Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna


Recommended Posts

Mam ogrzewanie gazowe z piecem z zamkniętą komorą spalania, w kuchni piec gazowy.

Do wszystkich pomieszczeń poprowadziłem kanały wentylacyjne zakończone w jednym pomieszczeniu gdzie mam zamiar zainstalować centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła

Czy macie jakieś doświadczenia albo informacje o odbiorze technicznym wentylacji mechanicznej?

Czy wymagane są jakieś zaświadczenia o prawidłowości wykonania instalacji wentylacyjnej oraz o atestach centrali? Na czym polega odbiór?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie? Jak mają się przepisy do sytuacji gdy w kuchni będzie kuchenka gazowa a wentylacja mechaniczna.

Słyszałem, że po pierwsze nie można stosować wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu z otwartym ogniem,

Po drugie nie wolno łączyć wentylacji mechanicznej z grawitacyjną. To co w takiej sytuacji można zrobić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście miałem na myśli wentylację nawiewno-wywiewną.

Jak na razie to wykonałem kanały wentylacyjne z przewodów prostokątnych w podłodze piętra (w warstwie ocieplenia). Przewidziałem również możliwość zastosowania wymiennika gruntowego, w tym celu z poddasza (tam chcę umieścić rekuperator) wyprowadziłem wolnym kanałem wentylacyjnym do gruntu za obrys budynku jeden kanał. Wymyśliłem sobie że będę zmieniał źródło powietrza zasysanego: z wymiennika gruntowego lub z czerpni zewnętrznej. Jak na razie nigdzie nie spotkałem się z odpowiednimi zwrotnicami do kanałów wentylacyjnych. Co myślicie o takim rozwiązaniu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mechanicznej instalacji wywiewnej był poruszany na spotkaniu. Pani która się tym zajmowała (mam kiepską pamięć do nazwisk) powiedziała, że wg najważniejszego kominiarza w Polsce zapis "w pomieszczeniu" należy interpretować jako "w budynku". Obiecała jeszcze sprawdzić na jakiej podstawie gość to tak interpretuje. Pisaliśmy o tym w "Co w Muratorze - skomentuj...", wątek: "40 błędów (2002/2). Kominek a wentylacja mech."

 

Wracam do waszego tematu - co rozumiecie przez pojęcie wentylacji nawiewno-wywiewnej? Na spotkaniu padło hasło zblokowanej wentylacji. Rozumiem to tak, że ta zblokowana gwarantuje dostarczanie i wyciąg podobnych ilości powietrza i w ten sposób nie zakłóca ciągu. Jak coś będzie pchało i coś innego, niezależnego, ciągnęło to taka wentylacja może i tak być do kitu, choć też chyba ją można nazwać nawiewno-wywiewną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Zgłaszałem ostatnio dom do użytkowania, a mam również rekuperator. Do odbioru wystarczy opinia kominiarska. Proszę mi wierzyć, kominiarz był zachwycony i wystawił mi piekną laurkę w protokole. Powiedział też, że chciałby żeby więcej domów miało taką instalację. W gminie nie było żadnego problemu z protokołem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...