Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich,

 

Przeczytałem cały temat związany z Z34 i jestem przekonany co do tego projektu w 99%;)

 

Budowę rozpoczynam w przyszłym roku w marcu. Obecnie czekam na wydzielenie działki, planowany termin styczeń 2016.

Buduję się w pięknej kotlinie Kłodzkiej.

 

Zmiany jakie chcę wprowadzić:

- zamiana wiatrołap kotłownia (muszę mieć wejście z innej strony z boku domu)

- wydłużenie o 1m (wiekszy salon i kuchnia)

- 3 okna dachowe( łazienka, pokój i pokój wszystko od zachodu)

- zmiana kierunku schodów (bez ścianki działowej)

- likwidacja słupa

-likwidacja podcienia

-podniesienie ścianek kolankowych do 1m

- wygospodarowałem schowek na poddaszu

 

Zastanawiam się jeszcze nad garażem, ale to nie jest priorytet.

Dziękuję wszystkim za ogrom wiedzy budowlanej jaką nabyłem czytając ten wątek:)

 

Zastanawiam się co wybrać jako system grzewczy. To co mnie zaskoczyło to fakt, że nikt nie postawił na pompę ciepła powietrze-woda.

Ja poważnie myślę nad tym rozwiązaniem bo przekonuje mnie wygoda tego rozwiązania. Szukam teraz jak najwięcej informacji o PC P-W i chcę przeanalizować koszty kotłowni w porównaniu do ekogroszku jak również koszty eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich,

 

Przeczytałem cały temat związany z Z34 i jestem przekonany co do tego projektu w 99%;)

 

Budowę rozpoczynam w przyszłym roku w marcu. Obecnie czekam na wydzielenie działki, planowany termin styczeń 2016.

Buduję się w pięknej kotlinie Kłodzkiej.

 

Zmiany jakie chcę wprowadzić:

- zamiana wiatrołap kotłownia (muszę mieć wejście z innej strony z boku domu)

- wydłużenie o 1m (wiekszy salon i kuchnia)

- 3 okna dachowe( łazienka, pokój i pokój wszystko od zachodu)

- zmiana kierunku schodów (bez ścianki działowej)

- likwidacja słupa

-likwidacja podcienia

-podniesienie ścianek kolankowych do 1m

- wygospodarowałem schowek na poddaszu

 

Zastanawiam się jeszcze nad garażem, ale to nie jest priorytet.

Dziękuję wszystkim za ogrom wiedzy budowlanej jaką nabyłem czytając ten wątek:)

 

Zastanawiam się co wybrać jako system grzewczy. To co mnie zaskoczyło to fakt, że nikt nie postawił na pompę ciepła powietrze-woda.

Ja poważnie myślę nad tym rozwiązaniem bo przekonuje mnie wygoda tego rozwiązania. Szukam teraz jak najwięcej informacji o PC P-W i chcę przeanalizować koszty kotłowni w porównaniu do ekogroszku jak również koszty eksploatacji.

 

witaj,ja intensywnie myślę pellet vs pompa ciepła powitrzna,wyceny mam takie:

kocioł na pellet + zbiornik wody +robocizna+cały dom podłogówka = 29.500

z czego kocioł ok 8tys zł

pompa ciepła 20tys Panasonica 7-9kW.

Podał bym Ci link do forum ,ale ja po czytaniu tego forum jeszcze bardziej nie wiem co chcę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,ja intensywnie myślę pellet vs pompa ciepła powitrzna,wyceny mam takie:

kocioł na pellet + zbiornik wody +robocizna+cały dom podłogówka = 29.500

z czego kocioł ok 8tys zł

pompa ciepła 20tys Panasonica 7-9kW.

Podał bym Ci link do forum ,ale ja po czytaniu tego forum jeszcze bardziej nie wiem co chcę:)

 

Też rozważałem pellet, ale poczytałem i opinia jest taka, że na początku pellet był w miarę tani i opłacalny, a teraz cena mocno poszła w górę i niestety nie jest to opłacalane:/

 

Jeśli chodzi o pompę ciepła to myślę, że do naszego domku 7kW by wystarczyła. Taką można już kupić za ok 15 tys.

Czyli według twoich wyliczeń system z pompą ciepła będzie droższy od systemu z kotłem na pellet o 12tys? Trochę dużo, jakby to była różnica 7 tys (pompa za 15 tys) to myślę, że warto jednak kupić pompę. W przypadku PC odchodzi koszt komina ok 5 tys więc ta różnica jest niewielka.

