Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Blacha ocynkowana zamiast wełny w obudowie kominka


driver1880

Recommended Posts

Witam

Mam pytanie - czy ktoś zastosował może w swojej obudowie kominkowej blachę zamiast wełny Rockwool Firerock, inaczej mówiąc wełny z aluminiową powłoką?

Słyszałem że po nawet 2-3 latach folia aluminiowa może się odkleić a wełna może dostawać się jako pył przez kratkę do pomieszczenia i oddychamy dziadostwem.

Ja myślałem wykonać ruszt stalowy z profili UD z zewnątrz byłaby wiadomo płyta niepalna gipsowa, a od środka blacha ocynkowana, pomiędzy blachą a płytą 3cm szczelina powietrzna.

Proszę o wypowiedź na ten temat znawców tematu

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie sądzę, by wełna z folią wytrzymywała tylko 3 lata bo jest masowo stosowana od lat.

Mimo to pomysł ze stelażem i obiciem wełny ocynkiem jest rozsądny.

Pytanie tylko czy ocynk nie odbija gorzej promieniowania od folii aluminiowej i czy nie trzeba by zastosować też specjalnej wełny mineralnej (w brew pozorom ta zwykła narażona na temperatury może z czasem zacząć się sypać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak zrobiłem swój kominek. Jestem pewien, że nic się nie odklei. Z tą różnicą, że mam jednak wełnę między blachą a obudową. Mój kolega miał wełnę która pięknie się poodklejała i leżała na wkładzie. Czy fruwała po domu trudno powiedzieć, ale obudowę rozbierał i poprawiał...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jeżeli myślicie o obudowaniu wkładu płytami g-k, to musicie pamiętać, że gips już w temperaturze 150 st. zaczyna tracić wodę związaną i powraca do postaci pierwotnej - białego proszku. Jest oczywiście niepalny, ale absolutnie nie jest odporny na wysokie temperatury. Izolacja wewnętrzna jest zatem bardzo ważna. Wasze wątpliwości co do wełny są słuszne. Kleje polimerowe niestety nie wytrzymują próby czasu, a ryzyko wdychania przez domowników włókien szklistych jest nie do zbagatelizowania.

Istnieją oczywiście materiały alternatywne w stosunku do wełny. Sztywne płyty izolacyjne można łączyć np. za pomocą klejów do glazury i zabezpieczać od środka za pomocą stelaży do płyt. Rozwiązanie pewne, trwałe i nieszkodliwe dla zdrowia (materiały, o których piszę nie zawierają żadnych włókien). Przewodność płyt jest podobna do wełny, a w wyższych temperaturach nawet niższa (przewodność wełny w wyższych temperaturach znacznie rośnie).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...