Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Mój dom pasywny (?) w praktyce- już go użytkuję


Recommended Posts

Ten biokominek się by przydał ale od polowy listopada lecę na kablach bo żona jest obecnie wyczulona na wszystkie nawet niewyczuwalne :) zapachy- zwiększą mi się zyski bytowe za 7 m-cy.

Przyjmij więc wstępne gratulacje !:)

 

A to dla poprawienia humoru.

Dzwoni Rosjanin mieszkający na Syberii do kuzyna w USA.

- U nas wszystko w porządku i zima tego roku nawet nie taka sroga. Temperatura praktycznie nie spada poniżej 20 stopni.

Kuzyn odpowiada ze zdziwieniem w głosie:

- W naszej TV mówili że u was jest -40 stopni.

- No chyba że na dworze - odpowiada Rosjanin.

:D:rotfl:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

myśle, ze j-j badał juz dwa miesiące wcześniej wpływ róznych czynników na podniesienie komfortu temperaturowego w pasywniaku, w tym energię uwalnianą podczas tworzenia się wiązań między dwoma cząsteczkami, energię uwalnianą na sposób pracy i td. Co więcej, domniemam, że on to zrobił z premedytacją, co by podwyższyć zyski cieplne bytowe, a że stworzył sobie w chałpie warunki laboratoryjne, to jego szeroko zakrojone prace badawcze nie mogły być skazane na porażkę, no nie mógł nie trafić w ........sedno ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi kwokami to już dumam przy okazji dokupienia kolejnych lamp w domu bo oświetlenie jeszcze nie gotowe.

 

moze rzeczywiscie oswietlenie conieco pomoze, zolty kolor chyba najcieplejszy:) a jak nie to tylko te promienniki podczerwone zostaja chyba.

Jakie to szczescie ze moge czerpac z Twych doswiadczen zanim sie wybuduje.Niech Ci Bog w dzieciach wynagrodzi.........

Gratuluje kolejnego zrodla ciepla :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j a nie próbowałeść częściowo gdzieś wyłączyć ogrzewanie tak aby reszta musiała działać dłużej i wyższą temperaturą ? Może masz takie miejsca, że można je wyłączyć a nadrabiać innymi ?

U siebie widzę dużą różnicę przy nagłym ociepleniu na zewnątrz. Jak jest zimno to podłoga jest lekko ciepła ale jak się nagle ociepli to temp. zasilania spada i to się trochę odczuwa. Dużo zależy od stanu psycho-fizycznego :)

powodzenia, gratuluję, pozdrawiam

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j-j a jaki masz pionowy rozkład temperatury? Czy to nie jest tak, że zyski cieplne uciekają do góry, a na poziomie stóp masz temperaturę relatywnie niską?

Ja w gierkowskim, nieocieplonym pudełku mam teraz najczęściej 23stopnie na poziomie barków, a po podłodze snuje się nie więcej niż 19stopni. I, jeśli chodzimy bez ciepłych papci, jest nam zimnawo.

Paradoksalnie, w pasywniaku może występować równie niekorzystny rozkład temperatur.

Może jakiś wiatrak mieszający powietrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde,

Z odczuwaniem temp zauważyłem dokładnie to samo: 20 stC przy wyłączonym grzejniku to zupełne inne 20StC przy wlączonym. Człowiek to jedenak takie zwierze przyzwyczajoen do ogniska. :-) Czyli lepiej by było gdyby dom grzać ciągle ale mocą dostaosowaną do aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Zastanawiam się czy nadmuch cieplejszego powietrza z wentylacji (tak ze 22 -23 stC) nie poprawiłby radykalnie odczucia ciepła. Bo WM spełnia ten warunek: mało ale ciągle.

U mnie problem jest mniejszy bo chałupa jest 3 litrowa więc grzejniki i tak grzeją dlużej. Problem odczuwam wieczorem gdy po całym dniu zyski wyłączają grzejniki. Niby 20 st a bieganie w krótkim rękawie nie jest juz takie radosne jak rano przy tej samej temp a włączonych grzejnikach. Fakt że wtedy ratujemy sie kominkiem i po problemie. Ale jednak mnie to nurtuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że w pasywnym to inna ilość powietrza ale należy też spojrzeć na to ze strony rachunków. Może lepiej trzymać nawet te 21-22oC i zaplacić troszkę więcej niż płacić 2 razy więcej za sezon bo wentylacja chodziłąby i dogrzewała w zwykłej taryfie.

pzdr

 

nie bardzo rozumiem - wentylacja i tak dziala "na okragło" bez wzgledu na taryfe a dogrzanie powietrza ze reku mozna by (chyba)osiagnac jakas nagrzewnica wodna (z bufora naladowanego w taniej taryfie). Oczywiscie jakies opory wieksze beda (i przyznam sie szczezrze nawet nie wiem jak to policzyc :( ) iles prądu wiecej dla malej pomki, ale mysle ze koszt by nie byl 2 razy wiekszy. Oczywiscie to czyste teoretyzowanie bo nie wiem czy tak mozna dogrzewanie rozwiazac - pewnie powiekszylby sie problem suchosci powietrza..........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mialem na mysli zebys przerabial - zle sie wyrazilem.

Zastanawialem sie tylko czy takie cos podziala w swietle tego co coulignon napisal - ja dopiero planuje wszystko i chce miec bufor 1000l grzany nocna taryfa wiec naped tej nagrzewnicy wiele by mnie nie kosztowal.U Ciebie rzeczywiscie nie ma sensu :)

20 zl rocznie za 1oC wiecej ....... ale jestes policzony ! pozazdroscic takich wynikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie brałem pod uwagę buforu i nagrzewnicy wodnej.

Taniej byłoby podnieść temp. do 22oC niż przerabiać całą instalację.

Różnica temperatur wielkości 1oC kosztuje mnie rocznie ok 20 zł (440 zł za zeszły pierwszy sezon a średnia roczna zimowa różnica temperatur wewnątrz/zewnątrz to 20 oC) więc za ok. 40 zł rocznie nie mam ochoty przerabiać się na dogrzewanie wodne :).

pzdr

To dlaczego nie podniesiesz do 22oC, napewno bedzie duzo przyjemniej, żona sie ucieszy do kwadratu. ja zawsze byłem zwolennikeim temp. w domu 19-20 teraz widze że zycie mnie przyzwyczaiło. Teraz uważam że 22 to optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego nie podniesiesz do 22oC, napewno bedzie duzo przyjemniej, żona sie ucieszy do kwadratu. ja zawsze byłem zwolennikeim temp. w domu 19-20 teraz widze że zycie mnie przyzwyczaiło. Teraz uważam że 22 to optimum.

 

Witam

Z poprzednich postów j-j w temacie wynika, że nie chodzi o podniesienie temperatury w domu, lecz o komfort cieplny wieczorem, którego nie rozwiąże bez bezpośredniego promieniowania cieplnego. Ponieważ ogrzewanie ma elektryczne w nocnej taryfie. Doświadczenia z biokominkiem daja komfort cieplny, lecz podnoszą koszty i zwiekszają bilans energetyczny jego domu pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...