Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Przepisy obiadowo-deserowe Pań z koła :)))


Perłóweczka

Recommended Posts

Kochani!

 

Pisałam wyzej, że macie jakies przepisy na kabaczki (cukinie) .... poszperałam rózniutkie przepisy w neciku i na co natrafiłam?

 

Na dżem z kabaczka, cukinii bądź dyniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii....

 

Sprawdziłam... jest na serio pyszny....

 

Przepis Agulek74 z Wielkiego Żarcia. Żeby nie było, że ukradłam:)

 

Dżem z cukinii, kabaczka (dyniiiiiiiiiiiii)

 

Składniki

5 kg cukinii

1 kg cukru

4 galaretki pomarańczowe lub cytrynowe

5 łyżeczek kwasku cytrynowego

1 olejek pomarańczowy lub cytrynowy - ja dodałam pomarańczowy do pomaranczowych galaretek -jak ten duzy flakonik to pół, te małe - cały.

 

Cukinie obrać i wydrążyć nasiona.Połowę cukinii pokroić w kosteczkę a drugą połowę zetrzeć na tarku o dużych oczkach.Smażyć aż zgęstnieje.Pod koniec smażenia gdy dżem będzie gęsty i jednolity dodać cukier,galaretki ,kwasek i olejek.Całość smażyć jeszcze 30 minut.Nakładać do słoików i szybko zakręcać.

 

Moje uwagi: ja pokroiłam wszystko w kostkę, nie tarłam, a gdy gotowały się w garze, to ubijakiem do ziemniaków gniotłam. Taki dżem robiłam z kabaczków i cukinii, w pomarańczowej galaretce i olejku. Smakuje jak pomaranczowy dżem, który super smakuje w kawałkach z budyniem, w deserach, w nalesnikach. Ja nie pasteryzowałam, a dżem wisi w powietrzu w słoiku, nie opadł na dno. Proponuję go np. przed podaniem w deserze schłodzić w lodówce.

 

Kabaczki, cukinię w kostakch rzucałam do garka bez wody, ale pół kg cukru sypnełam zaraz gdy sie zagotowało, wtedy puszcza soku wiecej, kolejne pół kg cukru dodałam wraz z galaretkami i olejkiem. Ja miałam kwas cytrynowy, wiec dałam 2 łyżeczki.

 

Smacznego:)

Edytowane przez taka_ja & taki_on:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 164
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A oto przepis na piernik taki staropolski:)

 

Ciasto na staropolski piernik nalezy przygotowac kilka tygodni przed pieczeniem i upiec co najmniej 1,5 tygodnia przed swietami. Surowe ciasto musi dojrzewac co najmniej 2 tygodnie na dole lodowki.

 

Do upieczenia piernika potrzebujemy:

- 1/2 kg miodu

- 2 szklanki cukru

- 25 dag masla

- 1 kg maki pszennej

- 3 cale jaja

- 3 lyzeczki sody oczyszczonej

- 1/2 szklanki mleka

- 1/2 lyzeczki soli

- 2-3 lyzeczki przypraw korzennych (cynamon, gozdziki, galka muszkatalowa, imbir) - w Polsce mozna kupic gotowa przyprawe do piernika

- orzechy wloskie + 3 lyzki skorki pomaranczowej (jak kto lubi)

 

1)

Miod, cukier i maslo powoli podgrzewamy, doprowadzajac niemal do zagotowania, nastepnie studzimy.

Do chlodnej masy miodowej dodajemy stopniowo, wyrabiajac reka, make, jaja, sode rozpuszczona w mleku i przyprawy.

Nastepnie dodajemy garsc pokruszonych orzechow i skorke pomaranczowa usmazona w cukrze.

 

Bardzo starannie wyrobione ciasto wkladamy do kamionkowego lub emaliowanego (ja wkladam do szklanego) naczynia, przykrywamy sciereczka i wstawiamy na dol do lodowki, aby dojrzewalo.

 

2)

Po co najmniej 2 tygodniach dojrzale ciasto dzielimy na 2-3 czesci i po rozwalkowaniu wkladamy do wysmarowanych tluszczem blach i pieczemy w srednio nagrzanym piekarniku ok. 50 minut.

 

UWAGA!!!

Ciasto bezposrednio po upieczeniu jest bardzo twarde, ale po okolo tygodniu kruszeje (wtedy przekladamy powidlami sliwkowymi) i niemal rozplywa sie w ustach.

 

Dziewczyny - moj piernik juz dojrzewa w lodowce. Jeszcze jest czas ale zachecam do robienia....

 

Jeszcze sie nie zdarzylo zeby ten piernik nie wyszedl a dzieki temu,ze dojrzewa tak dlugo jest nieporownywalny do zadnego innego...Polecam

 

Przepis pochodzi ze strony We dwoje - Joanna36 ( nie ja:))

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...