Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Naciągasz HenoK dla właścicieli PCi i solarków podobnie jak PCi mają "fory" w ŚE, co w pasywnym jest rozwiązaniem totalnie bezsensownym i psującym idee domu pasywnego, mającego być konkurencyjnym inwestycyjnie i tanim w eksploatacji.

15 kWh dotyczy nie pierwotnej ale zapotrzebowania na ciepło do celów grzewczych czyli strat ciepła (końcowej) a pierwotna odnosi się tylko do wartości 120 kWh/m2*rok całkowitego zapotrzebowania na energię. Podawanie teraz nagle że 15 pierwotnej to sprzadanie idei pasywnej pod producentow modnych niepotrzebnych urządzeń w takich domach.

taka nadinterpretacja powoduje że jak sobie weźmiesz pakiet zielony z enea to masz nagle dom pasywny mimo że miałeś 5- litrowy co jest oczywistą nieprawdą

Dom nie ma się stawać pasywnym w zależności od źródła ciepła albo dostawcy albo pakietu, ma nim być bez względu na to wszystko. Tak samo dotyczy to cwu i nowych mieszkańców. Bo pasywny to najlepiej singiel.

Zresztą jakis czas temu jeszcze to wiedziałeś i rozsądniej na to patrzyłeś a teraz jakoś "spoważniałeś" i masz jakieś przekupne podejście ;)

 

pzdr

Co prawda nie napisałem ani słowa o kolektorach słonecznych, czy pompach ciepła, ale chyba masz rację, "zagalopowałem się" :oops:

Sam nie tak dawno pisałem : http://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=9848&view=findpost&p=99874

Założeniem domu pasywnego jest zużycie nie więcej jak 15kWh/m2 energii rocznie na ogrzewanie i nie więcej jak 120kWh/m2 energii pierwotnej rocznie. W przypadku zużywania tylko energii elektrycznej oznacza to nie więcej jak 40kWh/m2 energii elektrycznej rocznie.

Poprzedni post usunąłem, bo niestety wprowadzał w błąd :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam j-j, na wstępie pragnę pogratulować domu, wytrwałości i efektu, który jest piorunujący.

Mam jednak kilka może prostych pytań, lecz nie znalazłem na nie odpowiedzi w całym wątku.

Więc:

1) możesz podać poszczególne warstwy podłogi i ich grubości począwszy od GWC, łącznie z izolacjami tj. folie itp.?

2) czy ocieplenie ścian styropianem 30cm robiłeś w dwóch warstwach (np. 20cm +10cm)?

3) na zdjęciach wygląda na to, że ocieplenie ścian fundamentów wystaje ponad ocieplenie ścian budynku, jeśli już to rozwiązałeś to w jaki sposób, czy po prostu tak ma być u Ciebie?

4) czy uważasz, że brak wiersza ze szkła piankowego drastycznie zwiększyłoby straty ciepła,a co za tym idzie wzrost zużycia energii?

5) czy przez nieocieploną od wewnątrz ściankę szczytową nie masz strat ciepła, tzn. czy nie stanowi ona mostka termicznego? Pytam o to, ponieważ przeczytałem niedawno pewien post, w którym ktoś właśnie zwrócił na to uwagę i zaproponował, aby tą ściankę wykonać np. z drewna. Nie wiem czy dość precyzyjnie przekazałem o co mi chodzi ;)

Edytowane przez michaell
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W środku zimy w energooszczędnym już może być lepiej ale w pasywnym gdzie nawet w ostrą zimę (przy np. -18oC) wystarczy ok. 3-4h dogrzewania dziennie (ok 14kWh) to niestety nie ma co promieniować. pzdr

 

A nie myslales o promiennikach podczerwonych? nie znam nikogo kto by ich uzywal, ale one wlasnie sa do promieniowania no i maja male moce (w sam raz do pasywnego, mysle).Co prawda nie dadza milego dla oka obrazu ognia z kominka, ale chyba taniej wyjda.(tez w ramach testu myslalem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witaj J-J

Dzis zrobiłam pomiar temperatury w moim pasywniaku który jeszcze jest niezamieszkany i przy 0 stopniach na zewnatrz w domu nigdy niczym ogrzewanym było 12,8 stopnia +. Chcę kupić biokominek i trochę potestować w mrozy, ciekawe jakie będą wyniki...

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blue_Angel, mozesz napisac wiecej o swoim domu? Tzn jaki projekt, rozwiazania, ocieplenie?

 

j-j, czy sciany fundamentowe masz ocieplone od wewnatrz?

 

Moj projekt indywidualny "sie robi". Ma byc oczywiscie prawie-pasywny (dobrze byloby bez "prawie"). Super, ze jest coraz wiecej ludzi z ktorych doswiadczenia mozna korzystac :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny to niejest żaden wybryk natury to tylko fizyka której dzieciaki niechca sie uczyc w szkole ;)

zaprojektowałem dla siebie dom pasywny (z tego co wiem to pierwszy w polsce w IV strfie klimatycznej) i uważm że wcale nie musi być duzo droższy od tradycyjnego domu budowanego dla "sasiadów". Zdecydowałem się na dom pasywny w systemie szkieletu drewnianego (klasycznego) a nie to co w polsce nazywaja różni "eksperci" domem szkieletowym. Budowe domu pasywnego nalezy zaczać na etapie projektowania do da pewność że bedie to dom faktycznie pasywny. Powiem nawet więcej działke nalezy kupowac juz pod kontem budowy budynku pasywnego.

Dogadałem sie z gościem w sprawie kupna drewna i gośc okazał się nierzetelnym dostawcą a podejrzewam że może i oszustem ale o "tym potym".

jeż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom pasywny to niejest żaden wybryk natury to tylko fizyka której dzieciaki niechca sie uczyc w szkole ;)

zaprojektowałem dla siebie dom pasywny (z tego co wiem to pierwszy w polsce w IV strfie klimatycznej) i uważm że wcale nie musi być duzo droższy od tradycyjnego domu budowanego dla "sasiadów". Zdecydowałem się na dom pasywny w systemie szkieletu drewnianego (klasycznego) a nie to co w polsce nazywaja różni "eksperci" domem szkieletowym. Budowe domu pasywnego nalezy zaczać na etapie projektowania do da pewność że bedie to dom faktycznie pasywny. Powiem nawet więcej działke nalezy kupowac juz pod kontem budowy budynku pasywnego.

Dogadałem sie z gościem w sprawie kupna drewna i gośc okazał się nierzetelnym dostawcą a podejrzewam że może i oszustem ale o "tym potym".

jeż

Ten dom pasywny o powierzchni 60m2 projektujesz już ponad 4 lata : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?59176-Co-o-tym-s%C4%85dzicie&p=1185215&viewfull=1#post1185215 ;). Jak widać zaprojektowanie takiego domu nie jest zadaniem trywialnym.

Czekamy na jego relację z jego realizacji :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...