Trzeba to przemyśleć, ale jeśli koszty nie są dużo większe to dziwi mnie, że nikt z tego tematu nie montował PC, a trochę osób budowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też rozważałem pellet, ale poczytałem i opinia jest taka, że na początku pellet był w miarę tani i opłacalny, a teraz cena mocno poszła w górę i niestety nie jest to opłacalane:/

 

Jeśli chodzi o pompę ciepła to myślę, że do naszego domku 7kW by wystarczyła. Taką można już kupić za ok 15 tys.

Czyli według twoich wyliczeń system z pompą ciepła będzie droższy od systemu z kotłem na pellet o 12tys? Trochę dużo, jakby to była różnica 7 tys (pompa za 15 tys) to myślę, że warto jednak kupić pompę. W przypadku PC odchodzi koszt komina ok 5 tys więc ta różnica jest niewielka.

Trzeba to przemyśleć, ale jeśli koszty nie są dużo większe to dziwi mnie, że nikt z tego tematu nie montował PC, a trochę osób budowało.

 

Zależy jaka pompa, ale pod gruntową to trzeba jeszcze odwiert doliczyć. Chyba że powietrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę. Czy budował ktoś z34 w okolicach kotliny kłodzkiej i umożliwiłby nam zobaczenie domku na żywo?

Przeczytałem cały temat i dużo wiem o projekcie, ale brakuje mi jeszcze tej "kropki nad i":) Szczególnie zależy mi na tym żeby zobaczyć wielkość salonu w realu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę. Czy budował ktoś z34 w okolicach kotliny kłodzkiej i umożliwiłby nam zobaczenie domku na żywo?

Przeczytałem cały temat i dużo wiem o projekcie, ale brakuje mi jeszcze tej "kropki nad i":) Szczególnie zależy mi na tym żeby zobaczyć wielkość salonu w realu.

 

Kolega Puri?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście biorę pod uwagę tylko pompę powietrzną. Pompa gruntową to już ogromny koszt inwestycji, a dla małego domu jak z34 nigdy się nie zwróci ;-)

 

Hej, ja działam w branży chłodniczo, klimatyzacyjno grzewczej i też zastanawiałem się nad pompą, mam dostęp do takowych pomp z dużym rabatem (wybrałem jednak rbr ) ale prawda jest taka, że jedynym sensownym wyborem jeśli chodzi o pompę powietrze - woda jest mitsubishi zubadan, reszta to szrot (wychwalane przez handlowców), niestety ten zubadan też jest specjalnie "wyzyłowany" przez producenta aby był "dobrym" wyborem jednakże powoduje to zmniejszenie żywotności sprężarki (serca i najdroższego elementu pompy) do 5-8 lat (o ile tyle wytrzyma). Trzeba się liczyć z min. 2 serwisami rocznie takowej pompy (koszt bez napraw ok. 300zł/ za przegląd). Ale z doświadczenia wiem, że serwisanci częściej zaglądają do klientów i sporo kasują. 7kW spokojnie da rade. Każdy kupuje to co mu sie podoba i ja świadomie zrezygnowałem z pompy głównie ze względu na koszt zakupu (ok. 35tyś zł- tak!!! tyle kosztuje pompa warta uwagi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem sporo wątków na FM odnośnie pomp ciepła. Do domku o powierzchni ok 100m2 polecają np Panasonic aquarea split 5-7kw, do tego zasobnik Galmet i można się zamknąć w kwocie 20 tys. zł z montażem. Gwarancja 3 lata i 5 na sprężarkę, wymagany jest 1 płatny przegląd za 400 zł.

Dużo ludzi na forum chwali sobie te pompy.

Jak dom będzie dobrze ocieplony to myślę, że PC P-W da radę spokojnie, a koszt inwestycji wyjdzie trochę drożej niż w przypadku ekogroszku.

Najbardziej mnie martwi to co napisał kolega kloczkowski84: "żywotności sprężarki (serca i najdroższego elementu pompy) do 5-8 lat (o ile tyle wytrzyma)".

