Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

VIESSMANN - kotły gazowe: opinie, wymiana doświadczeń


Marcin.C

Recommended Posts

Czujniki są wpięte do bufora jeden do cwu mniej więcej w połowie wysokości bufora drugi do centralnego ogrzewania na dole bufora. W zasadzie mam tak ciepło w domu na tą chwilę mam 24 stopnie że układ grzewczy podłogówki nawet się nie załącza , Wygląda to tak że wystarczy że na buforze temperatura spadnie do około 60-65 stopni to od razu włącza się kocioł i dogrzewa bufor do 75 bez względu na faktyczne zapotrzebowanie jak by był na sztywno zaprogramowywany na taką temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wydaje mi się że możliwe są dwie opcje albo kocioł powinien pracować na z góry zaprogramowanej temperaturze w moim przypadku wystarczyło by 35 stopni , wtedy mieszacz obniżył by temperaturę do żądanej temperatury podawanej według krzywej cieplnej. Lub piec od razu sam dostosowywał by temperaturę do wskazania krzywej cieplnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz . Instalacja w całości podłogówka. Wszystko jest bezpośrednio wpięte w bufor .

Bufor 1000l z wężownicą cwu , do górnej części bufora wpięte zasilanie z kotła cwu , dolna część wpięte zasilanie podłogówki , oprócz tego do bufora wpięte kominek z płaszczem wodnym. Zamysł był taki żeby bez grzania kominkiem w buforze woda układała się warstwowo na górze do cwu obecnie nastawiona tem cwu to 40 stopni.

Dół miał grzać na temp wystarczajacej do grzania podłogówki czyli jakieś 30 stopni.

Bufor miał mieć tyle zapasu by po rozpaleniu kominka można było bufor naładować do wyższych tem i zgromadzić w nim ciepło.

Obecne nastawy krzywej 0.2 -2 czyli na podłogówkę powinna iść temp 23-24 stopnie , podłogówka na tą chwilę i tak się nie włącza bo cały czas mam wyższa jak ustawiona czyli 23 stopnie a pomimo to kocioł cały czas ładuje bufor do 75 stopni , niezależnie od potrzeb . Ustawienia mogę sprawdzić tylko proszę podać jaki kod mam sprawdzić ?

Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Dodam tylko że gdy był ustawiony cykl letni czyli tylko ciepła woda wszystko działało normalnie bufor nagrzewał się do max 45 stopni i to tylko górna część gdzie znajduje się wężownica.

Wszystko zgłupiało po włączeniu ogrzewania.

Edytowane przez Jaro106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do bufora mam wpięty jeden czujnik na dole zbiornika i to on pokazuje temp w zbiorniku zawsze około 70 stopni max 75 stopni .

Vitatrola mam ustawionego na okres zimowy czyli grzanie wody i ogrzewanie 23 stopnie nie znalazłem w nim funkcji ustawienia % wpływu na tem pomieszczenia obecnie pokazuje 23,3 stopnia i mieszacz na podłogówkę w ogóle się nie załącza . Z tego co zauważyłem mieszacz dopiero się uruchamia gdy tem jest poniżej 23 stopni. Z tym rozrysowaniem to miałbym problem bo w tej branży raczej jestem laikiem. Wydaje mi się że problem jest w tym że kocioł po włączeniu trybu zimowego na vitatrolu bez względu na faktyczne zapotrzebowanie czy temperaturę docelową na mieszaczu cały czas utrzymuje temperaturę bufora na max zamiast dostosować ją do temperatury zapotrzebowania mieszacza z podłogówki . W instrukcji gdzieś wyczytałem że to kwestia ustawienia palnika tu cytat z instrukcji:Temperatura wody w kotle jest ograniczana przez elektroniczny czujnik temperatury w sterowniku palnika.

Zakres regulacji temperatury na zasilaniu: od 20 do 74°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do bufora mam wpięty jeden który pokazuje tem wody cwu i drugi który jest wpięty na samym dole który pokazuje na kotle tem wody w buforze .

