Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Moge sie podzieli

 

Maziolo jeśli mogę to tak:

-rezygnacja z dwóch okien dachowych w pokojach

Zastanów się dwa razy. Ja gdy mam zaciągnięte rolety dachowe uważam że jest stanowczo za ciemno w pokojach dzieci na górze, gdy zostaje jedno widne okno 120x90

 

-w łazience na górze bedzie tylko jedno okno

Tez tak mamy, jest ok

 

-powiekszenie okien bocznych w pokojach na górze

Co nie zmienia faktu ze wraz z ruchem slonca może być ciemno w pokojach, a i pokój będzie mniej ustawny.

 

-dodatkowy schowek obok schodów na górze

Sprawdza się idealnie! Mały, wąski ale graty miesci.

 

-likwidacja podciecia

Tu akurat ile inwestycji tyle zdan, osobiście uważam że właśnie ten podcień daje urokowi całej bryle domu, bez niego wygląda (bez urazy) jak zwykła stodoła, (niedajborze przedłuzona o garaz!) jakich miliony.

A te 0,5 metra w przedsionku nic nie zmieni.

My mamy jak w projekcie, i spokojnie ubieramy się w 4 osoby. Na stałe mieszka tam tez pies, jest wejście do kotłowni i wielka zabudowana szafa.

 

-poszerzenie z dwóch stron o metr całego domu

Tu już nie mam zdania, zweryfkuj tylko czy nie będziesz musiał wtedy okien od frontu przesuwać dla symetrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

-rezygnacja z dwóch okien dachowych w pokojach

Zastanów się dwa razy. Ja gdy mam zaciągnięte rolety dachowe uważam że jest stanowczo za ciemno w pokojach dzieci na górze, gdy zostaje jedno widne okno 120x90

 

U nas także wywaliliśmy okna dachowe, a zamiast nich powiększyliśmy okna w ścianach i mamy 150cm szerokie. Ściana skierowana za zachód i w pokojach jest bardzo widno! Oszczędności to jakieś 2000zł na każdym dachowym, dopłata do większych okien jakaś śmieszna. Dodatkowo czy kiedyś próbowaliście spać w pokoju z oknem dachowym podczas deszczu? Nie polecam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DaGGi-D1 spalanie u Was nieźle, u nas idzie 5 worków ekogrochu po 25 kg mamy 22-24 stopnie , projekt bez zmian w metrażu domu, jedynie zlikwidowany podcień. Odpowiem na temat salonu , to prawda wystarczy dla 4 osób, jest dosyć przestronnie , myślałam ,że będzie mniej miejsca.Mamy jeszcze kominek. :) Natomiast jeśli ktoś chce wstawić wielki narożnik i stół to niestety nie ma takiej możliwości. Z okien dachowych też bym nie zrezygnowała, dają dużo światła, w łazience jedno wystarczy. Pokoje na górze są bardzo przestronne, dzieci mają tam swoją przestrzeń, łazienka jest duża, schowek obowiązkowo.Pokój na dole jako sypialnia - super. Domek jest naprawdę przytulny i wystarczający dla naszej czwórki.:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas także wywaliliśmy okna dachowe, a zamiast nich powiększyliśmy okna w ścianach i mamy 150cm szerokie. Ściana skierowana za zachód i w pokojach jest bardzo widno! Oszczędności to jakieś 2000zł na każdym dachowym, dopłata do większych okien jakaś śmieszna. Dodatkowo czy kiedyś próbowaliście spać w pokoju z oknem dachowym podczas deszczu? Nie polecam...

 

Nie przesadzaj okno o tych wymiarach 140x78 z opierzeniem można kupić od 700zł za montaż zapłacisz to sam praktycznie co za położenie m2 dachówki.Ja akurat bardzo lubie zasypiać gdy w okno wali deszcz:) dają bardzo dużo siatła i żadne powiększenie okna na pewno takiego nasłonecznienia nie da.Po za tym dodają klimatu na poddaszu:) z minusów to może to ,ze jak nie masz rolety to w lato się grzeje pokój dodatkowo przez to okno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj okno o tych wymiarach 140x78 z opierzeniem można kupić od 700zł za montaż zapłacisz to sam praktycznie co za położenie m2 dachówki..

 

Nie obraź się ale nie chcę wiedzieć co za okno kupujesz z opierzeniem i pakietem ciepłego montażu za 700zł ;) Generalnie dobrej klasy ciepłe okno z całym pakietem jest nie do kupienia poniżej 1200-1300zł, montaż u nas kosztuje od 250zł więc może przesadziłem z tymi 2000zł.

