Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

W takim domu będziesz potrzebował 1,5-3 Kw mocy !!!

Można kombinować z kotłami stałopalnymi,kozami itp.

Ale musisz mieć te urządzenia dobrze dopasowane do potrzeb ALBO postawić coś co zeżre nadmiar energii i jej nie zmarnuje.

Można bufor ale to w instalacji centralnej.

 

Osobiście cienko to widzę ,,,

Nie inaczej.

Ciężko będzie Ci dobrać urządzenie stałopalne (pelet) produkujące odpowiednią ilość energii dla domu o tej powierzchni w standardzie 3-litrowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli już szukasz analogii to raczej do retorty.

Podstawowa różnica w stosunku do kotła gazowego jest taka, że on pracuje od razu zadana mocą.

W paleniu praktycznie cały czas na 30% mocy z częstym przechodzenie w stan czuwania nie ma za dużo sensu.

Kocioł stałopalny, obojętnie jaki, pracuje efektywnie i ekonomicznie jeśli pracuje z mocą nominalną.

A w Twoim przypadku praktycznie nigdy nie pozwolisz mu rozwinąć skrzydeł. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozmów ze branżowymi sprzedawcami wynika, że "peleciaki" pokojowe mogą spalać zupełnie (efektywnie i ekonomiczne) małe ilości paliwa i wytwarzać mniejszą ilość energii. Dodatkowo każdą ilość energii (w zakresie 30%-100% nominalnej) dostarczają bardzo szybko.

Jednak chyba muszę przyjrzeć się pracy takiego pieca na "żywo" bo jeśli nie jest tak jak mówią to chyba te 1,5-3kW będzie trzeba dostarczać... farelką?;)

 

...albo grzałką w reku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej mocy nie wyssałem z palca.

Takie zapotrzebowanie wyszło mi poprzedniej zimy, mroźnej zimy ,,,

Sprawdzone w praktyce dla domu o powierzchni 110 m2 i spełniającym wymogi 4-litrowa !

 

Też się zastanawiałem nad kotłem 5 Kw i pilnowaniem tego wszystkiego.

Zainwestowałem jednak w centralne ogrzewanie, kupiłem masakrycznie przewymiarowany kocioł,połączyłem go z buforem ciepła i mam daleko w d.... ile w danej chwili chałupa potrzebuje.

Automatyka pogodowa za kilkaset zł załatwia resztę.

Jestem zadowolony z tych decyzji i dlatego odradzam to co proponujesz!

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim domu będziesz potrzebował 1,5-3 Kw mocy !!!

Można kombinować z kotłami stałopalnymi,kozami itp.

Ale musisz mieć te urządzenia dobrze dopasowane do potrzeb ALBO postawić coś co zeżre nadmiar energii i jej nie zmarnuje.

Można bufor ale to w instalacji centralnej.

Można też zamiast bufora zastosować ceramiczny akumulator ciepła.

Więcej na ten temat można znaleźć a tym Forum pod hasłem hypokaustum lub piecokominek.

Polecam też ten ARTYKUŁ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśniej przedstawię może swoje wymagania odnośnie ogrzewania domu "3 litrowego", którego zapotrzeb. wynosi 1,5-3kW; priorytetowo:

1. prostota i niski koszt instalacji,

2. prostota i niski koszt obsługi,

3. "zdrowie",

4. "przytulność",

z czego wynika:

- każda podłogówka też bo p.3. - Ona ma problemy z nogami i nie chcemy ryzykować.

 

Prechistoryczna bzdura, z czasów kiedy podłogówkę zasilana wodą o wysokiej temeraturze (taką wprost z kaloryferów), dzisiejsze podłogi są zdrowe i bezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko, cwu grzeję zasobnikiem 80 l tylko w taniej taryfie.

 

Często negujesz pompy ciepła, a ja za samo grzanie CWU prądem jak ty zapłaciłbym 1000zł. Całoroczny rachunek na CWU i CO wychodzi u mnie 1500. Więc zostaje tak jakby 500zł na ogrzewanie. Czyż to nie jest dom pasywny?:)

Projekt wybrałem sobie taki jaki chciałem, przy pasywnym to se ne da:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież pompy ciepła nie są drogie, trzeba tylko trochę poszukać i nie dać się wydoić jakimś tam firmom np. na V czy na I :)

Ale masz rację, że większość daje się strzyc aż miło :)

Wciskanie ludziom kolektorów nawet z tym śmiesznym jak się okazuje dofinansowaniem to jest dopiero strzyżenie :):):)

Edytowane przez Liwko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu.int a nie prościej zrobić sobie kawę lub odtworzyć jakieś piwo i poczytać wątek http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85 lub na skróty przejrzeć tylko obrazki z tego wątku zaczynając może od tego http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=1507868&viewfull=1#post1507868.

A TU chyba pierwsza foto relacja ze stawiania żwirowca.

 

j-j zapomniałeś już o wypadku czy dalej jesteś rekonwalescentem? ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. szkoło jest też pod wewnętrzną nosną

2. styro szedł na chudziaka

pzdr

 

dziękuje za szybka odpowiedź.

powiedz mi jeszcze co w takim razie ze ścianami działowymi ? odizolowywałeś je jakoś specjalnie, czy odpuściłeś ?

pytam, bo za dwa tygodnie zaczynają robić mi ściany, na nośne zastosuje ISOMUR ale zastanawiam się nad działówkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...