Z kotła idzie jeszcze jeden kabel do skrzynki która jest z kolei podłączona do mieszacza , pompy na obiegówkę i jeszcze jednego czujnika za pompą , oprócz tego idzie jeszcze drugie tyle kabli od sterownika z kominka z płaszczem wodnym ale on jest w tech chwili wyłączony. Instalacja trochę skomplikowana , wydaje mi się że kocioł jest ustawiony niezależnie od podłogówki to znaczy grzeje bufor n maxa czy jest taka potrzeba czy nie , gdy na sterowniku wyłączę ogrzewanie i zostawię tylko żeby była ciepła woda wszystko działa tak jak powinno bufor nagrzewa się do około 40 stopni. Ale po włączeniu ogrzewania nawet jak jest 25 stopni w pomieszczeniach to piec załącza się i grzeję na maxa aż bufor osiągnie tem około 75 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jak odczytujesz wartości temperatur na kotle, ile pokazuje Ci czujnik C.W.U, ile czujnik bufora? Czy czujnik bufora w kotle dokładnie ma taką nazwę, czy nazwany jest jako czujnik sprzęgła lub wspólnego zasilania? Po pracy postaram się zobaczyć do instrukcji, to jest już kocioł z dotykowym wyświetlaczem, czy jeszcze na przyciskach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie zmieniłem parametr kodowania

z 51:0 Instalacja ze sprzęgłem

hydraulicznym:

Wewnętrzna pompa

obiegowa jest zawsze

włączana przy zapotrzebowaniu na ciepło

na 51:2 Instalacja z podgrzewaczem buforowym wody

grzewczej:

Wewnętrzna pompa obiegowa jest włączana przy

zapotrzebowaniu na ciepło

tylko wtedy, gdy palnik pracuje.

Pompa obiegowa jest wyłączana z czasem dobiegu

 

i zmniejszyła się temperatura na buforze do 65 stopni zmniejszyła się moc kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W informacjach masz wszystkie dane, odnośnie temperatury, pracy pomp itd. Tam powinieneś odczytać temp. czujnika sprzęgła/ bufora. Nie znalazłem jeszcze w instrukcji opcji stałej temperatury dla buforu, wg mnie tu jest problem. W instrukcji str.86 masz współczynnik wpływu pomieszczenia B2: czym wyższa wartość tym kocioł patrzy bardziej na termostat pokojowy, spróbuj to ustawić i zobacz co się zmieni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmieniłem parametr b0:0 Ze zdalnym sterowaniem: Tryb grzewczy/praca zredukowana: Sterowanie pogodowe (wyłącznie w przypadku regulatorów pogodowych,

kodowanie zmieniać tylko

dla obiegu grzewczego z

mieszaczem)

Na b0:1 Tryb grzewczy: sterowany

pogodowo

Eksploatacja zred.: ze sterowaniem temperaturą pomieszczeń

Efekt taki że po użyciu dwóch wanien gorącej wody tem spadła na buforze z 65 na 50 stopni czyli coś drgnęło.

Tyle że tem dziś w domu podniosła się do 25 stopni bo było słonecznie obecnie 24 stopnie ale widzę że na podłogówkę obniżyła się tem zasilania trochę poniżej wskazań krzywej cieplnej więc jakaś automatyka zaczęła działać. Zobaczę do jutra jak to będzie się zachowywać .

Z góry dziękuję za cenne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze przed zmianą kodowania nalezy wejść w "diagnostykę" i odczytac temperatury istniejące i żądane. To jet podstawa która powie czemu kocioł pracuje. Jeżeli wyjdzie np, że żadana temperatura kotła np 70C to trzeba sprawdzać kolejne jaka jest żądana temperatura dla cwu (kocioł doda do niej 20K) i jaka jest żądana temperatura za mieszaczem (kociol doda do niej 8K). To będzie podstawa do oceny pracy instalacji. No chyba, że ktoś dodal jakies dodatkowe "zakłócenia" w postaci krecenia kodami wpływu temperatury pomieszczenie czy wymuszania pracy z zewnątrz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W panelu diagnostycznym wychodzi że temperatura zadana 35 stopnia a aktualna to 53. I tak o niebo lepiej po przed tymi zmianami co napisałem było zawsze 70 - 75 stopni.

Po dłuższej obserwacji tem zadana mocno się wacha od 15 do 35 stopni a rzeczywista od 50 do 55 stopni.

Edytowane przez Jaro106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...