Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

hehe...

Jego zdanie i tak nie mialo wiekszego znaczenia bo komin przeciez juz stal.

Gorzej to swiadczy o moim poprzednik kierbudzie -upieral sie zeby komin byl boOn nie chce miec problemow przez to etc...

Tak czy siak komin juz mam -zreszta to tylko doatkowy szyb, i tak dawalem oporcz spalinowego do kominka jeszcze wentylacje do garazu (mam w dogodnym miejscu) i wyrzutnie do went. mechanicznej.

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak kominek z zamknięta komorą spalania.

Faktycznie nie pomyślałem mogłem zrobic dodatkowy szyb wentylacyjny i podłączyc pod niego wyrzutnię z WM,

Dzisiaj przejechałem pół Polski, na szkolenie dla instalatorów w firmie Bartosz. mam nadzieję że będzie tego warte i pomoże mi samemu zamontować WM. Chyba nie jest to zbyt skąplikowane ale informacje od żródła zawsze mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było o ścianach i kominach

No i ciekawe gdzie teraz przeniosą ten wątek

 

Marcin spokojnie wytrzyma chodź ściany mogą się lekko porysować (różna praca i inne osiadanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych, zresztą wynalazek a'la xella)

Generalnie tam gdzie mamy kominek powinien znajdować się kanał wentylacji grawitacyjnej zaopatrzony w zamykaną kratkę

W przypadku zaniku zasilania należy ją otworzyć

Absurdalne ale zasada stosowana u licznych kominiarzy (podobno takie zasady)

I tak liczy się koperta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie tam gdzie mamy kominek powinien znajdować się kanał wentylacji grawitacyjnej zaopatrzony w zamykaną kratkę

W przypadku zaniku zasilania należy ją otworzyć

Absurdalne ale zasada stosowana u licznych kominiarzy (podobno takie zasady)

I tak liczy się koperta

Jak lubisz dawać koperty, to Twoja sprawa (nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że to przestępstwo).

Radziłbym jednak w takiej sytuacji zapytać o podstawę prawną takiego rozwiązania.

Jak to powinno wyglądać pisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn.w tym pomieszczeniu nawiew i wywiew?

Mówi na ten temat Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 r., Nr 75, poz. 690)

§ 150.

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Z pewnością nie będzie więc błędem umieszczenie kratki wentylacyjnej wywiewnej w pobliżu kominka oraz nawiewu w tym samym pomieszczeniu.

Niektórzy zalecają takie rozwiązanie twierdząc, że kratka wywiewna zapewni lepsze rozprowadzenie ciepła z kominka. IMHO ma to drugorzędne znaczenie.

Takie rozwiązanie z pewnością zadowoli każdego kominiarza, który zna aktualne przepisy (obowiązują one już ładnych kilka lat).

Czy wystarczy tylko sam nawiew w salonie, a wywiew w innych pomieszczeniach?

Moim zdaniem takie rozwiązanie także nie jest błędne, ponieważ powoduje powstanie nadciśnienia w pomieszczeniu z kominkiem, co zabezpiecza przed cofaniem się spalin (przy pierwszym rozwiązaniu także wskazany jest większy strumień powietrza nawiewanego do wywiewanego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j, nie mogę znaleźć czy i gdzie pisałeś o swoich drzwiach wejściowych. Może się nigdzie nie chwaliłeś. Albo mnie nakieruj gdzie znajdę twój wpis, albo powiedz jakie masz. Do takiego pasywnego domku, to muszą być i ciepłe i szczelne i jakby tak w rozsądnej cenie. A mi jakoś tak nie udaje się znaleźć by te wymagania równocześnie zaspokoić. Już nawet mi przychodziło do głowy drzwi podwójne, albo takie przeszklone jak balkonowe - przecież są szyby 0,6. Ale jeszcze musza się żonie podobać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do drzwi. Ostatnio męczy mnie pewna kwestia, chcąc dobrze, chyba zrobiłem źle. Chciałem aby przy drzwiach wejściowych węgarek ze styro był jak największy, więc postanowiłem że drzwi będą się otwierać do środka, no i chyba to był błąd bo tak mi sie teraz wydaje że każdy wiatr i zawieja będą drzwi rozszczelniać naporem powietrza. Jak by się otwierały do zewnątrz to by je dociskał i było by lepiej. Niestety już jest za późno na zmianę. Bo zamówienie poszło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może i tak ale kojarzy mi się to z blokiem, gdzie często ludzie wstawiając nowe drzwi zostawiają stare. Druga sprawa to koszta, chyba wolę jedne pożądne drzwi niż dwie pary w tej samej cenie, bo jak by nie było byłyby one gorszej jakości.

Ponowie pytanie. Co sądzicie o drzwiach otwieranych do wewnątrz, czy to duże błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drzwi otwierane do wewnątrz, mają wady o których pisałeś, ale jest jeszcze jedna związana z bezpieczeństwem:

1. Łatwiej je wyłamać

2. Podczas przymusowej ewakuacji utrudniają wyjście - w domku jest to niewielka uciążliwość, ale jednak (dlatego we wszelkich budynkach użyteczności publicznej drzwi wejściowe otwiera się na zewnątrz, aby otwierały się pod naporem i nie trzeba się cofać, żeby je otworzyć)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jak okna. pozdr adam

Są plusy i minusy drzwi otwieranych na zewnątrz. Ja wybrałem otwierane do wewnątrz, ponoć wtedy zawiasy są w środku i trudniej sie włamać przez drzwi, choć łatwiej i tak przez okno :) Otwierając drzwi jak ktoś przyjdzie można kogoś walnąć drzwiami :) Przy otwieraniu do środka, śnieg czy deszcz z drzwi zleci nam do wiatrołapu. pozdr adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...