Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

Liczyłem i jeśli założę moje wyceny dla PCi w czasach gdy analizowałem a była to najtańsza z wycen na 40 000 zł bez górnego źródła to dodając podłogowkę czyli ok. 5000 zł zwrot mam po 72 latach przy założeniu dodatkowym wzrostu cen energii co roku o 4%. Bez zakładania tego wzrostu to .... dosłownie nieskończoność wyjdzie- nie chce mi się tyle wieków wpisywać do excella ).

Teraz zakładając że po każdych 15 latach PCi siada i koszt wymiany lub naprawy to 2000 zł mamy zwrot po 94 latach :) przy 4% wzroście kosztów za 1 kWh. COP założyłem dla cwu i c.o. średnio- roczny 3,5.

I zakłada to że PCi pracuje tylko i wyłącznie dla co i cwu w taryfie taniej.

Takie podejście, o którym piszesz jest trochę bez sensu.

Planując pompę ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody dla Twojego domu w jego obecnym kształcie wyszła by Ci pompa ciepła najmniejsza z możliwych (2-3kW mocy grzewczej). Taka pompa ciepła wymagałaby bardzo małego, a więc także taniego dolnego źródła ciepła, (np, wymiennika poziomego na powierzchni 100-150m2).

Również górne źródło (ogrzewanie podłogowe) mogłoby być znacznie uproszczone w porównaniu z "normalnym" domem. O tym, że możliwa jest praca instalacji grzewczej tylko w II taryfie z pewnością się już przekonałeś.

Problem tylko w tym, że nie ma praktycznie na rynku pomp ciepła o tak małej mocy (może wyjątkiem jest tu firma Abatronic z Radomia, która sprzedaje pompy ciepła woda-woda o małej mocy zna dodatek regulowanej - inwerter, z możliwością pracy rewersyjnej).

Taka instalacja z pewnością nie kosztowałaby 40tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Największy dylemat jaki mam teraz to jest to na ile mogę zaufać dokładności moich wyników w OZE. parę miesięcy je doszlifowywałem więc może są w miarę dobre. Jeżeli mogę im ufać to też muszę zrobić w odstępach 25cm i wyjdzie kilkukrotnie przewymiarowane, a przy wylewce 15cm sterowanie będzie czasem ładowania.

Przy ociepleniu 25cm 0,031 ściany, 25cm 0,038 podłoga, 40cm 0,046 strop (granulat styropianu), okna o wsp. całkowitym w przedziałach (0,8-0,9), szklenie 0,5-0,6 M&S z termo wkładką, montowane w warstwie ocieplenia. ściany z Solbet 400 24cm do tego reku Bartosz.

A to są wyniki:

http://lh4.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/S9kiDw5z0fI/AAAAAAAAGsE/p1Xjgw5zfCA/s640/ozc1.JPG

http://lh5.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/S9kiF0zMQ4I/AAAAAAAAGsI/Zg9uRCQO_mY/s640/ozc2.JPG

http://lh3.ggpht.com/_s4gu-iIsLjo/S9kiHtlPO-I/AAAAAAAAGsM/jGW8w-lJFd0/s640/ozc3.JPG

 

jaką masz wylewkę? sam mieszałeś z jakimś dodatkiem plastyfikatora? Czy może z gruszki specjalna do podłogówek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: Ja mam z BK 400 ale 36cm i teraz wiem, ze nie dalbym cienszych akurat z tego materialu.

Przy grubosci 36cm robotnicy sporo "nakruszyli" i przy ocieplaniu trzeba bylo uzupelniac pianka-przy cienszej nie za wiele materialu by wogole zostalo jako "nosnik" domu.

Jest to cieply material i wystarczajaca ma wytrzymalosc na sciskanie, ale jest bardzo kruchy -latwo go uszkodzic.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz też wiem o czym mówicie ale juz za późno:-( Teraz też bym dał wszystko z 600-tki, ekipa była w miare możliwości ostrożna i jest tylko kila bytków. Mam nadzieję że się nie zawali. Ale będę się bał szafkę na tym powiesić. Po postawieniu miałem sporo obaw , ale mi przeszło. Teraz jednak po waszych postach znowu mi gęsia skórka wyszła na plecach:-( Tak jak napisałem teraz bym juz tego nie zrobił z 400, chociaż mówia że Solbet to i tak jest lepszy niż Ytong, mam nadzieję że to prawda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin

Nie to bym się czepiał czy dywagował, bo to nie nie to miejsce ale ściany z BK 400 grubości 240 - przemyślałeś to?

Masz tak w projekcie ?

W projekcie mam z ceramiki 24cm i trop Teriva, tyle że teraz strop jest drewniany, bo poddasze nieuzytkowe.

 

PS. Uważacie że 400-tka nie wytrzyma? Zaznacze tylko że wewnatrz ściany nośne są z 600-tki.

Tak to jest jak człowiek się połasi na energooszczędność, i zaufa sprzedawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli juz "poklejone" sciany i wzmocnione wenwetrznymi oraz wiencem to nie powinno sie nic dziac

 

BK 400 jest wytrzymaly na sciskanie wiec nie ma problemu z powieszonymi szafkami -u mnie wisza juz w kuchni i nic sie nie dzieje, co prawda mam grubsze bloczki ale to nie powinno miec wplywu na ich wytrzymalosc.

 

@Marcin Cetera

Looknalem na Twoj dziennik i pytanko mi sie nasunelo, robisz wentylacje do garazu?

Bo masz tylko jeden komin do kominka w salonie -rozumiem ze dwa szyby tam sa, spalinowy i wentylacja., chyba ze jakimis "kanalami" kombinujesz w garazu wentylowac.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak komin mam tylko jeden z jednym kanałem dymowym do kominka.

garaż będzie wentylowany osobno, jeszcze nie wiem jak jakaś kratka może, nie wiem.

Bo garaż łączy sie z domem tylko poprzez fundament, wieńce sa osobne, dlatego musiałem zastosować belki HEB do "spięcia" ścian garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytales Swojego kierbuda czy wolno Ci nie robic komina wentylacyjnego w salonie jesli masz miec kominek opalowy?

Mnie kominiarz powiedzial, ze nie odebral by mi instalacji gdybym nie mial wentylacji grawitacyjnej przy kominku.

To musiał być wyjątkowo niedouczony kominiarz.

W pomieszczeniu, gdzie jest kominek powinna być wentylacja, ale wcale nie jest powiedziane, że ma to być wentylacja grawitacyjna.

Równie dobrze może to być wentylacja mechaniczne (zrównoważona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...