonem nad nim w projekcei jest docieplenie 2 cm styro od gory i 10 cm od dolu tagze jakas kicha (2 cm + wylewka z betonu + plytki)=8cm zeby bylo na rowni z podloga na poddaszu, moze styrodur 8cm + klej 2x siatka i na to jakies uszczelnienie w plynie i plytki myslicie ze sie to sprawdzi czy jakies inne propozycje moze lepiej pomniejszyc drzwi balkonowe i zrobic prog moj projekt to http://www.archeton.pl/projekt-domu-celesta2-774-850-opisogolny-d8ce010d95dc7566a29f980ccbe8313f

ocieplenie jakie chce dac to na sciany styro 15cm 0,031 fundament 10cm podloga na gruncie 10 cm jakiegos 0,031 wełny 23 cm (na skosach) i 28 (na stropie plaskim )0,033 (wiecej wyjda duze skosy na pooddaszu) okna veka thermic z szyba 0,6 U dla okna max 0,9 jak myslicie co poprawic i jak docieplic ten nieszczesny wykusz pozdrawiam

Doloz te 5cm na sciany, duzy koszt to nie jest, a z wykusza najlepiej wogole zrezygnowac ,ale skoro musi byc..... to Twoj pomysl ze styrodurem powinien przejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozecie mi doradzic co zrobic z wykuszem-balkonem nad nim w projekcei jest docieplenie 2 cm styro od gory i 10 cm od dolu tagze jakas kicha

Do rozwiązania Twojego problemu idealna wydaje się płyta ze sztywnej pianki poliuretanowej EcoTherm.

Ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła więc powinna mimo malej grubości wystarczyć do zaizolowania termicznie tego wykuszu.

10cm tej płyty odpowiada 17cm styropianu.

 

Wiesz tak luźno sobie rzuciłem ten pomysł ale gdyby się ktoś tym zajął na poważnie.....

 

Pomyśl huragany niestraszne 0,00000001 strat energii i wiele innych zalet.

Od każdej fantazji zaczyna sie postęp....

Czemu ktoś ma wcielać w życie Twój pomysł? Nie żal Ci go oddać za free?:)

Przysiądź, przelicz, i bierz się za kopanie dziury.

Będziesz miał prawa autorskie, więc i tantiemy z rozpowszechniania takiego postępu. :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, roznica w styropianie to jakies 1200 zl za 0,031 i zwykly, okna mam drozsze jakies 4-5 tys miedzy zwyklymi Uw-1,3-1,4 a Uw 0,8-0,9 (oknoplast) i okien jest ponad 33 m2 mysle ze warto dolozyc co do welny niemam watpliwosci bo wejdzie od 23 do 28 a wiec 0,033 cieplo ucieka do gory :)

gdzie mozna kupic te plyty ecotherm ? super drogie to jest ? twarde jak styrodur ? bo mam zamiar bezposrednio na ocieplenie dac plytki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale brak widoku swiatla slonecznego, zle wplywa na ludzka psychike, a poza tym niektórzy maja klaustrofobie :D

 

Dodac jeszcze nalezy ze okres grzewczy w takim poziemnym domu trwal bedzie caly rok. :)

i radon by sie gromadzil...

 

domy pod ziemią już się buduje tyle ze w Australii - jest to ochrona przed upałami. Są to domy drążone w skałach przez mniejsze wersje BTMów z wejściem lekko opadającym w stronę domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę pisał tylko koszty bo reszty i tak nikt nie czyta ze zrozumeniem i wiele ważnych uwag, zdań omija albo nie przytacza tylko po to aby potem pod siebie to dopasować :roll:

Nie nie nie nie.

 

Pisz o wszystkim, co Ci do głowy przyjdzie. Choćby w jakimś miejscu, gdzie możesz ograniczyć dostępność dla publiczności...

 

Popieram !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...