Warto się nad tym zastanowić, ale chciałbym na żywo zobaczyć jak działa taka pompa i jakie są realne koszty - zużycie prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja przerabiam ten temat od strony handlowej i serwisowej. Niestety spora część awarii jest spowodowana przez "fachowców" a właściwie ich niewiedzę. Ale często zaraz po okresie gwarancyjnym ludzie muszą spore pieniądze wyłożyć na awarie. Nic nie trwa wiecznie i nic nie jest bezawaryjne ale jak dla mnie pora na pompę jeszcze nie nadeszła, za kilka lat bardzo chętnie ale jeszcze nie teraz, rynek dopiero raczkuje i większość monterów (śmiem twierdzić , że nawet 80-90% z całości) uczy się na NAS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja przerabiam ten temat od strony handlowej i serwisowej. Niestety spora część awarii jest spowodowana przez "fachowców" a właściwie ich niewiedzę. Ale często zaraz po okresie gwarancyjnym ludzie muszą spore pieniądze wyłożyć na awarie. Nic nie trwa wiecznie i nic nie jest bezawaryjne ale jak dla mnie pora na pompę jeszcze nie nadeszła, za kilka lat bardzo chętnie ale jeszcze nie teraz, rynek dopiero raczkuje i większość monterów (śmiem twierdzić , że nawet 80-90% z całości) uczy się na NAS.

 

Czyli teoretycznie jakbym trafił na porządną firmę, która zna się na rzeczy i dobrze wszystko zainstaluje to jest szansa, że to będzie działać?

Myślisz, że instalacja pompy w przypadku naszego domku to będzie duże ryzyko? Ja mogę wydać do 10tys więcej na instalacje niż w przypadku ekogroszku bo chcę mieć pełną bezobsługowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli teoretycznie jakbym trafił na porządną firmę, która zna się na rzeczy i dobrze wszystko zainstaluje to jest szansa, że to będzie działać?

Myślisz, że instalacja pompy w przypadku naszego domku to będzie duże ryzyko? Ja mogę wydać do 10tys więcej na instalacje niż w przypadku ekogroszku bo chcę mieć pełną bezobsługowość.

 

Każdy wybiera to co chce, nie można nikomu sugerować wyboru, ja tylko piszę to co wiem :)

 

Pompa bardzo fajna sprawa przy założeniu , że wszedzie bedzie podłogówka (niski parametr), jak grzejniki to dodatkowo fotowoltaika (żeby koszty prądu nie wykonczyły) :) a i tak nie da rady podgrzać cieczy do 60 stopni no chyba ze chcemy pompe szybko (bardzo szybko) wykończyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic ma listę instalatorów certyfikowanych i jeśli chcesz mieć gwarancję to musi Ci jeden z nich zamontować pompę,więc ryzyko nie douczonych i mało ogarniętych montażystów raczej została wyeliminowana.Co do podłogówki to fakt najlepiej jak będzie wszędzie chociaż klimakonwektory można zamontować zamiast grzejników i też będzie latało bez problemów.Można też zrezygnowac z komina i już ta róznica sięzmniejsza,chociaż ja zrobiłem bo fakt nikt nie wie ile to podziała.

Co do żywotności sprężarek to przy normalnym użytkowaniu chodzą one 15-30 lat z tego co czytam w necie i się dowiaduję więc to chyba mocno zaniżona żywotność którą podajesz.

Byłem u sąsiada i ma taka t-capa 9kW bo większy dom i zadowlony ustawia temp i więcej go nie interesuje nic.Cięzko podać zuzycie prądu bo dom nie ocieplony taryfa budowlana itp.Przy moim zapotrzebowaniu na ciepło grzejąc tylko w jednej drogiej taryfie dziennej wyjdzie w skali roku około 2500zł ogrzewanie z cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie humusu - 350 zł

Przyłącze wodne - 800 zł (robiłem sam + koparka)

Prąd - 40 m kabla YAKXS 4x35 + skrzynka budowlana - ok 1000zł (robiłem sam + podbicie elektryka +150zł)

Zbrojenie + cement - 3800 zł - z tym, że zbrojenie kupione na cały dom tj. fundament + strop i cementu paleta 1400 kg

33 m3 betonu B20 + 2,5 godziny pracy pompy - 7600 zł (powinno wyjść jakieś 3 m3 mniej, ale koparkowy porobił takie koryta, że można blok postawić :( )

Robocizna - 4 tys. zł - ale to już na gotowy stan zero.

Piach na chudy beton pod ławy - 450 zł - 18 ton

W tym tygodniu ma przyjechać bloczek 750 szt., 2 zł sztuka- 1500zł

Szukam obecnie piachu do murowania i zasypania w dobrej cenie.

 

Co do zmian:

Poszerzony o 1m

Kolankowa 1,2 m

Doklejony garaż

Schowek na górze

Zlikwidowany podcień

Brak kominka

Kotłownia w garażu

Większa sypialnia z garderobą podzielona na dwa pokoje

Edytowane przez Michał Kowalczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...