Aspektów audiowizualnych nie będę w sumie więcej komentował bo to w zasadzie kwestia gustu ;)

Ale przy bezzasadności montażu okien dachowych w pokojach o powierzchni 10m2 będę się upierał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezzasadnością bym tego nie nazwał nawet jakby pokój miał 6 m2 ... wszystko zależy od indywidualnej potrzeby ja i małżonka bardzo lubimy światło dzienne więc nie rezygnowaliśmy z tych okien chociaż fakt pare złotych kosztowały... ja mam takie za 1000-1200 Fakro z opierzeniem i wentylacją w ramie więc można ,a wykonawca mówił czy są okna czy nie cena ta sama za cały SSO ,Tak więc są za i przeciw jak zawsze trzeba zadecydować samemu:) tego się nauczyłem w trakcie mojej budowy :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge sie podzieli

 

Maziolo jeśli mogę to tak:

-rezygnacja z dwóch okien dachowych w pokojach

Zastanów się dwa razy. Ja gdy mam zaciągnięte rolety dachowe uważam że jest stanowczo za ciemno w pokojach dzieci na górze, gdy zostaje jedno widne okno 120x90

 

-w łazience na górze bedzie tylko jedno okno

Tez tak mamy, jest ok

 

-powiekszenie okien bocznych w pokojach na górze

Co nie zmienia faktu ze wraz z ruchem slonca może być ciemno w pokojach, a i pokój będzie mniej ustawny.

 

-dodatkowy schowek obok schodów na górze

Sprawdza się idealnie! Mały, wąski ale graty miesci.

 

-likwidacja podciecia

Tu akurat ile inwestycji tyle zdan, osobiście uważam że właśnie ten podcień daje urokowi całej bryle domu, bez niego wygląda (bez urazy) jak zwykła stodoła, (niedajborze przedłuzona o garaz!) jakich miliony.

A te 0,5 metra w przedsionku nic nie zmieni.

My mamy jak w projekcie, i spokojnie ubieramy się w 4 osoby. Na stałe mieszka tam tez pies, jest wejście do kotłowni i wielka zabudowana szafa.

 

-poszerzenie z dwóch stron o metr całego domu

Tu już nie mam zdania, zweryfkuj tylko czy nie będziesz musiał wtedy okien od frontu przesuwać dla symetrii.

 

Skomentowałabym tak samo.Może poza oknami w łazience. Dwa wyglądają rewelacyjnie, dają dużo światła. Jeśli nie trzeba ciąć kosztów to bym nie rezygnowała. Nie mogę coś wstawić zdjęcia ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Skomentowałabym tak samo.Może poza oknami w łazience. Dwa wyglądają rewelacyjnie, dają dużo światła. Jeśli nie trzeba ciąć kosztów to bym nie rezygnowała. Nie mogę coś wstawić zdjęcia ;/

 

Za duży pewnie format ,otwórz zdjęcie np.w point i zapisz a powinno sie do wymiaru potrzebnego zmniejszyć objętościowo.Ewentualnie w innym programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moge sie podzielić z wszystkimi zmianami jakie podjęłam zrobić

-rezygnacja z dwóch okien dachowych w pokojach

-w łazience na górze bedzie tylko jedno okno

-powiekszenie okien bocznych w pokojach na górze

-dodatkowy schowek obok schodów na górze

-likwidacja podciecia

-poszerzenie z dwóch stron o metr całego domu

I to na tyle ☺

Co myślicie o tym

 

 

Witam,

 

Okna dachowe - dzisiaj miałem pomiary termowizyjne i powiem szczerze rób jak najmniej okien dachowych, a najlepiej wcale ;). Okna dachowe to czarne dziury energetyczne:) u mnie niby są energooszczędne z znanej firmy, a i tak porażka i nie chodzi mi o montaż tylko o samo okno. Jeśli chodzi o jasność w górnych pokojach to ja mam tylko w ścianach szczytowych i jak dla mnie to wystarczy. Jak planujesz tam sypialnie to na pewno wystarczy, do spania światła człowiekowi nie potrzeba :)

 

Co do schowka to ja nie robiłem, ale za to mam pod schodami.

 

Likwidacja podcienia. Likwiduj, im prostsza bryła tym bardziej energooszczędna. Dom ma wyglądać jak kurnik żeby na grzędzie było ciepło :)

Ps. Jeśli Ci zależy na energooszczędności to balkonów tez nie rób, nic o tym nie pisałeś ale jakbyś się zastanawiał...

 

Wydłużenie po dwóch stronach - wydłużyłem o 0,5 metra od strony w salonu i uważam, że jakbym dał metr to było by lepiej. co do drugiej strony to chyba lepiej jak dasz metr ale na szerokość tam gdzie jest 7 metrów. Bryła domu będzie ładniejsza. Będziesz miał więcej miejsca w kotłowni/łazience/pokoju (niepotrzebne wykreśl).

