Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek


Iskra

Recommended Posts

Czy ktoś z was ma w domu ( czyli jest uzytkownikiem :) ) kominka otwartego- czyli bez tych szybek. Chcę mieć właśnie taki- bo uważam, że przez te wszystkie akcesoria nie widać tak naprawdę istoty kominka czyli paleniska.

Do tej pory widziałam takie cudo tylko w domach letniskowych. Stąd moje pytanie- o wady takiego rozwiązania. Na razie słyszałam-że

1.czuć spaleniznę

2. ściany się brudzą

......

Jak jest naprawdę??

PS. Kominek w moim domu nie słuzy do rozprowadzania ciepła po całej chałupie, tylko miejscowo :D

Please- odpowiedzcie posiadacze i użytkownicy starych dobrych kominków z paleniskiem

Iskra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wady otwratego kominka:

bardzo niska sprawność,

nadmierna wentylacja poprzez kominek.

problemy w trakcie rozpalania (dopuki komin jest zimny ciąg jest dużo słabszy a przy małej różnicy temperatur w domu i na zewnątrz oraz bezwietrznej pogodzie, ciąg może wogóle zanikać - efekt: zadymiony cały dom)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem kilka w działaniu - dymienie i brudzenie się zgadza, choć dobrze wykonany kominek i komin powinnyt te wady zmniejszać. Na pewno warto pomyśleć o takim pokryciu ścian w rejonie kominka, żeby brudu nie było mocno widać (zmyć sadzę jest b.ciężko). I o zamknięciu przewodu kominowego, gdy się nie pali, żeby nie wyciągało całego ciepła z domu przez komin. Są też wkłady w których szyba daje się "zniknąć", tak że wygląda jak kominek otwarty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem dwa warianty szyby znikającej: Dovre (a może i inni) robi wkłady z szybą harmonijkowo odkładaną i chowaną w bok (na obie strony) - ale wtedy w wariancie zamknietym masz widoczny podział szyby na cztery części), kilka innych firm robi szyby podnoszone do góry - zwykle jest wtedy jedna duża szyba i mechanizm podnoszący z linkami/łańcuchami , ale dwóch moich znajomych stwierdziło, że taki patent hałasuje i jest niebezpieczny (fakt, że kupili tańsze wkłady), więc kazali przerobić na normalne zawiasy z boku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie we wszystkich wkładach szyba da się "zniknąć", bo w takich sytuacjach wkład może funkcjonować nie prawidłowo. Wszystko zależy od przeznaczenia i charakterystyki danego wkładu. Oznaczone to jest zazwyczaj symbolami literowymi i tak jeśli w ciągu oznaczeń jest literka "f" oznacza to zamkniętą komorę spalania, tzn. - urządzenie może pracować wyłącznie przy zamkniętych drzwiczkach,

"o" - otwarta komora spalania - urządzenie może pracować przy otwartych drzwiczkach, natomiast "sf" - częściowo zamknięta komora spalania - można użytkować urządzenie przy częściowo zamkniętych drzwiach wkładu. To tyle pokrótce odnośnie tych oznaczeń. Są oczywiście jeszcze inne, które identyfikują każdy wkład kominkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem posiadaczem kominka otwartego w domku letniskowym. Uzytkuje go od ponad 20 lat. Mam także porównanie z kominkami zamknietymi u znajomych. Obecnie jeszcze nie mam kominka u siebie- budowa domu zatrzymana z powodu zimy. Uważam że naprawdę nastrojowym jest tylko kominek otwarty widac "żywy" ogien, słychac jak trzaska palone drewno. Tego efektu niestety nie da sie uzyskać w kominku z szybą. Są niestety także wady. Kominek otwarty czasem dymi szczególnie na początku, w okresie niepalenia czuć w czasie niżu niezbyt miły zapach spalenizny. Trzeba go tez pilnować bo zdarzaja się niespodzianki np odprysk palącego sie drewna. Myśle że rozsądnym rozwiązaniem do domu jest kominek zamkniety i taki zamiarzam postawić.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem naprawdę wiele różnych kominków ale w pamięci zapadł mi właśnie taki tradycyjny, otwarty kominek. Był duży, narożny i pięknie wykonany po rozpaleniu nic absolutnie nie dymiło się, dawał naturalne ciepło i wyglądało to naprawdę super.

 

Niech się kryją przy nim wszystkie te okopcone wkłady i kasety kominkowe.

 

Bez urazy, kominiarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli ktoś ma możliwość urządzenia odrębnej "sali kominkowej" lub np. w piwnicy zrobić gustownie kotłownię z kominkiem ogrzewającym poprzez DGP cały dom - czemu nie :D

 

w salonie ze względu na komfort, bezpieczeństwo - raczej nie, mimo uroku i wszystkich innych zalet.

 

Takie jest moje kromne zdanie.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...