Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

VIESSMANN - kotły gazowe: opinie, wymiana doświadczeń


Marcin.C

Recommended Posts

na dolnym czujniku 55 stopni na górnym jak nie używam wody to po pewnym czasie się temperatura wyrównuje i też dochodzi do 55 jak zaczynam używać ciepłej wody użytkowej to temperatura spada do okolo 45 stopni ale w zasadzie i tak nie zdąży załączyć się w kotle grzanie cwu bo od razu od dołu go dogrzewa , więc system nie działa prawidłowo. Temperatura wody podawanej do bufora jest około 20 stopni za wysoka od tej którą w panelu diagnostycznym pokazuje kocioł. Przyczyny nie znam , poza tym po tych korektach które dokonałem reszta działa w miarę ok krzywa ustawiona na 0,2 i 0 tylko nie mam pojęcia w jaki sposób vitatrol 200 wpływa na ustawienia krzywej to raczej zależności nie zauważyłem, piec bardziej bazuje na ustawionej krzywej jak na temperaturze w pomieszczeniu.

 

Dodam tylko że moje odczucie że czujnik nie reaguje może być czysto subiektywny , bo podłogówka grzeje płytę akumulacyjną jakieś 100 ton betonu na tym większości deska barlinecka więc wszelkie reakcje na miany są mocno opóźnione.

Edytowane przez Jaro106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 89
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok, sprawdź czy czujniki są zgodne z opisem w systemie, wyciągnij dolny czujnik, i zobacz czy temperatura wspólnego zasilania ( buforu, sprzęgła) pokaże Tobie temperaturę otoczenia. Później sprawdź czujnik CWU, sprawdź też czy pokazują właściwą temperaturę (zbliżoną do temp. powietrza.) Jeżeli tu jest ok, wyłącz pompę która rozbiera Tobie bufor na podlogówke,( przedtem wychłodź bufor tak do 30 stopni) albo wszelkie inne pompy które pobierają wodę z bufora, zobacz wtedy czy temperatura na dole nadal dąży do 50 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej próbowałem już sprawdzać czujniki , działają prawidłowo. Wczoraj jak dla próby próbowałem gwałtownie obniżyć tem w buforze wylałem 500 l gorącej wody efekt tem w buforze spadła do 42- 45 stopni co ciekawe kocioł nie reaguje gwałtownie na spadek tem ale systematycznie na mocy około 25 % ładuje bufor na nowo . Próbowałem też wcześnie przekładać czujniki w inne miejsca w buforze ale większych efektów to nie dawało obecnie czujnik dolny jest prawie na samym dole na wylocie zimnej wody powrotnej do kotła, a góry z cwu jest na wysokości gdzie zaczyna się wężownica i trochę poniżej wylotu zimnej wody z bufora od zasilania cwu.

 

Wychłodzenie bufora do 30 stopni jest praktycznie nie możliwe w normalnej eksploatacji, trzeba by wszystko wyłączyć i wylać co najmniej 1000 litrów albo i więcej ciepłej wody przy wyłączonym kotle a i tak na dole bufora przypuszczam została by cieplejsza woda bo wężownica to mniej więcej 80 % objętości bufora ciepła woda na dole i tak zostanie.

 

Samej pompy od obiegówki też nie dam rady wyłączyć wszystko jest razem spięte pod zasilanie kotła.

Edytowane przez Jaro106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie parametry kotła są następujące.

Tem zadana pomieszczeń 23

tem rzeczywista pomieszczeń 24 jeden stopień powyżej zaplanowanej.

temp zewnętrzna stłumiona 10 stopni

temp zewnętrzna rzeczywista 12 stopni

temp w kotle wymagana 34

tem w kotle rzeczywista 58 wyższa o 24 stopinie od wymaganej

tem cwu zadana 45 stopni

tem cwu rzeczywista 57 stopni wyższa o 23 stopnie ale zasilanie cwu nie władcza się bo ciepło pochodzi z dołu bufora

wspólna tem zasilania 25 stopni

 

temp zasilania zaplanowana 26

temp zasilania rzeczywista 27 plus jeden stopień też nie wiem z czego wynika możliwe że mieszacz nie potrafi na tyle dokładnie dobrać tem przy tak wysokiej tem wody w buforze.

Edytowane przez Jaro106
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna obserwacja różnica tem między tem zadaną w pomieszczeniu a rzeczywistą dziś 1 stopień wynika głównie z nagrzewania budynku od słońca i używania kuchenki gazowej , dodatkowy dopływ energii powoduje nagły wzrost tem nawet o 2 stopie jak jest słonecznie, Więc nie koniecznie to jakieś błędne ustawienie krzywe cieplnej.

Przypuszczam że jaja się zaczną jak będę próbował zapalić w kominku , raz że nie wiem na ile czasu palenia wystarczy zapas w buforze po drugie jak to się przełoży na gwałtowny wzrost tem w pomieszczeniach,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylące było tp że na głównym panelu pokazywało temperaturę kotła a nie tem bufora , dlatego informacja która pojawiała sie na wyświetlaczu byłą myląca bo pokazywała że tem na czujniku jest bardzo wysoka czyli taka jak w rzeczywistości .

Zobaczymy jak teraz system będzie reagował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...