 

Z mojej strony co mogę Ci jeszcze doradzić jak jeszcze masz możliwość jakichkolwiek zmian:

 

- Podnieś dom tak żeby Ci się zmieściło 15-20 cm styropianu w podłodze.

 

- Wszędzie podłogówka - niższa temperatura czynnika grzewczego = większa oszczędność

 

- Wentylacja mechaniczna - komfort ! zawsze świeże powietrze, jest czym oddychać. Co do oszczędności to nie licz na nie. Tylko komfort.

 

- Dodatkowe okno między salonem a kuchnią (w salonie nadmiar światła jest wskazana w przeciwieństwie do sypialni)

 

- Największe przeszklenia skieruj na południe, dach tak zaprojektuj żeby w lecie w południe zacieniał to przeszklenie, w zimie za to będzie Ci fajnie dogrzewało. Od północy jak najmniej przeszkleń.

 

- Ocieplenie ścian 15 - 20 cm jak murowane z BK, 20 - 25 cm jak ceramiki.

 

- Ocieplenie poddasza: skosy minimum 35 cm, sufit minimum 40cm.

 

- Ściany szczytowe zakończ tak aby minimum 20 cm wełny lub piany weszło na nie.

 

- Jak planujesz taras i schody wejściowe z betonu + później jakaś okładzina to nie pozwól fachowcom łączyć tego betonu z domem - mostek termiczny!

 

Na razie tyle mi przychodzi do głowy.

 

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez M^2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Okna dachowe - dzisiaj miałem pomiary termowizyjne i powiem szczerze rób jak najmniej okien dachowych, a najlepiej wcale ;). Okna dachowe to czarne dziury energetyczne:) u mnie niby są energooszczędne z znanej firmy, a i tak porażka i nie chodzi mi o montaż tylko o samo okno. Jeśli chodzi o jasność w górnych pokojach to ja mam tylko w ścianach szczytowych i jak dla mnie to wystarczy. Jak planujesz tam sypialnie to na pewno wystarczy, do spania światła człowiekowi nie potrzeba :)

 

Co do schowka to ja nie robiłem, ale za to mam pod schodami.

 

Likwidacja podcienia. Likwiduj, im prostsza bryła tym bardziej energooszczędna. Dom ma wyglądać jak kurnik żeby na grzędzie było ciepło :)

Ps. Jeśli Ci zależy na energooszczędności to balkonów tez nie rób, nic o tym nie pisałeś ale jakbyś się zastanawiał...

 

Wydłużenie po dwóch stronach - wydłużyłem o 0,5 metra od strony w salonu i uważam, że jakbym dał metr to było by lepiej. co do drugiej strony to chyba lepiej jak dasz metr ale na szerokość tam gdzie jest 7 metrów. Bryła domu będzie ładniejsza. Będziesz miał więcej miejsca w kotłowni/łazience/pokoju (niepotrzebne wykreśl).

 

Z mojej strony co mogę Ci jeszcze doradzić jak jeszcze masz możliwość jakichkolwiek zmian:

 

- Podnieś dom tak żeby Ci się zmieściło 15-20 cm styropianu w podłodze.

 

- Wszędzie podłogówka - niższa temperatura czynnika grzewczego = większa oszczędność

 

- Wentylacja mechaniczna - komfort ! zawsze świeże powietrze, jest czym oddychać. Co do oszczędności to nie licz na nie. Tylko komfort.

 

- Dodatkowe okno między salonem a kuchnią (w salonie nadmiar światła jest wskazana w przeciwieństwie do sypialni)

 

- Największe przeszklenia skieruj na południe, dach tak zaprojektuj żeby w lecie w południe zacieniał to przeszklenie, w zimie za to będzie Ci fajnie dogrzewało. Od północy jak najmniej przeszkleń.

 

- Ocieplenie ścian 15 - 20 cm jak murowane z BK, 20 - 25 cm jak ceramiki.

 

- Ocieplenie poddasza: skosy minimum 35 cm, sufit minimum 40cm.

 

- Ściany szczytowe zakończ tak aby minimum 20 cm wełny lub piany weszło na nie.

 

- Jak planujesz taras i schody wejściowe z betonu + później jakaś okładzina to nie pozwól fachowcom łączyć tego betonu z domem - mostek termiczny!

 

Na razie tyle mi przychodzi do głowy.

 

Pozdrawiam

Michał

 

Z oknami zgadzam się w 100 procentach nie wiem dlaczego ktos robi dziury w dachu żeby miec troch wiecej światła ? jak i tak w polskich warunkach zimowych nie sa w żaden sposób używane. Pszepraszam jesli ktoś myśli inaczej ale taki są fakty

Jeszcze coś okna cienką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...